W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Tłumy w ‡przychodni Jedynka u‡dr Karoliny Węgrzyniak. Tłumy do gabinetu Krystyny Rybki. Tłumy u‡ Urszuli Stalmach w‡ Bobrowej. Tłumy u‡ Zenona Dula w‡ Róży i‡ u‡ Mamerta Milewskiego w‡ Centrum przy ul. Krakowskiej. Dopadła nas fala alergii, a‡ najgorszy okres dopiero przed nami. Jeśli choroba zaatakuje także Ciebie – nie lekceważ jej! Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Zanim wejdziesz, pomyśl, czy dotrzesz na drugą stronę – Przepisy są po to, żeby je łamać – tak wydają się myśleć niektórzy ludzie, narażając zdrowie i życie swoje, ale też innych użytkowników dróg i torów na niebezpieczeństwo. Podobnie zachowują się też ci, którzy korzystają z kładki nad Wisłoką łączącej Pustków i Korzeniów, która od sześciu lat jest zamknięta przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dębicy.

Fałszywy wnuczek znowu oszukuje – Znowu starsza osoba została oszukana metodą na wnuczka. Pieniądze stracił 83-letni dębiczanin. Policja po raz kolejny apeluje do osób w podeszłym wieku i ich rodzin oostrożność.

Ściągali, więc egzamin muszą powtórzyć – Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie unieważniła egzaminy czternastu uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Dębicy i sześciu z Publicznego Gimnazjum w Brzostku. Za odpisywanie zapłacą nie tylko uczniowie, ale równiez pilnujący ich w czasie sprawdzianu nauczyciele.

Parkował na chodniku i poszedł po chlebek – Czarny volkswagen polo zaparkowany na skrzyżowaniu ul. Żeromskiego i Strumskiego. W miejscu niedozwolonym, na chodniku, na zakręcie, tuż przed przejściem dla pieszych. To chleb – nomen omen – powszedni. Jednak kto jak kto, ale radny miejski powinien dawać lepszy przykład innym mieszkańcom miasta.

Legendy PRL nakręcili w Dębicy – Oprócz krwi w jego żyłach płynie benzyna. Piotr Drożdż, mechanik samochodowy z Dębicy i zarazem pasjonat motoryzacji, zaprosił do Dębicy telewizję TVN Turbo, by nagrała Legendy PRL. Już wkrótce będzie można obejrzeć nowy odcinek z czterema samochodami w roli głównej.

Za śmieci 3,8 mln zł – Do walki o wywóz od lipca śmieci z Dębicy stanął Zakład Usług Miejskich z firmą Dezako. Pierwszy za partnera miał Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Paszczynie, ta druga Zakład Usług Komunalnych w Ostrowie. Wygrało to pierwsze konsorcjum; jedynym kryterium była cena.

Wyszkolił 40 kierowców i… wyjechał za granicę – Kiedy po raz pierwszy przygotowywaliśmy ranking instruktorów jazdy w powiecie na pierwszym miejscu był Henryk Kukla. Przed rokiem nie wygrał, ale zajął drugie miejsce, w tym wrócił na szczyt. Wystarczyło mu do tego pół roku, bo w czerwcu zrezygnował z nauczania kandydatów w Ośrodku Szkolenia Kierowców Luz, z którym był związany od początku kariery i wyjechał do pracy za granicę.

Przy Cmentarnej 63 będzie cieplej jeszcze tej zimy – Kiedy z nieba leją się strumienie deszczu, woda wpływa do mieszkania…. przez ściany. Taką sytuację Katarzyna Kocur przeżyła już kilka razy. Do wątpliwych przyjemności mieszkania w bloku 63 przy Cmentarnej dochodzą jeszcze wysokie rachunki za ogrzewanie i szron na ścianach, kiedy za oknem mróz. Dobra wiadomość to ta, że jeszcze w tym roku budynek ma zostać docieplony. Wtedy te kłopoty się skończą.

Kierowca dmuchał, wycieczki nie było – Piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 5 nie pojechali na wycieczkę. Kierowca autobusu, który po nich przyjechał, miał we krwi 0,2 promila alkoholu. Za dużo, by zostać za kierownicą. Prawdopodobnie straci prawo jazdy.

Po przebudowie droga do pól zamknięta – Nie raz zdarzyło się, że kiedy wracał z pola, a akurat złapał go deszcz, wjechał pod tory i przeczekał burzę. Zbożu, które wiózł na przyczepie albo też sprasowanej słomie, ulewa nie zaszkodziła. Ostatnio Kazimierz Sulisz dowiedział się od kierownika budowy nadzorującego prace przy modernizacji linii kolejowej, że przejechać tędy już nie będzie mógł.

Medali Witosa dostali cztery – Jak święto ludowe, to tylko w drugi dzień Zielonych Świątek. Dlatego działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego w gminie Dębica obchodzili je w Stasiówce właśnie w poniedziałek, 20 maja.

Nie ma na co haczyka zarzucić – Należą do jednej organizacji, pod wspólnym szyldem realizują swoje hobby. Ale nie ma to nic wspólnego z zaufaniem. Przynajmniej w Dębicy, gdzie wędkarze obwiniają przedstawicieli Polskiego Związku Wędkarskiego w Rzeszowie o działanie na szkodę ryb. Porozumienia nie przybliża nawet to, że i jedni i drudzy chcą, aby było ich w Wisłoce jak najwięcej.

Powiesili kłódkę i sąsiad w końcu zadowolony – Wreszcie skończyły się problemy Edwarda Wielgusa. Mieszkaniec Jaźwin jest usatysfakcjonowany, bo zamknięto sąsiadujące z jego gospodarstwem boisko, z którego piłka kilka razy dziennie przelatywała na jego podwórko. Mniej zadowoleni, a wręcz wściekli są teraz ci, którzy nie mogą z niego korzystać.

Pieniądze dla Pustyni, Pustkowa i innych – 25 tys. zł wyda gmina na budowę ogrodzenia boiska sportowego w Pustkowie Krownicach, a 57 tys. zł pójdzie na remont toalet w Zespole Szkół w Pustyni. Podczas ostatniej sesji radni zdecydowali o zmianach w budżecie, które pozwolą na sfinansowanie m.in. tych inwestycji.

Nie dopłacą, co z dziećmi? – Gmina nie ma pieniędzy na to, by płacić za dzieci chodzące do przedszkola w Dębicy. Co więcej, władze uważają, że miasto nie może żądać takich opłat. – To dyskryminacja naszych dzieci – uważają radni z Żyrakowa.

Jeśli ludzie się nie zgodzą, śmieci zbierać tu nie będą – W Strzegocicach ma powstać punkt selektywnej zbiórki odpadów. Ma się znaleźć przy Miejskim Zakładzie Komunalnym. Czy tak się stanie dopiero się okaże. Mieszkańcy wsi obawiają się o swoje zdrowie i niechętnie patrzą na te plany. Władze gminy zapewniają jednak, że będzie to miejsce bezpieczne dla środowiska, ale jeśli sąsiedzi nie będą go chcieli, to nie powstanie. Jednak nie bez konsekwencji.

Pomóż dzieciom z Przeczycy spełnić ich marzenie – Po każdym wyjeździe na Orlika do Brzostku dzieci z Przeczycy zastanawiają się, dlaczego takiego boiska nie ma przy ich szkole. Nie mogą pograć w koszykówkę czy siatkówkę, a po strzeleniu gola, zamiast szukać piłki w siatce, muszą chodzić za nią po krzakach. Nadzieję na to, że coś się zmieni, daje im udział w konkursie Śnieżki Kolorowe Boiska.

Ulica niesie się śpiew ludzi, którzy przychodzą na majówki – Kiedy przejeżdżamy późnym majowym popołudniem ul. Świętosława, możemy być pewni, że obok kapliczki przy zakręcie zobaczymy grupę ludzi, która śpiewa litanię loretańską. Czczą w ten sposób codziennieMatkę Bożą podczas nabożenstwa zwanego majówką.

W Celinach jest wspaniale – Prace trzydziestu autorów powstałe podczas Międzynarodowych Plenerów Malarskich, organizowanych w miejscowości Celiny przez Danutę i Stanisława Gratków oglądać można przez najbliższy miesiąc w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury.

Brygada już nie zagra – Plenerowym koncertem na Dniach Ziemi Ropczyckiej Czwarta Brygada Rowerów Podwodnych pożegnała się ze swoimi fanami. Zespół ogłosił właśnie, że był to ich ostatni koncert przed definitywnym zakończeniem działalności.

Pocahontas zaśpiewa na Rynku – Tak bajkowo w Domu Kultury Śnieżka dawno nie było. Na jednej scenie spotkali się m.in. Mały Książe, Dzwonnik z Notre Dame i Pocahontas. A to wszystko dzięki odbywającemu się tam po raz pierwszy Konkursowi Piosenki Dziecięcej Witajcie w naszej bajce.

Wisłoka II ma pewny awans do klasy A – Rezerwy Wisłoki jako pierwsze zapewniły sobie awans do klasy A. Po tym sezonie na wyższy poziom przejdą cztery ekipy. Na pięć kolejek przed końcem biało-zieloni mają 18 pkt przewagi nad zajmującą piąte miejsce Górą Motyczną.

Tym razem bez gości z Ukrainy – W Mundialito – Mini Euro 2013 rywalizować będzie 20 drużyn. Areną zmagań, które rozpoczną się o godz. 9 w środę 29 maja, będzie Stadion Miejski w Dębicy. Reprezentacje szkół o Puchar Burmistrza Dębicy i Przechodni Puchar Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej walczyć będą po raz jedenasty. Od czterech lat zawodom patronuje Jerzy Świątek, pomysłodawca i pierwszy organizator rozgrywek.

Liderzy tracą punkty – To nie był dobry tydzień dla liderów klasy A. Monis stracił trzy a Borowiec aż pięć punktów.

W deblu była złota, a w singlu brązowa – Przed Mistrzostwami Polski Młodzików w„ Badmintonie Agnieszka Szymaszek (Orbitek Straszecin) i„ Izabella Jojko (Orliki Ropica Polska) na deblowej liście klasyfikacyjnej były trzynaste. Faworytkami do zwycięstwa nie były. Zawody pokazały jednak, że będąc dobrze przygotowanym, można pokonać teoretycznie lepszych od siebie i„ sprzątnąć im złoto sprzed nosa.