W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Koniec afery paliwowej! Były burmistrz i znany biznesmen nie zostaną skazani! Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Takie piękne drzewa znikły z krajobrazu miasta – Helena Wątróbska nie potrafi ukryć żalu, kiedy mówi o tym drzewie. Zresztą nie tylko jej szkoda jest dębu z ulicy Reja. Po niedawnym pomniku przyrody pozostał tylko pniak. Tyle samo, ile z pięknego kasztana przez lata rosnącego przy Mechaniku. Pnie są zdrowe, mocne, bez śladów pasożytów i uszkodzeń. Aż szkoda takich drzew – martwią się mieszkańcy. A władze miasta wydają kolejne zgody na wycinkę.

Dostała policjantka i jej kolega też – Pięciu funkcjonariuszy potrzeba było, by obezwładnić 47-latka z Dębicy. Mężczyzna wpadł w amok podczas awantury, jaką wywołał w domu.

Łoś-Kamiński moze spać spokojnie – Wbrew zapowiedziom radnych z PO i PSL-u Tadeusz Łoś-Kamiński nie musi się martwić, że straci funkcję przewodniczącego Rady Powiatu. Nie powstał wniosek, który mieli złożyć na czwartkowej sesji Rady Powiatu.

Leski nie boi się odwołania – Jest wniosek o odwołanie przewodniczącego Rady Miejskiej w Dębicy Stanisława leskiego. Podpisało się pod nim 9 radnych. – To gra, żeby tylko zamieszać – uważa sam Leski.

Jarmark, jakiego nie było – Kolorowo, gwarnie i tłumnie – tak wyglądał w sobotę Rynek w Dębicy. Mieszkańcy miasta i przyjezdni zjawili się tutaj na pierwszej edycji połączonych w jedną imprezę: Dembickiej Giełdy Staroci i Jarmarku Twórczości Ludowej, Rzemiosła i Rękodzieła. Debiut udał się w stu procentach, ale sukces kolejnych jarmarków zależeć będzie od tego, czy wystawcom będzie się opłacało przyjeżdżać do miasta ze swymi kramami.

Trwałą można zrobić bez wstawania z wózka – Doświadczona przez los, a mimo tego pogodna, komunikatywna i ciesząca się z najmniejszych rzeczy. Taka jest Amelka Rogowska. Z optymizmem spogląda w przyszłość i zastanawia się, jak spełnić swoje największe marzenie, czyli zostać fryzjerką na wózku inwalidzkim. Na razie ćwiczy na główkach lalek.

Gągała nie chciał blokady, Mroczkowi grzeje się telefon – – Większego absurdu by w Cyrku Monty Pythona nie wymyślili – komentuje ustawienie szykan na żwirowym odcinku ul. Północnej radny Szczepan Mroczek. Twierdzi, że za ten pomysł władz miasta oberwało się głównie jemu. Bo to do niego dzwonili mieszkańcy, by wykpić zastosowane rozwiązanie.

Biegli stwierdzili niepoczytalność – Sąd Rejonowy w Dębicy umorzył postępowanie wobec Łukasza K., który zadał cios Leszkowi B. wskutek którego mężczyzna spadł ze schodów i stracił słuch. Sąd zdecydował również o umieszczeniu go w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

Za miesiąc ma przyjść nowy właściciel – Znów idą zmiany w Przedsiębiorstwie Drogowo-Mostowym (do niedawna Poldim Debica). Pracownicy firmy, której załoga w ostatnich trzech latach zmniejszyła się prawie trzykrotnie, nadal nie śpią spokojnie. Bo lada chwila spółka wystawiona zostanie na sprzedaż. I wszystko wskazuje na to, że już w maju będzie mieć nowego właściciela.

Supersołtys – teraz na czele Lech Żurek – Zmiany w czołówce – w głosowaniu Czytelników Obserwatora Lokalnego na supersołtysa powiatu dębickiego prowadzi Lech Żurek, sołtys Brzeźnicy. O 12 głosów wyprzedza Krystynę Sikorę, sołtysa Dobrkowa. Trzeci jest Marcin Żurowski, sołtys Grudnej Górnej.

Łza się kręci, gdy ma się takie dzieci – – Najważniejsze jest piękno charakteru młodego człowieka – powiedziała Alina Jukna ze Starostwa Powiatowego zanim uhonorowano laureatów powiatowego etapu XIX Ogólnopolskiego Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych. I dodała, że pewnie niejednemu z rodziców łza się w oku kręci, gdy słyszy o dokonaniach swoich dzieci. Oni również zostali zaproszeni na uroczystości do starostwa.

Dostała mandat zaufania i wygrała konkurs – Dorota Oleksy została dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyborowie. Była jedyną kandydatką na to stanowisko.

Teraz posadzi tylko ryż – Mieszkańcy sześciu gospodarstw są odcięci od świata, bo na drodze dojazdowej powstało jezioro. Martwią się, że gdy będą potrzebować nagłej pomocy, nie dojedzie do nich nawet pogotowie ratunkowe.

Siedzibę dostali tylko na chwilę – Na lodzie zostało Stowarzyszenie Mój Straszęcin. A ˆdokładnie – bez siedziby, która do funkcjonowania jest mu niezbędna. Okazało się, że wˆ dworku, gdzie zaprosił ich wójt Marek Rączka, jednak urzędować nie mogą. Aˆ nowa propozycja wójta też wydaje się nie do końca przemyślana.

Nie będzie chodnika, to gmina się nie dołoży – Miała być nowa nawierzchnia, chodnik i kanalizacja deszczowa. Teraz starostwo chce zmienić ustalenia z 2004 roku dotyczące przebudowy drogi Pilzno – Szynwałd. Gmina do inwestycji się dołoży, jednak pod warunkiem utrzymania pierwszych ustaleń. Radni wyrazili zgodę na podpisanie umowy tylko w takim przypadku.

Uroczystości pod pierwszym takim pomnikiem na Podkarpaciu – Jak podkreśla ks. Jan Cebulak, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Brzostku, pomnik katyńsko- smoleński jest pierwszym takim, który powstał na Podkarpaciu. To przy nim od trzech lat spotykają się mieszkańcy gminy, by oddać cześć tym, którzy zginęli z rąk NKWD, a także w katastrofie samolotowej.

O godności w Śnieżce – Pierwszy – i jak podkreslali organizatorzy historyczny – Diecezjalny Kongres Ludzi Pracy, za nami. W Domu Kultury Śniezka zwracano uwagę przede wszystkim na godność człowieka oraz na relacje pomiędzy pracodawcami i pracownikami.

Tylu artystów i takich tłumów na wernisażu jeszcze nie było – Rekordy nie są w tym przypadku najważniejsze, ale nie sposób ich nie zauważyć. W wystawie swoje prace z ostatniego roku prezentowało 34 artystów, i tych znanych publiczności od wielu lat, ale i debiutantów. To najwięcej w blisko 27-letniej historii. A w Galerii Sztuki MOK przy ul. Akademickiej, choć jej wnętrza są przestronne, nie było chyba jeszcze tak licznej publiczności, jak w ostatni piątek na wernisażu.

Here Comes The Metal – niebawem w Rio – Na pierwszą odsłonę imprez z cyklu Here Comes The Metal zaprasza Klub Muzyczny Rio juz w piątek 26 kwietnia. Start imprezy ogodz. 19. Jednak to nie jedyne metalowe wydarzenie, jakie szykuje się w tym klubie po jego reaktywacji.

Bez tego oddechu go nie ma – Dwadzieścia pięć osób przyszło do Domu Kultury Firmy Oponiarskiej na wieczór poetycki Krzysztofa Kędziora, który niedawno wydał swój pierwszy tomik poezji, zatytułowany Pozostaje jeszcze ładna pogoda.

Romowie uświetnią miejskie imprezy – Skrzypce amatorskie, gitarę akustyczną, akordeon basowy i tamburyno chce kupić miasto dla romskiego zespołu muzycznego. Żeby muzykanci wykorzystywali je nie tylko na swoje potrzeby, ale uświetniali też występami miejskie uroczystości.

Piąty medal – wreszcie złoty – Już pierwszego dnia II Mistrzostw Europy Wu-Shu w hali sportowej w stolicy Rumunii Bukareszcie rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Organizatorzy zagrali go dla Tomasza Biluta, dębiczanina, który okazał się najlepszy w tai chi z bronią. Drugi medal dla naszego miasta zdobyła Gabriela Żmuda.

Mogła być judoczką, ale serce oddała siatkówce – Sportowo utalentowana jest wszechstronnie. Brała udział we wszystkich zawodach w grach zespołowych. Wuefiści z innych szkół żartowali, że Tomkowi Marszałkowi to dobrze, bo ma Olę Kazałę, więc i wygraną w kieszeni. Była też wicemistrzynią województwa w rzucie piłeczką palantową.

Magda Macios pojedzie do Cali – Złota i brązowa medalistka Mistrzostw Polski Młodzieżowców i Seniorów w Sumo Magda Macios otrzymała dziką kartę i będzie reprezentować Polskę w World Games, czyli Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich. Do kolumbijskiego Cali pojedzie pod koniec lipca. Wcześniej wraz z kolegami z UKS Lubzina startować będzie w mistrzostwach Europy w Warszawie.