W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Tego jeszcze nie było: komendant straży zrezygnował z‚ pracy, by wyrównać rachunki z ‚radnym. Adam Sowa poszedł prosto do prokuratora, bo twierdzi, że Lech Żurek znieważył go na służbie. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego. Poza tym:

Mielec bije Dębicę – Andrzej Wrona to znany urolog nie tylko w Dębicy, gdzie ma gabinet, nie tylko w Mielcu, gdzie jest ordynatorem w szpitalu powiatowym, ale i w całej Polsce. Bo oddział, którym kieruje znajduje się wśród najlepszych w kraju, wyprzedzając nawet kliniki i szpitale uniwersyteckie. Jego potęgę zbudował właśnie dębicki lekarz i być może to jeden z powodów, dla których nie tylko pod względem rozwoju opieki zdrowotnej nasz sąsiad z północy bije nas nie tylko w rankingach.

Skrucha włamywacza – Trzy kradzieze i włamanie – to lista przestępstw, za które odpowie przed sądem 39-latek z Dębicy. Mężczyzna był juz karany za podobne przestępstwa, teraz prosi o wyrok w zawieszeniu.

Konrad pierwszy na świecie – Konrad Piękoś z Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy został laureatem Międzynarodowej Olimpiady Programistycznej High School Programming League 2012/2013.

Czterdzieści lat posługi kapłańskiej ks. Józefa Dobosza – Czterdzieści lat temu, w 1973 ks.Józef Dobosz, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, przyjął święcenia kapłańskie. Z tej okazji odprawiona została uroczysta msza koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Zygmunta Zimowskiego, który również świętował 40-lecie swojej posługi. W jej trakcie do kościoła wprowadzono relikwie bł. Jana Pawła II oraz bł. Karoliny Kózki.

Gdyby ich życie można było ułożyć od nowa – Od jednego z lekarzy Beata Świątek dowiedziała się, że skoro urodziła dziecko z zespołem Downa, to ryzyko pojawienia się następnego w jej rodzinie jest niemal równe zeru. W jej przypadku się to nie sprawdziło, ma trójkę zdrowych i dwójkę chorych. Nie wyobraża sobie życia bez któregokolwiek z nich.

Z nakazem przyszli po śpioszki – Mieczysław Rekić z Dębicy nie spodziewał się, że z pomocą śledczych dostarczy sąsiadom takiego widowiska. Chociaż z punktu widzenia policji i prokuratury były to rutynowe i zgodne z przepisami działania, mężczyzna nie może pozbyć się niesmaku, jaki mu po nich pozostał. Uważa, że sprawę można było załatwić inaczej, tak by nie narażać na szwank reputacji spokojnego małżeństwa, nie mającego konfliktów z prawem.

Sołtys dokarmiał wygłodzone bociany – Ponad czterdzieści bocianów, które przyleciały do Kleci w gminie Brzostek i zastały zimę, od razu otrzymało solidną opiekę. Gorzej było z pomocą dla stada ptaków w Dębicy przy ul. Rzeszowskiej.

Bo warzyw w posiłkach jest za mało i światła w celi też –  Siedmiuset tysięcy złotych odszkodowania domaga się 43-letni więzień Zakładu Karnego w Dębicy. Sprawa jest w toku – skarży się on między innymi na zbyt małe okna w celi, na brak tylu tytułów prasowych, ilu by sobie życzył i na to, że może wykąpać się tylko raz w tygodniu. Liczba pozwów, które składają osadzeni, wyraźnie rośnie. Do tej pory żaden z nich nie otrzymał odszkodowania, bo ich skargi bywają najczęściej niedorzeczne. Niestety, każda z nich musi zostać rozpatrzona.

Irena Jarosz pierwszym liderem – Prowadzi Irena Jarosz z Połomii, na drugim miejscu jest Jerzy Kmiecik z Głobikówki, na trzecim Maciej Żurowski z Grudnej Górnej. To pierwsze wyniki głosowania Czytelników Obserwatora Lokalnego na supersołtysa powiatu dębickiego.

Poszły 6-latki, nie ma 7-latków – W trzech gminach powiatu dębickiego znajduje się co najmniej jedna szkoła, w której od września dzieci nie będą się uczyć w pierwszej klasie podstawówki. Nie będą, bo ich po prostu nie ma. Jak tłumaczą dyrektorzy organów prowadzących, dzieci w tych miejscowościach rozpoczęły naukę przed rokiem jako sześciolatki. I na tym skorzystały.

Przez Bośnię aż do Czarnogóry – Wielu zna go jako faceta od przetargów w jednej z dębickich firm budowlanych. Inni jako wokalistę punk rockowej grupy Ortodox. Ale niewielu pewnie wie, że Paweł Paśko, znany też jako Gumiś, raz w roku wsiada na swoją Yamahę t-max 500 i przez kilka dni wraz z przyjaciółmi pokonuje ponad 3,5 tysiąca kilometrów. I nieważne, czy trasa wiedzie przez kraje nadbałtyckie, czy górskimi pasmami. Byle do przodu.

Sto lat pani Katarzyny – Jej receptą na długowieczność jest praca i zdrowe odżywianie się. Do dziś córka, z którą mieszka, hoduje krowę, kozy, kury i kaczki, bo jak mówi, mama musi mieć mleko od krowy, a nie odwirowane z mleczarni. Stulatka trzyma się też zaleceń swojego lekarza i na dobre krążenie codziennie popołudniu wypija pół kieliszka alkoholu.

W Pustkowie Osiedlu będą baseny, fińska sauna, siłownia i fitness – Już tylko prace wykończeniowe pozostały pracownikom firmy Skanska wewnątrz krytej pływalni w Pustkowie Osiedlu. Jednak zanim będzie można z niej skorzystać, minie jeszcze kilka miesięcy. Firma chce oddać obiekt już w czerwcu, ale pierwsi amatorzy kąpieli będą musieli poczekać do października.

Drugie życie ośrodka Borowiec na starcie –  Kiedy Krzysztof Kasztelewicz po raz pierwszy przyjechał do Straszęcina, pierwsze co przyszło mu na myśl, to wracać jak najszybciej do domu. Ale został i od kilku miesięcy krok po kroku nadaje nowe oblicze Hotelowi Borowiec. Pierwsze efekty już są.

Wszystko znajdzie się w książce – Szesnaście potraw przygotowały tym razem panie ze Stowarzyszenia Zawisłocze Pilzneńskie w ramach prowadzonych w ich siedzibie warsztatów. Te są już na półmetku. W przyszłym tygodniu do Mokrzca, gdzie odbywają się zajęcia, przyjedzie Ewa Piekarska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kołaczycach, która przeprowadzi kurs dekorowania stołów na imprezy okolicznościowe oraz stoły świąteczne.

Od białego wina do św. Franciszka – Jeżeli w Jodłowej czy Brzostku ktoś zna Jadwigę Szynal, to jej nazwisko kojarzy mu się raczej z tenisem stołowym niż ikonami. Bo mieszkanka Dęborzyna przez lata grała w Brzostowiance. Kiedy odłożyła rakietkę, okazało się, że potrafi czynić cuda nie tylko na stole ping-pongowym. A jej żywiołem stały się deski, pędzle i pigmenty.

Data ważna dla wielu z nas – Od mszy w kosciele św. Jadwigi rozpoczęły się uroczystości z okazji 8. rocznicy śmierci bł. Jana Pawła II. Mimo brzydkiej pogody oraz róznych informacji, co do miejsca spotkania, na Plac Solidarności przyszło około pół tysiaca dębiczan.

To on rządzi studiem – Takiego tłumu w działającym od września 2010 roku studiu Miejskiego Ośrodka Kultury Mateusz Pieniądz, jego gospodarz, jeszcze nie gościł. Bo też nigdy nie miał okazji nagrywać Miejskiej Orkiestry Dętej, w której skład wchodzi blisko czterdziestu muzyków, a która własnie tam postanowiła zarejestrować swój krążek.

Będą bywalcy i nowe twarze – Z dużym opóźnieniem, ale za to z rekordową liczbą autorów wystartuje w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury tegoroczna wystawa środowiskowa. Na jej wernisaż Ryszard Kucab, kierownik galerii, zaprasza w piątek 12 kwietnia o godz. 19.

Muffin, Pectus i Liverpool –  Choc na ulicach leży jeszcze śnieg, Miejski Ośrodek Kultury już planuje Dni Dębicy. Gwiazdą imprezy, która odbędzie się na Rynku w ƒpierwszy weekend czerwca, będzie rzeszowska grupa Pectus. Na scenie zaprezentują się także lokalni wokaliści iƒ zespoły oraz formacje Rampa iƒ Liverpool.

Iluzjoniści wyczarowali dla siebie złote medale –  Sezon zimowy w petanque już za nami. Znamy wszystkich mistrzów Dębicy. W singlach tytuł wywalczył Piotr Longosz, w dubletach – Daria i Marcin Chmiel, a w tripletach – Iluzjoniści, czyli Beata i Krzysztof Słota oraz Grzegorz Nowak.

Piątka wygrała w dziesiątce – Rywalizacje chłopców w mini siatkówce podczas XXI Dębickiej Olimpiady Młodziezy wygrali reprezentanci SP 5 po dramatycznym spotkaniu z SP 3. Zawody, w których uczestniczyły cztery ekipy po raz pierwszy zostały rozegrane w SP 10, najbardziej nowoczesnej szkole w miescie. Szkoda tylko, że sala gimnastyczna jest taka mała.

Ola przywiozła do Dębicy złoty medal –  Takiego początku reprezentacyjnej kariery Aleksandrze Kazale może pozazdrościć niejedna zawodniczka. W wieku 16 lat dębiczanka została mistrzynią Europy w siatkówce kadetek (U-18). I ma duże szanse na udział w mistrzostwach świata w Tajlandii.