W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Są już znane niemal wszystkie oświadczenia majątkowe włodarzy gmin, miast i‡ powiatu. Na początek przyjrzeliśmy się temu, jak własny majątek pomnażają radni zadłużonej Dębicy. Nie wszyscy potrafią oszczędzać, nie dziwi więc, że tak trudno przychodzi im opracować plan, który miasto uratuje od ruiny. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Niech żyje Polska! – po 67. latach znów słychać ich krzyk –  67 lat temu po południu 10 lipca 1946 roku ten Rynek opustoszał, bowiem pamięć o nich miała zaginąć. Dziś po 67 latach ten Rynek się wypełnił, a Dębica z dumą może powiedzieć, że o nich nie zapomniała – mówił historyk Maciej Małozięć podczas odsłonięcia obelisku upamiętniającego trzech żołnierzy z oddziału Narodowych Sił Zbrojnych, straconych na dębickim Rynku podczas jednej z ostatnich publcznych egzekucji w Polsce.

Skawiński jeszcze się trzyma na stanowisku w Rzeszowie – Stanisław Skawiński nadal jest zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Ale złudzenia, że utrzyma się na stanowisku, już porzucił. Tym bardziej, że nowy marszałek odwołał z funkcji jego przełożonego.

Z Amsterdamu do więzienia – Do Holandii uciekł 26-latek z Dębicy, by uniknąć kary za przestępstwa, jakich się dopuścił. Jest już w kraju i wkrótce stanie przed sądem. Grozi mu więzienie. To nie pierwszy konflikt z prawem Mateusza P., już kilka razy stawał przed obliczem Temidy, teraz grozi mu 12 lat więzienia.

Oskarżony, bo ona nie miała 15 lat – Finał w sądzie znalazła znajomość dwojga młodych z Dębicy. 18-latek dostał wyrok w zawieszeniu, ale w policyjnych rejestrach jego dane osobowe zostaną na zawsze.

Stracili 210 tys. zł, szukają winnego. Czy Anna Puzio ma się czego obawiać? – W Ratuszu wszczęto postępowanie, które ma wyjaśnić, kto ponosi winę za to, że miasto straciło ponad 200 tysięcy złotych. Burmistrz Paweł Wolicki sugeruje, że odpowiedzialność, przynajmniej częściowo, leży po stronie skarbniczki miasta Anny Puzio. To kolejny dowód na to, że relacje tej dwójki są dalekie od choćby poprawnych.

Józef Chudy – 20 lat wójta, który nie został posłem – Gdy się z nim spotykam, wita mnie ubrany w marynarkę z Vistuli i spodnie Pieree Cardin. Ale Józef Chudy, wójt gminy Czarna, dba nie tylko o swój wizerunek. Także gminy, którą rządzi od 20 lat. Przyznaje, że tak długie panowanie to zasługa autokratycznego stylu rzadów. Chwali się sukcesami, ale ma też na koncie porażki.

W Starej Mleczarni będzie klub fitness – Kiedy spółka Five kupowała budynek, w którym miał się mieścić Dom Papieski, jej szefowie zapewniali, że po przebudowie w niezagospodarowanej części budynku nie będzie żadnego supermarketu. I słowa dotrzymali. W Starej Mleczani powstanie klub fitness. Jego właścicielem będzie Artur Ligęska.

W MOSiR pierwsza podwyżka od trzech lat – Będą podwyżki dla pracowników Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wprawdzie niewielkie, ale nie ma co narzekać – osoby zatrudnione w innych podległych miastu jednostkach nie dostaną nawet tyle.

Nowy asfalt to nie wszystko, w Pustyni chcą chodnika – Jeszcze niedawno jazda drogą Pustynia – Zawada przypominała slalom gigant. Kierowcy nieźle musieli kombinować, by na dziurach i szosie rozjeżdżonej przez ciężarówki nie urwać zawieszenia. Dziś leży tam piękny asfalt, więc jadący autami nie mają na co narzekać. Gorzej z pieszymi, o których nikt nie pomyślał.

Na razie zahaczają się lusterkami – Dobra wiadomość dla kierowców jeżdżących drogą powiatową Grabiny- Czarna. Do końca przyszłego miesiąca zostanie opracowana dokumentacja na jej przebudowę.

Lech Żurek w płukaniu złota lepszy od wicewójta – Justyna Skupień z rodziną wygrała Mistrzostwa Podkarpacia w Płukaniu Złota w kategorii Rodzinne Eldorado. Złotą Buławę Marszałkowską zgarnęło Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dębickiej, a Złoty Powiat przedstawiciele Starostwa Powiatowego. I nagroda w konkursie Na Najlepszy Kosz Piknikowy trafiła do Koła Gospodyń Wiejskich ze Stasiówki.

Po wycieczkach zostaną fotografie – Nowa inicjatywa Stowarzyszenia Razem Zdziałamy Więcej ucieszy miłośników pedałowania na rowerze i fotografii. Pierwsza wycieczka już w czwartek 18 lipca. Jej celem będzie Korzeniów.

Winnego nie ma, a jego mamie grozi nawet martwica ręki – Mama Ryszarda Wadasa miała tego dnia zaplanowaną wizytę w szpitalu. Nie spodziewała się, że dojedzie do niego nie autobusem, a karetką na sygnale. Minutę po tym jak kupiła bilet doszło do wypadku, po którym przez ponad tydzień była hospitalizowana.

Na warsztaty zapraszają też mieszkańców innych gmin – Dzięki pozyskanemu przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej dofinansowaniu ze stowarzyszenia Pro Carpathia, mieszkańcy gminy mogą korzystać do połowy sierpnia z warsztatów artystycznych i kulinarnych. Dyrektor Waldemar Sztogrin zaprasza też zainteresowanych z innych gmin powiatu.

Rano był czas na spowiedź, a w drodze – na pokutę – Grupa przedsiębiorców z Brzostku to zapaleni rowerzyści. Do niedawna jeździli tylko po swojej gminie, czasem zajeżdzając do sąsiednich. Przed dwoma laty ktoś rzucił pytanie, dlaczego nie mogą się wybrać gdzieś dalej. To była iskra, której trzeba było grupie, by się zmobilizować i zorganizować wyjazd na Jasną Górę. Przed rokiem był Licheń, teraz przyszła kolej na sanktuarium w Kodniu.

Będą walczyć o tytuł mistrza świata – Dwa złote, dwa srebrne i dwa brązowe medale zdobyli uczniowie Szkoły Tańca i Ruchu Soul Dance na Krajowych Mistrzostwach International Dance Organization Show Dance w Siedlcach. Sukces dębickich tancerzy jest tym większy, że medalowe miejsca otworzyły im drogę na mistrzostwa Europy i świata.

Fisz i Emade, czyli bracia Waglewscy w Dębicy – Bartosz i Piotr Waglewscy, czyli duet Fisz i Emade, będzie jedną z gwiazd drugiej edycji festiwalu GOODFEST, który 31 sierpnia odbędzie się na stadionie miejskim w Dębicy. Co tydzień, przez całe wakacje, przedstawiać będziemy Państwu wybranego artystę, który wystąpi na tej imprezie.

Do galerii wrócą jesienią – Gdyby linoryty, które dzieci wykonywały w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury powiesić w jednej z jej sal, nikt nie wpadłby na to, że wyszły one spod dłuta małoletnich autorów. Mariola Zając przekonuje jednak, że to tylko jedna z technik plastycznych, której młodzi ludzie mogli uczyć się przy Akademickiej 8.

Tę historię tworzyli ludzie – Agnieszka Majba-Pochwat, nasza redakcyjna koleżanka, juz prawie zapomniała, że uczyła języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 8. I ona, i jej uczniowie mogą sobie o tym przypomnieć, czytając książkę Edwarda Wodzienia: Dębica. Nasze szkolnictwo do końca XX w. Tysiące osób zobaczą na jej kartach własne nazwiska lub swoich nauczycieli.

To było ludobójstwo – Tadeusz Kułakowski jest tego pewien – Kiedy w Porycku na Ukrainie 11 lipca 1943 roku ukraińskie bandy mordowały Polaków, Tadeusz Kułakowski miał zaledwie rok. O tym, co się z nim wtedy działo, wie tylko z opowiadań matki. Nie może się jednak pogodzić z tym, że Sejm nie nazwał wydarzeń na Wołyniu ludobójstwem. O tym, że nie była to czystka etniczna dodatkowo przekonuje go list napisany w 1947 roku przez jego mamę do bratowej.

Nie wszyscy dojechali do mety – Załoga Automobilklubu Stomil Dębica Andrzej Dykas i Waldemar Ulak na mitsubishi lancer triumfowała w klasie 5 rajdu w Brzezinach. Pozostałe dębickie załogi także bardzo dobrze radziły sobie na mokrych odcinkach specjalnych III eliminacji Samochodowych Zawodów Klubowych. Wystartowały 63 załogi.

Rekordzistą Dębicy został Piotr Pyka – Łukasz Bacher nie jest już rekordzistą Dębicy w Teście Cooopera. Podczas trzecich zawodów Grand Prix Debicy jego wynik poprawił Piotr Pyka. W†12 minut przebiegł 3535 metrów.