W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Dębicą wstrząsnęła zbrodnia na osiedlu Głowackiego. Ale i to, że nikt nie ruszył z pomocą konającej kobiecie, choć jej wołanie o pomoc zostało usłyszane. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Joanna Mucha: na basenie powinno być pełno dzieci! – Znana z przywiązywania wagi do punktualności Joanna Mucha po otwarciu olimpiady młodzieży w ubiegły piątek nie miała ochoty zwiedzać hali z basenami w Dębicy, bo była spóźniona na spotkanie w Pustkowie Osiedlu. Ale uległa namowom dyrektora MOSiR Roberta Mazura, który chciał się pochwalić dwoma pływalniami. Gdy minister sportu już weszła na galerię widokową, nie kryła zdziwienia – że w wodzie nikogo nie było.

Dziecka nie było, wyrok jest – Przez dwa lata wierzył w to, że jest ojcem i łożył na utrzymanie dziecka, którego nie było. Teraz mieszkaniec gminy Brzostek ma szansę na odzyskanie
swoich pieniędzy. Była przyjaciółka, która go oszukała, obiecała przed sądem, że pieniądze zwróci co do grosza. Ma na to trzy lata. Ma też wyrok – została skazana na karę roku i trzech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Sama zaproponowała jej wymiar.

Michalak poszedł do Sądu Pracy –  W Sądzie Pracy w Rzeszowie toczy się sprawa z powództwa Jana Michalaka, byłego kierownika Domu Kultury Śnieżka, który oskarża Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy o nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę.

Sprawdź, czy umiesz czytać palcami i powąchaj karwon – Najlepszą rekomendacją ekspozycji, która dzięki Firmie Oponiarskiej trafiła właśnie do dębickiej Galerii Sztuki MOK, były podczas jej otwarcia roześmiane twarze dzieciaków i zdziwione miny dorosłych. Jednak i jedni i drudzy świetnie się bawili, biorąc udział w prawie 60 doświadczeniach pozwalających zrozumieć jak działają: wzrok, słuch, węch i dotyk. Wystawę zatytułowaną Świat zmysłów, zwiedzać można do 5 kwietnia.

Za lenistwo i opieszałość radni mogą zapłacić –  Choć zbudowali dom w mieście, chcą wracać na wieś. Bo w Dębicy i to niedaleko centrum, nie mają ani kanalizacji, ani wodociągu. Mimo że proszą o to władze od sześciu lat. Radnych też, ale ci ich całkowicie ignorują. Żaden nawet nie odpowiedział na pismo, które wszyscy otrzymali.

Były wójt Żyrakowa skazany w pierwszej instancji – Winnym kierowania gróźb karalnych pod adresem Marka Rączki, wójta Żyrakowa, sąd uznał jego poprzednika Krzysztofa M. Wyrok nie jest prawomocny, a odwołanie od niego pewne. Obecny włodarz odmawia komentarza, były jest nieuchwytny.

Pałeczka ropy błękitnej w basenie – Jeszcze do końca lutego odwiedzający aquapark w Dębicy nie będą mogli korzystać z basenu rekreacyjnego. W wodzie odkryto pałeczki ropy błękitnej.

Niektóre się złamały, inne trzeba wyciąć – Łamały się jak zapałki i blokowały kierowcom drogę. Nadleśnictwo Dębica szacuje straty, jakie spowodowała w lasach zima, a ściślej zalegający na drzewach śnieg. Wstępnie już wiadomo, że półtora tysiąca kubików drewna nadaje się do usunięcia. Nadleśniczy Wacław Pankiewicz uspokaja, że nie ma powodów, by mówić o klęsce żywiołowej.

Solidnych partnerów ostatki ze Stanisławem Jaroszem – Zaczynaliśmy jeszcze w podziemiu – tak Stanisław Jarosz wspominał początek współpracy z Romanem Ciepielą, obecnym wicemarszałkiem województwa małopolskiego, gdy wręczał mu statuetkę Solidnego Partnera firmy Taurus. Przyjaciele, partnerzy biznesowi i pracownicy tej firmy spotkali się w ubiegły wtorek na Ostatkach w kompleksie hotelowo -gastronomicznym w Ładnej.

Na Walentynki nie tylko o miłości – Już po raz szósty z wielkim koncertem walentynkowym wystąpili na scenie Domu Kultury Mors uczniowie Szkoły Śpiewu i Emisji Głosu Vocal Studio. Wielkim nie tylko z uwagi na ogrom przedsięwzięcia, ale i umiejętności wokalne występujących na scenie.

Odkrywa w Żdżarach diamenty i ciągle je szlifuje – To dzięki niej w Żdżarach zaczęło tętnić życie kulturalne. Najpierw zorganizowała teatr, teraz Koło Kreatywnych Kobiet. I znając Ewę Olszko-Szpunar, na pewno na tym nie skończy.

Nie autem, to ciągnikiem –  Ledwo spadł większy śnieg i już nie miał kto odebrać śmieci – denerwuje się Jerzy Jabłoński ze Stasiówki. Andrzej Wielgos, wiceprezes PGO potwierdza, że jego pracownikom nie udało się dojechać do tej miejscowości. Zapewnia jednak, że ma już pomysł, jak w przyszłości uniknąć takich zdarzeń.

Marii słowa, obrazy i kwiaty –  Co można robić na emeryturze, kiedy dzieci wyfruną z domu i nie wiadomo, co zrobić z wolnym czasem? Przykład Marii Świerczek – Puchalskiej pokazuje, że to najlepszy czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. A tych ma sporo – od poezji do ogrodnictwa.

Kto z tej piątki przewodniczącym rady? – W poniedziałek 25 lutego, podczas kolejnej sesji Rady Miejskiej, pilźneńscy radni ponownie zmierzą się z wyborem przewodniczącego i jego zastępcy. A walka zapowiada się ciekawie. Do tej pory mówiło się o dwóch kandydatach, teraz jest ich już czterech, a niektórzy wspominają o piątym. Trudno znaleźć faworyta do wygranej w tej batali.

Przez ponad 12 lat wydali sto numerów –  Gimdziupla, gazetka szkolna wydawana w Siedliskach Bogusz ukazuje się od dwunastu lat. Przez ten czas młodzi dziennikarze pod czujnym okiem nauczycieli-opiekunów wydali sto numerów pisma o uczniach i dla uczniów.

Przychodzą, by czytając Biblię umacniać i pogłębiać wiarę – Są w„ różnym wieku i„ wykonują różne zawody. Wszyscy biorą udział w„ Spotkaniach z „Biblią, które organizują Siostry Służebniczki Dębickie BDNP. Odbywaja się one w„ ramach Roku Wiary.

Teatr, taniec, czy muzyka? Spróbuj swoich sił na scenie –  Agnieszka Sitek i Tomasz Mędrzak poprowadzą warsztaty teatralne, które 25 lutego odbędą się w Domu Kultury Mors. Ale nie będzie to jedyna okazja, by sprawdzić się na scenie. Elżbieta Kęsik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury zapowiada, że takich szans w najbliższych miesiącach będzie wiele więcej. Szczególnie że w kalendarzu imprez kulturalnych pojawiło się kilka nowych pozycji.

Wygrały wszystkie świetlice – Wiesz o co chodzi, ja tę szansę chwycę, zebrały się tu jakieś świetlice. Wiesz o co chodzi, ja jestem tego pewien, że tych świetlic tak jest podobno siedem. Wiesz o co chodzi, to nie czasu strata, o siedmiu świetlicach mówiła pani Beata – takimi słowami raper Arkadio otworzył w Domu Kultury Mors trzecią edycję Potyczek Świetlicowych, zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Miejski Ośrodek Kultury.

Iron Man i kartonowe samoloty – Prawie dwieście modeli wykonanych z kartonu i plastiku oglądać można było na wystawie towarzyszącej IX Międzyszkolnemu Konkursowi Modeli Redukcyjnych Ogniwko 2013. Prócz samolotów, czołgów i statków uwagę zwracał piankowy strój Iron Mana w skali 1:1, przygotowany przez Jakuba Zygmunta.

Euro Pilzno za nami – w każdej kategorii inny triumfator –  Dobiegła końca rywalizacja w ramach Euro Pilzno 2013. W drugim turnieju halowym o Puchar Burmistrz Ewy Gołebiowskiej zagrało kilkanaście drużyn w pięciu kategoriach wiekowych. W najstarszej wygrali piłkarze z Pilzna, w najmłodszej dębiczanie z Igloopolu, ale puchar dla zwycięzców wznieśli też zawodnicy z Brzostka.

Olimpijski płomień zgasł, nadzieje na przyszłość zostają – Potrójny axel wwykonaniu Krzysztofa Gali, pierwszy w historii polskiego łyżwiarstwa figurowego, był wydarzeniem finału tej konkurencji podczas XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych Podkarpackie 2013. Zawody odbyły sie na sztucznym lodowisku w Dębicy.

Śnieżka rozgromiła rywala w finale –  Na hali sportowej w Pustkowie Osiedlu odbył się organizowany przez Piotra Króla i Uczniowski Klub Sportowy, Charytatywny Turniej Piłkarski Firm – Puchar Króla. Wsparcia przy organizacji udzielił Klub Sportowy Chemik.