W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Czy to z powodu szalonej miłości, czy też szaleństwa, które ją ogarnęło po porzuceniu, trafiła przed sąd? Sama jest sobie winna. Niektórych sms-ów wysyłanych do byłego narzeczonego, jego rodziny i pracodawcy wręcz nie sposób cytować. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.

Siedem głosów PiS nie wystarczy – Żenujące i byle jakie – tak postępowanie burmistrza wobec skarbnik miasta Anny Puzio ocenia szef Wspólnoty Ziemi Dębickiej Stefan Bieszczad. I zapowiada, że nie poprze wniosku o jej odwołanie, jeśli nie pojawią się nowe okoliczności uzasadniające taki krok. A to oznacza, że Paweł Wolicki nie dopnie swego. Chyba, że były przewodniczący blefuje.

Będą studiować tylko dziennie – Ponad sześćdziesięciu studentów rozpocznie nowy rok akademicki w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Uniwersytetu Ekonomicznego w Dębicy. Niestety, zabrakło chętnych na studia zaoczne.

Złodziejskie trio chce kary – Kradli we trzech, wkrótce staną przed sądem. Gotowy jest akt oskarżenia przeciwko mieszkańcom gminy Pilzno: Edwardowi D., Arkadiuszowi M. i Marcinowi S. Ten ostatni ma tylko 17 lat.  Straty spowodowane ich działalnością są duże, poszkodowany właściciel firmy wycenił je na prawie 70 tysięcy złotych.

Bo tak bardzo go kochałam… – Nawet nie przypuszczał, że taki może być finał krótkiej znajomości z 30-letnią kobietą. Gdy powiedział jej, że rezygnuje ze ślubu, zaczęła do niego pisać wulgarne esemesy i dzwonić do jego bliskich nawet po kilkaset razy w ciągu doby. Ta gehenna trwa już trzy lata i nie widać końca. Mimo że 35-latek ożenił się z kimś innym.

Działacz utopił się w Chotowej. Prokurator: to był wypadek –  Tragiczny finał spotkania w Chotowej. Nie żyje Jerzy Lompe, były prezes Stali Stalowa Wola. Mężczyzna utopił się w zalewie.

Ciszka czeka awans – To już niemal pewne. Marcin Ciszek, dotychczasowy kierownik Centrum Edukacji Ekologicznej w Stobiernej zastąpi Agnieszkę Żurek na stanowisku dyrektora Centrum Kultury i Bibliotek gminy Dębica.

Karolina czyta książki, Szymek liczy do stu, a najbardziej lubi wuef – Kiedy pytam dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Dębicy, jak uczy im się w I klasie, niemal wszystkie chórem odpowiadają, że dobrze. Jest jednak wyjątek, siedzi w ławce przy oknie i odpowiada, że leniwie. Oddział ten jest największym w powiecie, liczy 28 uczniów. Dobrze w szkolnych ławach czują się również uczniowie z SP nr 3 w Jodłowej Wisowej, których jest zaledwie piątka. Cieszą się, że wreszcie nauczą się czytać, pisać i liczyć, choć niektórzy nie muszą, bo już to umieją.

Spotkanie z wróżką: kocha, nie kocha – Mały stolik, ale bez kuli, zaciemnione okna, świece. Przy stoliku dwa krzesła. Jedno dla mnie, drugie dla niej – wróżki z Dębicy. Pani w średnim wieku, taka jakich codziennie mija się dziesiątki na ulicy. Niczym się nie wyróżniała, poza tym, że podobno potrafi czytać z kart.

Gminy: starosto, prowadź! Władysław Bielawa: nie! – Starostwo Powiatowe w Dębicy po raz kolejny nie może dogadać się z gminami. Tym razem odmówiło wójtom i burmistrzom przystąpienia do związku samorządowego, dzięki czemu zwiększyłoby szanse na pozyskiwanie dotacji na zadania w latach 2014-20. Władysław Bielawa uważa, że jego obecność w tym porozumieniu jest niepotrzebna.

Wyrzucone z auta czekają na dom – Ludwika Hołota wracała właśnie do domu, kiedy na jej drodze stanęły trzy młode kotki. Jak twierdzi, nie miała serca, by zostawić je bez opieki, bo prawdopodobnie zostały wyrzucone z auta, które  przejeżdżało tamtędy kilka minut wcześniej. Kobieta nie ma warunków, by zająć się nimi na stałe, dlatego szuka osób, które chciałyby je przygarnąć.

Jerzy Parat żąda 50 tysięcy, gmina płacić nie chce. Rozstrzygnie sąd? – W raporcie z wykonania budżetu władze Pilzna chwalą się nowymi drogami. Wśród nich znaleźć można remont tej na Kopalinach w Gołęczynie. Jerzy Parat twierdzi jednak, że to nie był remont, a budowa. Mało tego, przekonuje, że zabrano mu ziemię, nie pytając o zgodę, i bez odszkodowania.

Kambodża w granicach miasta? Witamy na Gajowej! –  Dziurawą drogą przez las dzieci wracają ze szkoły. Zapada wieczór, jest ciemno, nie świeci tu żadna latarnia. Kiedy popada, trakt zamienia się w przeprawę pełną głębokich kałuż. To nie opis azjatyckiej wioski z końca XIX wieku, ale jak najbardziej współczesny obrazek z prawie 50-tysięcznego miasta. Witamy na Gajowej w Dębicy.

Stanica nie dla nich – Salę w schronisku w Głobikowej na imprezę, którą chcieli zorganizować początkiem września, zarezerwowali dwa miesiące wcześniej. Byli więc pewni, że nic się nie zmieni. Tym większe było ich zdziwienie, gdy na trzy dni przed terminem okazało się, że rezerwacja jest nieważna. Bo do schroniska przyjeżdża wycieczka i dla nich miejsca już nie ma.

W sztafecie i bojówce ochotnicy zmierzyli się na stadionie w Pustyni – Panie z Góry Motycznej i panowie ze Zwiernika – oto tryumfatorzy tegorocznych Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych rozegranych tym razem w Pustyni.  Druhowie i druhny z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej pokazali, co potrafią. Dali z siebie wszystko, mimo chwilami niesprzyjającej pogody.

W Borowej nowy będzie nie tylko most – Ponad 2,4 mln zł kosztować będzie przebudowa drogi i mostu w Borowej. Krystyna Krężel, radna i sołtyska tej miejscowości mówi, że nie są to jedyne zaplanowane na ten rok inwestycje.

Przyjęty tylko Kamiński – W Pustkowie Osiedlu planowane jest otwarcie basenu krytego. Ja sama szukam pracy i w związku z tym mam pytanie, gdzie były informacje o przyjęciach do pracy w tym obiekcie? – pyta nasza Czytelniczka, sugerując jednocześnie nieprawidłowości w zatrudnianiu osób w działającym od niedawna Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy ktoś rzeczywiście został już zatrudniony, a jeśli tak, to jak przebiegała rekrutacja.

Po wakacjach w salach aż pachnie świeżością – Chcieli by po wakacjach dzieci wróciły do ładniejszej szkoły, więc zakasali rękawy i wzięli się do roboty. Rodzice i nauczyciele ze Straszęcina pokazali, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych.

111 pierogów z Łęk Górnych – Wystarczyło niewiele ponad jedenaście minut, by drużyna nauczycieli z Łęk Górnych ulepiła 111 pierogów. Podczas festiwalu tego przysmaku, organizowanego przez firmę Taurus, konkursów było znacznie więcej.

Hala na miarę XXI wieku – Na oddanie do użytku hali sportowo-widowiskowej nie mogą się już doczekać zarówno mieszkańcy Brzostku, jak i uczniowie gimnazjum, przy którym została zbudowana. Burmistrz Leszek Bieniek ma dla nich dobre wieści. Do otwarcia obiektu zostało nie więcej niż 4 miesiące. A roboty wykończeniowe idą pełną parą.

Pamięci Żołnierzy Wyklętych – W modlitewno – edukacyjnym spotkaniu młodych, organizowanym przez Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania oraz parafię św. Stanisława BM w Pustkowie Osiedlu wzięło udział 150 osób.

Ostra jesień w klubie Rio – Kiedy muzycy grupy Ortodox w październiku 2009 roku organizowali w klubie Pino pierwszy koncert pod hasłem City Punx Show nie planowali pewnie nawet, że ta historia trwać będzie tyle lat. A jednak. 28 września zapraszają do klubu Rio na piętnastą edycję tej imprezy podczas której wystąpią grupy: What Friendship Means, Bigger Half i 2 Grosze Do Wina.

Matematyk był Papkinem, a dzieci czytały bajki – Pewnie nawet sam autor zdziwiłby się wiedząc, że w Brzeźnicy w postaci z jego sztuki wcielają się sołtyska, bibliotekarka, radny, a nawet ksiądz. Ale tak właśnie było w Zespole Szkół w tej miejscowości podczas Narodowego Czytania Dzieł Aleksandra Fredry.

Tam historii możesz dotknąć – Warsztaty garncarskie, kowalskie i tkackie, pokaz walk słowiańskich wojów, turniej łuczniczy lub zawody w przeciąganiu liny, to tylko część atrakcji których spodziewać się można podczas Żywych Lekcji Historii, na które we wrześniu i październiku zaprasza dzieci i młodzież Osada Słowiańska w Stobiernej.

Erwin Żebro w klipie Bałkanica i na żywo – Co łączy Orkiestrę Dętą Gminy Dębica z popularnym w naszym kraju zespołem Piersi? Okazuje się, że wiele. Jeden z muzyków – Erwin Żebro – gra w obu formacjach.

Hokejowe wyniki na piłkarskich boiskach – W ostatni weekend piłkarze klasy B chcieli poprawić swoje statystyki. Większość spotkań kończyła się wyraźnym zwycięstwem jednej z ekip, a sześć zaliczyło co najmniej pięciobramkową zdobycz. Królem polowania został Waldemar Miazga, który dla Bodzosa Podgrodzie zdobył trzy gole.

Do mety 12 minut – Choć w ostatniej próbie Testu Coopera nikt nie pobił rekordu Dębicy, to kilku zawodników poprawiło swoje najlepsze osiągnięcia. Najbardziej zadowolony z siebie być może Tomasz Olszewski, który poprawia się ze startu na start. W porównaniu z pierwszą edycją, w której startował, w ostatniej zanotował rezultat lepszy o 210 metrów.

Brzostowianka nie znalazła recepty – Zanim Brzostowianka rozpoczęła swój mecz, wiadome było, że wszystkie drużyny z naszego powiatu zebrały w tej kolejce komplet punktów. Na taką samą zdobycz liczył też trener Jerzy Czernicki. Jego ekipa, w której wciąż brakuje kilku podstawowych graczy, nie była jednak w stanie powstrzymać naporu graczy Czarnych Trześń.

Tato damy radę, napisał mu syn – Na jednym z postojów Waldemar Puzio zapomniał uzupełnić wodą bukłaka. Przypomniał sobie o tym, kiedy zachciało się mu pić. Zboczył więc nieco z trasy, znalazł strumyk i napełnił naczynie. Kiedy się napił, stwierdził, że warto było. Jeszcze nigdy w życiu woda mu tak nie smakowała, jak tu, na trasie najtrudniejszego biegu po alpejskich szczytach.