W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Policjanci z elitarnego CBŚ wkroczyli do 9 domów w Dębicy i Nagawczynie we wtorek. Godzinę potem zapukali do drzwi klubu Wisłoka na Parkowej. Po tej akcji dziewięciu młodych mężczyzn usłyszało zarzuty handlu narkotykami; siedmiu zostało aresztowanych przez sąd. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Gdzie kat zakładał pętle – Za sprawą tej egzekucji i zdjęć, jakie przedostały sie na zachód, o bestialstwie w Dębicy usłyszał świat. Teraz ma powstac obelisk, upamietniający trzech młodych ludzi, powieszonych podczas przedostatniej publicznej egzekucji w Polsce.

Trzy piwa za pasek i w nogi bez płacenia – Nawet kiedy zobaczył się na filmie z monitoringu w sklepie, twierdził,że jest niewinny. Sądu nie przekonał, jest wyrok pozbawienia wolności. Kolejny, bo skazany w tej sprawie właśnie odsiaduje karę za wcześniejsze przestępstwo.

Po co fotoradar za zakrętem? – O fotoradarach pstrykających zdjęcia każdemu przejeżdżającemu autu, nawet z dozwoloną prędkością, było już głośno. Wkrótce będzie się dużo mówić ourządzeniu, które stanie w Bukowej przy drodze 73 z Pilzna do Jasła. Inspekcja Transportu Drogowego wybrała takie miejsce jego instalacji, które już teraz krytykują i mieszkancy, i kierowcy. Ale ich apele zbywane są milczeniem lub traktowane jak bicie piany.

Były starosta wrócił do biznesu i nie wyklucza powrotu do polityki –  Mówi, że jeszcze nie planuje powrotu do polityki, ale wcale tego nie wyklucza. Były starosta Stanisław Chmura wrócił za to do prowadzenia biznesu. Ostatnio spółka Arka Wim, której jest prokurentem, złożyła najlepszą ofertę w przetargu na budowę parku turystyczno-rekreacyjnego w Czarnej.

Pomnik pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej – Przy ul. ks. Popiełuszki ma zostać wybudowany pomnik, upamiętniający ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Jak są długi, oszczędzać trzeba. Na etatach też – Czy oszczędzanie na dostępie mieszkańców do książek z wypożyczalni to najlepszy pomysł na walkę z pustkami w miejskiej kasie? A może konieczność, bo biblioteka zadłużona jest już na ponad 60 tysięcy złotych? Nie tylko ona, także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zmaga się z finansowymi tarapatami. A co najgorsze – władze miasta nie mają o tym zielonego pojęcia, burmistrzowie od nas dowiedzieli się o długach tej drugiej miejskiej instytucji.

Co roku ten sam problem – Brak chodnika i utrudniony przejazd ulicą Świętosława przez skrzyżowanie z ul. Kosynierów Racławickich – mieszkańcy tej pierwszej od kilku lat proszą o rozwiązanie ich problemów. Bez efektu.

Jerzego Skocza marzenia po 20 latach pracy w urzędzie – Nie przypuszczał, że wybierając się do Urzędu Skarbowego, żeby złożyć roczne rozliczenie podatkowe, już tutaj zostanie i to w fotelu naczelnika. Dla Jerzego Skocza, tak właśnie rozpoczęła się kariera, która trwa 20 lat. Ale szef dębickiego fiskusa jubileuszu nie świętował, wziął tego dnia urlop, choć tak naprawdę miałby wiele powodów, by fetować. Choćby to, że za jego kadencji zbudowano nową siedzibę urzędu.

Przydałoby się ksero –  Punkt pocztowy w urzędzie cieszy się coraz większym zainteresowaniem – twierdzi wiceburmistrz Jerzy Gągała, dementując w ten sposób krążące po mieście plotki, jakoby z uwagi na brak klientów miał zostać zamknięty.

Anna z Krzysztofem znaleźli fotografa – Popatrz, ta jest piękna – takie komentarze można było usłyszeć podczas pokazów sukien, w trakcie II Dębickich Targów Ślubnych. Przez restaurację Campari przewinęły się setki osób, wśród nich równiez ci, którzy w niedługim czasie planują stanąć na ślubnym kobiercu.

Ilona i Mariusz z fitnessem od 10 lat –  Nie jest łatwo utrzymać się na rynku, prowadząc małą rodzinną firmę. Ilonie i Mariuszowi się udało. W tym roku Fitness Klub Aerokick obchodzi okragłą, dziesiąta rocznicę powstania.

Lalki były bardziej posłuszne, czyli jak od marzeń przejść do kariery – Rozmawiamy z Lidią Lulą, nauczycielką języka niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 11 w Dębicy, laureatką tytułu Człowiek Roku Obserwatora Lokalnego 2012.

Piłką rozbili mu dachówkę – Mieszka rzut beretem od szkolnego boiska i ma już dość przelatującej ciągle piłki na jego posesję. Edward Wielgus z Jaźwin mówi, że musiał przez to wymieniać dach, który został podziurawiony jak sito. Teraz żąda zakazu gry w pikę nożną. Wójt Józef Chudy mówi, że nie ma takiej możliwości.

W Podgrodziu niszczą dziki, a w Latoszynie nadleśnictwo – Bolesław Pysz zgłaszał brak świateł na odcinku od ul. Sandomierskiej po teren, gdzie znajduje się m.in. stacja paliw w Nagawczynie. Kazimierz Wójcik nadal upominał się o znak ograniczający prędkość przy szkole w Głobikowej, a Ryszard Stelmach narzekał na koło łowieckie, które nie chce zapłacić odszkodowania za boisko zryte przez dziki. To tylko część uwag, które podczas ostatniej sesji zgłaszali radni.

Pani prezes baterie ładuje na szlaku –  Takich kobiet jest o wiele więcej – twierdzi skromnie Krystyna Kania. Ale to właśnie ona jako jedyna z powiatu dębickiego trafiła na strony publikacji o najbardziej aktywnych przedstawicielkach płci pięknej na Podkarpaciu.

Otrzymały kuchenkę i naczynia. Teraz w Mokrzcu gotują na całego –  Pierwszy etap konkursu kulinarnego Smakowity produkt lokalny zakończony. Przed paniami ze stowarzyszenia Zawisłocze Pilzneńskie kolejne warsztaty. Na zakończenie projektu chcą wydać książkę z przepisami wykorzystanymi w czasie jego realizacji.

Został bez drogi do domu –  Przed kilkoma laty Kazimierz Mirus przez pomyłkę zażył niewłaściwą dawkę leków. Czuł, że traci przytomność, ale wiedział też, że musi zrobić wszystko, by dotrzeć ze swojego domu do tego, w którym mieszka siostra i szwagier. Do niego karetka by nie dojechała, bo sąsiad zaorał część drogi.

Najwyższe laury dla Kingi i Karola – O pierwszych sukcesach Kingi Krystek i Karola Szczyrka w nowej klasie tanecznej pisalismy juz dwa tygodnie temu. Wtedy na turnieju w Tuchowie zdobyli srebrny i brązowy medal. Wystarczyło jednak kilkanaście dni, by sięgnęli jeszcze wyżej. Na zawodach w Piaskach tancerze z klubu Złota Para wytańczyli złoto.

W tym liceum każdy kąt naznaczony jest historią – Gdy Lidia Górska zaczyna opowieść o swoich planach wydawniczych, trudno jej przerwać. Kipi pomysłami, energią i pasją. – Tu cała szafa czeka na publikację – mówi z uśmiechem, wskazując na mebel w szkolnej bibliotece. Tej samej, której częścią jest powołane przez nią do życia 12 lat temu Archiwum i Muzeum I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy.

W Jagielle od hip hopu po taniec ludowy – Już po raz czwarty wolotariusze z Jagiełło Wolontariat zaprosili uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy na Dzień Tańca. Impreza odbyła się na sali gimnastycznej szkoły, a młodzież mogła podziwiać pokazy tańca towarzyskiego, nowoczesnego i po raz pierwszy również ludowego.

Orlik jest już w każdej gminie –  Dwa wielofunkcyjne obiekty w ramach programu Moje Boisko – Orlik 2012 otwarte zostały w ubiegłym tygodniu w powiecie. Jedno w Żyrakowie, drugie w Pilźnie. Ta druga gmina, była ostatnią w powiecie, która go jeszcze nie miała.

W barażu MOSiR zagra z Jabo Marmi –  Jako że sprawa bezpośredniego awansu do I ligi PLHFD została rozstrzygnięta już wcześniej, największe emocje w ostatnich kolejkach budziła walka o zajęcie 3. miejsca. To dawało możliwość walki o awans w barażach. A najszczęśliwsi po sobotnich meczach byli piłkarze MOSiR-u.

Olsztyn u stóp Pauliny: co start, to złoty medal –  Z trzema złotymi medalami wróciła z Olsztyna Paulina Ożóg. Zawodniczka MKP Bobry była gwiazdą trzydniowych Mistrzostw Polski Juniorów 14-letnich w Pływaniu. Dobrze wypadli też 15-latkowie, którzy rywalizowali w Dębicy.

Z „7” jak Ronaldo –  Nie chce grać dla zarobków, tylko się rozwijać – mówi 15-letni Michał Domański zƒ Przyborowa. Talent wychowanka Wisłoki, uczącego się obecnie wƒ Szkole Mistrzostwa Sportowego wƒ Mielcu dostrzegli już trenerzy reprezentacji U-15 iƒ skauci zƒ Chorzowa iƒ Warszawy.

Do Poznania pojadą inni –  Ci, którzy w sobotni wieczór, byli świadkami meczu UKH Cheeloo Dębica – Hokejomania Sanok, mogli mieć nadzieję, że nasza drużyna po raz pierwszy w sezonie pokona i Kaszowskiego Krynica. Widać jednak dębiccy hokeiści wystrzelali się w meczu półfinałowym i w finale stać ich było już tylko na jedną bramkę. Do Poznania pojadą więc kryniczanie.