W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Anna B. została w domu z niepełnosprawnym teściem. Syn nie żyje, choć próbowała go ratować, konkubent trafił do więzienia. Kobieta nie może poradzić sobie z rozmiarem tragedii i samotnością, w jakiej przeżywa ten dramat. Ale czasu cofnąć się nie da. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Rejterada Leskiego.Przerwał sesję RM – Nie było głosowania nad odwołaniem przewodniczącego Rady Miejskiej w  Dębicy. Stanisław Leski otworzył obrady, po czym ogłosił przerwę i  opuścił salę. Jego przeciwnicy uważają, że po prostu uciekł, bo – mimo zapewnień, że utraty funkcji się nie boi – nie był pewny wyniku głosowania.

Zostawcie moją rodzinę w spokoju! – Małgorzata Wolicka ma dość! Ale nie urzędowania swojego męża w  ratuszu, a  ataków na swoją rodzinę. W  liście otwartym apeluje, by przeciwnicy Pawła Wolickiego grali czysto i bez mieszania lokalnej polityki z prywatnym życiem.

Straszył świadka gwałtem – Nawet 15 lat może spędzić w więzieniu Krzysztof K. z Nawsia Brzosteckiego. Mężczyzna jest oskarżony o popełnienie rozboju oraz o groźby pod adresem świadka. To kolejne przestępstwo, jakie dopisał do swojej kartoteki. 40-latek jest znanym policji recydywistą, już w przeszłości karanym za poważne konflikty z prawem.

Za wulgaryzmy w internecie będą się tłumaczyć przed sądem – Wkurzył cię ktoś na szkolnym korytarzu? Denerwuje cię zachowanie innych? Napisz do nas, a my opublikujemy twoją wiadomość. Takiej treści ogłoszenie pojawiło się na Facebooku, na stronie utworzonej przez uczniów Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy. Kilkoro skorzystało z okazji i napisało wulgarne komentarze na nauczycieli i pracowników. Teraz będą się tłumaczyć przed sądem rodzinnym.

Władysław Rutkowski na czele izby lekarzy weterynarii – Powiatowy Lekarz Weterynarii Władysław Rutkowski został wybrany prezesem Podkarpackiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Rzeszowie.

Tutaj zapalisz grilla, tam znajdziesz części do samochodu – Wystarczyła raptem godzina, by znaleźć osiem miejsc, które świadczą przynajmniej o dwóch rzeczach. Pierwsza z nich to skuteczność służb porządkowych, a raczej jej brak. Druga, i chyba ważniejsza, to zachowanie mieszkańców powiatu. Bo o ile przy drogach śmieci mogą wyrzucać przyjezdni, o tyle w takich miejscach jak dworzec PKP, PKS, ul. Żeromskiego, Żuławskiego i wiele innych robią to z pewnością dębiczanie i osoby z okolicznych wsi.

Kiedyś założy kapelę i będzie grał na weselach – Jednym z ulubionych zajęć Mateusza Boronia jest gra na perkusji. Kiedy pytam go, czy kiedyś chciałby mieć swoją kapelę, oczy, które i tak są radosne, jeszcze bardziej mu się rozjaśniają. A jego mama Anna dodaje tylko: trafił pan w samo sedno.

Nie wszystkich przyjęto do przedszkola. W przyszłym roku będzie lepiej – Zabraknie miejsc w przedszkolach dla ponad czterdzieściorga dzieci w wieku trzech i czterech lat. Miasto nie będzie jednak tworzyć nowych oddziałów.

Sam zasypuje tłuczniem dziury w drodze pod Ratuszem – Kazimierz Pułaski, jeden z najwybitniejszych dowódców konfederacji barskiej, na pewno nie życzyłby sobie, aby jego nazwisko firmowało ulicę w pobliżu Urzędu Miejskiego w Dębicy. Bo to wstyd, że są w niej takie dziury. Jej stan cały czas się pogarsza, bo od kilku miesięcy korzysta z niej coraz więcej kierowców. Jeżdżą tędy, by uniknąć długiego czekania na zakorkowanej często ulicy Kościuszki.

Łatanie, bo na remont nie mają – To jedna z najgorszych dróg w powiecie – takie jest zdanie tych, którzy muszą z niej codziennie korzystać. Chociaż korzyść z tego żadna, raczej można pozbyć się koła, albo zniszczyć zawieszenie. Właśnie została podreperowana, ale kierowcy nie mają złudzeń – wkrótce dziury pojawią się od nowa, tak jak co roku od wielu lat.

Drogowe średniowiecze odkrył dopiero w Dębicy – Wojciech Dudziak przeprowadził się przed dwoma laty z Ustrzyk Dolnych do Dębicy. Nie spodziewał się, że przeniesie się w ten sposób z drogowej nowoczesności do średniowiecza. Bo w jego rodzinnym mieście nie do zaakceptowania byłoby to, że tuż obok centrum mieszkańcy musieliby dojeżdżać do domów pełną dziur żwirówką.

Są gotowi na wyjazd do Holandii – Ponad 60 wystawców i 200 ofert dla bezrobotnych. Tak najkrócej można opisać II Targi Pracy, które odbyły się w Dębicy. Najbardziej oblężone były stoiska, przy których promowano wyjazdy za granicę, głównie do Holandii. Ryszard Telega, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy wyliczył, że do Mechanika mogło przyjść co najmniej 500 osób. Pojawili się nie tylko ludzie młodzi, ale również w wieku średnim, którzy niedawno stracili pracę.

Marzenie za trzy tysiące złotych – Gdyby posiadali system selektywnego wywołania, dzięki któremu informacja o pożarze docierałaby do nich natychmiast, osiągnęliby pełnię szczęścia. Ale jak mówi Henryk Koziara, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Głowaczowej, która świętuje 110 lat istnienia, i tak jest dumny z jednostki, którą kieruje. Najbardziej cieszy się ze współpracy z ludźmi z zarządu OSP, przed którymi jak twierdzi, może chylić czoła.

W Nagawczynie będzie przedszkole – Wójt Stanisław Rokosz podpisał umowę na przebudowę Zespołu Szkół w Nagawczynie. W części budynku powstanie przedszkole, a roboty wykona firma Elbud.

Znak stał na opak – Od strony Żyrakowa można pędzić 90 km na godzinę, a w odwrotnym kierunku trzeba jechać o 40 km wolnej – tak nakazywał stojący przy wjeździe do Straszęcina znak. – To nie pomyłka naszych służb, ale czyjś głupi żart – przekonuje Bogusław Dydo, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

Najlepsi mechanicy z Pilzna i Tarnowa – Damian Ciesielski i Arkadiusz Wojciechowski z Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Pilźnie wygrali konkurs dla mechaników pojazdów samochodowych.

Bo te kreski były zbyt dojrzałe – Kiedy chodził do szkoły podstawowej, najbardziej denerwowało go, że nauczyciele zbyt nisko oceniali jego prace. Nie wierzyli w to, że sam potrafił przygotować rysunki, których nie powstydziłby się dorosły człowiek. A że miał dwie starsze siostry, ciągle słyszał, że to na pewno one mu pomagały. Teraz może ich zaprosić na wernisaż do Domu Kultury w Jodłowej, gdzie od soboty prezentowane będą jego oleje na płótnach i zdjęcia.

Trzeba zacząć od siebie – Nauczyciel – wychowawca i mistrz. Czy to jest jeszcze możliwe? – pod takim hasłem Zgromadzenie Sióstr Słuzebniczek BDNP zorganizowało w Dębicy sympozjum, w którym uczestniczyła ponad setka nauczycieli.

Król Bul, młodzi poeci i recytatorzy – XIII Biesiada Literacka, jaka odbyła się w Domu Kultury Śnieżka, była też Wojewódzkim Konkursem Recytatorskim i Literackim dla uczniów szkół podstawowych.

Będą tańczyli w klasie C – Tancerze Złotej Pary nie schodzą z podium. Tym razem Gabrysia Jedrzejczyk i Patryk Lesiak zdobyli 2 miejsce w kategorii 12-13 lat, klasa taneczna F na XI Turnieju Tańca Towarzyskiego w Krakowie.

Supersołtys – prowadzi Krystyna Sikora – Na czele Krystyna Sikora – sołtys Dobrkowa, na drugim miejscu jest Lech Żurek z Brzeźnicy, na trzecim Maciej Żurowski z Grudnej Górnej. To wyniki z poniedziałku 22 kwietnia w głosowaniu Czytelników Obserwatora Lokalnego na supersołtysa powiatu dębickiego.

Orbitek na medal – Najlepiej start wƒ Solcu Kujawskim, gdzie rozgrywane były Mistrzostwa Polski Młodziezowców iƒ Juniorów wƒ badmintonie, wspominał będzie Przemysław Urban. Jako jedyny zƒ zawodników Orbitka wrócił zƒ nich ze złotym medalem. Wƒ sumie straszęcinianie zdobyli cztery krążki.

W małym finale zatrzęsły Posadą – Już sam awans do finałów wojewódzkich w koszykówce, wywalczony przez uczennice ze Szkoły Podstawowej w Żyrakowie, był ich olbrzymim sukcesem. Ale dziewczęta nie chciały na nim poprzestać i w Przemyślu równiez stanęły na podium.