W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Na korytarzu Szpitala Powiatowego w Dębicy, w oczekiwaniu na lekarza ginekologa, funkcjonariusz policji przesłuchiwał dziewczynę, która złożyła doniesienie, że została zgwałcona. Problem w tym, że nie byli tam sami. Rozmowie przysłuchiwali się też inni. Czy takie są standardy pracy dębickiej policji? Zastępca komendanta twierdzi, że to był przypadek.  Poza tym:

Onkologia jest u nas potrzebna – Pododdział Ginekologii Onkologicznej powstaje w Szpitalu Powiatowym w Dębicy. Decyzja o jego uruchomieniu podyktowana jest m.in. dramatycznymi dla naszego powiatu statystykami dotyczącymi zachorowań na nowotwory. I co również ważne, ma to być zalążkiem do uruchomienia Oddziału Onkologii i Chemioterapii.

Na biednych, jak mysz kościelna, nigdzie nie trafili – Już po raz szesnasty dzieci i młodzież z rodzin borykających się z trudną sytuacją materialną pojadą na letni obóz do Rymanowa Zdroju. Wszystko dzięki działaczom Polskiego Czerwonego Krzyża i wolontariuszom, którzy przez trzy miesiące zbierali na ten cel pieniądze i bez których to przedsięwzięcie nie byłoby możliwe.

Do wszystkiego się przyznał – Policjanci z ‡Brzostka ustalili sprawce włamania do sklepu z ‡artykułami AGD. Łupem mężczyzny padła kasa fiskalna. Nie przypuszczał, że będzie pusta. W ‡tym samym czasie, kiedy funkcjonariuszom udało się wytypować podejrzanego, 28-letni Patryk B. z‡ Przeczycy usłyszał zarzuty dotyczące wcześniej popełnionych przestępstw.

Płakał przy zeznaniach – Niewykluczone, ze Grzegorz Z. z Przyborowa zadał śmiertelny cios nożem działając w obronie własnej. A to z kolei oznacza, ze zarzut zabójstwa, jaki postawił mężczyznie prokurator, w sądzie może się nie utrzymac.

Kantor, Marciniec, Pupa, Ziobro – to będą dębickie wybory – Jako mały chłopiec trafił do Domu Dziecka w Dębicy. Miasto z tamtych lat wspomina bardzo dobrze. Kazimierz Ziobro, poseł Solidarnej Polski jest jeszcze kandydatem na kandydata w potyczce o mandat w Senacie. W gronie tych którzy staną do walki, nie tylko on ma związki z naszym miastem – okazuje się, że będą to prawdziwie dębickie wybory.

Miasto parkingu nie zbuduje. Działkę sprzeda – Historia z działką przy skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Głowackiego, za przychodnią Magra, zaczęła się bardzo dawno. I wszystko wskazuje na to, że jeszcze chwilę potrwa. Mieszkanka, która użytkowała teren przez kilka dziesięcioleci twierdzi, że miasto chce wybudować tam parking właścicielowi przychodni. Władze miasta zaprzeczają.

W śmieciach może być rtęć, bomba i kawałek człowieka – Nowa ustawa śmieciowa miała usprawnić gospodarkę odpadami, a zamiast tego rodzi kolejne absurdy – uważa Jerzy Godzisz z Dębicy. Odczuł to na własnej skórze, kiedy w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów chciał oddać pudło po telewizorze i ścięte gałęzie. I oddał, ale wcześniej został spisany z dowodu osobistego. Twierdzi, że bezprawnie.

Zmiany w PKS-ie są, szkoda tylko, że na gorsze – Zmiany po przejeciu PKS-u juz sie rozpoczeły. Niestety, na razie nic dobrego z nich nie wynika. W Debicy z dworca przy ulicy Głowackiego znikneła duza tablica informacyjna zgodzinami przyjazdów iodjazdów autobusów. Pasazerowie sa wsciekli. Bo zostały im do dyspozycji tylko małe tabliczki, zktórych trudno cos wyczytac.

Krzysztof Czerwiec po awansie stracił, bo nie dorabia zleceniami – Większe oszczędności, lepsze samochody i wyższe niż przed dwoma laty pensje – tak wygląda stan majątkowy większości czołowych samorządowców powiatu. Wniosek, że nie ma to jak dobra posada za publiczne pieniądze, nasuwa się sam. Drugi to taki, że nasi włodarze mogą spać spokojnie, wolni od finansowych trosk. Mało który nie ma odłożonych pieniędzy na czarną godzinę, a rekordziści posiadają pokaźne sumy.

Uff jak gorąco! W Chotowej tłumy – Nad rzeką, nad stawem, na plaży i na basenie. A nawet przy fontannie. Każdy sposób, by się schłodzić jest dozwolony. Niestety, kiedy żar leje się z nieba często wybieramy rozwiązania nie tylko zakazane, ale też bardzo niebezpieczne. Wystarczy przejechać się na stawy w Grabinach, by zobaczyć, że zakazu kąpieli nikt tutaj nie respektuje.

Groźny wirus już coraz bliżej nas – Afrykański pomór świń, czyli niebezpieczna wirusowa choroba atakująca zwierzęta, jest coraz bliżej nas. Władysław Rutkowski, powiatowy lekarz weterynarii mówi, że jest dobrze przygotowany na wypadek pojawienia się jej. Zagrożonych jest jednak prawie 36 tysięcy świń, które posiadają hodowcy z powiatu dębickiego. Jeśli wirus zaatakuje, trzeba je będzie wybić. Straty finansowe mogą być ogromne.

Trzeba skakać, by wsiąść do pociągu – Aby wejść do pociągu, trzeba zeskoczyć z wysokiego peronu i przebiec przez tory kolejowe. Tak wygląda korzystanie z nowej stacji PKP w Grabinach, której przebudowa jeszcze się nie skończyła.

Tam na razie jest ściernisko, ale będzie…strefa wkonomiczna – To będzie druga w tym roku, po kompleksie sportowo-rekreacyjnym w Pustkowie Osiedlu, największa inwestycja w gminie. W Pustkowie, na 20 hektarach, powstanie Specjalna Strefa Ekonomiczna, dzięki której władze chcą przyciągnąć inwestorów, a co za tym idzie, stworzyć nowe miejsca pracy.

Nagoszyn i Góra Motyczna wygrali – Dziewczyny z Góry Motycznej i drużyna męska z Nagoszyna tryumfowali w Gminnych Zawodach Pożarniczych, rozegranych w Straszęcinie. W lejącym się z nieba żarze do rywalizacji przystąpiło 20 drużyn: 13 męskich i aż 7 złożonych z pań. Dwie ekipy nie ukończyły turnieju, ale nie z powodu zmęczenia, tylko z uwagi na awarię sprzętu.

Nikt się nie sprzeciwia, roboty na Rynku ruszają – Pozwolenie na budowe wydane w’zwiazku z’modernizacja Rynku w ’Pilznie juz sie uprawomocniło. Ruszaja prace, które maja zakonczyc sie w’przyszłym roku. Teraz wszyscy musza uzbroic sie w’ cierpliwosc zwiazana z ’utrudnieniami w’ ruchu.

Ludziom na wózkach pomogą wjechać wyżej – Trzy osoby niepełnosprawne, biorące udział w Wyprawie Równość i Godność, odwiedziły Jodłową. Spotkanie było świetną okazją do tego, by uświadomić sobie, ile jeszcze w gminie istnieje przeszkód architektonicznych dla osób poruszających się np. na wózkach inwalidzkich.

Jedź na rekolekcje z siostrami służebniczkami – Nauczysz sie tanczyc, poznasz zasady savoir-vivre i emisji głosu. To tylko niektóre warsztaty, jakie odbeda sie podczas  rekolekcji w  Ciezkowicach, które organizuja debickie Siostry Słuzebniczki. Zjazd odbedzie sie pod hasłem: Nie tylko w necie mówia o kobiecie.

Na Hel wybrali się na rowerach. Po 9 dniach byli z powrotem – Jazda na rowerze to coś, co Bogusław Kopeć i Artur Sikora lubią najbardziej. Po udanej wyprawie na Hel, kiedy w 9 dni przejechali 1400 kilometrów i udowodnili sobie, że chcieć, w ich przypadku naprawdę znaczy – móc, już planują kolejną wyprawę.

Atrakcji było mnóstwo – Uczniowie szkół podstawowych z całego powiatu brali udział w wakacyjnych zajęciach zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiego Gimnazjum nr 1 Jedynka.

Na koncercie w Dębicy latały marynary – W Dębicy oczywiście nie było żadnej załogi, nikt nie wiedział co to jest punk rock, ale zgotowali nam big-beatowe przyjęcie. Marynary w ruch poleciały – tak o jednym z pierwszych koncertów grupy Kryzys opowiada Robert Brylewski w rozmowie z Rafałem Księżykiem, na łamach swojej biografii zatytułowanej Kryzys w Babilonie.

Najchętniej malowały księżną i partyzantów – Letnie malowanie historii, czyli konkursy plastyczne na portret księżnej Heleny Jabłonowskiej i przedstawienie dnia z życia  partyzanta cieszyły się największą polularnością podczas Wakacyjnych czwartków, zorganizowanych przez muzeum przy Górze Śmierci.

Tomasz Duda i muzyczni wariaci – Mitch & Mitch to jedyna grupa wsród tych, które 31 sierpnia wystapia w šDebicy na festiwalu GOODFEST 2013, wš której składzie znajdziemy muzyka pochodzacego zšnaszego miasta. Saksofonista Tomasz Duda, bo ošnim mowa, jest absolwentem Panstwowej Szkoły Muzycznej Išstopnia wš Debicy.

Piłkarska jesień – Terminarze od IV ligi do klasy B

Będą pływać, jeździć i biegać, czyli triathlon zagości w powiecie – W przyszłym roku Damian Cudecki chciałby zorganizować pierwsze zawody triathlonowe w powiecie dębickim. Jednak jak mówi, ta dyscyplina wymaga poświęceń. Przynajmniej godzinę lub dwie dziennie trzeba trenować. Ale jest dobrej myśli, bo w zawodach w innych miastach startuje sporo dębiczan, więc i u nas na nich liczy.

W Pustkowie Osiedlu odbędą się mistrzostwa Europy – Czternascie osób z  Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Zespole Szkół w Pustkowie Osiedlu wyjedzie 9 sierpnia na Otwarte Mistrzostwa Wegier w Lotce Kopanej Hungaria Open 2013. Bedzie to ich siódmy start w imprezie. Do tej pory wracali bez wiekszych sukcesów. Czy w tym roku sie to zmieni? Okaze sie 14 sierpnia.