W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Przeszła przez piekło, przez 14 lat walczyła z anoreksją. I wygrała, teraz chce założyć grupę wsparcia i pomagać innym. A jest komu – pacjentkami endokrynolog Doroty Roztoczyńskiej są już dziewczynki w wieku 12, anawet 11 lat. Odchudzają się, by wyglądać jak modelki. Zwłaszcza teraz, gdy przyszło lato. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Idzie do biznesu – Według informacji na stronie internetowej Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego dyrektorem biura w Rzeszowie jest nadal Bogusław Płodzień. Tymczasem były wicestarosta dębicki ten etap zawodowej kariery ma już za sobą. Ale z polityką się nie rozstaje.

Brzostowski oddał funkcję – Nie powiodły się plany odwołania Edwarda Brzostowskiego z funkcji wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Były burmistrz Dębicy zrezygnował sam.

Warszawę zdobyli, czas na Amsterdam – Ich sukcesem było już to, że znaleźli się wśród dziesięciu najlepszych szkółek w Polsce, które awansowały do finałowego etapu Szkółek Nivea w Warszawie. Zawodnicy i trenerzy Dziecięcej Akademii Piłkarskiej, chcieli czegoś więcej: wygrać, by wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez szkoleniowców Ajaksu w Amsterdamie. Dwóm z ośmiu wystawionych grup się to udało i już 29 czerwca wyruszą do Holandii.

Zmarła zatruta metanolem – To nie zapalenie płuc było przyczyną śmierci 27-latki z’ gminy Żyraków. Biegli nie mają wątpliwości, że zmarła w ’wyniku zatrucia alkoholem metylowym. Nie wiadomo, w’ jakich okolicznościach go spożyła, ale w ’obliczu takich ustaleń, prokurator umorzył postępowanie w’ sprawie popełnienia błędu w ’sztuce lekarskiej.

10 kilogramów amfetaminy dostarczył do Dębicy – Dębiczanin i mieszkaniec Krakowa zostali tymczasowo aresztowani pod zarzutem udziału w sprzedaży narkotyków. Grozi im do 12 lat więzienia.

Jacek Łapa z Mokrego pospieszył na ratunek tonącemu chłopcu – W gimnazjum jest taki przedmiot: edukacja dla bezpieczeństwa. Kto jak kto, ale Jacek Łapa z Mokrego zasłużył z niego na szóstkę. Ani chwili nie zawahał się, gdy zobaczył tonące dziecko i ruszył na ratunek. Mimo że… sam nie potrafi pływać. 16-latek nie uważa, że zrobił coś szczególnego, choć nie każdy na jego miejscu zachowałby się tak samo.

Będzie pomnik ofiar katastrofy – Albo Plac Solidarności, albo Mikołajkowów – te dwie lokalizacje brane są pod uwagę dla pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.

Jodłowa do poprawki, Dębica do przeróbki – Do 1 lipca, kiedy śmieci powinny zostać od nas odebrane na nowych zasadach, zostało ledwie kilka dni. Postanowiliśmy sprawdzić, jak gminy w powiecie dębickim są do tych zmian przygotowane. A przy okazji stworzyć ranking obrazujący, którym do ideału jest najbliżej, a którym najdalej.

Nie wszystkie dzieci przyjęte, bo szykuje się remont – Dzieci nie zostały przyjęte do przedszkola, za to przedszkolanki i sprzątaczki dostały wypowiedzenia, a dyrektorka kręci w tej sprawie – taki obraz sytuacji w przedszkolu w Pustkowie Osiedlu wyłania się z listu, który przyszedł do naszej redakcji. Postanowiliśmy to sprawdzić i o wyjaśnienia poprosić Agnieszkę Kanię i Bożenę Maślankę, dyrektorki Zespołu Szkół w tej miejscowości.

W Mokrem badań lekarskich nie ma ani jeden druh ochotnik – Sąsiedztwo remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w każdym budzi poczucie bezpieczeństwa i świadomość tego, że w razie potrzeby ratownicy z pomocą dotrą na czas. Może się okazać, że nic bardziej mylnego! Okazuje się, że niektóre jednostki skupiające druhów ochotników nie pomogą, bo nie spełniają wymogów pozwalających na udział w akcjach ratunkowych.

Przeszkadzają świnie sąsiada – Wszystko robię zgodnie z przepisami, było już kilka osób, sprawdzali, wszystko jest zgodnie w prawem – mówi sąsiad Józefa Gębary. Ten natomiast twierdzi, że właściciel gospodarstwa hodując świnie uprzykrza życie jemu i jego rodzinie. W domu nie da się otworzyć okien, w nocy nie może spać, a do tego dochodzi smród. W Bobrowej Woli wrze.

Sprawy bobrów nie odpuszczają – Policja z Czarnej odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie dwóch bobrów znalezionych nad Wisłoką. Od tej decyzji jest już odwołanie, jej słuszność podważa inspektorat Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals.

Jak modelki paradowały po czerwonym dywanie – Prawie dwanaście godzin mieszkańcy Żdżar bawili się podczas Święta Rodziny. Ten czas wypełniły konkursy, pokaz mody i makijażu oraz parada motocyklistów z Tarnowa.

Z decyzją burmistrza komitet się nie zgadza – Mieszkańcy Pustkowa zrzeszeni w społecznym komitecie nie pogodzili się z decyzją środowiskową wydaną przez burmistrza Ropczyc w sprawie rozbudowy firmy Plastbud. Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie trafiło właśnie złożone przez nich zażalenie.

Jak to w Nagoszynie drogę darnią łatali – Mieszkańcy Nagoszyna na chwilę mogą odetchnąć z ulgą, wreszcie doczekali się naprawy drogi. Ale taki doraźny remont ma jedną wadę – zwykle okazuje się nietrwały i po jakimś czasie nawierzchnia znowu straszy dziurami.

W prezencie medale, samochód i łódka – Ochotnicza Straż Pozarna w‰ Brzostku ma 125 lat. Uroczyste obchody były okazją do wręczenia odznaczeń najbardziej zasłużonym druhom, ale też do przekazania nowego sprzętu. Jednostka, która wchodzi w‰ skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, została doposażona w ‰samochód peugeot boxer i‰ łódz patrolowo ratowniczą.

To wyjątkowe wydarzenie: święcenia przyjął w Dębicy – Miał dziewczynę, marzył o zostaniu pilotem samolotu, ale kiedy w zakrystii koscioła Ducha Św. w Dębicy wziął do ręki Gościa Niedzielnego, wszystko to stało się dla niego mniej ważne. Trafił na ogłoszenie Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Zadzwonił pod numer w nim podany, kilka miesięcy później Adam Bartkowicz był już w Borzęcinie Dużym k. Warszawy.

Bajki nie tylko z parasola – Tylko cztery grupy wzięły udział w XVII edycji Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Pajace. Jurorzy pierwszą nagrodę zdecydowali się wręczyć dwóm z nich: grupie Czarny Kot ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy i dziecięcemu teatrowi Mini Winda działającemu w Domu Kultury Śnieżka.

Dąb w ogrodzie, czyli rzeszowianie w galerii – Wystawa malarstwa Barbary Bokoty-Tomali i Jerzego Tomali to najlepszy dowód na to, że przeciwieństwa się przyciągają. Nie chodzi jednak o samych autorów, ale o ich obrazy, które przez najbliższy miesiąc oglądać można w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury.

Czekają mistrzostwa Europy i świata – Kiedy tancerze ze Szkoły Tańca i Ruchu Soul Dance wyjeżdzają na zawody jest niemal pewne, że bez medalu nie wrócą. Tak było i tym razem. Na Krajowych Mistrzostwach International Dance Organization Show Dance w Siedlcach zdobyli dwa złote, dwa srebrne i dwa brazowe medale. Co więcej otworzyli sobie tym samym drogę na mistrzostwa Europy i świata.

Trzecia liga zagości w Jodłowej – Pingpongiści LKS Jodłowa po raz pierwszy w historii klubu zagrają w III lidze. Wicemistrzowie IV ligi rzeszowskiej awans wywalczyli w turnieju barażowym, pokonując wicemistrza IV ligi krośnieńskiej KSTS MOSiR Karpaty III Krosno oraz dziewiątą drużynę III ligi LUKS Burza I Rogi. Zwycięstwa jodłowian nad rywalami były bezdyskusyjne.

Z Igloopolem na Opole – W miejskich finałach Pucharu Deichmanna w Tarnowie najlepszy okazał się Igloopol. Drużyna ta w rozgrywkach uczestniczy pod flagą Chorwacji. Zwycięstwo dało jej awans do ogólnopolskich finałów w Opolu.

Inter i Dragon muszą jeszcze poczekać – Płomień, Ostrów, Brzeźnica i Borkovia z pierwszej grupy oraz Wisłoka II, Nagoszyn, Góra Motyczna i Jamnica z drugiej zagrają w przyszłym sezonie w klasie A. Szansy tej nie straciły jeszcze Inter i Dragon, ale wszystko zależeć będzie od dalszych decyzji władz piłkarskich Podokręgu Dębickiego.

Było święto w Strzegocicach – Mecz lidera i wicelidera klasy A nie mógł już nic zmienić. Przed nim Monis był pewien awansu do V ligi, a Borowiec gry w barażach o wejście do niej. W nich jego rywalem będzie Tempo Cmolas, które w ubiegłym roku zostało ograne na tym samym etapie rozgrywek przez Brzostowiankę. Z klasą B także już wcześniej przywitały się Orły.

Mistrz zaprasza na zajęcia – Rafał Skrzek był badmintonowym mistrzem Polski w każdej grupie wiekowej od dziecka do juniora starszego. O tytuł seniorski musi się jeszcze postarać. Wcześniej chce jednak spełnić inne swoje marzenie i założyć Dębicką Szkołę Badmintona.

Dla Wisłoki – awans, dla Morsów – kary – Jeszcze w piątek jeden z kibiców Igloopolu zapraszał nas na Stadion Miejski przy ul. Piłsudskiego, byśmy mogli być świadkami radości Igloopolu z awansu do IV ligi. Dzień później, zamiast fety, było wielkie rozczarowanie, a z powrotu na wyższy szczebel rozgrywek cieszyli się piłkarze Wisłoki, którzy wygrali w Ropczycach.