W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Kiedy Magda Tomasiak była jeszcze zdrowa, jej mamie do głowy nie przyszłoby, że 50 metrów dzielących ich dom od drogi stanie się największym przekleństwem rodziny. Przekleństwem, którego po deszczu wózkiem inwalidzkim pokonać się nie da. A ona wraz z córką zostaną odcięte od świata. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Kto zabija nasze bobry? – Widok był straszny. Na trawie lezał ranny bóbr. Zwierzę bardzo cierpiało, oddychało charcząc. Było zakrwawione, zƒ ran sączyła się ropa. Tych obrażeń nie zadał mu inny czworonóg. Niedługo wcześniej wƒ pobliżu wędkarze natrafili na drugie zwłoki bobra – całkowicie obdarte ze skóry. Aƒ tuz obok obszar chroniony programem Natura 2000. Bobrom ta ochrona na wiele się nie zdała.

Uderzył butelką, bił pięścią i kopał – Akt oskarżenia przeciwko 22-letniemu mieszkańcowi Dębicy skierował do sądu prokurator. Bartosz S. nie przyznaje sie do winy.

Janusz Wiktor na czele cechu rzemiosł – Piotr Szul nie jest już Starszym Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Dębicy. Wybrany już został jego następca. Jest nim Janusz Wiktor. Nastapiły takze zmiany w zarządzie.

Nie przychodź, bo lekarzy nie będzie – Trzy dni z rzędu nie dostał się do lekarza, choć w Przychodni Rejonowej nr 5 w Dębicy przy ul. Szkolnej zatrudnionych jest ich pięciu. Troje z nich przebywa na zwolnieniu chorobowym, jeden na urlopie.

Muszla się sypie, muszą remontować – Niepomyślnie wypadła kontrola techniczna muszli koncertowej na dębickim Rynku. Do tego stopnia, że powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał zakaz jej użytkowania.

Buraczków dziewięć rzędów, bo babcia bardzo lubi – Zrywając świeżutki szczypiorek Bronisława Piątek wspomina, jak przed 45 laty na tej działce miała tylko ziemniaki. Dziś przychodzi tu przede wszystkim odpocząć, oderwać się od codziennych kłopotów, pobyć z dala od hałasu i spalin. Podobnie jak ponad 2 tysiące innych działkowców w Dębicy. Po tak długiej zimie nie ukrywają radości, że sezon wreszcie się rozpoczął. Chociaż posiadanie działki, to także ciężka praca.

Północnej obwodnicy nie szukaj, bo nie znajdziesz – Można już korzystaź z interaktywnej mapy miasta, zamieszczonej na stronie Urzędu Miejskiego. Powinna być przydatna dla mieszkanców, ale przede wszystkim dla przyjezdnych, którzy szukają dojazdu do firm czy instytucji. Ale nie jest, zarówno jedni jak i drudzy moga się zdziwić, znajdując na niej inne nazwy niż są w rzeczywistości. Ale są też ulice, które na tym planie nazw nie mają, i takie, również te najważniejsze, jak północna obwodnica, których tam nie ma wogóle.

Złożyła skargę, bo jej nie zatrudnili – Po 14 latach musiała pożegnać się z pracą w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Ma żal, że nie przedłużono jej umowy i nie doceniono tym samym jej doświadczenia. Magdalena Koczaj-Kizior złożyła skargę na PCPR do Rady Powiatu.

Każde miejsce nosi ślady krwi – Na Górze Śmierci w Pustkowie Osiedlu zginęło lub zmarło od 15 do 18 tysięcy osób. Głównie Żydów, Rosjan, Polaków i Romów. Choc pierwotnie był to obóz pracy dla jeńców francuskich, z biegiem lat zamieniony został w miejsce eksterminacji. Kolejny raz mieszkańcy powiatów dębickiego i ropczycko-sedziszowskiego oddali hołd tym, którzy stracili tam życie. W uroczystościach wzięli udział także byli więźniowie.

Już stroją skrzypce przed spotkaniem – Przedstawiciele Podkarpackiego Stowarzyszenia Romów odebrali wŽ Ratuszu instrumenty muzyczne dla swojego zespołu. Jest szansa, że wkrótce usłyszymy ich dzwięki podczas miejskich imprez rozrywkowych.

Haszysz i amfetamina w służbowym aucie – O popełnienie trzech czynów karalnych oskarża prokurator 28-letniego mieszkańca Dębicy. Jest wśród nich posiadanie dużej ilości narkotyków. Mariusz F. nie przyznał się, skąd wzięła się marihuana i haszysz w bagażniku jego służbowego samochodu, ale nie zaprzeczył zarzutom i chce poddać się karze. Na werdykt sądu na razie czeka w areszcie. Trafił tam zaraz po tym, jak w Pilznie na krajowej czwórce auto, którym jechał, zatrzymał do kontroli patrol funkcjonariuszy policji.

Pieniędzy tak dużo, że rezygnują – Gmina Czarna ma do rozdania ponad pół miliona złotych. Pieniądze pójdą na stypendia socjalne dla uczniów. Z pomocy będzie ich mogło skorzystać ponad sześciuset. Każdy otrzyma ponad 800 zł.

Pompony i batony – 1 maja w Pustkowie Osiedlu będzie komu kibicować i będzie na co popatrzeć. Nie dość, że na hali sportowej miejscowego Zespołu Szkół odbędą się Otwarte Mistrzostwa Mażoretek Polski Południowo-Wschodniej, to imprezą im towarzyszącą będą Wybory Miss Mażoretek.

Lipy wycięli bez zezwolenia i ukradli – Stare lipy zniknęły z krajobrazu przysiółka Bucze podczas prowadzonej tu wycinki drzew. Na ich wycięcie nie było zezwolenia. Doniesienie o kradzieży drzew gmina złoży organom ścigania.

Najważniejsza jest miłość – Osiemnaście małżeństw otrzymało medale Za Długoletnie Pożycie Małżenskie. Prawie wszystkie pary świętują wŠ tym roku złote gody, jedna żelazne, co oznacza, że przeżyli wspólnie 65 lat.

Łatwo w życiu nie mieli. 60 lat są razem – Większość życia spędzili w skupie owoców i warzyw. Prowadzą go do dzisiaj. Mimo że łatwego życia nie mieli, są szczęśliwym małżeństwem od sześćdziesięciu lat. Państwo Daniela i Włodzimierz Staniszewscy z Brzostku w tym roku świętują Diamentowe Gody. Mają trójkę dzieci, doczekali się także pięcioro wnucząt. Wszystko zaczęło się jeszcze w latach pięćdziesiątych. Trwa do dzisiaj.

W Straszęcinie czczą Maryję Fatimską i Lourdzką – Kult Matki Bożej Fatimskiej jest w Straszęcinie coraz silniejszy. I to nie tylko za sprawą trwającej tu peregrynacji figury. Wkrótce rozpoczną się tutaj nabożeństwa ku jej czci.

Wspólny koncert w finale – W€ warsztatach jazzowych, zorganizowanych w€ zeszłym roku w€ Domu Kultury Mors, wzięło udział około dwudziestu osób. W €tych, które odbyły się w€ ubiegłym tygodniu już ponad pięćdziesiąt. Takiego zainteresowania zajęciami prowadzonymi przez członków grupy Zbigniewa Jakubka nie spodziewali się nawet ich organizatorzy.

Smyczki zgarnęły Grand Prix. Jagiełło triumfował – Kwartet Smyczkowy z dębickiej Szkoły Muzycznej zdobył Grand Prix XI Rejonowego Przeglądu Talentów Szkół Promujących Zdrowie. Jak to możliwe, skoro ta szkoła nie brała udziału w imprezie? Członkinie kwartetu to uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, które otrzymało również nagrodę specjalną za najbardziej zróżnicowaną prezentację.

Marsz do galerii! Bo warto – Gdybym mógł wejść w nocy do galerii i bezkarnie wynieść jeden z wiszących tam obecnie obrazów, to byłby to Ikswaktor Agnieszki Osak-Matrejek. Bo bardzo lubię teatralny klimat jej malarstwa. Gdybym jednak miał drugą rękę wolną, to sięgnąłbym jeszcze po wiszący obok dyptyk Edyty Piłat. Do złodziejstwa jednak nie namawiam. Ale do odwiedzenia wystawy środowiskowej w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury jak najbardziej. Bo uważam, że warto.

Akademia siatkarska w Dębicy – Wszystko wskazuje na to, że piłka siatkowa na dobre zagości w mieście. Po reaktywacji męskiej drużyny przyszedł czas na utworzenie Dziecięcej Akademii Siatkówki. A już wkrótce będzie ona działała w ramach Podkarpackiej Akademii Siatkówki, która właśnie zainaugurowała działalność w Rzeszowie. W skład zarządu weszła m.in. Anna Niedbał, dębiczanka, która tą dyscypliną chce zarazić młodych ludzi w naszym mieście.

Wielki Piknik Majowy, czyli piłka nożna, siatkówka i grill – Sześć drużyn piłkarskich stanie w szranki podczas Wielkiego Pikniku Majowego w Hotelu Polonez. Nie zabraknie także innych atrakcji sportowych i nie tylko.

Kawa poszedł za Nauką – Osiemnastą kolejką piłkarze klasy A zainaugurowali czteromeczowy maraton, który muszą pokonać w ciągu dziewięciu dni. Do takiego rozwiązania przyczynił się opóźniony start rundy wiosennej. Zawodnicy wyjdą w tym tygodniu na murawy 1, 3 i 5 maja, spotkania rozgrywać więc będą co dwa dni.

Igloopol po Victorii ponownie liderem – Tylko tydzień z prowadzenia w V-ligowej tabeli cieszyli się piłkarze Victorii Czermin. W meczu z Igloopolem nie potrafili strzelić bramki, co ich rywalom raz się udało. I to właśnie biało-niebiescy znów zasiedli w fotelu lidera. A porażkę Victorii wykorzystała również Wisłoka, która wygrywając z Chemikiem awansowała na druga pozycję.

Teraz Cali, później Tokio? – Na pierwsze w karierze zawody sumo do Brzegu Dolnego pojechała bez treningu, po naukę, wróciła z brązowym medalem. Przed pierwszą walką trener Andrzej Tomaszewski ustawił ją przy dojo (ring, w którym walczą sumici – przyp. aut.) i kazał przyglądać się rywalkom. Patrz, mówił do niej, bo za chwilę będziesz musiała robić to samo, co one. Zaprocentowało wtedy doświadczenie z zapasów, podobnie zresztą jak i podczas ostatnich Mistrzostw Europy w Warszawie, skąd przywiozła złoto i brąz.