W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Właścicielka sklepu, u† której na tzw. krechę zrobiło zakupy kilkanaście osób i† zapomniało o †spłacie, wywiesiła wykaz dłużników. Więc jeśli robisz zakupy na zeszyt – uważaj, bo też możesz trafić na taką listę. Wywieszasz ją – też uważaj, bo nawet jeśli racja jest po twojej stronie, możesz złamać prawo. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Miejsca dla wszystkich powinno wystarczyć –  Rodzice maluchów nie muszą się zbytnio obawiać, że ich pociechy nie zostaną przyjęte do przedszkola. Byc moze nie zawsze do tego najbliżej domu, ale do któregoś na pewno. Rekrutacja rusza 1 marca.

Nocą pod dworcem pobili bezdomnego – Tymczasowy areszt po rozboju na niepełnosprawnym mężczyźnie. Za kratki trafiło dwóch mieszkańców Dębicy. Młodszy niedawno opuścił zakład karny.

W Dębicy straż miejska bezpieczna – Nawet najsłynniejszy w Polsce strażnik miejski Janusz Dzięcioł, zwycięzca pierwszej edycji Big Brothera twierdzi, że formację należy zlikwidować,bo dużo kosztuje, a mało robi. Tymczasem w Dębicy rozwiązanie Straży Miejskiej w ogóle nie jest rozważane, chociaż wydaje się, że nasi porządkowi w mundurach też nie uginają się pod nawałem pracy. Czy rzeczywiście są w mieście potrzebni? Tu zdania są podzielone.

Dostaną zaległe pensje – Na tę wiadomość czekało prawie 120 byłych pracowników firmy Rekin z Paszczyny. Wojciech Wąsik, syndyk masy upadłościowej przedsiębiorstwa, zaczął właśnie wypłatę zaległych wynagrodzeń.

Minister obejrzy dworzec, gdy tylko tu przyjedzie – Może to i lepiej, że ubyło kursów, bo mniej pasażerów może zza szyby pociągu zobaczyć paskudny dworzec w Dębicy. Na szczęście przedstawiciele PKP obiecują, że jego przebudowa ruszy w przyszłym roku.

Takiej ilości nie mógł mieć dla siebie – Prawie dwa kilogramy narkotyków miał w samochodzie pochodzący z Dębicy Mariusz F. Podejrzany mężczyzna został już tymczasowo aresztowany.

W marcu Kiljański – Jorgos Skolias i Bronisław Duży wystąpią 1 marca o godz. 19 w sali klubowej Domu Kultury Firmy Oponiarskiej. W następnych tygodniach usłyszeć tam będzie można m.in. Krzysztofa Kiljańskiego, Marcin Masecki Trio i Macieja Maleńczuka.

Marzy, by zapalić znicz na grobie ojca – Z niecierpliwością czeka na wieści z Instytutu Pamięci Narodowej, który prowadzi identyfikację ofiar komunistycznego terroru, pochowanych wodkrytej niedawno zbiorowej mogile na Powązkach w Warszawie. 88-letni Zbigniew Lazarowicz od 62 lat marzy, by zapalić świeczkę na grobie ojca, majora Adama Lazarowicza, zamordowanego 1 marca 1951 roku wraz z sześcioma innymi członkami IV Zarządu WiN, w tym związanych z Dębicą podpułkownika Łukasza Cieplińskiego i porucznika Karola Chmiela. Nie uczyni tego także w tegoroczną rocznicę śmierci ojca, od trzech lat obchodzoną jako Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Jego oczy wydają się mówić: będzie dobrze – Kiedy Bogusława Wojnar urodziła niepełnosprawnego syna, miała juz czwórkę dzieci. Po powrocie ze szpitala do domu zamknęła sie z Kubą na dwa miesiace w pokoju i pogrążała w depresji. Ale nie dawała jej spokoju myśl, która w końcu wyrwała ją z letargu, że musi też zaopiekować się starszym rodzeństwem.Najbardziej boli ją to, że na początku jej rodzina nie mogła liczyć na pomoc innych, dlatego sama chciałaby teraz pomóc matkom, które urodzą dzieci z porażeniem mózgowym.

Zamiast skręcać, pospawają – Nie bez perypetii, ale wreszcie do pomyślnego finału zmierza projekt budowy zadaszenia nad zielonym rynkiem. Na razie udało się rozstrzygnąć przetarg na tę inwestycję, wybierając wykonawcę spośród 12 chętnych. I tu niespodzianka – nie dość, że oferta zmieściła się w kwocie wpisanej w budżet, to jest o połowę tańsza od tej, którą wyłoniono w pierwszym przetargu. Władze miasta już się cieszą z oszczędności.

Czy ktoś widział, jak zginęła Monika? Rodzina szuka świadka – Czy to możliwe, by dziewczyna, która na co dzień jeździ bardzo ostrożnie nagle dała się ponieść brawurze i na drodze między Chotową a Lipinami mocniej przycisnęła pedał gazu? Teoretycznie tak, ale Stanisława Mroczek nie wierzy w to, że córka ponosi winę za wypadek z marca tamtego roku. Monika nie żyje, a jej rodzice robią wszystko, by dociec, czy wersja przedstawiona przez biegłych, jest zgodna z prawdą.

Ruskie, że palce lizać – Pierogi pycha! wziełam kilka porcji na wynos, a jesteśmy w Gospodzie u Wiedźmy w Lipinach – tak na swoim blogu pisała kilkanaście dni temu aktorka Anna Mucha. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy podawane w Lipinach pierogi rzeczywiście są takie pyszne i czy równie dobre w Dębicy i jej okolicach można zjeść gdzieś jeszcze.

Gospodarzu, pilnuj psa, bo ci zabiorą! – Mieszkańcy gminy narzekają na wałęsające się czworonogi, których się boją. Krzysztof Madura, kierownik Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Czarnej mówi, że idzie wiosna i będzie z tym jeszcze większy problem.

Wisłoczanie wolą na ludowo – Jedni wybierają taniec towarzyski, inni break dance, a oni postawili na taniec ludowy. I nie dość, że nie żałują swojej decyzji, to jeszcze świetnie się przy tym bawią. Zespół Ludowy Wisłoczanie to grupa młodych ludzi, którzy w Domu Kultury w Pustkowie Osiedlu ćwiczą pod okiem Kazimierza Górczaka.

W kulturze i bibliotekach przestojów nie mają –  Kultura w gminie kwitnie, a i pracą bibliotek można się pochwalić – uważa Krzysztof Czerwiec, zastępca wójta. Ta opinia znajduje potwierdzenie w sprawozdaniach z działalności obydwu instytucji.

Wybrali najmłodszego – Michał Maziarka szefem Rady Miejskiej – Marek Fulara wrócił na stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, takie samo, jakie zajmował zanim zaczęło się zamieszanie z wyborem jej szefa. Michał Maziarka, który został nowym przewodniczącym też był wcześniej jego zastępcą. Jest najmłodszym radnym w Pilźnie i wciąż jednym z najmłodszych w powiecie.

Ciągnik wybrał po targach – Kto zna Grzegorza Mikruta, tego nie zdziwią słowa, że ktoś może być zadowolony z pracy na roli i nie widziałby się w żadnym innym zawodzie. A że lubi nowinki techniczne od pięciu lat ciągnie go na targi do Kielc. Dzięki nim jeździ teraz jednym z najnowszych modeli ciągnika.

Od biblijnych przypowieści do zmartwychwstania – Na ścianach kościoła św. Stanisława BM w† Pustkowie Osiedlu nie znajdziemy żadnych malowideł. To celowy zabieg. Zamiast nich historie biblijne opowiadać mają montowane od końca 2012 roku w †oknach witraże. Na razie jest ich cztery, a† kolejne dwa pojawią się juz wkrótce.

Dwa razy dziesięć – Uczennice Szkoły Podstawowej nr 9 pokonały rywalki z SP nr 5 i SP nr 11. Dzięki tym zwycięstwom okazały się najlepsze w XXI Dębickiej Olimpiadzie Młodzieży w koszykówce.

Dwucyfrówek było aż cztery – Maciej Zaborowski w pierwszej i Bartłomiej Bogacz w drugiej lidze najmocniej podreperowali sobie konto bramkowe. Zawodnik Prografiksu zdobył w ostatniej kolejce pięć goli, a gracz ZPN Tabor aż 12, przy czym 11 wbił ostatniej drużynie tabeli, czyli Animeksowi.

Figury słuchały się pilźnian – Uczniowie pięciu szkół podstawowych z gminy Pilzno rywalizowali w rozegranym w Zespole Szkół w Dobrkowie Zimowym Turnieju Szachowym. Wśród dwudziestu pięciu zgłoszonych zawodników najlepsi okazali się: Kamil Wolak wśród chłopców i Oliwia Mirowska wśród dziewcząt. W kategorii przedszkolaków bezkonkurencyjny był zaś Piotr Gągała. Rywalizację zdominowali reprezentanci Pilzna.