W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Dwaj 14-letni chłopcy są już po poważnych operacjach w szpitalach w Tarnowie i Rzeszowie. Przewiezieni tam zostali po tym, jak na chodniku przy ul. 1 Maja, którym jechali rowerami, staranował ich rozpędzony volkswagen. Policja twierdzi, że 21-letni kierowca był trzeźwy, dziwi jednak, że nie została od niego pobrana krew do badań. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Dyrektor Dydo po sklepach biega, ale tylko służbowo – Dyrektor Bugusław Dydo w godzinach pracy lata po sklepach – alarmuje Lech Żurek, radny gminy Dębica i na dowód tego pokazuje zdjęcie, które wykonał w piątek 7 czerwca około godz. 11.15 w punkcie Cyfry + w Galerii Raj.

Był poczytalny, kiedy dźgał nożem – Opinia specjalistów z“ zakresu psychiatrii zdziwiła nawet prokuratora. Wynika z“ niej bowiem, że Grzegorz O., który zabił swoją narzeczoną, zrobił to mając świadomość swojego czynu. Trudno uwierzyć, że wiedział, co robi, mając na uwadze 80 ciosów zadanych kobiecie.

Strach nie ustanie, dopóki sprawca nie wpadnie w ręce policji – Dopóki sprawca pozostaje na wolności, dopóty w Nawsiu Brzosteckim panować będzie psychoza strachu. Póki co rośnie poczucie zagrożenia, a starsze samotne kobiety starannie ryglują drzwi, nim zapadnie zmrok. A najgorsze jest graniczące z pewnością przeczucie, że to jest ktoś stąd. Swój, którego pewnie znają od dziecka.

Wrzucili do Wisłoki psa w worku – Leżał niedaleko brzegu. Z żółtego foliowego worka wystawała tylko głowa i przednie łapy. Na ofiarę wyjątkowego okrucieństwa natknęła się nad Wisłoką rodzina z Debicy. Niestety, nie udało się umieścić psa w azylu.

Zdzisław Pupa – sekretarz i kandydat – Choć Zdzisław Pupa wystartuje w wyborach uzupełniających do Senatu, nie zamierza rezygnować z funkcji sekretarza miasta Dębica. Wymogu formalnego, który miałby go do tego skłonić, co prawda nie ma, ale pod względem etycznym takie postępowanie jest co najmniej dwuznaczne.

PKS sprzedany, bilety drożeją, czyli koniec wojny autobusowej – Dębicki PKS ma nowego właściciela. Firma Monis Usługi Transportowe Gustawa Fediówa kupiła 85 proc. akcji za 1,2 mln zł. Związkowcy i włodarze Dębicy mają duże wątpliwości co do rażąco niskiej ceny, za jaką sprzedano spółkę. Ministerstwo Skarbu Państwa broni się, że zbyło ją wraz z długami.

Gdy Kuba z kolega ratowali, nie wszyscy pomagali – Jest to niestety historia bez happy endu. Z jednej strony pokazuje zdecydowaną reakcję młodych ludzi. Z drugiej fakt, że nawet jeśli w pobliżu znajduje się sprzęt do ratowania i ludzie, którzy powinni potrafić go obsługiwać, to i tak nie możemy czuć się bezpieczniej. W Domu Kultury Śnieżka nawet w sytuacji zagrożenia życia, nie został użyty.

Tę figurę trzeba chronić – apeluje Janusz Kurzawa – Janusz Kurzawa mieszka w Podgrodziu. Ale to on, a nie żaden z dębiczan od kilku lat zabiega o zadaszenie figurki Matki Boskiej, która stoi na Placu Gryfitów. Bo nie może patrzeć jak niszczeje. Daszek chciał wykonać sam, ale na to nie zgodził się konserwator zabytków. Potem, jak twierdzi, miało się tym zająć miasto, ale do dziś nie może się na to doczekać.

O! Penderecki tu mieszkał – Być może uczestnicy międzynarodowej konferencji po wyjeździe z Dębicy zapomną, jak wyglądało to miasto. Ale wielu z nich Polska kojarzyła się będzie właśnie z miejscem, gdzie spędzili trzy dni. Będą wspominać ludzi, których spotkali albo, jak Inta Kusnere, będą opowiadac znajomym o wielkich domach dla jednej rodziny.

Kiedy wreszcie będzie czysto na Parkowej? – Dni, kiedy pod kontenerami na segregowane odpady przy ulicy Parkowej nie walają się stosy śmieci, można policzyć na palcach jednej ręki. Mieszkańcy mają dość tego bałaganu.

Smoła jest pewien: sąsiedzi nie ucierpią – Kiedy Mateusz Smoła rozpoczął przykrywanie bocznego Potoku Kawęckiego na swojej działce, w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony. Interweniowali ludzie mieszkający za obwodnicą, którzy obawiają się, że taka operacja zwiększy prawdopodobieństwo zalania ich posesji podczas każdej większej ulewy.

Przez Buczynę na kwaśne mleko – Była lekka bryza, choć nie nad Wisłoką. Tym razem czterdzieści osób wyruszyło na naszą wyprawę po drogach i ścieżkach powiatu dębickiego. Z Rynku w Pilźnie wyszło 15 piechurów, i to oni pokonali najdłuższą trasę, ok. 22 km. Nieco krócej miała grupka, która dołączyła w Słotowej, kolejnych blisko dwadzieścia osób czekało na nas w Dęborzynie.

Faulowali kobiety, a one i tak wygrały – Niemal cała Chotowa włączyła się w organizację festynu rodzinnego, a później się na nim bawiła. Takiej imprezy dawno tu nie było.

Wójcik, Ciurkot, Swach, Kosowski, sztandar i mercedes – Dla Piotra Wójcika, Roberta Ciurkota, Tomasza Swacha i Kamila Kosowskiego sobota była dniem wyjątkowym. Odebrali odznaczenia za służbę w Ochotniczej Straży Pożarnej. Ale tego dnia świętowała cała jednostka z Braciejowej. Bo, nie dość że strażacy w końcu doczekali się sztandaru, to dostali nowy wóz z napędem na cztery koła.

Ogień zabrał dom – Strzałkowie z Mokrego zostali bez dachu nad głową. W kilka godzin stracili dom, strawiony przez ogień. Zyskali pewność, że nie są sami i w trudnych chwilach mogą liczyć na sąsiadów i ludzi dobrej woli. Ale pomoc wciąż jest potrzebna.

Szpinak i dip Reginy Chodór… – Pilzneńskie smaki – przepisy kulinarne, to książka wydana na zakończenie projektu Wspólne gotowanie w gminie Pilzno. Nagrodzono najlepsze przepisy.

Konkursy rozstrzygnięte, dyrektorzy zostają ci sami – Tylko trzy komplety dokumentów wpłynęły na organizowane przez Urząd Gminy w Jodłowej konkursy na dyrektorów trzech szkół. Złożyli je kandydaci, którzy funkcje te pełnią obecnie. Wójt Robert Mucha podkreśla, że ich wybór na kolejną kadencję będzie z korzyścią dla samorządu, także finansową.

Tłumy na szóstym festynie – Mamo, trener wstawił mnie na obronę – pełen emocji 11-letni Piotr informował rodziców przed pierwszym gwizdkiem szóstego juz Festynu Parafialnego w Straszęcinie. Rozpoczął go turniej piłkarski drużyn z Głowaczowej, Straszęcina i Dębicy. Wygrali ci pierwsi.

Stefan Bieszczad i Stanisław Rokosz przyjaciółmi Radości – To było dziesiąte spotkanie z Radością. Ale tak wesołe, jakby odbyło się po raz pierwszy. Do ośrodka Grand w Chotowej w ubiegły czwartek przyjechali niepełnosprawni z całego powiatu, ich rodziny, pracownicy warsztatów i ośrodków terapii i ci, którzy nie stronią od pomocy. Dwaj z nich: Stefan Bieszczad i Stanislaw Rokosz odebrali tytuły Przyjaciół Radości. Obaj zapewniają, że to zobowiązanie na przyszłość. Jan Ciołczyk, szef stowarzyszenia podkreślił, że na obu zawsze można liczyć.

Najlepsi wystąpią z Haliną Kunicką – To Halina Kunicka w sobotę 22 czerwca wskaże zwycięzców 1. edycji konkursu wokalnego Tylko Polska Piosenka, do którego eliminacje odbyły w ostatni piątek. Tego wieczoru gwiazda polskiej estrady wystąpi też z recitalem. Bilety na ten koncert, w cenie 15 zł kupić można w kasie Domu Kultury Mors i sklepie Miro.

Wygrały Druzbackę – Nie udało się paniom z Zespołu Śpiewaczego Senior wygrać tegorocznych konfrontacji ludowych, które odbywały się na dębickim Rynku. Ale za to mogą pochwalić się innym sukcesem. Zdobyły pierwszą nagrodę na Druzbacce, czyli XXXI Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych w Podegrodziu.

Ręczną sikawkę wygrali w 1936 – Na Podkarpaciu nie ma dłużej działającej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej niż ta w Zasowie, która przed tygodniem świętowała jubileusz 140-lecia. Niżej przedstawiamy we fragmentach jej dzieje, które podczas tej uroczystości przedstawił jeden z obecnych druhów ochotników, Adam Frączek.

Derby dla Igloopolu, kibole znów dymili – Adrian Brzostowski został bohaterem derbowego pojedynku pomiędzy Wisłoką a Igloopolem. Bliżej awansu do IV ligi podkarpackiej są biało-niebiescy, ale Wisłoka nadal ma szanse na to, by opuścić okregówkę. Kolejny raz dali o sobie znać pseudokibice.

Prezes Galas trafił, ale Sokół odrobił – Pewne awansu do klasy A po meczach przedostatniej kolejki są już: Płomień, Ostrów, Brzeźnica, Wisłoka II i Nagoszyn. O pozostałe do awansu trzy miejsca w obu grupach bić się będzie jeszcze siedem drużyn. W meczu Bodzos – Sokół jedną z bramek zdobył 56-letni prezes Bodzosa Janusz Galas.

Monis awansował, Borowiec w barażu – Wysokim zwycięstwem nad Strażakiem piłkarze Monisu ostatecznie przypieczętowali awans do V ligi. Wygraną z Kamieniarzem natomiast Borowiec zapewnił sobie udział w barażu o wejście do okręgówki. Od niego zależeć będzie to, czy z klasy A spadną dwie czy też trzy drużyny.

Pauliny grad rekordów – W życiowej formie jest obecnie Paulina Ożóg. Pływaczka MKP Bobry w każdym starcie udowadnia, że zalicza się do krajowej czołówki. W Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców w Olsztynie pobiła rekord Polski na 50 m stylem klasycznym, którym wypełniła minimum na Mistrzostwa Europy Juniorów. Nie pojedzie jednak na nie, bo… jest jeszcze za młoda.

Przybyli, zagrali, zwyciężyli – Do włoskiego Rimini na turniej Trofeo d’Italia opiekunowie Dziecięcej Akademii Piłkarskiej w Dębicy zabrali cztery drużyny, w sumie 49 zawodników. I żaden z nich nie wrócił do Polski bez medalu. Najmłodsi (rocz. 2002) przywieźli złote krążki, starsi (rocz. 2000 i2001) – srebrne, a najstarsi (rocz. 1999) – brązowe.

Przesądził jeden strzał – Przed rokiem reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy udział w turnieju piłki nożnej Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku zakończyli na finale krajowym w Chorzowie. W tym w powtórzeniu sukcesu przeszkodziła im pechowo stracona bramka w półfinale Finału Wojewódzkiego w Stalowej Woli.