W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

W szpitalu w Dębicy wstrzymywane są operacje. Przyczyną jest brak krwi w czasie wakacyjnych miesięcy. Stąd dramatyczne apele o jej oddawanie, nie tylko tej o rzadkich grupach. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Za dar serca podziękować mogą szerokim uśmiechem na buzi – Oliwka Rojowska znów trafiła do szpitala. Kolejne problemy ze zdrowiem skończą się pewnie jeszcze większą ilością przepisanych jej lekarstw. Dla jej rodziców oznaczać to będzie rosnące liczby na fakturach z aptek. Dlatego mama Halina cieszy się, że ponad czterysta osób przekazało 1 procent na Fundację Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej, pod której opieką jest Oliwka. W sumie dało to 23 800 złotych.

Pirata zakuto w kajdanki – Przyszedł na posterunek, zaczął się awanturować, a gdy wyszedł, wsiadł do samochodu i odjechał. Stróże prawa rzucili się za nim w pościg, bo wyczuli od mężczyzny woń alkoholu. Niewiele brakło, by doszło do tragedii. 35-latek pędził środkiem ulicy i nie reagował na sygnały policji.

Umówili się na facebooku – Ponieważ w mieście trudno o zorganizowaną, wakacyjną rozrywkę, część mieszkańców postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Grupa młodych ludzi umówiła się na Facebooku na akcję Chlapiemy się na dębickim Rynku. Przez godzinę korzystali z wodnej z kurtyny. Z każdą minutą chętnych do wspólnej zabawy przybywało.

Radni przed sesją dostali lizaki – Olga Pociask została burmistrzem Dębicy. Ale spokojnie, tylko na czas dziecięcej sesji nadzwyczajnej, która wƒ ostatni poniedziałek odbyła się w ƒsali sesyjnej Urzędu Miejskiego przy ul. Ratuszowej.

Od Kleszczowa dzielą nas finansowe lata świetlne – Roczny dochód na jednego mieszkańca w gminie Kleszczów (woj. łódzkie) wynosi 44 288 zł. Jest ona najbogatszą w Polsce dzięki położonym na jej terenie kopalni węgla brunatnego i elektrowni Bełchatów. Miasto Debica, najlepsze pod tym względem w naszym powiecie z sumą 2 362 zł na osobę wypada bardzo blado. I Kleszczowowi nie ma szans dorównać.

Miało być bezpieczniej, wyszło jak zwykle – 1,2 mln zł kosztowała budowa kładki nad krajową czwórką, na skrzyżowaniu ulic Gawrzyłowskiej i Lwowskiej. Wystarczyło kilka miesięcy, by zamontowane windy dla osób, które mają problemy z poruszaniem się po schodach, przestały działać. Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ma się to niebawem zmienić.

Zdobądź za darmo certyfikat ważny w całej Europie – Nabór na niego prowadzi Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu we współpracy z firmą Argos z Łodzi. Do zdobycia jest certyfikat ECDL Core.

Pytań kandydatowi zadać nie zdążyli – Tematem spotkania wyborczego kandydata na senatora Zdzisława Pupy w Brzostku była przyszłość rolnictwa i polskiej wsi. Do kogo był jednak skierowany wykład szefa senackiej Komisji Rolnictwa Jerzego Chróścikowskiego, trudno powiedzieć, skoro w sali domu kultury rolników policzyć można było na palcach jednej ręki. Dominowali funkcyjni członkowie PiS i partyjni samorządowcy.

Motocykliści szaleją, on domaga się ciszy – Ledwo zaczął zbierać, już ma 30 podpisów. Mieszkańcy ulicy Strumskiego rozpoczynają walkę z motocyklistami, którzy wieczorami na ulicach Kolejowej i Głowackiego testują prędkość swoich maszyn. Waldemar Mytkoś, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dębicy, już zapowiada częstsze patrole.

Są spokojne, gdy słyszą bicie serca – Szpital w Dębicy wzbogacił się o nowy kardiotokograf, urządzenie służące do monitorowania czynności serca płodu. Z bezpłatnych badań mogą korzystać nie tylko kobiety ciężarne, które leżą na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym, ale również te, które przyjdą tu prosto z ulicy.

Teraz pracuje nad detektorami – O Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii na Uniwersytecie Rzeszowskim mógłby opowiadać godzinami. Traktuje go jak swoje kolejne dziecko. Dr hab. Józef Cebulski z Nagawczyny jest jego współtwórcą, obecnie zastępcą dyrektora. Tu prowadzi badania, dzięki którym obecne lub przyszłe pokolenia dostaną do rąk nowe urządzenia.

Pogoda sprzyjała, upletli wieniec dożynkowy – Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu przy Zespole Szkół w Nagawczynie. Starsi mieszkańcy wsi wykazali się kunsztem podczas wykonywania dożynkowych wieńców, młodsi mieli okazję wypróbować sił z zapomnianymi narzędziami w ręku.

Gdy przed Torfami zniknęła ścieżka – Raptem po dwie krople deszczu spadły na głowy uczestników wyprawy z rezerwatu Słotwina do rezerwatu Torfy. A prognozy mówiły, że maszerować będziemy w ulewie.

Barnaś +65000, Knych +50000… – Choć światowy kryzys dał się wielu we znaki, to okazuje się, że w tych trudnych czasach radnym całkiem nieźle wychodzi oszczędzanie. Z ich zeznań majątkowych wynika, że najlepszy jest w tym Dariusz Barnaś, któremu w ciągu dwóch lat przybyło na koncie prawie drugie tyle. O dziwo, mniej zaoszczędził biznesmen Czesław Lada.

Jeśli nie żurek, to kozie sery – Kolejki jak za kawą podczas minionej epoki – takie komentarze można było usłyszeć podczas Święta Żurku w Brzeźnicy. Ale nie ma się co dziwić, zupa z tej miejscowości cieszy się sporą popularnością, a gdy przygotowana jest przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich, to nie ma możliwosci, by komuś nie smakowała.

Zdziałać chcą dużo, zapraszają każdego – Już 54 osoby polubiły na facebooku nową odsłonę Stowarzyszenia Razem Zdziałamy Więcej. Promowane są na niej dwie akcje: wspólna ze szkołą w Nagoszynie, polegająca na zbieraniu nakrętek oraz konkurs fotograficzny, który ma pokazać piękno gminy Żyraków.

W Dolinie Pstrąga już łowią – Z czego do tej pory znana była Machowa? Kiedyś z toru żużlowego, mieszkała tu też słynna Henryka z Ankwiczów, muza Adama Mickiewicza. Od kilku lat skraj lasu odwiedzały inne panie, ale one w odróżnieniu od rzymskiej przewodniczki wieszcza, chluby nikomu nie przynosiły. Teraz wieś ma szanse zasłynąć ze smażonych ryb, słodkowodnych, ale także tych morskich.

W Januszkowicach wody brakować już nie będzie – Gospodarstwo po gospodarstwie podłączają do sieci w Januszkowicach i Opacionce pracownicy firmy, która budowała w tych miejscowościach wodociąg. Jego główna część jest gotowa, dlatego burmistrz Leszek Bieniek może bez wahania powiedzieć, że w tej części gminy wody brakować już nie będzie.

Do Częstochowy pójdzie po raz trzydziesty drugi! – Okoliczności, w jakich Grzegorz Więch wyruszył po raz pierwszy na pielgrzymkową trasę, na pewno nie sprzyjały religijności. W Polsce trwał nadal wprowadzony w grudniu 1981 roku stan wojenny, a w pątniczych grupach nie brakowało osób, których nikt nie znał.

Na jubileuszowy koncert zapraszają po obiedzie – Grają od dziesięciu lat. Właśnie rozpoczęli przygotowania do koncertu jubileuszowego. Zespół Ortodox, bo o nim mowa, szykuje nie lada gratkę dla miłośników hard core’a i punk rocka. Wraz z nimi podczas imprezy wystąpią także byli członkowie kapeli.

Ożenił skrzypce z elektroniką – Gdyby w wieku 2 lat nie usłyszał dzieł Henryka Góreckiego płynących ze zdezelowanego radia marki Kasprzak, dziś pewnie nie byłby nadzieją polskiego ambientu. Nie byłby porównywany do Thoma Yorke, Amona Tobina, czy Aphex Twina. I pewnie 31 sierpnia nie wystąpiłby też w Dębicy na festiwalu GOODFEST 2013. Ale jest i wystąpi. Kto? Grabek – skrzypek, multiinstrumentalista, kompozytor i twórca muzyki elektronicznej.

Syn i ojciec nie wrócili do domu – Mija 69-rocznica akcji Burza, podczas której z Niemcami walczyło kilkuset mieszkańców powiatu dębickiego. Czasami całymi rodzinami, jak Ludwik Koehli i jego ojciec Franciszek Koehli. Obaj brali udział w bitwie na Kałużówce, obaj z wojny nie wrócili do domu, gdzie na syna i męża czekała Stanisława Koehli, także zaangażowana w konspirację.

Skarb Kibica – IV i V liga.

Co start, to nowy rekord – Nie ma zawodów Grand Prix Dębicy w Teście Coopera, by nie został ustanowiony nowy rekord. Utrata najlepszego wyniku w trzecim starcie tak zmobilizowała do dalszych treningów Łukasza Bachera, że po czwartej edycji ponownie poprawił swoje osiągnięcie. W ciągu 12 minut zdążył przebiec 3 594 metry.

Dziewczyny wywalczyły trzy złota, srebro i brąz – To były niezwykle udane dla zawodniczek z powiatu dębickiego Mistrzostwa Polski w Szachach. W Olsztynie dwukrotnie na najwyższym podium stawała Laura Czernikowska (GCKiP Czarna). Jej sukces w szachach szybkich powtórzyła Joanna Święch. A kolejne dwa krążki (srebro i brąz) dołożyła Emilia Hals z Hetmana Pilzno.

Igloopol rozpoczął od porażki – Zdecydowanie milej wspominać będą inaugurację kolejnego sezonu V ligi zawodnicy Chemika i Brzostowianki. Szczególnie cieszyć się mogą ci drudzy, którzy ograli faworyzowany Igloopol. Porażkę ekipy, której jest wychowankiem, oglądał z trybun Artur Jędrzejczyk, obecnie gracz rosyjskiego FK Krasnodar.