W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Takiej sprawy jeszcze w Dębicy nie było. Na ławie oskarżonych zasiądzie siedem osób podejrzanych o płatną protekcję – instruktorzy nauki jazdy i kursanci. Większość nie przyznaje się do winy. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Miał być Lipczyński, a jest Kamiński – Krzysztof Lipczyński dyrektorem Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji był nieco ponad dobę. Mimo, że otrzymał od wójta Stanisława Rokosza nominację, ten cofnął swoją decyzję. Dyrektorem został Marek Kamiński, były dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dębicy, a Lipczyński będzie jego zastępcą.

Kandydatów mamy siedmiu – Spośród siedmiu osób, które komitety wyborcze zgłosiły jako kandydatów do Senatu, wybierzemy w niedzielę (8 września) nowego senatora. Zastąpi on w wyższej izbie parlamentu Władysława Ortyla, który został marszałkiem Sejmiku Wojewódzkiego.

Podejrzany zostaje w areszcie – Grzegorz Ż. podejrzany o dokonanie zabójstwa pozostanie w areszcie. Sąd Okręgowy w Rzeszowie odrzucił zażalenie na zastosowanie aresztu tymczasowego, które złożył zarówno podejrzany, jak i jego adwokat.

Medal Pro Patria dla Zofii Kałużyńskiej – Kombatanci, mieszkańcy powiatu oraz samorządowcy kolejny raz uczcili poległych podczas bitwy na polanie Kałużówka. W tym roku minęła 69. rocznica heroicznej walki żołnierzy Armii Krajowej z przeważającymi siłami wroga.

Konwent Ziobry – twierdzą, że zwyciężą – Zwyciężymy, zwyciężymy… wykrzykiwali uczestnicy spotkania z przedstawicielami Solidarnej Polski w Domu Kultury Mors. Nie zabrakło władz partii, ale najważniejszy w ten dzień był Kazimierz Ziobro, kandydat w wyborach uzupełniających do Senatu.

Wolicki znowu chce odwołać Annę Puzio – Wniosek o odwołanie Anny Puzio z funkcji skarbnika miasta złoży na najbliższej sesji Rady Miejskiej burmistrz Paweł Wolicki. To efekt ostatniego konfliktu o niewypłacone w całości rekompensaty dla MKS.

Były wójt ponownie skazany za sms-y z groźbami – Krzysztof M. jest winny kierowania gróźb karalnych pod adresem Marka Rączki, wójta Żyrakowa. Odwołanie oskarżonego nie przyniosło efektu, Sąd Okręgowy w Rzeszowie utrzymał w mocy wyrok pierwszej instancji. Tym samym wyrok stał się prawomocny.

Gdzie nie będzie pierwszej klasy? – Do końca ważyły się losy utworzenia klasy mundurowej w Zespole Szkół w Pustkowie Osiedlu. Jeszcze dwa tygodnie przed 1 września w systemie naboru elektronicznego znajdowała się informacja, że w oddziale jest 15 wolnych miejsc. Choć kolejni chętni się nie znaleźli, nie został zlikwidowany.

Pod Urzędem Miasta wolno pić alkohol, dopóki się nie śmieci – Pod koniec sierpnia na jednej z tarnobrzeskich ulic doszło do pobicia mężczyzny. Wszystko zarejestrowała kamera monitoringu miejskiego, dzięki czemu udało się szybko zatrzymać sprawcę. Jak i czy działają kamery monitoringu w Dębicy? Akcja OL pokazuje, że jeśli nawet funkcjonują, to nikt nic nie robi z tym, co widać w monitorze.

Kogo obchodzi rozmiar tablicy? – Średnia zdawalność egzaminu teoretycznego na prawo jazdy w I połowie 2013 roku była o 30 procent niższa niż w porównywalnym okresie 2012. To efekt zmian wprowadzonych do szkolenia kierowców na początku tego roku.

Chleba z tegorocznych plonów wystarczyło dla wszystkich – Deszcz i wiatr nie przeszkodził uczestnikom Dożynek Powiatowych. Na stadionie przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 stawili się goście, ale przede wszystkim rolnicy, by wspólnie świętować plony. Dla nikogo też nie zabrakło chleba z dożynkowego bochna. Podzielili go wspólnie starosta Władysław Bielawa i starostowie święta: Danuta Piękoś z Góry Motycznej i  Piotr Stachnik ze Straszęcina.

Marzy, by w Żdżarach utworzyć parafię – Żdżary, które do niedawna podlegały pod Machową, mają szansę stać się odrębną parafią. Właśnie udało się w tym kierunku zrobić znaczący krok. Ks. Adam Samborski otrzymał nominację na rektora, a wraz z tym uprawnienia proboszcza.

Najlepsza nalewka z truskawek – Nalewka truskawkowa autorstwa pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Stasiówce stała się hitem VI Turniej Nalewek Galicyjskich im. Cesarza Franciszka Józefa I. Podczas Festiwalu Konfitur w Stobiernej rozstrzygnięto też konkurs zatytułowany Jesienne Stoły.

W Korzeniowie chcą pamiętać – To, co nie udało się cztery lata temu, teraz wreszcie doszło do skutku. W ostatnią niedzielę w Korzeniowie poświęcone zostały krzyż i obelisk upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej. Okazją do tego była rocznica wybuchu II wojny światowej.

Dożynki na tzw. Zawisłoczu – Pogoda w niedzielę w Dobrko-wie nastraszyła organizatorów Gminnych Dożynek. Ostatecznie jednak po krótkim deszczu zaczęło się przejaśniać, a mieszkańcy mogli podziękować za tegoroczne plony.

Ośrodek był czynny, tylko lekarzy nie było – Grzegorzowi Karczmarczykowi, właścicielowi firmy GK Med, która odpowiada za leczenie chorych w Jodłowej, sen z oczu spędza brak pediatry. Jego  pacjentom nie mniej doskwiera brak popołudniowych dyżurów lekarskich.

Próśb zaniósł cały bagaż, nie tylko tych swoich – Mimo że do Częstochowy z Pieszą Pielgrzymką Tarnowską wchodził już po raz trzydziesty pierwszy, ciarki po plecach na widok klasztoru na Jasnej Górze poczuł tak silne, jak za pierwszym razem. Tak samo, zdaniem Tomasza Podlaska, reaguje każdy pątnik, który ma za sobą dziewięć dni drogi.

Brawo Goodfest! Sto lat Penderecki! – Krzysztof Penderecki pewnie długo nie zapomni chwili, w której dębiczanie, zebrani na miejskim stadionie, zaśpiewali mu Sto lat. W ten sposób uhonorowali kompozytora, który świętuje właśnie 80-te urodziny. Nie tylko on długo będzie pamiętał drugą edycję festiwalu Goodfest, ale i publiczność. A to dzięki wyjątkowym artystom, których tego wieczoru można było usłyszeć na scenie.

KSU i Kult grali najdłużej, najwięcej osób na Eneju – Prawdziwe oblężenie przeżywał ośrodek Borowiec w Straszęcinie podczas koncertu grupy Enej. Tłumy były także podczas występu Kamila Bednarka. W sobotę zakończył się dwudniowy Śnieżka Czad Festiwal.

Senior zaśpiewał u górali – Na XXXI Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych Druzbacka w Podegrodziu zdobyły pierwszą nagrodę. Dzięki temu zostały zaproszone na 47. Festiwal Folkloru Polskiego Sabałowe Bajanie. Tam również panie z Zespołu Śpiewaczego Senior pokazały, co potrafią i z Bukowiny Tatrzańskiej wróciły z trzecią nagrodą.

Artyści mediolańskiej La Scali jesienią przyjadą do Dębicy  – To będzie już piętnasta, jubileuszowa edycja Dni Sztuki, imprezy organizowanej przez Agencję Artystyczną Aplauz. Dlatego też początkiem października w Dębicy zagoszczą wielkie nazwiska i wielka sztuka. Na scenie Domu Kultury Firmy Oponiarskiej wystąpią artyści jednej z najsłynniejszych na świecie scen operowych – mediolańskiej La Scali.

Dąb za twardy dla Bobrów – Wydaje się, że głównie z tremą przegrali pierwsze spotkanie u siebie debiutanci z Pustyni. Porażka ta sprawiła, że spadli od razu na piąte miejsce w tabeli. Liderem został Inter Gnojnica. W grupie II prowadzi zaś Wiewiórka, która rozgromiła Dąbrówkę Stara Jastrząbka.

Omega I druga po kolejce cudów – Czas na podsumowanie wydarzeń w Lidze Firm Miasta i Gminy Pilzno przyjdzie w sobotę (7 września). Już jednak na kolejkę przed końcem zmagań wiadomo było, że tytuł mistrzowski przypadnie piłkarzom Drivera.

Czarne pasy Karoliny i Adama – Dębickiej Akademii Karate Tradycyjnego przybyły dwa czarne pasy. Po egzaminie w Starej Wsi zostały one przyznane Karolinie Zarychcie i Adamowi Królikowskiemu.

Co z tymi Morsami? – Zaledwie trzy z piętnastu możliwych do zdobycia punktów zdobył od początku rundy Igloopol. Drużyna, która w ubiegłym sezonie do końca walczyła o awans do IV ligi, jest cieniem siebie. A w tabeli prowadzi beniaminek – Monis Bielowy/Strzegocice.

Do świnki – Longoszowie, do jajka – Marek Cieśla – Dwudniowe Mistrzostwa Dębicy w Petanque przeszły do historii. Najmilej wspominać je będą ci, którzy sięgnęli po zwycięstwa w dubletach i singlach. W pierwszych zaszczyt ten przypadł Dorocie i Piotrowi Longoszom, w drugich Grzegorzowi Tokarzowi.