W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Wyglądało jak w …sensacyjnym filmie: akcja uzbrojonych funkcjonariuszy brygady antyterrorystycznej, huki wystrzałów i …pojmanie podejrzanego. Ale to nie był film, a… rzeczywistość przeraża. W …biały dzień, w… centrum Przyborowa zginął młody mężczyzna. Mieszkańcy wsi są przekonani, że tej tragedii można było uniknąć. Teraz już na to za późno. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Pogryzł go pies, gdy wracał ze szpitala – 30-letni mieszkaniec Dębicy wracał ze szpitala na piechotę, gdy wyskoczył do niego pies i ugryzł go w udo. Właściciel czworonoga zapewniał, że zwierzę było szczepione na wściekliznę, ale okazało się to nieprawdą. Władysław Rutkowski, powiatowy lekarz weterynarii mówi, że wielu gospodarzy wciąż nie szczepi swoich pupili. Można za to dostać mandat w wysokości nawet 5 tys. zł.

Na Przemysłowej już oddasz meble – Na razie tylko dwa razy w miesiącu, ale dobre i to. Na placu u zbiegu ulic Drogowców i Przemysłowej Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami z Paszczyny uruchomiło dla mieszkańców Dębicy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Na ławę oskarżonych z boiska w Bielowach – Na meczach tej klasy wyzwiska pod adresem arbitrów to przykra norma, ale sędziowie nie zamierzają pozwolić, by obrażano ich bezkarnie. Przynajmniej niektórzy. Przekonał sie o tym 26-latek z gminy Żyraków. Wkrótce usłyszy zarzuty, za które można trafić do więzienia nawet na trzy lata.

Szóstka w totka. Ktoś wygrał milion! – Gracz, który puścił szczęśliwy los w Nagawczynie, zagrał na chybił trafił. Nie wiadomo skąd jest, ani czym się zajmuje.

Wszyscy kochają swoje partie, a najbardziej Piotr Michoń – Dumnie w towarzystwie żony i trzech wnuczek pozuje do zdjęcia na Facebooku przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Łoś-Kamiński. Spośród samorządowców jest jednym z najmłodszych stażem użytkowników tego portalu. Zagościł na nim niedawno i ma już 50 znajomych. Ale do rekordzisty, radnego powiatowego Krzysztofa Lipczyńskiego, który ma ich 1154, wiele mu jeszcze brakuje. Najaktywniejszym użytkownikiem partyjnego fejsa jest za to Piotr Michoń reprezentujący Sojusz Lewicy Demokratycznej.

W kotłowni będzie magazyn z odżywkami – Spółdzielnia Mieszkaniowa przy ul. Kolejowej sprzedała budynek po byłej kotłowni przy ul. Cmentarnej 57. Budynek przylegający do bloku od lat stał praktycznie w całości nieużywany. Teraz mieszkańcy mają obawy odnośnie działalności, jaka ma być tam prowadzona.

Mercedes na trawniku, bo Łoś – Kamiński skracał spodnie – Najpierw zaprzeczył, zaraz potem się przyznał. Szef Rady Powiatu zaparkował swojego mercedesa przy ul. Kolejowej w miejscu niedozwolonym, by skrócić spodnie u krawcowej. Nie on jeden łamie w ten sposób przepisy, kilka tygodni temu pisaliśmy, jak miejski radny Tadeusz Ciecieręga zatrzymał się na skrzyżowaniu, by wyskoczyć po chleb do piekarni. Czy obaj zrobili to w poczuciu bezkarności?

Skarbniczki kasę także w domu trzymają twardą ręką – Nasi włodarze nie lubią się zadłużać – taki wniosek nasuwa się po lekturze oświadczeń majątkowych starosty, burmistrzów, wójtów i ich zastępców. Wyjątek stanowi Paweł Wolicki, włodarz Dębicy zadłużony na ponad 114,5 tys. franków szwajcarskich i 114 tys. w złotówkach. Dobra wiadomość to taka, że swoje zobowiązania spłaca.

Mroczek we włosy się nie wpląta – Gdy się z nimi spotykam, mają za sobą zaledwie kilka godzin snu, bo do czwartej nad ranem łapali nietoperze. Członkowie Towarzystwa Miłośników Przyrody IWA z Pustyni zajmują się badaniem nie tylko tych zwierząt. Tropią wilki i rysie, obserwują ptaki. W przyszłości planują wydać książkę o skrzydlatych mieszkańcach Dębicy.

Od października u boku Rokosza – Agnieszka Żurek została nowym sekretarzem gminy Dębica. To już oficjalna informacja potwierdzająca tylko pojawiające się od wielu miesięcy spekulacje. Pracę na nowym stanowisku dotychczasowa dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek rozpocznie 1 października.

Jarosław Kaczyński w Dębicy – sala w Śnieżce pękała w szwach – Tylu gości sala w Domu Kultury Śnieżka chyba jeszcze nie miała. Na spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim przyszło około 350 osób. Szef Prawa i Sprawiedliwości powitany został owacjami. Wizyta byłego premiera na Podkarpaciu była okazją do promocji kandydata na senatora RP Zdzisława Pupy, aktualnie sekretarza Dębicy.

Bazę zrównają z ziemią – 1,3 miliona złotych otrzymała gmina na uporządkowanie byłej radzieckiej bazy wojskowej w Żdżarach.

Pożar niegroźny, a do rowu nie wylewają – Pożar hali w firmie Plastbud w Pustkowie nie okazał się na tyle poważny, by nadzorem nad usuwaniem odpadów będących jego skutkiem musiał zająć się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Nie potwierdził się również zarzut mieszkańców tej miejscowości jakoby firma niezgodnie z prawem odprowadzała ścieki przemysłowe.

Korzeniów przeciw sprzedaży dworku – Garstka mieszkańców przyszła w ostatnią niedzielę na zebranie wiejskie dotyczące przyszłości dworku w Korzeniowie. Ale ci, którzy się zjawili w większości są przeciwni temu, by gmina pozbywała się zabytku. Tym bardziej, że nie widzą w tym żadnej korzyści dla społeczności wsi.

Dziesiąte podium pod rząd ochotników ze Zwiernika – Zwycięstwem Ochotniczej Straży Pożarnej ze Zwiernika zakończyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze w Pilźnie. W rywalizacji wzięło udział dziesięć jednostek oraz występująca poza klasyfikacją młodzieżowa drużyna OSP Bielowy.

U ułanów ze szwadronu – Zespół InoRos oraz Boney M Imitation to główne punkty kulturalnej części Dni Ziemi Brzosteckiej, które zakończyły się w niedzielę 21 lipca.

Też będą granitowe – Trwają prace związane z wyburzaniem schodów do najstarszej w Dębicy świątyni – kościoła św. Jadwigi. Nowe wykonane zostaną z granitu.

Pod tym jesionem składali przysięgę przed akcją Burza – Ma 35 metrów wysokości, a obwód 615 cm. Nie wygrał Ogólnopolskiego Konkursu Klubu Gaja pod hasłem Drzewo Roku 2013, ale to jeden z wyjątkowych okazów, jaki rośnie w naszym powiecie. Tomasz Ryba, leśniczy Leśnictwa Berdech mówi, że drzewo ma ponad 200 lat, choć trudno dokładnie określić jego wiek.

Michael Jackson wisi u Kucaba – Głos jakiś z siebie wydobędę, ale śpiewał nie będę – tymi słowami, rymując Ryszard Kucab, szef Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury otworzył ostatnią wystawę przed wakacyjną przerwą. Tym razem we wszystkich pomieszczeniach galerii goszczą prace autorów, których profesor Tadeusz Błoński gościł na Słowacji w latach 2003-2009.

Dębicy mówią Przepraszam – Podczas wakacji dębickie kluby milczą, a i plenerowych imprez w naszym mieście próżno szukać. Dlatego metalowa grupa Face of Hate 6. sierpnia zaprasza na swój koncert w Tarnowie. Co więcej, scenę klubu Przepraszam muzycy dzielić będą z formacją Inglorious, której wokalistą i basistą jest pochodzący z Dębicy Tomasz Domka.

Julia na wariackich papierach – Jak twierdzi dziennikarz Piotr Metz, Julia Marcell, która 31 sierpnia wystąpi w‰ Dębicy na festiwalu GOODFEST 2013, na podbój świata ruszyła na wariackich papierach. Aby wydać debiutancką płytę zebrała 50 tysiecy dolarów za pomocą muzycznego serwisu internetowego. Potem wyjechała do Niemiec, by tam znaleźć producenta i‰ stamtąd tez wyruszyć w‰ międzynarodową trasę koncertową.

Magdalena Macios walczy o medal – Magdalena Macios, podgrodzianka, trenująca sumo w† UKS Lubzina, w† dniu ukazania się tego numeru OL wprost z† obozu w †Krotoszynie wyleciała na światowe igrzyska dyscyplin nieolimpijskich do Cali w †Kolumbii.

Julian Cieślik królem strzelców – Po raz szósty odbył się turniej piłkarski dla najmłodszych, pod nazwą Śnieżka Cup. Sportowe obiekty, na których mecze rozgrywa Igloopol, były areną zmagań blisko tysiąca młodych adeptów z 72 piłkarskich szkółek z całej południowej Polski.

Po drugiej rundzie liderem Dębowa – Po kolejnych meczach w ramach Piłkarskiej Ligi Halowej w Jodłowej na prowadzeniu znajduje się drużyna Huragan Skensy Dębowa. Nie oznacza to jednak, że jej zawodnicy mogą czuć się pewnie w fotelu lidera.

Szach mat Piotra Tatarczanego – Piotr Tatarczany zwyciężył w€ zorganizowanym przez klub Hetman Pilzno turnieju szachowym. Łącznie w€ szranki stanęło prawie trzydziestu zawodników w €wieku przedszkolnym, szkolnym i€ seniorzy. Zawody odbyły się w€ nowej siedzibie klubu, którą szachisci otrzymali dzięki współpracy z€ władzami gminy.