W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Grzegorz Brajerski, chirurg ze szpitala w Dębicy już nie pamięta, ile w tym roku na izbie przyjęć usunął kleszczy. Jest ich w tym roku wyjątkowo dużo, atakują nawet w przydomowych ogródkach. Ale jak mówi, ludzie przychodzą do lekarzy niepotrzebnie. Więc jak sobie radzić z tymi owadami? Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Kogo wymiecie miotła Ortyla? – Kiedy dwa lata temu Prawo i Sprawiedliwość oddawało władzę w województwie, nikt z Dębicy nie miał powodu do zmartwień o utratę stołka, bo żaden mieszkaniec powiatu takiego nie miał. Teraz obawy są, bo nasi zajmują eksponowane stanowiska w Rzeszowie. Czy będą je musieli zwolnić dla przedstawicieli partii, z której wywodzi się nowy marszałek Władysław Ortyl? Wiele na to wskazuje.

Działkowcy już zbierają podpisy – To ważny problem – tak o przyszłości posiadaczy działek mówi poseł Jan Warzecha. Dlatego do Dębicy zaprosił Bartosza Kownackiego, innego posła PiS i przewodniczącego Sejmowej Podkomisji ds. Ogrodów Działkowych.

Pendolino zatrzyma się w Dębicy – Dobra wiadomość dla pasażerów korzystających z usług PKP. Na stacji w Dębicy zatrzymywać się będzie super szybki pociąg Pendolino. Będzie nim można kursować od grudnia przyszłego roku.

Badają w Rzeszowie – Było oszustwo, czy nie – te kwestie musi rozstrzygnąć prokuratura w •Rzeszowie. O •tym, że mogło dojść do przestępstwa organy ścigania zawiadomiła firma ubezpieczeniowa. Chodziło o• uszkodzoną pralkę, która należy do mieszkańca Dębicy, pracującego w• policji.

Filmów o Bondzie nikt się nie czepia, dlaczego więc zadziałała cenzura? – Kiedy Marek Walczyk, członek Polskiego Stowarzyszenia Filmu Naukowego kręcił fabularyzowaną reklamówkę dla Zespołu Szkół Zawodowych nr. 1 w„ Dębicy, pewnie nie spodziewał się, że wzbudzi ona tyle kontrowersji. Tymczasem produkcja została oprotestowana przez dębickie koło Stowarzyszenia Obrony i„ Rozwoju Polski, a„ Bożena Zielinska, dyrektor popularnego Mechanika, musiała tłumaczyć się z„ niego w„ Starostwie Powiatowym.

Motywacja zamiast czternastki – Zamiast czternastej pensji dla wszystkich, fundusz motywacyjny dla tych, którzy zasłużą na nagrodę – takie zmiany w sposobie finansowania miejskiej oświaty przegłosowali radni. Otwarte jednak pozostaje pytanie: czy taki system wynagradzania rzeczywiście przyniesie oszczędności w budżecie Dębicy. Rajcy mają co do tego wątpliwości.

Komisji budżetu praca ZUM się nie podoba – – Każdy może wnioskować o co chce, ale merytorycznie – tak Wiesław Stanaszek ocenia wniosek o odwołanie Rady Nadzorczej i zarządu Zakładu Usług Miejskich. Na ostatniej sesji złożyła go Komisja Budżetu, Handlu i Usług Rady Miejskiej.

Nowy sekretarz coraz bliżej – O tym, że Agnieszka Żurek, szefowa Centrum Kultury i Bibliotek gminy Dębica ostrzy sobie zęby na stanowisko sekretarza gminy, pisaliśmy już w zeszłym roku. I nie pomyliliśmy się. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie ona przejmie wolny od kilku miesięcy stołek po Marii Kurcz.

Kibice chcą pokolorować domy dziecka – Na stadionach w całym kraju kibice wywieszają transparenty z napisem www.facebook.com/kolorujemy. Do tej ciekawej akcji przyłączyli się również fani obu dębickich klubów: Igloopolu i Wisłoki, a także ci kibicujący Czarnovii Czarna. O co dokładnie chodzi?

Nie będzie chodnika, to będzie blokada – zapowiada radny – O potrzebie budowy chodnika przy drodze powiatowej w Pustyni mówi się już od lat. Stanisław Koziara, radny gminy Dębica twierdzi nawet, że to najpilniejsza inwestycja na tym terenie. I zapowiada, że jeśli starostwo nie zadeklaruje, że chodnik tam powstanie, to zorganizuje blokadę i razem z mieszkańcami wyjdzie na ulicę.

Plan Rafała Fryca: pobić rekord świata – Próba wysłania balonu na wysokość 27 km nad ziemię, zakończyła się dla Rafała Fryca powodzeniem. Pochodzący z Dębicy student Politechniki Rzeszowskiej planuje kolejne eksperymenty i próbę pobicia rekordu świata w wysokości lotu balonu stratosferycznego.

Poczuła się urażona słowami prowadzącego – Skandalicznym nazywa Teresa Matuszkiewicz sposób prowadzenia walnego zebrania dla członków Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Kolejowej. Uczestniczyła w nim jako mieszkanka bloku na os. Pana Tadeusza.

Martwego łabędzia znaleźli w szuwarach – Już tylko jeden łabędź pozostał na stawie w Kozłowie. Drugiego znaleziono martwego i nie wiadomo jak zginął. – Zwierzęce Archiwum X – mówi Tomasz Pazdan, lokalny obrońca środowiska.

Siódemka ze Smarżowej – 31,4 – Faustyna Zdziarska, uczennica szóstej klasy Szkoły Podstawowej w Smarżowej nie ma wątpliwości: pytania na sprawdzianie były w tym roku łatwe. Ale kiedy przyglądniemy się wynikom innych szkół, nie możemy być już tego tacy pewni. Uczniowie aż czterech z nich nie przekroczyli bariery 20 punktów, co można uznać za ich porażkę.

Wszyscy zaśpiewali Koko Euro spoko – Setki, jeśli nie tysiące osób przewinęło się przez jubileuszowy XX Festyn Parafialny, organizowany
przez parafię Miłosierdzia Bożego. Pogoda była wymarzona, mimo że przez kilka poprzednich dni mocno lało. Każdy, bez względu na wiek, mógł znależć coś dla siebie.

Poszedł do sądu, bo czuje się oszukany – Od pięciu miesięcy po pożarze tuła się po barakach, bo firma, w której ubezpieczał dom, odmówiła mu wypłaty odszkodowania. Wcześniej zażądała dokumentów, które… spłonęły.

Karty już rozdane – Barbara Szczerbińska dyrektorką szkoły w Nagawczynie jest od 22 lat. Ale to ostatni rok szkolny, kiedy zajmować będzie ten fotel. Pierwszy wrześniowy dzwonek usłyszy już bowiem w Zespole Szkół w Podgrodziu, gdzie teraz będzie szefować. To wynik konkursu na dyrektorów, który właśnie został rozstrzygnięty.

Na Podkarpaciu gaszą najdłużej – już 140 lat – Według Władysława Tabasza, historyka i wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego OSP, na Podkarpaciu nie ma dłużej działającej jednostki strażaków ochotników, niż ta z Zasowa, założona w maju 1873 roku przez hrabiego Witolda

Święto Rodziny już w ten weekend na Sokole – Od prezentacji artystycznej w ‚wykonaniu uczniów Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w ‚Pilźnie rozpoczną się tegoroczne obchody Święta Rodziny. Potrwają dwa dni, a‚ organizatorzy zapraszają wszystkich rodziców z‚ dziećmi, a‚ w‚ szczególności rodziny zastępcze i‚ adopcyjne z ‚całego powiatu.

Dzieci mogą się cieszyć – Do końca obecnej kadencji samorządowej wˆ każdym sołectwie gminy Jodłowa będzie zbudowany plac zabaw dla dzieci. Taką deklarację składa wójt Robert Mucha, który na początek rozpoczął przygotowania do budowy trzech zˆ nich.

Na Jasną Górę, a może do Torunia lub na Białoruś – O. Bartłomiej Maziarka ochrzczony został w parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Dobrkowie. Wspólnota ta uroczystość odpustową świętuje 8 września. I to właśnie ta data miała okazać się jedną z najbardziej znamienitych w jego zyciu. Bo jak mówi, wtedy Matka Boża miała największy wpływ na jego decyzję o wstąpieniu do zakonu Paulinów.

Najlepsi chemicy już z indeksami – Szkołę już skończyli, ale w Jagielle długo ich będą pamiętać. Ania Tokarz, Kasia Pisarz, Witek Urban i Kamil Bałabuszek po raz kolejny dowiedli, że I Liceum ma chemików jak się patrzy.

Monika zaśpiewa w Opolu – W maju 2010 roku Monika Pilarczyk z zespołem Fun Fire wystąpiła na Dniach Dębicy. Rok później zachwyciła jurorów programu Mam Talent, w telewizji TVN. W piątek 14 czerwca o godz. 22.20 ponownie będzie ją można oglądać na szklanym ekranie podczas transmisji z festiwalu w Opolu, gdzie zaśpiewa jedną z piosenek Maryli Rodowicz.

W Jagielle mówili o wojnie – O€ Twierdzy Przemyśl i€ słynnej ofensywie gorlickiej opowiadał uczniom I€ Liceum Ogólnokształcącego w€ Dębicy dr Tomasz Pudłocki z€ Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. To jeden z€ trzech prelegentów, którzy wystąpili podczas sesji naukowej, która w€ całości poświęcona była I€ wojnie światowej .

Nie zapominają o AK – Monika Kusibab, nauczycielka historii z Zespołu Szkół w Brzeźnicy może być dumna ze swoich podopiecznych. Uczniowie tej szkoły nie dali szans konkurentom zwyciężając w kategorii szkół podstawowych w IX edycji konkursu historycznego Armia Krajowa w powiecie dębickim.

Liga LA pod dyktando MG nr 2 – Chłopcy z Miejskiego Gimnazjum nr 2 po raz czternasty z rzędu okazali się najlepsi w lidze lekkoatletycznej rozegranej w ramach IV Dębickiej Gimnazjady. Drugie w klasyfikacji MG nr 3 wyprzedzili o ponad 150 punktów.

Królowe rakietek i lotek ze Straszęcina – Takiej badmintonowej drużyny, jaką może się pochwalić Publiczne Gimnazjum w Straszęcinie, nie ma żadne inne w całej Polsce. A udowodniły to w Białymstoku jego uczennice Magdalena Machnik i Agnieszka Szymaszek.

Finał wygrała dwa razy – Gdyby nie występ młodziczki Sylwii Kamińskiej (40 kg), występ podopiecznych Andrzeja Jedynaka na Mistrzostwach Europy w Sumo można by uznać za rozczarowujący. On sam nie kryje, że spodziewał się po zawodnikach znacznie więcej. Reprezentantka Wisłoki, zdobywając złoto, sprawiła jedną z większych niespodzianek imprezy.

Pobił rekord Polski i obronił tytuł – Na Mistrzostwa Europy do Kusadasi wTurcji jechał po złoto inie ukrywał tego. Chciał obronić tytuł zdobyty przed rokiem w Lankarenie i uzyskać lepszy niż wtedy wynik (202 kg). To był plan maksimum, który Wiesław Stec w pełni zrealizował.

Rekord Dębicy znów pobity – Z piętnastu uczestników, którzy wystartowali w Grand Prix Dębicy w Teście Coopera po raz drugi, trzynastu poprawiło swój wynik. Największy skok zaliczył Łukasz Grabowy, który w maju przebiegł w dwanaście minut 2279 m, a teraz 2650. Rekord Dębicy wyśrubował zaś jeszcze bardziej Łukasz Bacher, który tym razem pokonał 3496 m.

O awansie zdecyduje wynik derbów – W niedzielę (16 czerwca) o godz. 11 rozpoczną się kolejne derby Dębicy. To one prawdopodobnie zdecydują, która z drużyn – Wisłoka czy Igloopol – zagra w przyszłym sezonie w IV lidze.