W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

W upadłym przedsiębiorstwie Rekin syndyk wypłacił już część zaległych pensji. Ci, którzy pracowali najdłużej, dostaną je w tym tygodniu. Z wyjątkiem rodziny właściciela, która może na nie liczyć dopiero, gdy znajdzie się kupiec na tę firmę. Tymczasem nadzorca MTM Straszęcin liczy majątek spółki. Dopiero, gdy skończy, byli pracownicy mogą spodziewać się zarobionych pieniędzy. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.Poza tym:

Cmentarna: wycieczka tylko dla twardzieli i topniejący asfalt –  Jeśli mamy do remontu zawieszenie w samochodzie, możemy bez ponoszenia wielkich kosztów je naprawić. Wystarczy wybrać się w pozimową przejażdżkę po miejskich czy powiatowych drogach, a potem zarządcy udowodnić, że to właśnie na tej, a nie innej dziurze urwaliśmy np. przegub. To tak pół żartem, pół serio. Tak całkiem poważnie, sito, po którym każdego dnia jeździmy, jest przerażające.

Seksualna przemoc na ławce w parku –  Umówił się z nastolatką w parku, doszło do erotycznych umizgów. Tyle że dziewczyna nie miała na nie ochoty, a pan nalegał. Grzegorz W. z Dębicy został skazany za molestowanie seksualne.

Człowiek na budowie! To stróż – Choć na razie hula tu tylko wiatr, a jedyną żywą duszą jest pilnujący dobytku stróż, to wkrótce na niedokończonym odcinku autostrady A4 ma znowu pojawić się ekipa budowlana. I będzie mieć 18 miesięcy na oddanie drogi do użytku.

Nie ma wiosny, nie ma pracy. Czekają na nią –  Wszyscy jesteśmy już zmęczeni śniegiem, mrozem i szarym niebem, a synoptycy ciągle nie mają dla nas dobrych wiadomości. Dla Mariana Świątka przedłużająca się zima to nie tylko tęsknota za ciepłem i słońcem, ale przede wszystkim stracony czas. Nie tylko dla niego brak pracy związany z pogodą oznacza niemożność zarabiania na życie, a to o wiele bardziej poważny problem, niż zwykła nostalgia za krokusami.

Na razie kibicuje tacie, kiedyś może z nim zagra – Kiedy spotykam Andrzejka Rybaka po raz pierwszy, a jego mama Weronika mówi mi, że jest chory na czterokończynowe porażenie mózgowe, nie wierzę. Stojące obok niego kule świadczą co najwyżej o tym, że ma jakiś problem z chodzeniem. Ale to właśnie w ten sposób objawia się ta choroba.

Setki tysięcy sadzonek drzew już można kupić –  Od 37 groszy za sadzonkę sosny zwyczajnej do 2,70 za czereśnię ptasią zapłacimy w Nadleśnictwie Dębica. Mimo zalegającego w szkółkach śniegu, już za kilka dni będzie można tam kupić młode drzewka.

Zrezygnują, bo do Ósemki będą mieli za daleko – Kto przejdzie sześć kilometrów po to, żeby zagłosować? – zastanawia się Stanisław Oleksy, przewodniczący Rady Osiedla Gawrzyłowa. I sam sobie odpowiada, że prawdopodobnie niewielu. Nowy podział na okręgi wyborcze może sprawić, że – już i tak mała frekwencja – w tej części miasta spadnie jeszcze bardziej.

Tej drodze nic już nie może zaszkodzić – Niemały problem mają kierowcy tirów, którzy dowożą surowce do Śnieżki w Brzeźnicy czy Lergu w Pustkowie Osiedlu. Na drodze pomiędzy Zawadą i Pustynią stoi znak ograniczający tonaż do 10 ton. Pytanie tylko, po co?

Za rok historia i język angielski –  Po wojewódzkim finale konkursu kuratoryjnego z przyrody zostało mu tyle czasu, ze zdążył na kartkę brudnopisu przepisać wszystkie pytania z testu. Radosław Cacała, uczeń V klasy Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębicy, skończył go kwadrans przed czasem, choć w półtorej godziny musiał uporać się z odpowiedzią na 42 zagadnienia.

Głosuj na swojego sołtysa – Po raz pierwszy Czytelnicy Obserwatora Lokalnego wybiorą najlepszego lub jeśli ktoś woli – najsympatyczniejszego albo najskuteczniejszego sołtysa powiatu debickiego. Już teraz można oddawać głosy za pomocą smsów; w‚ pierwszym etapie wybierzemy dziesięciu finalistów, których zaprezentujemy w ‚OL. W ‚drugim wybrany zostanie super-sołtys. Do wygrania sprzęt AGD, także dla głosujących.

Gdy zrobi się ciepło, biegać będą nie tylko na bieżni –  Mają rowerki, stepery i bieżnię. Do Wiejskiego Centrum Kultury w Żdżarach przychodzą poćwiczyć nawet trzy razy w tygodniu. Niektóre panie z istniejącego od niedawna Koła Kreatywnych Kobiet wpadają tu nawet prosto po pracy.

Gdzie jesteście, nasze bociany? – Państwo Kuligowie codziennie patrzą wŠ strone starej akacji iŠ sprawdzają, czy do Bobrowej Woli nie przyleciały bociany. Lokum już na nie czeka, ostatnio porządkowali je strażacy. To jedyne gniazdo we wsi.

Dwór niszczeje i popada w ruinę. Wójt chce, by znowu służył ludziom –  Jeśli wszystko pójdzie po myśli wójta Stanisława Rokosza, popadający w ruinę zespół pałacowo-parkowy w Zawadzie zostanie odebrany obecnemu właścicielowi i trafi pod zarząd Agencji Nieruchomości Rolnej. Co za tym idzie, gmina będzie mogła ubiegać się o jego przejęcie. Rokosz zapowiada, że podjął już ku temu pierwsze kroki. Prócz tego rozważa skierowanie do prokuratury doniesienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez obecnego właściciela.

Gdzie jesteście, nasze bociany? – Państwo Kuligowie codziennie patrzą w Šstronę starej akacji i Šsprawdzają, czy do Bobrowej Woli nie przyleciały bociany. Lokum już na nie czeka, ostatnio porządkowali je strażacy. To jedyne gniazdo we wsi.

Znaleźli miejsce, w którym tworzą –  W Łękach Górnych znaleźli swoje miejsce na ziemi. Z dala od miejskiego zgiełku, ruchliwych ulic. Tutaj mogą tworzyć. Ale zaangażowali się także w życie gminy, i to z bardzo dobrym efektem. Andrzej Krupiński uwiecznia na obrazach najpiękniejsze zakątki i zabytki Pilzna i jego okolic, jego żona Lidia Luchter-Krupińska została dyrektorem muzeum. Sama również tworzy kompozycje kwiatowe i pisze.

Te dziury są starostwa – Władze gminy Jodłowa chcą, by starostwo ustawiło przy drogach powiatowych tabliczki z informacją o tym, że to ono jest ich zarządcą. Powinno na nich umieścić numer telefonu, by kierowcy mogli wreszcie kierować uwagi o stanie nawierzchni pod właściwym adresem. Trudno się im dziwić, widząc stan jezdni tuż za rynkiem w Jodłowej.

Sanktuarium pełne cudów. Piszą o nich w księdze – Rocznie pielgrzymują tu tysiące pątników. Niektórzy twierdzą, że zostali uzdrowieni. Mówią o tym świadectwa zawarte w Księdze łask i cudów zamieszczonej na stronie internetowej sanktuarium. Mozna tam wpisywać nowe.

To będzie dla nich świetna pamiątka –  Sesja w Studiu Nagrań Miejskiego Ośrodka Kultury była jedną z nagród dla finalistów festiwalu Dębica Śpiewa, który odbył się w październiku zeszłego roku. Jej owocem jest wspólna płyta, którą wszyscy wykonawcy otrzymali podczas V Podkarpackiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych Złoty Gryf.

Sokolanie najlepsi na Garncu – Zespół Pieśni i Tańca Sokolanie z Pilzna zdobył pierwszą nagrodę IV Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego Garniec 2013 w Łańcucie.

Dwójka nie do zatrzymania – Siatkarska reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Debicy zdominowała rywalizacje wtej dyscyplinie sportu wXXI Debickiej Olimpiadzie Młodziezy. Podopieczne Doroty Kazały nie pozwoliły rywalkom na ugranie nawet jednego seta.

Olimp zdobył szczyt – W ubiegłym roku w Kielcach ekipa Olimp Laboratories wywalczyła w Mistrzostwach Polski Branży Chemicznej i Farmaceutycznej srebrne medale. W tym w zawodach, które rozegrane zostały w Mstowie koło Częstochowy nie miała sobie równych. Reprezentacja firmy z Nagawczyny wygrała wszystkie mecze, czym bezsprzecznie udowodniła, ze nie było od niej lepszego teamu.

Udany debiut w Jakuszycach – Na nartach biega od czterech lat, zjeżdża od dziesięciu, a na snowboardzie od siedmiu. Gdyby ktoś organizował tak specyficzny trójbój zimowy, Damian Działo mógłby z pewnością w nim wystartować. Ale skoro jego córka twierdzi, że sporty zimowe to lepienie bałwana, jazda na nartach oraz sankach, i te dyscypliny powinny wchodzić w skład trójboju, to próby startowe rozpoczął od uczestnictwa w Biegu Piastów w Jakuszycach.