W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Były pieniądze wŠ portfelu, znalezionym przez policjanta, czy ich nie było? Na to pytanie odpowiedź znaleźć musi sąd, od tego zależy, czy funkcjonariusz zostanie skazany. AŠ ma on jeszcze inny kłopot, z Šktórego musi się tłumaczyć zŠ ławy oskarżonych – portfel postanowił oddać dopiero, gdy na komendę wpłynęło zawiadomienie oŠ jego zaginięciu. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.

Miliony marszałka Podkarpacia za ciężkie dla naszych gmin – Od Krempnej przez Przeczycę i Głodomank po Przecław prowadzić będzie trasa Szlaku Słowiańskiego Doliną Wisłoki. Będzie, jeśli fundacja Educare et Servire dostanie dotację unijną na jego stworzenie. Bo na razie jest to tylko pomysł, który zrodził się w głowach Antoniego Kamińskiego, Pawła Kudronia i ich współpracowników. Zabrakło ich w większości gmin, które nie złożyły propozycji do Urzędu Marszałkowskiego, i być może straciły szansę na dużą kasę.

Okradli 75-latkę – Ona jest niewysoką blondynka, on ma wąsy – policja przestrzega przed parą oszustów, którzy pojawili się w Dębicy. Szczególnie narażone są osoby w podeszłym wieku.

Policjant znalazł, ale nie oddał od razu – Policjant znalazł portfel, który oddał dopiero wtedy, gdy poszkodowana złożyła doniesienie na komendzie. Teraz czeka na wyrok.

Nowy rentgen będzie działał za miesiąc – Przemysław Wojtys, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dębicy już trzyma w ręce jedno z pierwszych próbnych zdjęć wykonanych nowym aparatem rentgenowskim. Pacjenci muszą się jednak uzbroić w cierpliwość i czekać w kolejce do jedynego, jaki działa w szpitalu. Nowy będzie dostępny za miesiąc. Na razie trwa jego montaż.

Prawdziwki w Jaworzu Dolnym, kozaki czerwone w Gumniskach – Choć właściwości odżywczych praktycznie nie mają, to cieszą się dużą popularnością. Świadczą o tym dziesiątki aut ustawionych wzdłuż leśnych dróg w całym powiecie. Po długim okresie suszy spadł deszcz, a wraz z nim w lasach pojawiły się grzyby. Amatorów tego aromatycznego przysmaku nie brakuje. Gdzie najlepiej pojechać, by znaleźć koźlarza czerwonego, a gdzie rydza, zapytaliśmy Wacława Pankiewicza, nadleśniczego Nadleśnictwa Dębica.

Pamiętał godzinę śmierci – Ostatni dech wydała o 17:30 – te słowa zabójcy Anny W. policjant, który uczestniczył w jego zatrzymaniu zapamięta na zawsze. Przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie ruszył proces Grzegorza O. Jego rodzina o wszystko, co było złe obciąża zmarłą, jej bliscy twierdzą, że gorszą stroną tego związku od zawsze był mężczyzna.

Znalezione po dwóch latach – Podczas sprzątania parku im. Skarbka-Borowskiego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 znaleźli dokumenty.  Dwa dowody osobiste oraz prawo jazdy zaginęły dwa lata temu i zapewne tyle w tym miejscu przeleżały. Zguby, choć już nie są ważne, trafiły do właścicieli, którymi są mieszkańcy Żarówki w powiecie mieleckim.

W Straszęcinie kobieta zatruła się czadem – Jeszcze sezon grzewczy dobrze się nie rozpoczął, a strażacy już wyjeżdżają na interwencje związane z przekroczonym stężeniem tlenku w powietrzu. W ostatni weekend zatruła się nim mieszkanka Straszęcina, która nagle zasłabła w łazience i została przewieziona do szpitala. Strażacy radzą, by zakładać czujki alarmujące o niebezpieczeństwie.

Metek spadł z nieba – Na pierwszy rzut okaz wygląda jak zardzewiała bryła jakiegoś metalu. Łatwo można się pomylić i przeoczyć takie znalezisko – prawie tak jak Konrad Szmyd, dumny posiadacz meteorytu.

Zielona wąska, a przez to niebezpieczna – Stanisław Grądzki w wyborach do Rady Powiatu głosował na Lucynę Samborską. Co zrobi za rok, nie wie, bo chciałby poprzeć kogoś, dla kogo przepisy są takie same, jak dla niego. Skoro on dostał z Ratusza zgodę na zrobienie ogrodzenia 75 cm od pasa drogowego, ona powinna dostać taką samą.  I tak się stało – jej płot stoi metr od skrajni jezdni, a więc też w dobrej odległości.

Brzostowski żąda odebrania dworku – Odebrania gminie Żyraków dworku w Straszęcinie domaga się jego dawny dzierżawca Edward Brzostowski. Uważa, że zabytkowy budynek nie jest wykorzystywany tak, jak zakładały to warunki przekazania go na własność samorządu.

Od Chłodniczej wejść się nie da – Na wezwaniach, pieczątkach, stronie internetowej – wszędzie widnieje ten sam adres – Chłodnicza 20. Ale próżno tutaj szukać wejścia do Komendy Powiatowej Policji w Dębicy. To znaczy wejście jest, ale dla petentów zamknięte na głucho.  A to irytuje tych, którzy odwiedzają charakterystyczny budynek na Osiedlu Słoneczne.

Dom Sportu zmieni oblicze na wiosnę – Niecierpliwią się już sportowcy, którzy chcieliby jak zawsze korzystać z hali w Domu Sportu. Jako że ciągle jest ona w remoncie, nie mogą prowadzić właściwych treningów. Robert Mazur, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zapewnia, że od 1 października wszystko wróci do normy.

Nemo otwarty, Rokosz wypłynął – – Chciałbym powiedzieć, że jest woda bez gronkowca, bez drożdży i innych przywilejów, tak że serdecznie zapraszamy – zachwalał wójt Stanisław Rokosz jeden z basenów kompleksu Nemo w Pustkowie Osiedlu, w którym chwilę wcześniej przyszło mu się kąpać. Co prawda przed skokiem do wody nie założył ani czepka, ani kąpielówek, ale nie zrobili tego również ci, którzy trafili tam po wójcie. Zatańczyli za to krakowiaka, a nawet Jezioro Łabędzie.

W Głowaczowej oddali hołd ofiarom Katynia – Uczniowie z Zespołu Szkół oraz rodziny katyńskie wzięły udział w uroczystościach upamiętniających tragicznie zmarłych na wschodzie w czasie II wojny światowej.

Firma radnego strefę uzbroi najtaniej – Firma Transkop Mateusza i Marka Smoły zajmie się uzbrojeniem terenów inwestycyjnych w Pustkowie. Na 20 hektarach ma tam powstać Specjalna Strefa Ekonomiczna, dzięki której władze chcą przyciągnąć przedsiębiorców, a co za tym idzie, stworzyć nowe miejsca pracy.

Na ostateczną decyzję trzeba czekać pół roku – Dwa słoiki ścieków przyniosła Zofia Drzał, przeciwniczka rozbudowy firmy Plastbud na rozprawę administracyjną, którą w Zespole Szkół w Pustkowie zorganizował Urząd Marszałkowski. Miał to być dowód na to, że działalność spółki może szkodzić mieszkańcom. Czy rzeczywiście tak jest zdecydują urzędnicy z Rzeszowa, którzy mają pół roku na wydanie ostatecznej decyzji środowiskowej.

Tylko tutaj nie mają swojego kąta – Ósme pod względem liczby mieszkańców sołectwo w gminie i jedyne, gdzie ludzie nie mają miejsca na wspólne działania. Mieszkańcy Zawierzbia chcą, by w ich miejscowości stanął dom ludowy. Są na to szanse.

Bez rysunków Mehela – Około setki eksponatów przekazali już mieszkańcy gminy do powstającego muzeum w Pilźnie. To jednak ciągle mało, by utworzyć ciekawą ekspozycję. Niestety, wszystko wskazuje na to, że nie zobaczymy na niej odnalezionych kilka lat temu w jednym z domów w mieście rysunków Mehela Zweiga.

Miejsc w domu za mało – O ile na w pierwszych latach działania Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzostku niekiedy brakowało chętnych do udziału w zajęciach, o tyle teraz niektórzy muszą odejść z kwitkiem. Pieniędzy z Urzędu Wojewódzkiego instytucja ta dostaje bowiem tyle, że wystarcza dla zapewnienia opieki 35 osobom niepełnosprawnym.

Do seminarium po liceum albo… po studiach – To wyjątkowy rok dla powiatu dębickiego. Pierwszy rok studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie rozpoczęło sześciu młodych mężczyzn pochodzących z naszych parafii.  Z nowymi kolegami spotkali się 21 września w Błoniu na pierwszych zajęciach przygotowujących do dalszej formacji.

Rap, reggae, metal i punk jesienią w Rio – W ostatnim numerze OL pisaliśmy o trzech edycjach imprezy City Punx Show, które tej jesieni odbędą się w Rio przy ul. Rzeszowskiej. Ale oferta klubu okazuje się dużo bogatsza.

Debiut Face of Hate zapowiada Crackhead – Grają wspólnie już od czterech lat. Zagrali prawie trzydzieści koncertów i na lokalnym podwórku dorobili się rzeszy fanów. Jednak jedyny zarejestrowany materiał, którym pochwalić się mogli do tej pory to 5-utworowe demo The Darkest Hour. – Czas to zmienić – twierdzą muzycy dębickiej grupy metalowej. 1 października premierę w internecie będzie miał singiel zatytułowany Crackhead, zapowiadający debiutancką płytę formacji Face of Hate.

Gryf najlepszy na Podkarpaciu – Kiedy po ostatniej rundzie Drużynowych Mistrzostw Polski II Ligi prezes klubu szachowego Gryf Dębica Marcin Mala zaczął odbierać telefony z gratulacjami od kolegów, nie był w stanie powstrzymać łez szczęścia i wzruszenia. Dwunaste miejsce w II lidze (pierwsze wśród klubów podkarpackich) to największy sukces Gryfa w jego trzyletniej historii.

Bolesna inauguracja – Nie tak miała wyglądać inauguracja I ligi hokejowej w Dębicy. I być może byłoby inaczej, gdyby na spotkanie z UKH przyjechali rzeczywiście gracze SMS II Sosnowiec. W składzie gości było ich tylko trzech, pozostali powinni występować w SMS I, ale ten przełożył mecz z Legią, by wysłać najlepszych zawodników do Dębicy.

7 dolin pokonała w niecałe 5 godzin – Trasę Biegu 7 Dolin rozgrywanego w ramach Festiwalu Biegowego w Krynicy pokonała w 14 godzin 51 minut i 16 sekund. Do mety dotarła jako 17 wśród kobiet. Zofia Paduchowicz z Dębickiego Klubu Biegowego Maratończyk jest pierwszą mieszkanką naszego miasta, która pokonała ten dystans.

Bo tato zabrał ją z sobą – To, że strzela z łuku, to efekt podstępu, jakiego użył wobec niej tato. Dariusz Milas zaczął celować do tarczy jako pierwszy, spodobało mu się i postanowił zarazić swoją pasją córkę Lidię. Kiedy zabrał ją na pierwszy trening, miała tylko patrzeć, tymczasem dostała łuk do ręki, a pół roku później 15-latka z Podlesia została wicemistrzynią Polski młodzików.

Na podium po przegranych półfinałach z Ukraińcami – To, że nasi sumici wracają z najważniejszych krajowych imprez z medalami, stało się już regułą. Wyjątkiem nie mogły więc być Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sumo – Poland Open w Siedlcach. Brązowe krążki przywieźli z nich Magdalena Macios i Rafał Głodek.