W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

50 radnych, którzy biorą najwyższe diety – W rankingu tym dominują radni powiatu, a apanaże ich przewodniczącego i nieetatowych członków Zarządu Powiatu są tak wysokie, że jako jedyni muszą oni od swych diet płacić podatek dochodowy. Pytanie, czy powiat dębicki naprawdę jest aż tak bogaty?! Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Kto się szykuje do batalii o Ratusz – Tego jeszcze nie było: wiceburmistrz Jerzy Gągała bez ogródek mówi, że w nadchodzących wyborach nie poprze kandydatury tego, który namaścił go na swojego zastępcę. Sam też nie ma zamiaru startować, ale kandydata do przejęcia sterów w mieście ma. I niewykluczone, że jest to kobieta! Ale chętnych do zajęcia najważniejszego fotela w Ratuszu jest więcej. Niektórzy twierdzą, że sami nie wiedzieli, że mają zamiar kandydować.

Wojewodzie nic do tego, przerwa trwa – Jest odpowiedź od wojewody w sprawie skargi radnych na przewodniczącego Rady Miejskiej Stanisława Leskiego. Wciąż nie ma za to terminu, w którym ten ostatni zamierza wznowić przerwane posiedzenie w sprawie swojego odwołania.

Czterech uczniów chciało wykoleić pociąg – Niewiele brakło, a doszłoby do tragedii. Czterej uczniowie szkoły podstawowej,
w wieku od 8 do 12 lat, omal nie wykoleili pociągu. Na torach, na wysokości mostu kolejowego w Dębicy, ułożyli kamienie. Na szczęście ich wybryk w porę zauważyli kolejarze. Przeszkodę usunęli SOK-iści i pociągi mogły swobodnie kursować. Ale rzecznik prasowy Straży Ochrony Kolei mówi, że takie zabawy mogą mieć fatalne skutki.

Siostra Maksymilla matką generalną – M. Maksymilla – Barbara Pliszka została ponownie wybrana na przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. To będzie jej druga kadencja, funkcję tę pełni od sześciu lat.

Chcieli prądu, będzie wyrok – Przed sądem staną wkrótce dwaj 22-letni mieszkancy gminy Dębica. Józef P. i’ Mateusz B. zostali oskarżeni o’ naruszenie nietykalności osobistej funkcjonariuszy straży gminnej. Przyznali się do winy, ale twierdzą, że awantura zaczęła się od nieporozumienia.

Rewolucja U Sióstr zakończona sukcesem – Trzykrotnie więcej osób musiały zatrudnić właścicielki Gospody u Sióstr. Wszystko dzięki Kuchennym Rewolucjom Magdy Gessler, które wraz z emisją programu w czwartek 2 maja zostały zakończone.

Gdzie dwóch się bije, Olawianie korzystają – 18 maja w grodzie słowiańskim w Stobiernej Morawianie napadną na Wiślan. Ale uwaga, na miejsce potyczki nadciągniemy także my – Olawianie. Po czyjej będziemy stronie zależy od tego, jakie siły uda nam się zgromadzić podczas pierwszej z tegorocznych wypraw OL wzdłuż i wszerz powiatu dębickiego.

Kontrola najlepiej wypadła w skarbówce – Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Wł. Jagiełły sprawdzali, czy urzędy w Dębicy są przyjazne obywatelom. Nie najlepiej wypadł w tych badaniach Urząd Miejski. Wzorem dla innych może być za to Urząd Skarbowy.

Dworzec z miejskim akcentem – Posterunek Straży Miejskiej na dworcu kolejowym? Do tego punkt informacyjny, świetlica i poczekalnia dla młodzieży. Są na to szanse, jeśli po remoncie miasto zdecyduje się na przejęcie i utrzymanie kilku pomieszczeń.

Mirosław Kalita po raz drugi wraca na Parkową – Po czteroletniej tułaczce, w czasie której prowadził Partyzanta Targowiska i Stal Stalowa Wola, chce wreszcie dłużej pobyć w Dębicy. Z rodzinnym miastem Mirosław Kalita nie rozstawał się nawet w czasie pracy poza nim. Tu zawsze mieszkał z rodziną, tu chce teraz pracować, niezależnie od tego, czy będzie trenerem w Wisłoce, czy znajdzie inną posadę, niekoniecznie związaną z piłką nożną.

Ventor triumfuje w turnieju majowym – Sześć drużyn wzięło udział w turnieju piłkarskim o puchar Hotelu Polonez i Obserwatora Lokalnego. Niestety, sportowe zmagania były jedyną atrakcją podczas Wielkiego Pikniku Majowego przy ul. Metalowców. Wszystko przez pogodę.

Dziesięciu finalistów – sześć pań, panów czterech. Głosowanie trwa – Głosowanie finałowe rozpoczęte – można już oddawać głosy na dziesięciu gospodarzy wsi, którzy głosami Czytelników OL przeszli do drugiego etapu plebiscytu na Supersołtysa naszego powiatu.

Strażacy świętować będą w Stobiernej – Ochotnicza Straż Pożarna w Stobiernej, najmłodsza taka jednostka w gminie, 11 maja świętować będzie jubileusz 10-lecia. Impreza połączona będzie z obchodami dnia św. Floriana.

Etatów będzie mniej, ale tylko o dwa – Nie będzie wielkich zmian kadrowych w gminnej oświacie. Pracę straci nie więcej niż dwóch nauczycieli. A i to według wstępnych ustaleń, które pod koniec sierpnia jeszcze mogą się zmienić.

Z cmentarza zniknął kosz. Parafii nie stać –  Parafianie muszą zrozumieć, że nie stać nas na utrzymanie kontenera na śmieci na cmentarzu w Machowej i że muszą zabierać je ze sobą – mówi ks. Stanisław Gąsior, proboszcz parafii w Machowej i Żdżarach. Ci jednak nie chcą zgodzić się z tą propozycją.

Wójt chciał 1 września, starosta dawał już 1 maja – Jest mało prawdopodobne, że gmina Jodłowa przejmie w tym roku Liceum Ogólnokształcące. Choć Rada Powiatu zdecydowała się przekazać jej prowadzenie szkoły, to warunki, na jakich miałoby to nastąpić były nie do zaakceptowania dla władz Jodłowej. Punktów, w których obie strony się różniły było wiele, ale najtrudniejszy do zrealizowania był ten o przejęciu administrowania już z dniem 1 maja 2013 roku. Czyli dość nagle.

Rekordowa liczba motocykli – Organizatorzy tegorocznej Motomajówki szacują, że wzięło w „niej udział od 1700 do 1800 motocykli. To rekordowa liczba. A„ juz za rok będzie najprawdopodobniej kolejna okazja, by ten rekord poprawić.

Napoju miłosnego mieli całą szafę –  Skoro leki Dulcamary mogą sprawić takie czary, chcielibyśmy całkiem nowy piękny teatr operowy. Z orkiestrą i kulisami, balkonami, zapadniami. Choć potrzeba kasy w bród, my wierzymy w taki cud – wyśpiewywali Paweł Adamek wraz z Jakubem Bulzakiem w finale opery Napój miłosny. I patrząc na to, co od kilkunastu lat z całkiem sporą grupą zapaleńców wyprawiają na scenie Domu Kultury Mors, to cud taki słusznie się im należy.

NiePrawda na scenie Śnieżki – Młodzieżowa Grupa Teatralna NiePrawda powstała w czerwcu zeszłego roku. Jednak pierwsze poważne próby odbyły się dopiero we wrześniu. W zeszłym tygodniu młodzi amatorzy teatru wystąpili na scenie Domu Kultury Śnieżka ze spektaklem Nie chcemy uciekać, w reżyserii Katarzyny Markiewicz.

Penderecki w bajce i spektaklu – Krzysztof Penderecki lubi zaskakiwać. A to wspólną płytą z Jonnym Greenwoodem z grupy Radiohead, a to propozycją występów z islandzką piosenkarką Bjork. Ale Jadwidze Kani i Renacie Zabickiej i jego udało się zaskoczyć. Bo nie dość, że napisały bajkę o Pendereckim, to jeszcze wyreżyserowały spektakl, na który go zaprosiły. A kompozytor nie odmówił i juz 10 maja będzie gościem Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy.

Co występ to złoty medal – Czy kogoś jeszcze dziwią zwycięstwa tancerzy ze Szkoły Tańca i Ruchu Soul Dance na kolejnych przeglądach? Chyba już dawno przestały. Podopieczni Edyty Mędrek-Śliwy nie raz udowodnili, że mogą równać się z najlepszymi, a z konkursu na konkurs tylko potwierdzają swoją klasę.

Medalowy worek sumitów bogatszy o cztery krążki – Z czterema medalami wrócili z MPJ w Sumo w Bydgoszczy sumici UKS Nagawczyna i UKS Lubzina. Podopieczni Andrzeja Tomaszewskiego i Andrzeja Jedynaka wywalczyli złoto, srebro i dwa brązy.

Na trzech brązach się skończyło – Piotr Kędzior liczył, że jego dziewczyny z Mistrzostw Polski Juniorów w Bilardzie wrócą z medalami i się nie przeliczył. Co prawda skończyło się tylko na trzech brązowych krążkach, co wywołuje u niego pewien niedosyt, ale dla Aleksandry Wanat i Anny Wolak są one dobrym prognostykiem na dalszą juniorską przygodę z bilardem. One też po starcie w Kielcach spodziewały się więcej, a to może się przełożyć na większe sukcesy już za rok.