W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Gdyby nie to, że było mokro, Dawid Dec, Kamil Kuszowski, Mateusz Niwa i† Bartosz Wadas wybraliby inną drogę do domu. Jednak nieznajomy zawdzięcza życie nie tylko przypadkowi, ale przede wszystkim zimnej krwi i† umiejętnościom ratowniczym czwórki młodych ludzi ze Straszęcina. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Lokatorzy chcą cyfry – Kiedy 19 marca zostanie wyłączony sygnał analogowy na Podkarpaciu, Jerzy Krok i  inni mieszkańcy powiatu dębickiego nie muszą się jeszcze obawiać, że stracą możliwość oglądania programów telewizyjnych w  tym systemie. Będą mogli bowiem do 22 kwietnia korzystać z przekazu z Tarnowa. Ale już teraz mogą zyskac dostep do TVP Rzeszów. Wystarczy, że skierują anteny w stronę Tarnobrzegu.

Runął z mostu na Wisłoce. Przeżył – O wielkim szczęściu może mówić 19-letni kierowca BMW. Samochód, którym jechał, spadł z mostu na Wisłoce. Nie tylko przeżył, ale nawet nie odniósł poważnych obrażeń.

W Ósemce pierwsza klasa na pewno będzie – Nie ma planów likwidacji Szkoły Podstawowej nr 8 – zapewnia burmistrz Paweł Wolicki.

W TVP Kinga dała czadu! – Kingę Kutrzubę z Grabin do tej pory znali przede wszystkim bywalcy festiwalu Polonia Semper Fidelis i parafianie ze Straszęcina, gdzie często występuje w kościele. Teraz pozna ją całą Polska. A to za sprawą programu The Voice of Poland emitowanego w TVP 2. Kinga zakwalifikowała się do niego i po przesłuchaniach trafiła do drużyny Marka Piekarczyka, wokalisty legendarnej grupy TSA.

Śladami Żydów, czyli jak upamiętnić historię – Czy sałatka grecka jest koszerna, o której godzinie w piątek zaczyna się szabat i jak nazywa się część synagogi, w której gromadzą się kobiety. Na te i wiele innych pytań odpowiadali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, podczas zajęć zorganizowanych w ramach projektu Szkoła Dialogu. Licealiści na jego zakończenie opracują trasę wycieczki po miejscach, które wiążą się z życiem Żydów w Dębicy.

Nadziei na pracę już nie mają –  Ale tam już wszystko zamknięte – kobieta zapytana o drogę do firmy MTM Straszęcin nie kryje zdziwienia. Produkcja papieru toaletowego stanęła na początku roku. Pracownicy czekają na syndyka i zaległe wypłaty. Chyba nikt już nie ma nadziei na to, że zakład stanie na nogi. Ale jest też dobra wiadomość – jeśli sąd uzna upadłość firmy, ludzie dostaną swoje pieniądze. Tylko pracy nikt im nie wróci.

Kuszą lektorem z Missisipi albo atmosferą jak w domu – Gimnazjalisto! Jeśli jeszcze się nad tym nie zastanawiałeś, to już wkrótce staniesz przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej. Chcemy Ci w tym pomóc, przedstawiając oferty wszystkich techników, liceów i zawodówek w powiecie. Żeby zamieszczone poniżej informacje nie stały sie typową wyliczanką, przygotowaliśmykrótką prezentację każdej ze szkół. Poprosiliśmy o nią nie dyrektorów czy nauczycieli, ale samych uczniów.

Pomagają zwierzętom – Rozwieszali plakaty, zorganizowali konkurs plastyczny i przeprowadzili zbiórki karmy dla bezdomnych zwierząt. Uczniowie z Zespołu Szkół w Czarnej bardzo mocno zaangażowali się w pomoc czworonogom, a wszystko dzięki sześciu uczniom tej szkoły: Dawidowi Piękosiowi, Łukaszowi Witkowi, Damianowi Lipińskiemu, Jakubowi Chrabąszczowi, Markowi Kądzielawie oraz Maksymilianowi Kądzielawie.

Baby i pisanki wybrane – Stół Wielkanocny wykonany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zawadzie oraz ten przygotowany przez Zespół Szkół w Nagawczynie zwyciężyły w swoich kategoriach podczas XXII Przeglądu Plastyki Obrzędowej Stołów Wielkanocnych.

Pocisk leżał w polu – Niespodzianką zakończyło się przeszukanie miejsca, gdzie przed laty stała chłopska zagroda. Zamiast śladów życia dawnych mieszkańców Konrad Szmyd natrafił na pocisk z II wojny światowej.

Właściciel się nie poddawał, ale pomogła specustawa – Gmina ma już pewne trzysta tysięcy złotych na budowę chodnika wzdłuż ulicy Kazimierza Wielkiego w Pilźnie. Po długiej batalii z właścicielami gruntów w końcu uda się rozpocząć prace.

Mają chodnik, a drogowcy każą im iść poboczem – Kierowcy pukają się w głowę, kiedy patrzą na mamy odprowadzające dzieci do szkoły w Brzostku wąskim poboczem drogi krajowej nr 73. Robią to, bo po drugiej stronie ulicy widzą chodnik. Nie zauważają jednak, że z ul. Schedy nie ma do niego dojścia. Odgradza go zamontowana w ubiegłym roku barierka.

Przyda się wszystko, bo biednych jest coraz więcej – Nawet 50 osób ustawia się codziennie w ­kolejce po chleb przed oddziałem Caritas przy parafii św.Jadwigi w­ Dębicy. Pracująca tu od piętnastu lat Elżbieta Bielatowicz mówi, że z ­pomocy z­ roku na rok korzysta coraz więcej osób. Pamiętajmy o­ nich również teraz – przed świętami wielkanocnymi. W­ sklepach prowadzone są zbiórki żywności.

Marysia wyróżniona w Rosji – Do sukcesów Marysi Sochy na ogólnopolskich konkursach wokalnych już zdążyliśmy się przyzwyczaić, ale do podbojów międzynarodowych chyba jeszcze nie. Tym bardziej cieszy wyróżnienie zdobyte tym razem na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Droga do gwiazd w ˆSankt Petersburgu.

Złote Gryfy wyjechały z powiatu – Pogoda pokrzyżowała nieco plany organizatorom V Podkarpackiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Złoty Gryf. Z uwagi na atak zimy nie odbyła się sobotnia rywalizacja w kategorii formy różne. Została przeniesiona na 9 kwietnia. Więcej szczęścia miały zespoły folklorystyczne, które występowały w niedzielę.

Najlepsi pojadą na finał – Trzydziestu dwóch wokalistów i cztery zespoły rywalizowały w XV Przeglądzie Śpiewam, bo lubię w Domu Kultury Śnieżka. Do udziału w kolejnym etapie, czyli XXIII Przeglądzie Piosenki Śpiewaj Razem z Nami w Przemyślu, jury rekomendowało jedenastu solistów i dwa zespoły.

Nowy Rok Selima Atesa – Nowy Rok w marcu? Oczywiście. Dokładnie 21 tego miesiąca przypada on w kulturze Kurdów. W Dębicy tego dnia szczególnie wyczekuje Selim Ates; mieszka tu z żoną Zuzanną. Jednak wielkiej fety z tej okazji nie będzie.

Bawili kibiców w Paszczynie – Mini turniejem rozegranym w Zespole Szkół w Paszczynie pożegnali się siatkarze amatorzy z Gminną Ligą Amatorską Piłki Siatkowej. Przeciwnikami mistrza i wicemistrza rozgrywek były ekipy złożone z reprezentantów pozostałych drużyn biorących udział w rywalizacji o puchar wójta. A w ostatnim starciu naprzeciw siebie stanęły Rojan i Orły.

Składy sędziowskie ustala Lipczyński – Składy sędziowskie w zbliżającej się rundzie wiosennej, w klasie okręgowej, będzie ustalał trener z Wisłoki – mówi nasz rozmówca. Obawia się, że może dojść do ustawiania wyników meczów. Zwłaszcza, że o awans z V do IV ligi walczą i Igloopol i Wisłoka.

Nie na ostatnie liczyli –  Choć nadzieje na sukces w Mistrzostwach Polski Juniorów rozgrywanych w Dębicy gospodarze mieli wielkie, to do jego osiągnięcia sporo im zabrakło. Drużyna UKH Dębica zajęła ostatnie szóste miejsce, przegrywając obydwa spotkania grupowe.