W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Brawa dla sprzedawczyń wŽ Barze Frasses przy ul. Kolejowej oraz wŽ tzw. Grzybku wŽ Rynku. WŽ obu lokalach nieletnim uczennicom, nie udało się kupić piwa. Nie wszędzie jednak poproszone zostały oŽ okazanie dowodu. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.  Poza tym:

W mieście podwyżek nie było, w Paszczynie już tak – O‰ zarobkach takich, jakie osiągaja prezesi i‰ wiceprezesi miejskich spółek w‰ Dębicy mógłby pomarzyć niejeden właściciel nawet dużej firmy. Choć w‰ ubiegłym roku nie dostali żadnych podwyżek, to stawki, które są im wypłacane co miesiąc, nawet zamrożone na dziesięć lat, i‰ tak byłyby wtedy solidne. Bo statystyczny Kowalski na 152 tysiące złotych, jak w‰ przypadku Piotra Chęćka, prezesa MKS-u, musiałby pracować osiem lat, zakładając, że zarabia najniższą krajową.

Wąskie gardła do likwidacji, także to na Kościuszki – Miasto Dębica przed trzema laty przejęło budynek, w którym w czasie wojny rodzina Mikołajkowów przechowywała Żydów. Chce go usunąć, by dać powiatowi zielone światło do poszerzenia wylotu ul. Kościuszki. Choć pozwolenie na wyburzenie dostało zaraz po przejęciu, zostanie rozebrany latem tego roku. Ale przebudowa skrzyżowania z Rzeszowską będzie możliwa dopiero wtedy, gdy starostwo otrzyma na to unijną dotację.

Skazany za rozboje już za kratkami – Za dwa rozboje trafił za kratki mieszkaniec Dębicy. Krzysztof K. bił iŽ rabował już wcześniej, to nie pierwszy jego wyrok.

Opozycja nie przyszła, Leski uratowany – Jedenaście głosów wystarczyło, by Stanisław Leski zachował funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej. Ale do prokuratury trafiło już doniesienie Joanny Ożóg, w którym radna zarzuca mu przekroczenie uprawnień.

Nie będzie wiatraków w Wiewiórce – Agnieszka Czapiga, sołtyska Mokrego odetchnęła z ulgą. Ale nie tylko ona, bo na tę wiadomość czekało wielu mieszkanców gminy Żyraków. Nie powstanie tam farma wiatrowa. Radna powiatowa Elżbieta Mika uważa, że to zmarnowana szansa, która może się już nie powtórzyć.

Północną krawędzią Pogórza i Karpat – A więc zaczynamy, w sobotę 18 maja wyruszamy na pierwszą z tegorocznych wypraw – Wzdłuż i wszerz powiatu dębickiego. Zbiórka o godz. 9, na parkingu przy ul. Mickiewicza (przed kościołem Miłosierdzia Bożego).

Miejsce znaleźli. Czy miasto się dołoży? – – Likwidują ostatnie boisko na osiedlu – mówi Kazimierz Klich, mieszkaniec os. Słoneczne. Faktycznie, miasto w ubiegłym roku sprzedało działkę przy al. Jana Pawła II, na której się ono znajdowało. Wraz ze spółdzielnią władze szukały nowego miejsca dla dzieci i młodziezy, ale na szukaniu się skończyło.

Wywieziesz tu meble, ale też skoszoną trawę – Dębica jako jedyna gmina w powiecie nie będzie miała 1 lipca utworzonego nawet tymczasowego placu selektywnej zbiórki odpadów. Wiceburmistrz Jerzy Gągała zapewnia, że wszystkie śmieci zostaną od nich odebrane przez firmę, która wygra przetarg.

Młodszy brygadier Piotr Żołądz – kapitanów starszych dwóch – Na co dzień ratują ludzkie życie i mienie, ale tego dnia był czas na oddech i nagrody. W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy spotkali się, by uczcić swoje święto. Były branżowe odznaczenia i awanse na wyższe stopnie. W sumie uhonorowanych zostało dwudziestu ośmiu strażaków, ale ich radość i dumę z wyróżnienia dzielili wszyscy koledzy, kadra dowodząca i zaproszeni na uroczystości goście.

Mistrz się wzruszył i zaprosił ich do siebie – Ani pewnie twórczynie bajki, Jadwiga Kania i Renata Zabicka, ani Agata Żmuda, dyrektor Niepublicznego Przedszkola Weldon Kids w Dębicy nie spodziewały sie takiego obrotu sprawy. Bo nie dość, że Krzysztof Penderecki przyjął zaproszenie na ich spektakl Krzyś w poszukiwaniu zaginionej melodii, to jeszcze wszystkich zaprosił do siebie, do Lusławic. Tam przedszkolaki z Weldon Kids oraz uczniowie i nauczyciele szkoły muzycznej wystąpią raz jeszcze. Tym razem przed kamerami telewizji.

Każdy chciał kierować wozem i lać wodą z sikawki – Któż z nas będąc dzieckiem nie marzył, by zasiąść za kierownicą wozu strażackiego, czy poparadować w hełmie Ochotniczej Straży Pożarnej. Taką okazję miały dzieciaki ze Szkoły Podstawowej w Róży, które odwiedzili członkowie OSP z tej miejscowości.

W Stobiernej już odznaczeni, teraz czas na Braciejową – To było wielkie święto druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Stobiernej. Nie dość że świętowali jubileusz 10-lecia powstania jednostki, to jeszcze przy okazji dnia św. Floriana odebrali odznaczenia za zasługi dla straży pożarnej. Choć nie tylko oni, bo w uroczystości, którą zainaugurowała msza święta w sanktuarium NNMP w Zawadzie wzięli udział druhowie z wszystkich gminnych jednostek i ich goście.

Z ramkami pokażą się w muzeum – Po siedmiu miesiącach starań i nauki mają już pierwszą mini wystawę. Co więcej, wkrótce swoje umiejętności zaprezentują poza granicami gminy. Teraz członkinie warsztatów tkackich w Muzeum Regionalnym w Dębicy pokażą, co potrafią.

Wygraj wycieczkę do Paryża lub Brukseli, posłuchaj Pectusa – Na kolejne Święto Golonki zaprasza 1 czerwca firma Taurus. Na uczestników czeka wiele atrakcji, wśród nich konkursy z cennymi nagrodami. Odbędą się także III Mistrzostwa Polski w jedzeniu golonki na czas. Gwiazdą tegorocznej edycji imprezy będzie zespół Pectus.

Turniej jeździecki: już nie w trzech, a pięciu miastach – Powodzenie, jakim cieszył się organizowany w ubiegłym roku przez Podkarpackie Towarzystwo Konne Turniej Trzech Miast sprawiło, że w tym roku imprezę u siebie gościć będą dwa kolejne ośrodki. Konieczna więc była zmiana nie tylko formuły zawodów, ale też ich nazwy.

Stawał w obronie prawdy, bez względu na konsekwencje – Osiemdziesiąte urodziny świętował 7 maja ks. Stanisław Fiołek, wieloletni proboszcz parafii św. Jadwigi w Dębicy. Dzień pózniej, w jego imieniny i jednocześnie w święto św. Stanisława Biskupa iMęczennika, odprawiona została z tej okazji msza święta.

Złota Para podbiła Pleśną – Tancerze ze Złotej Pary zanotowali na swoim koncie kolejne sukcesy. Podczas turniejów w Niechobrzu i Pleśnej zawodnicy z tego klubu aż siedmiokrotnie stawali na podium.

Zagrali w filharmonii – Flecistka Sylwia Gruszecka i kontrabasista Paweł Prucnal dołączyli do elitarnego grona absolwentów Szkoły Muzycznej II stopnia w Dębicy, którzy wystąpili w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie na Koncercie Dyplomantów Szkół Muzycznych Podkarpacia.

Rojan mistrzem powiatu – O puchar wójta gminy Dębica walczyły drużyny zaproszone na finał powiatowy siatkarskich lig amatorskich. W Pustkowie Osiedlu, gdzie rozegrany został turniej, rywalizowały trzy zespoły z gminy Dębica, jeden z gminy Żyraków i jeden z gminy Pilzno. Zabrakło zwycięzcy Dębickiej Ligi Siatkówki, czyli Łanpolu Nagoszyn.

Bodzosowi zabrakło kwadransa – Po ostatniej kolejce klasy B największe powody do niezadowolenia mogą mieć piłkarze Paszczyniaka, którzy w derbach gminy Dębica wysoko ulegli u siebie Stasiówce. W grupie II litości dla gospodarzy nie miał z kolei Nagoszyn, który Zasów/Mokre rozgromił aż 7:2.

Mistrzem Polski jest po raz trzynasty – W Koszalinie wyrwał sztangę o wadze 89 kg, podrzucił, kiedy ważyła 114 kg. Wiesław Stec w dwuboju uzyskał wynik 203 kg i został po raz trzynasty mistrzem Polski. Gdyby taki wynik uzyskał w Mistrzostwach Świata we Lwowie, też miałby złoto.

Ze Strażakiem też sobie poradzili – Choć Monis i Borowiec traciły bramki jako pierwsze, to jak na lidera i wicelidera przystało, potrafiły nie tylko wyrównać, ale i wygrać spotkania. Powiększyły tym samym przewagę nad Strzelcem, który wysoko uległ Progresowi.

Rekordy Bachera i Rudnego – Nowym rekordzistą Dębicy w Teście Coopera jest od ubiegłej soboty Łukasz Bacher. Na stadionie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 pokonał w ciągu dwunastu minut dystans 3370 metrów. Warty zauważenia jest też wyczyn Władysława Rudnego, który w wieku 65 lat przebiegł 2723 m. Organizator imprezy Waldemar Puzio nazwał jego rezultat kosmicznym. A kto wie, czy nie stać go na jeszcze więcej.