W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Ojciec nie zastanawiał się ani chwili, gdy córka przestała odbierać telefon. To szybka reakcja rodziny sprawiła, że dziewczyna wyrwana została z rąk dręczycieli, którzy najpewniej planowali dla niej okrutną przyszłość. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Brakuje lekarzy, bo nasi stąd wyjechali – Lekarz medycyny rodzinnej lub internista pilnie poszukiwany. Dyrekcja Zespołu Opieki Zdrowotnej chce wzmocnić kadrę Przychodni Rejonowej nr 5, by miał kto leczyć pacjentów. Ale nie udaje się to od roku, bo młodzi medycy omijają Dębicę szerokim łukiem.

Niech w spółkach zacisną pasa – Po 15 tysięcy złotych na potrzeby rodzin w najgorszej sytuacji materialnej miałyby odprowadzać miejskie spółki. Taką propozycję przedstawił radnym Stefan Bieszczad. Teraz prawnicy z Ratusza będą się zastanawiać, jak przekształcić ją we wniosek i poddać pod głosowanie Rady Miejskiej.

Podejrzany obwinia psa – Po tym, jak pies piosenkarki Kory dostał przesyłkę z marihuana, nic już nie powinno dziwić śledczych. Ale czworonóg mieszkańca Dębicy okazał się nie do pobicia: znalazł w parku woreczek z amfetaminą i przyniósł go do domu. Tak przynajmniej twierdzi jego pan. Jest już w areszcie. Oczywiście człowiek, nie pies.

Zgwałcony w“ parku po libacji – Policja szuka sprawcy gwałtu w parku jordanowskim. Poszkodowany to bezdomny pochodzący z Torunia.

Burmistrz w kagańcu? – Ponad pół roku miejscy rewizorzy badali, czy burmistrz Paweł Wolicki pracuje jak należy i czy prawidłowo używa służbowego samochodu. Teraz przekonują, że czas pracy w włodarza i innych pracowników Ratusza powinny rejestrować urządzenia elektroniczne.

Krystyna Sikora przed Katarzyną Mroczek i Lechem Zurkiem – Gdyby Gołęczyna była większą miejscowością niż sąsiedni Dobrków, sołtys Katarzyna Mroczek miałaby na finiszu więcej szans na prześcignięcie Krystyny Sikory. Był moment, że róznica głosów pomiędzy paniami, sołtyskami obu miejscowości zmalała do niespełna stu. Ale ostatecznie liderująca od kilku tygodni w ‚tej rywalizacji gospodyni Dobrkowa obroniła pozycję i ‚została pierwszym w ‚historii zwycięzcą naszego plebiscytu.

Dorothy bez frędzli, a zachwyciła w Poznaniu – Gdyby nie składał motocykli, mógłby zająć się pszczelarstwem. Ale Jerzy Gorzynik nie musi wybierać, z powodzeniem zajmuje się jednym i drugim. Póki co pszczelarzem pozostaje nieznanym, ale jako budowniczy ekskluzywnych motorów ma już na koncie duży sukces – drugie miejsce w Mistrzostwach Polski w Budowaniu Motocykli Customowych.

Brzostowskiego ceni, a jego firmie umarza podatki – Burmistrz Paweł Wolicki umorzył prawie 35 tys. zł podatku firmie Dexpol należącej do byłego włodarza Edwarda Brzostowskiego. Najpierw się na to nie zgodził, ale został zmuszony do ponownego rozpatrzenia sprawy przez wojewodę. Za drugim razem poszedł na rękę firmie swego poprzednika. Przedsiębiorców i instytucji, którym umorzono, bądź rozłożono w Dębicy podatek na raty, jest w sumie osiem.

Jedni mają dużo żwiru, drudzy same dziury – Jeszcze niedawno jadąc przez Zawadę w stronę Stobiernej i Stasiówki, kierowcy mogli poczuć się jak uczestnicy slalomu giganta. Teraz, przynajmniej w pierwszej z tych miejscowości dziury zostały zalepione, ale mieszkańcy mają wiele zastrzeżeń co do wykonania remontu. Również w Stasiówce część drogi powiatowej została załatana, ale na wypełnienie kolejnych dziur, sołtys Władysław Ciebień nie może się doczekać.

Będą kontrole, bo woda w potoku śmierdzi – Przepływające przez Dębicę potoki Gawrzyłowski i Kawęcki, to śmierdzące ścieki – alarmują mieszkańcy. W tym pierwszym woda wręcz cuchnie, w drugim roi się od śmieci. Burmistrz Dębicy zamierza karać tych, którzy łamią przepisy i wpuszczają do tego pierwszego fekalia. Tylko czy wina leży tylko po ich stronie?

Dzieciaki szalały w niedzielę – Gdyby sobotnia ulewa powtórzyła się w niedzielę tegoroczne Dni Dębicy mogłyby okazać się totalną klapą. Na szczęście tak nie było i Rynek już od godzin przedpołudniowych zapełniał się mieszkańcami spragnionymi rozrywki. Szkoda tylko tych wykonawców, którzy w sobotę występować musieli dla kilkudziesięciu osób. Ale na pogodę nie ma mocnych.

Śmieci wywozić będzie Dezako – Trzy firmy stanęły w gminie Czarna do przetargu na odbiór odpadów komunalnych. Zwyciężyło Dezako z Dębicy. Jednak na wejście w życie nowej ustawy śmieciowej, w odróżnieniu od innych gmin powiatu, Czarna nie jest dobrze przygotowana, bo godziny otwarcia specjalnego punktu wręcz uniemożliwią mieszkańcom oddanie starych mebli czy materiałów niebezpiecznych.

Do chodnika jeszcze dołożą – Do niejednych drzwi musiał zapukać sołtys i radny w jednej osobie Zbigniew Grdeń, ale swego dopiął. W Woli Żyrakowskiej chodnika będzie tyle, ile trzeba. Budowa właśnie dobiega końca.

Przetarg unieważniony, prace zaczną w sierpniu – Kłopotów z budową chodnika przy ul. Kazimierza Wielkiego w Pilźnie ciąg dalszy. Gdy wydawało się, że już wszystko idzie w dobrym kierunku, władze unieważniły przetarg. Nowy jest już ogłoszony, ale to opóźni rozpoczęcie prac o kolejnych kilka tygodni. Przed nowym rokiem szkolnym prace się z pewnością nie zakończą.

Rok zmienił ten Dom – Od poświęcenia Żywego Pomnika Jana Pawła II, którym jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Brzostku, minął już rok. Jego kierownik Karol Staniszewski zauważa, że coraz więcej mieszkańców przekonuje się, jak bardzo jest on gminie potrzebny.

Nominacje już wręczone – Ordynariusz tarnowski ks. bp Andrzej Jeż wręczył księżom nominacje na nowe parafie. Nowego proboszcza, ks. Stanisława Górala, będzie miała wspólnota wƒ Rózy.

Obronił tytuł, pojedzie do Brukseli – Dębiczanin Piotr Ferenc obronił tytuł mistrza w jedzeniu golonki na czas. Konkurs przeprowadzono podczas Święta Golonki Podkarpackiej z Pilzna, które odbyło się na ranczu Taurus w Strzegocicach. Dzięki wygranej wyjedzie na wycieczkę do Brukseli.

W Dębicy śpiewają dziewczyny – Łukasz Batóg z Jordanowa zdobył Grand Prix tegorocznej edycji Dębica Open Festival. Pierwsza nagroda trafiła do Hanny Barsznicy ze Skoroszyc, a drugą ex aequo odebrały: dębiczanka Karolina Chmiel i Agnieszka Pyzińska z Zawierzbia.

Złota Para u siebie pokazała klasę – O złotych i srebrnych medalach Karoliny Cierpich i Marcina Zawory, a także Kingi Krystek i Karola Szczyrka podczas XIII Ogólnópolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego Złota Para pisaliśmy w poprzednim numerze OL. Ale to nie jedyne sukcesy dębickich tancerzy podczas imprezy zorganizowanej w Domu Kultury Mors.

Od Seniora lepsi Chłopcy – Kiedy śpiewa się na ludową nutę, to nawet niebo nam sprzyja. Bo jak inaczej tłumaczyć fakt, że kiedy w niedzielę na Rynku rozpoczynały się XIV Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych, to po sobotnim deszczu nie było już śladu?

Wiktoria ma srebro, ale stać ją na złoto – Ma niesamowite serce do walki, jest pracowita i ambitna. Tak charakteryzuje srebrną medalistkę Mistrzostw Polski Juniorów w Karate Tradycyjnym Wiktorię Cichoń jej trener Piotr Szczerba. I ma nadzieję, że jeszcze nie raz przysporzy mu powodów do zadowolenia.

Złota Stalowa Wola Sary – Jedenaście medali, kilka rekordów życiowych i jeden rekord klubowy to rezultaty podopiecznych trenerów Alicji Marszałek i Adolfa Moździocha z MUKLA Dębica w rozegranych w Stalowej Woli Mistrzostwach Młodzików w Lekkiej Atletyce.

Gryf juz w II lidze! – Przed półtora roku awansowali z† czwartej do trzeciej ligi. W †ubiegłym sezonie utrzymali swoja pozycje w† tej klasie rozgrywkowej, a† w† tym przeskoczyli o †jeszcze jeden szczebel do góry – do II ligi. Dla zawodników Miejskiego Klubu Szachowego Gryf w† Dębicy to życiowy sukces.

Irlandczycy dali popis w Dębicy – Gdyby takie było końcowe rozstrzygnięcie Euro 2012, kibice irlandczycy, choć i tak wspominają Polskę bardzo dobrze, zapamiętaliby nasz kraj na zawsze. A i my bylibyśmy w bardzo dobrych humorach, bo przecież Polska zajęłaby 3. miejsce. W dębickim Mundialito Irlandia (SP5 Dębica) pokonała w finale Niemcy (SP9 Dębica).