W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Nie żyje 24-letnia mieszkanka gminy Brzostek. Kobieta poniosła śmierć na miejscu w wypadku na obwodnicy Pilzna. W domu zostawiła dwuletnie dziecko. To dziewiąta śmiertelna ofiara na drogach powiatu w tym roku.Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.

Rodzice z Pilzna: Monis dorabia się na naszych dzieciach – O 35 procent więcej niż w ubiegłym roku szkolnym zapłaci za dowóz uczniów do szkół gmina Pilzno. Taką podwyżkę zafundował ogłaszającemu przetarg samorządowi Gustaw Fediów, właściciel firmy Monis. Dotknie ona także rodziców dzieci, którym miasto nie ma obowiązku zapewnić transportu, bo do szkoły mają mniej niż 3 kilometry.

PiS ma nowego senatora. Zdzisław Pupa z Ratuszowej na Wiejską – Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Zdzisław Pupa wygrał wybory uzupełniające do Senatu w okręgu nr 55. Z ponad 60-procentowym poparciem zdecydowanie pokonał reprezentanta rządzącej koalicji PO-PSL Mariusza Kawę i Kazimierza Ziobrę wystawionego przez KW Zbigniewa Ziobry Solidarna Polska.

Wolicki jednak chce pozostać burmistrzem. Rywali ma wielu – Jeszcze niedawno Paweł Wolicki przekonywał, że  nie będzie ubiegać się o reelekcję w wyborach samorządowych za rok. Kilka dni temu otwarcie zadeklarował, że burmistrzem chce być trzecią kadencję. Jak zapewnia ma już pomysł na to, jak będzie wyglądała. Ale kandydatów do fotela włodarza będzie więcej.

Nowy sekretarz w październiku – Nie wcześniej, jak w przyszłym miesiącu można spodziewać się ogłoszenia konkursu na sekretarza miasta albo pełniącego jego obowiązki. Po raz kolejny pojawia się nazwisko Monik Rojek–Kałek. Ona sama decyzję o ubieganiu się o stanowisko uzależnia od przychylności burmistrza Pawła Wolickiego.

Jeździć po chodniku można, ale nie szaleć – Najczęściej kończy się na upomnieniu. Jedynie w ekstremalnych sytuacjach policja nakłada mandaty na tych, którzy poruszają się rowerami po chodnikach. To jednak przez ostatnie dwa tygodnie się nie zdarzyło. Nasz Czytelnik oburza się, że mundurowi zatrzymują emerytów, twierdząc, że mandatami  chcą łatać budżet. Tak miało być kilka dni temu na Rzeszowskiej. Policja zdecydowanie odpiera te zarzuty.

W nowym pokoju Sylwii zamieszkały księżniczki – Sylwia ze Zwiernika ma 10 lat i walczy z ostrą białaczką limfoblastyczną. Dziewczynka przebywa w domu, ale jest osłabiona leczeniem i przyjmuje chemię podtrzymującą. Jej największym marzeniem były nowe meble do pokoju, w którym spędza większą część dnia. Udało się je spełnić wolontariuszom Fundacji Dziecięca Fantazja.

U Świętoniów święto. Były premier w gospodarstwie w Paszczynie – O tym, że w czwartek odwiedzić jej gospodarstwo miałby były premier Jarosław Kaczyński Anna Świętoń dowiedziała się w poniedziałkowe południe. Z prośbą o jego przyjęcie zadzwonił do niej poseł Jan Warzecha. Obawiała się, że nie zdąży się przygotować na taką wizytę, ale po wszystkim była z siebie wyraźnie zadowolona.

TVP Rzeszów z Góry św. Marcina do końca września – Od 1 września TVP Rzeszów emituje 4,5 godziny programu premierowego o charakterze informacyjnym i publicystycznym. Rozstanie się ośrodków regionalnych z pasmem TVP Info, będzie się wiązać dla części mieszkańców powiatu dębickiego z utratą dostępu do wersji regionalnej.

Na sesję Józef Dziadura i starym samochodem dojedzie – Członkowie Rady Miejskiej w Brzostku nie lubią lub nie muszą brać kredytów i pożyczek. Ma je tylko dwóch spośród piętnastu radnych. Z drugiej strony na kontach nie mają zbyt wiele oszczędności. Żaden z nich, co wynika z oświadczeń majątkowych, w pierwszej połowie kadencji nie zubożał, a i w drugiej pewnie też się na to nie zanosi.

Byli zdumieni ich wiedzą i pysznościami na stole – Ponad 300 właścicieli gospodarstw i przedstawicieli firm prezentujących sprzęt rolniczy wzięło udział w Święcie Ziemniaka w Starej Jastrząbce. Jedną z atrakcji dwudniowej imprezy była degustacja potraw z ziemniaków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Stoły uginały się od pyszności.

Sołtys Roku jest z Podgrodzia – Władysław Florka z Podgrodzia otrzymał tytuł Sołtysa Roku 2013 podczas gminnych dożynek, które w tym roku odbyły się w Zawadzie i Stasiówce.

Ziemniaczana niedziela – Wspólna zabawa i odznaczenia dla najlepszych rolników – tak wyglądało Święto Ziemniaka w Wiewiórce. Doroczne – bo zorganizowane już po raz trzeci.

Węgierską w dwóch kierunkach. Prace trwają – Kilka ważnych zmian w organizacji ruchu wprowadzono w związku z przebudową Rynku w Pilźnie. Władze apelują do kierowców o to, by uważnie obserwowali znaki drogowe i nie jeździli na pamięć. Prace mają zakończyć się w przyszłym roku. Wtedy centrum miasta ma zyskać nowy, bardziej reprezentacyjny charakter.

Wojtaczka podzielił się tylko z Urbanem – Niewiele brakowało, by Grzegorz Wojtaczka na Zamencie w Kawaleryjskich Mistrzostwach Polski w Warszawie nie wystartował. Podczas treningu naderwał mięśnie szyi, lekarz założył mu kołnierz ortopedyczny i zakazał wsiadania na konia. Reprezentant Szwadronu Podkarpacie do zawodów się zgłosił i… je wygrał.

To święto zawdzięcza Matce Boskiej Tuchowskiej – To, że ks. Władysław Szewczyk mógł obchodzić jubileusz 50-lecia kapłaństwa określa mianem cudu. Kiedy miał 4,5 roku, trwała wojna, a do ich domu wtargnęło dwóch Rosjan. Ujrzał wycelowane w bliskich lufy pistoletów, a jego mama zaczęła wzywać pomocy Matki Boskiej Tuchowskiej. Zjawili się polscy żołnierze.

Masłoń nie dojechał – Auguste Renoir’a, Pabla Picassa i… Ryszarda Kucaba cytował podczas piątkowego wernisażu Franciszek Szczerbiński, autor jednej z wystaw prezentowanych obecnie w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury. Prócz niego swoje prace przez najbliższy miesiąc prezentują tam też Edyta Piłat i Wiesław Masłoń.

Taniec w Soul Dance, gitara w Ognisku – W poprzednim numerze OL przedstawiliśmy ofertę kulturalno–edukacyjną przygotowaną przez Miejski Ośrodek Kultury. Jednak wybór zajęć organizowanych w Dębicy jest dużo większy. Nabór ogłosiło właśnie większość szkół i instytucji prowadzących podobną działalność.

Najlepsi na Podkarpaciu – Żeby dostać się do finału Podkarpackiego Przeglądu Młodych Zespołów CRF i wystąpić na  Scenie Alternatywnej Cieszanów Rock Festiwal musieli pokonać prawie 150 kapel. Już sam występ tam był dla nich nagrodą. Jednak muzycy grupy Ortodox nie spodziewali się, że okażą się tam najlepsi i w nagrodę zostaną zaproszeni na przyszłoroczny festiwal, już jako gwiazda dużej sceny.

Fredry w monografii, a nawet na znaczku – Spółdzielnia Mieszkaniowa im. A. Fredry, to pierwsza spółdzielnia w Dębicy, która doczekała się monografii – twierdzi jej autor Edward Madejski. Ale to nie wszystko, bo Poczta Polska wydała właśnie znaczek upamiętniający jubileusz jej 20-lecia. Zaprojektował go nikt inny, jak właśnie autor monografii.

Środek tabeli realny, a awans w zasięgu – Mateusz Gurga, prezes Floorball Club Pupile Pustków, stawia sprawę jasno. Zgłoszony właśnie do rozgrywek I ligi unihokeja zespół stać jest na awans do ekstraklasy. I taki cel stawiają przed sobą wszyscy członkowie drużyny. Ale za sukces uznają także miejsce w środku tabeli.

Lekcja gry od LKS-u Wiewiórka – Niesamowite emocje towarzyszyły spotkaniu Baszty Zawada z MULKS-em Pustynia. Goście prowadzili w 65. minucie już 4:0, by na pięć minut przed końcem spotkania remisować 4:4. Zwycięstwo zapewnił im w ostatniej minucie gry Mateusz Setlik, który wykorzystał fatalny kiks Patryka Wilczyńskiego.

W środę na wozie, w weekend pod nim – Kiedy w środę Rzemieślnik rozgromił na wyjeździe Strumyk Malawa, a hat-tricka ustrzelił Bartosz Zołotar, kibice z Pilzna mogli mieć nadzieję, że ich drużyna wraca na właściwe tory. W niedzielę czekał na nich jednak zimny prysznic. Ten przeżyli też fani Wisłoki, która przegrała pierwszy mecz w sezonie, ale nadal jest najlepszą drużyną IV ligi.

Driver był najlepszy – W Lidze Firm Miasta i Gminy Pilzno drużyny rywalizowały o puchar burmistrza Pilzna. Ten największy Ewa Gołębiowska wręczyła piłkarzom Drivera, nieco mniejszy odebrał kapitan Omegi I, a najmniejszy, który też był całkiem duży, trafił do Omegi Logistyki. Zwycięzcy na laurach osiąść nie zamierzają, zapowiadają, że z pomocą animatorów sportu, będę chcieli urządzić rozgrywki również zimą, na wzór tych w Dębicy.