W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

8 marca 1618 roku Johannes Kepler ogłosił swoje trzecie prawo, to o obiegu planet wokół Słońca. Ale nie dlatego to dzień szczególny – od 1910 roku obchodzony jest jako święto kobiet, gdzieniegdzie międzynarodowe. Ósmy dzień trzeciego miesiąca jest też ogłoszony dniem szacunku dla ofiar walki o prawa kobiet oraz w innej wersji dniem ich praw i pokoju. W OL uznaliśmy, że będziemy w najbliższy piątek obchodzić dzień aktywnych pań. Stąd ten ranking, by pokazać, choć w skrócie, te, którym to, co dzieje się wokół nich, nie jest obojętne. Lista 50 kobiet, które trzęsą powiatem w najnowszym numerze OL. Poza tym:

Magdy Gessler kuchenna rewolucja w Majadze – Setki osób gromadziły się koło Restauracji Majaga, w której przez kilka dni kręcone były zdjęcia do kolejnego odcinka Kuchennych Rewolucji. Magda Gessler nie unikała kontaktu z czekającymi na nią, głównie młodymi fanami z powiatu. Kiedy tylko mogła wychodziła, by rozdawać autografy.

To juz trzecia śmierć na drodze w Ÿtym roku – Mieszkaniec Bobrowej zginął w czołowym zderzeniu, do którego doszło w Nagoszynie. To juz trzeci smiertelny wypadek na drogach powiatu w tym roku. Kilka dni temu w szpitalu w Rzeszowie zmarł potrącony na ulicy Kosynierów Racławickich dębiczanin, w styczniu w czołowym zderzeniu w Podgrodziu zginął młody mężczyzna.

Śmieci bądą tańsze dla rodzin wielodzietnych – Już we wtorek (w dniu ukazania się Obserwatora) po raz kolejny uchwałę śmieciową głosować będą radni z Brzostku. Jeszcze przed końcem marca zrobią to samorządowcy z innych gmin. Wszystkich, prócz Pilzna. O ile więc w pozostałych rodziny wielodzietne odczują ulgę w opłatach, o tyle te w Strzegocicach czy Machowej nie mogą na to liczyć.

Prof. Szromnik na czele uczelni w Dębicy – Profesor Andrzej Szromik zastapił prof. Artura Hołde i został kierownikiem Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Dębicy. To pierwsza zmiana – jeszcze w marcu ośrodek ma zostać przekształcony w wydział, co pozwoli m.in. na utworzenie studiów magisterskich.

Podwyżka i tak będzie – O stopień inflacji wzrosną ceny usług Wodociągów Dębickich. Żaden z radnych nie poparł podwyżki, ale tak naprawdę głosowanie niczego nie zmienia.

Dyrektor już z wyrokiem – Karze pozbawienia wolności w zawieszeniu poddał się Stanisław J. Były dyrektor KS Wisłoka był oskarżony o przywłaszczenie mienia i sfałszowanie podpisów na umowach z pracownikami.

W szkole firma – Budynek po Szkole Podstawowej nr 10, przy ul. Kwiatkowskiego, został sprzedany. Kupił go właściciel firmy Baran-Dźwigi.

Poseł dojedzie do stolicy i pospiesznym, i ekspresem – Wszystko wskazuje na to, że spełnią się marzenia posła Jana Warzechy i po remoncie linii kolejowej będzie dojeżdżał do Warszawy pociągami. Nieprawdziwe okazują się informacje, że w Dębicy nie będą się zatrzymywać ekspresy.

2012 rokiem Lidii Luli – Byłam chyba ostatnią osobą, która mogłaby się spodziewać, że zostanie Człowiekiem Roku – mówiła po otrzymaniu statuetki Lidia Lula. Nauczycielka języka niemieckiego ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Dębicy zasłużyła sobie na ten tytuł wynikami osiągniętymi w pracy z dziećmi. W 2012 roku w germanistycznym konkursie kuratoryjnym dwóch jej uczniów zostało laureatami, a siedmiu finalistami.

Dwaj z Orderami Niepodległości – Dwóch kombatantów, działaczy antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość – kpt. Jerzy Krupa oraz por. Edward Kurdziołek otrzymali od prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyże z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości, piąte w kolejności polskie państwowe odznaczenie cywilne za działalność w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu.

Czwartek to dla nich święto, w ostatni badały piersi –  Dowiedziały się, jak zapobiegać rakowi piersi i kiedy koniecznie trzeba udać się do lekarza. Czterdzieści kobiet przyszło do Wiejskiego Centrum Kultury w Starej Jastrząbce na spotkanie z przedstawicielkami Stowarzyszenia Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa-Donna Dębica.

Drożej za wodę, drożej też za ścieki. Już od 1 kwietnia – Ponad 36 zł miesięcznie będzie musiała zapłacić za wodę 4-osobowa rodzina, przyjmując, że zużyje jej średnio 10 m3. Kolejne prawie 60 zł kosztować ją będzie odbiór ścieków. Podczas ostatniej sesji radni prawie jednogłośnie zatwierdzili podwyżki stawek, zaproponowane przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Brzeźnicy. Na 19 głosujących, 17 było za nowymi cenami, a dwóch się wstrzymało.

W żadnej wsi nie chcą elektrowni na wiatr –  Nasilają się protesty przeciwko budowie w gminie farmy wiatrowej. Mieszkańcy coraz głośniej mówią o tym, że na inwestycję nie pozwolą. Nie chcą ustępstw i negocjacji odnośnie odległości wiatraków. Zainteresowani są jednym rozwiązaniem, a mianowicie zerwaniem porozumienia w tej sprawie, jakie gmina podpisała z firmą Gestamp Eolica. Ale o tym, czy tak się stanie, ostatecznie zadecydują radni. Do nich będzie należeć przyjęcie lub odrzucenie planu zagospodarowania przestrzennego.

Kolejne pieniądze dla gminy. Naprawią drogi w Machowej – 800 tys. zł otrzyma gmina na usuwanie skutków powodzi. Promesę poświadczającą decyzję w tej sprawie Ewa Gołębiowska, burmistrz Pilzna, odebrała w czwartek 28 lutego, podczas spotkania w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim.

Wojna w obronie szkoły – Takiej burzy podczas sesji powiatowej, w której uczestniczyli mieszkańcy Jodłowej, w tym radni, wójt i ksiądz, nikt nie pamięta.

Jest taka świątynia na górach w Gorzejowej – Kościół w Gorzejowej stoi, według legendy, w miejscu gdzie zamordowany został wędrujący z Siedlisk do Pilzna kaznodzieja. Na początku XVIII wieku zbudowana została tu kaplica, w której w głównym ołtarzu znajdował sie słynący łaskami obraz św. Grzegorza biskupa z 1698 roku. To on został patronem parafii.

Jazz w dobrym stylu przy lampce wina –  Leszek Żądło, Tolek Lisiecki, Wojtek Groborz i€ Wiesław Jamioł, czyli Leszek Zadło European Art Ensemble ponownie wystąpi w€ Wiluszówce. Koncert, którego gościem specjalnym będzie saksofonista August Wilhelm Scheer, odbędzie się w€ środę 20 marca.

Co na ślub: suknie, auta, dekoracje – Niecały tydzień pozostał do otwarcia II Dębickich Targów Ślubnych. Zgłosiło się około 50 firm.

Obronili mistrza – Już przed ostatnimi dwoma spotkaniami wiadomo było, że Prografix po raz kolejny zostanie mistrzem PLHFD. Na drugie miejsce szanse miał jeszcze Olimp, ale musiał liczyć na dwie porażki Igloobudu. Ten jednak zdobył cztery punkty i wicemistrzostwa z rąk nie wypuścił. Z I ligą żegnają się natomiast drużyny OSK Driver i Policja, która spada po raz pierwszy. Na przeciwnika w spotkaniu barażowym o utrzymianie czeka Jabo-Marmi.

Na lodowisku będzie gorąco od emocji i walki o krążek – Kiedy Stanisław Snopek, komentując na antenie TVP Sport mecz GKS Tychy – Unia Oświęcim, mówi widzom, ze Dębica jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem hokeja na lodzie, nie rzuca słów na wiatr. AŠ dowodem tego jest m.in. przyznanie klubowi UKH Cheeloo organizacji dwóch wysokiej rangi imprez sportowych.

Historyczny sukces Morsów w Sanoku –  Prezes UKS Morsy Dębica Zenon Trojan nie ma wątpliwości. To największy sukces w ponad dziesięcioletniej historii klubu. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by z jednej ważnej imprezy – a taką są niewątpliwie Mistrzostwa Podkarpacia w Boksie – przywieźli dwa złote i dwa srebrne medale. A mogło być jeszcze lepiej.