W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Ponad 30 procent więcej wiernych niż podczas poprzedniego liczenia przyszło do kościoła w Róży. Wzrost uczestnictwa w niedzielnym nabożeństwie zanotowały wszystkie nasze parafie, prócz tej w Korzeniowie. Tu frekwencja zmalała o 2 procent. Z postawy swoich parafian bardzo zadowolony może być ks. Leszek Kos, proboszcz ze Zwiernika. Poza tym:

Szerszenie atakują, strażacy mają pełne ręce roboty – Jadowite owady mnożą się jak szalone i uprzykrzają nam życie. Bywa, że strażacy, których prosimy o pomoc, likwidują dziennie nawet po kilka gniazd szerszeni. Jedno z ostatnich na cmentarzu w Dębicy. Interwencje podejmowane są tylko wtedy, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie ludzi. W pozostałych przypadkach o pomoc trzeba się zwracać do prywatnych firm. Niestety, to sporo kosztuje.

Kolejna Jubilatka Andrzeja Barszcza – ta w pobliżu dworca – Jeszcze w tym miesiącu w Dębicy na skrzyżowaniu ulic Głowackiego i Kolejowej ruszy budowa sklepu Jubilatka. Będzie to nowa inwestycja Andrzeja Barszcza i jego firmy Stek-Rol.

Oskarżeni o gwałt pójdą siedzieć – Na karę więzienia skazał Sąd Okręgowy w. Rzeszowie trzech mieszkańców Dębicy. Zostali uznani winnymi gwałtu i pobicia. Dwóch z nich odpowiadało także za inne przestępstwa.

Jeśli sprzedadzą ten dworek, mieszkańcy stracą go na zawsze – Łatwo wyobrazić sobie w tym miejscu stylową restaurację. Mogłaby być czynna tylko w sezonie weselnym, chętni pchaliby się drzwiami i oknami z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Żeby jednak pozwolić sobie na takie fantazjowanie, trzeba uczynić założenie, że właściciel zabytkowego dworu w Korzeniowie, czyli  władze gminy Żyraków, mają wizję jego zagospodarowania i pomysł na to, jak sfinansować takie przedsięwzięcie. Na razie jednak nic na to nie wskazuje.

Co się odwlecze…rezerwaty, stawy, las – Pogoda pokrzyżowała nam plany przed miesiącem i wiele wskazuje na to, że będzie chciała namieszać i w tym tygodniu. Ale czy spacer po lesie w deszczu nie może byc przyjemny? Może, dlatego w sobotę, nie bacząc na warunki atmosferyczne, zapraszamy na trasę wyprawy od rezerwatu Słotwina do rezerwatu Torfy.

Dębickie Amazonki w trosce o kobiety – Dębica Dębiczankom – to hasło kampanii reklamowej zainicjowanej 1 sierpnia przez Dębickie Stowarzyszenie Amazonka. Założenie jest jedno: poprawnie zdiagnozować, a następnie wygrać z chorobą nowotworową.

Wakacje w Dębicy: Sylwia Czesna przyjedzie na jarmark – Wakacje bez przyjazdu w rodzinne strony, to nie prawdziwe wakacje – taki pogląd wyznaje niejedna z osób, które opuściły miejsce, z jakiego się wywodzą. Ale co roku przyjeżdżają do Dębicy także ci, którzy jej okolice poznali przez przypadek – odwiedzając przyjaciół i znajomych albo szukając miejsca na wypoczynek. Miejscowości naszego powiatu mają wartość nie tylko sentymentalną. Okazuje się, że w oczach przyjezdnych, również wypadamy całkiem dobrze.

Kupił dekoder, oddał do naprawy i już go nie zobaczył – Składając podpis pod umową z Cyfrowym Polsatem Kazimierz Koziara nie przypuszczał nawet, że nie będzie mu dane zasiąść spokojnie w kapciach przed telewizorem. Musiał je często zmieniać na buty, by reklamować zakupiony dekoder, któremu nieustannie coś dolegało. W końcu dostał sprzęt zastępczy, a o zwrot swojego nie może się doprosić, choć współpracę z platformą satelitarną już zakończył.

Gdy Olimp zbuduje, zatrudni inżynierów – Laboratorium, magazyny, inteligentne centrum logistyczne – to tylko niektóre plany firmy Olimp Labs, jakie w­ najbliższych latach planuje zrealizować w­ Pustyni. Trwają prace przy budowie.

Jeden z najlepszych koni na świecie. I to z Góry Motycznej – Kiedy kupował klacz w Janowie Lubelskim nie zdawał sobie sprawy, że będzie ona matką jednego z najlepszych koni na świecie. Roman Ferenc na skokach przez przeszkody nie znał się wcale, o hodowli tych zwierząt miał znikome pojęcie. Dzisiaj na jego koniach jeździ jeden z najlepszych zawodników w kraju Jacek Zagor, prawie pewny olimpijczyk roku 2016.

Będą pieniądze, będzie sygnalizacja – Od 2011 roku mieszkańcy ul. Świętosława czekają na obiecane światła na skrzyżowaniu ich ulicy z północną obwodnicą miasta. Władze znów obiecują ich ustawienie, ale nikt nie liczy na dotrzymanie słowa.

KSU, Kult, Enej… – Prawdziwie gwiazdorską obsadę będzie miała pierwsza edycja Śnieżka Czad Festiwal. Dwudniowa impreza odbędzie się na tzw. Borowcu w Straszęcinie.

Rolnicy już nie będą zbierać słomy z drogi – Bo nie będzie nic z wozu spadać – Bogusław Wałęga, sołtys Róży, cieszy się, że po długim oczekiwaniu droga w ich miejscowości, rozjechana przez tiry wożące kruszywo na autostradę, została wreszcie wyremontowana. Na naprawę czekają jeszcze dwa inne odcinki.

Czy nabiją sobie guza, machając cepami? – Już w najbliższy weekend w Nagawczynie mieszkańcy wspólnie wić będą żniwny wieniec. No i będzie można zobaczyć narzędzia, które dziś, jeśli są w jakimś gospodarstwie,  to jako eksponaty minionej  epoki: sierp, kosę i cepy.

Buców już nikt dzierżawić nie chce – Jeszcze pół roku temu dwie firmy zajmujące się pozyskiwaniem energii słonecznej zainteresowane były dzierżawą terenu w Bucach – przysiółku Straszęcina. Dziś już nie chcą dzierżawić, a kupować. Co na to mieszkańcy wsi?

W Łękach Górnych będą piekły ciasta, takie jak babcie – Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Łęk Górnych i Gminy Pilzno organizuje warsztaty kulinarne dla mieszkańców. właśnie otrzymało na to zadanie pieniądze z programu Działaj Lokalnie.

W takiej formie mogą liczyć na sukces w mistrzostwach – Amatorzy zawodów konnych mają za sobą drugą z cyklu pięciu imprez Galicyjskiego Turnieju Jeździeckiego, organizowanego przez Podkarpackie Towarzystwo Konne w Brzostku. W Jaśle najlepiej radziła sobie Katarzyna Śliż-Staniszewska ze Stajni Ułańskiej w Brzostku.

Do grobu św. Jakuba wyruszą po raz czwarty – Gdyby nie tarnowska pielgrzymka do Częstochowy, nie byłoby tych do Santiago de Compostella – tymi słowami zaczynają się spisane wspomnienia Ryszarda Raka. Już czwarty raz, wraz z kolegą Markiem Kapłańskim, wędrować będą do św. Jakuba. Przed nimi najtrudniejszy szlak – Via de la Plata. Wyruszają we wrześniu.

Zbigniew Matłok ma gotówkę, inni samochody – Od sołtysa Nagawczyny Zbigniewa Matłoka oszczędności mogliby uczyć się wszyscy radni z gminy Dębica. Mimo że utrzymuje się z emerytury, na koncie udało mu się zgromadzić 200 tys. zł. Ma też akcje warte kolejne 30 tys. zł. Jego koledzy odkładać nie lubią, wolą zmieniać samochody.

Gwiazdek i belek przybyło na policyjnych pagonach – Na stopień inspektora policji awansował szef stróżów prawa w powiecie. Nominację odebrał wraz z 93 swoich awansowanych podwładnych. Były też odznaczenia i medale, w tym Złota Odznaka Zasłużony Policjant dla asp. szt. Tomasza Kokoszki, naczelnika wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu. Okazją do ich wręczenia stały się coroczne obchody Święta Policji.

Powstaje film o Adamie Lazarowiczu – Wrocławski filmowiec Sławomir Stanisław Górski jest reżyserem powstającego filmu dokumentalnego o majorze Adamie Lazarowiczu, komendancie dębickiego obwodu Armii Krajowej i wiceprezesie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który za działalność w antykomunistycznej organizacji został skazany na karę śmierci i zamordowany przez komunistów 1 marca 1951 roku.

Bacha nagrał na dyktafon – By nagrać fugi Bacha rozstroił babci zabytkowego Steinwaya, a uzyskane na nim dźwięki zarejestrował starym, taśmowym dyktafonem. – Dzięki temu utwory trafiają do głowy, a nie do zmysłów – tłumaczył wtedy Marcin Masecki, który 31 sierpnia wystąpi w Dębicy na festiwalu GOODFEST 2013.

Oliwia na to zasłużyła – Ponad siedemdziesiąt zawodników i zawodniczek wzięło udział w dziewiątej edycji Turnieju Szachowego o Puchar Firmy Omega w Pilźnie. Wśród nich byli reprezentanci Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. I to właśnie ci ostatni wygrali rywalizację zarówno wśród dzieci do lat dziesięciu i młodszych oraz w kategorii open. W młodszej grupie na trzecim stopniu podium stanęła Oliwia Mirowska z GKSz Hetman Pilzno.

Awans na dziesięciolecie – Meczem z Borowcem Straszęcin rozpoczną piłkarze LKS Góra Motyczna swój pierwszy sezon w klasie A. Awans do niej zapewnili sobie wygraną w ostatnim spotkaniu ubiegłego sezonu z Nagoszynem 4:2. W ten sposób uczcili dziesięciolecie powstania klubu.

Rywalki Magdy były mocniejsze – Na Igrzyska Sportów Nieolimpijskich do Cali Magdalena Macios jechała z nastawieniem, że zdobędzie medal. W Kolumbii sukcesu jednak nie odniosła. Jako jedna z najmłodszych w stawce zbierała doświadczenie, by za cztery lata podczas tej samej imprezy we Wrocławiu to ona była lepsza od Japonek i Rosjanek.