W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Tego dnia wyszedł z domu, by odwiedzić brata. Henryk Zarychta nigdy nie wrócił do bliskich. Rodzina pogodzi się z każdą prawdą, ale chce znać ją do końca. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Bielawa bierze Radość – we wrześniu przeprowadzka – W ubiegłym roku Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Radość przyznało honorowy tytuł jego przyjaciela Władysławowi Bielawie. Na początku tego okazało się, że wyróżnienie to było jak najbardziej trafione. Kiedy okazało się, że miasto wyrzuca Warsztaty Terapii Zajęciowej z byłego żłobka, starosta zaproponował Radości pierwsze piętro internatu przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1.

Koledze złamał rękę, teraz żałuje – Najpierw pobił kolegę, później go przeprosił. Ale ugoda zawarta przy udziale mediatora nie uchroni przed karą 26-latka z˜ Dębicy. Zapowiada się kolejny wyrok dla Dawida K.

Chcą komunalizacji, ale stawiają warunki – Kiedy w 2011 roku Rada Miejska w Dębicy powiedziała nie dla komunalizacji PKS-u, wydawało się, że pomysł na przejęcie przez miasto firmy przewozowej upadł. Wrócił po tym, jak związki zawodowe doniosły do prokuratury o niewłasciwym przebiegu prywatyzacji. Władze samorządowe znów chcą uczestniczyć w grze, ale stawiają Ministerstwu Skarbu warunki. Pytanie tylko, czy to ostatnie jest zainteresowane nową ofertą?

Olimpiadę otworzy Joanna Mucha – Już w piątek 15 lutego minister sportu Joanna Mucha otworzy zawody w łyżwiarstwie figurowym na lodowisku w Dębicy. Odbędą się one w ramach finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych „Podkarpackie 2013”.

Kierowcy to też tylko ludzie – Zaczął wrzeszczeć, przeklinał, a wcześniej uderzył mnie drzwiami – taką wersję zachowania kierowcy autobusu podaje pani Katarzyna, pasażerka autobusu nr 11. Szef Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Dębicy Piotr Chęciek pracownika nie wybiela, ale podkreśla: dopóki doniesienie będzie anonimowe, dopóty nie uda się ustalić, co zaszło. I ukarać winnego.

Mur cmentarza go nie zatrzymał – Zarzut ograbienia nagrobków usłyszy 35-letni mieszkaniec Dębicy. Policja podejrzewa go o kradzież kilkudziesięciu krzyży i ich elementów z Cmentarza Parafialnego w Dębicy.

Stanisław Kosoń: wszystko odbywa się zgodnie z prawem – Jest już oficjalne stanowisko firmy Capital Part 10 – CD Locum, właściciela Galerii Dębickiej na zarzuty burmistrza Pawła Wolickiego. Twierdził on, że GD wykorzystuje tereny jak i budynek obok niej niezgodnie z planem przestrzennym. Oraz to, że na prowadzoną na parkingu krytym inwestycję właściciel nie ma pozwolenia na budowę. Te informacje dementuje Stanisław Kosoń, prezes zarządu CD Locum.

Ich trzecie święto – I ks. Ryszard Piasecki, i wiceburmistrz Mariusz Trojan podkreślali to samo – praca z człowiekiem o pogmatwanych losach i charakterach, to trudne wyzwanie. Ponad 140 funkcjonariuszy Służby Więziennej w Dębicy, którzy codziennie je podejmują, w ubiegłą środę obchodziło swoje święto.

Seniorzy: Hadowski, Matyfi, Wilczyński. Juniorzy: Nowak, Ozga, Chudy – Żeby stanąć na podium Plebiscytu na Najpopularniejszych Sportowców Powiatu Dębickiego 2012 wsród seniorów, trzeba było uzbierać co najmniej trzy tysiące punktów. Ta sztuka udała się Marcinowi Hadowskiemu, Michałowi Matyfiemu i†Michałowi Wilczyńskiemu. Statuetkę osobiście odebrał tylko zwycięzca, dwóm kolejnym nie pozwoliły na udział w† uroczystości inne obowiązki, np. Michałowi Matyfiemu egzaminy na uczelni.

Pojadą na wycieczkę i uzbierają na wózek – Natalce w zbiórce pomaga nawet babcia, a Marek wie, że plastikowe zakrętki pomogą w zakupie wózka inwalidzkiego dla chorego chłopca. A przedszkolaki z Grabin i ich rodzice w nagrodę za zaangażowanie i pomoc, jak co roku, pojadą na wycieczkę do Krynicy. Tej akcji by nie było, gdyby nie nauczycielka Małgorzata Piękoś, która wie, jak wykorzystać zapał swoich podopiecznych.

Orkiestra grała z mażoretkami a Żaba rozbawiła publiczność – Co łączy zespół Abba i Whitney Houston? To samo co Johanna Straussa i Hannę Banaszak. To m.in. ich utwory wykonuje podczas koncertów karnawałowych Orkiestra Dęta Gminy Dębica. Tak było i w ostatnią niedzielę podczas imprezy w Centrum Kultury i Bibliotek w Pustkowie Osiedlu.

Zasowa nie ma w planach powiatu – Tylko trzy odcinki chodnika powstaną w gminie w tym roku. Tymczasem potrzeby są o wiele większe. Upominają się o niego mieszkańcy prawie wszystkich miejscowości. – W pierwszej kolejności budujemy tam, gdzie ruch pojazdów i pieszych jest największy – ucina Bogusław Dydo, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

Prawie dwie godziny z reggae –  W okrojonym składzie, ale jak zawsze w świetnej formie, zagrała w Domu Kultury śląska grupa Tabu. W rytm muzyki reggae bawiło się ponad 150 osób, w tym także goście z Ukrainy i Węgier, którzy w ten dzień rozgrywali mecze piłki halowej w gimnazjum.

W Brzostku podpisało 50, w Jodłowej na razie 10 – Na ten moment czekali wszyscy mieszkańcy gmin Brzostek i Jodłowa, którzy chcą korzystać z ciepłej wody bez prądu. W lutym w urzędach mogą podpisać umowy na montaż instalacji solarnych. Pierwsi z nich do ostatniego dnia wyznaczonego terminu zwlekać nie chcieli i już złożyli parafki na dokumentach.

Renowacji polichromii ks. Piotr Karwat przerywać nie zamierza –  Dwóch punktów zabrakło parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Brzeźnicy do przyznania dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dalsze prace przy modernizacji kościoła. Jej gospodarz ks. Piotr Karwat nie zamierza jednak z tego powodu załamywać rąk, a pieniędzy na dokończenie renowacji polichromii bedzie szukał gdzie indziej.

Rysunki i komiksy z kolorem i humorem – Było kameralnie, ale wyjątkowo – tak wernisaż wystawy zatytułowanej Czarną kreską, Kolorem i Humorem podsumowuje Marek Regner. Ponad setkę prac jego autorstwa w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dębicy oglądać będzie można przez najbliższy miesiąc.

Przyjedzie zobaczyć bajkę – Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, w kwietniu Krzysztof Penderecki ponownie odwiedzi Dębicę. Tak przynajmniej obiecał Jadwidze Kani i Renacie Żabickiej, autorkom książki Hortus Musicus, które końcem stycznia odwiedziły go w krakowskim mieszkaniu.

Korczak wygrał z Truflami –  Kiedy na korytarzu Domu Kultury Śnieżka minął mnie młody mężczyzna ubrany w€ wojskowe ciuchy ze swastyką na ramieniu myślałem, że trafiłem nie na tę imprezę co trzeba. Na szczęście okazało się, że jestem w€ błędzie, a €wspomniany faszysta to jeden z€ aktorów biorących udział w€ VI Powiatowym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatralnych.

Sokół Dobrków I po roku odzyskał mistrzowski tytuł – W zamyśle organizatorów PALPS mecz pomiędzy Sokołem Dobrków I a OSP Łęki Dolne miał decydować o mistrzostwie. Dlatego został rozegrany jako ostatni. Tymczasem mistrza poznaliśmy już wcześniej.

Nasi zawsze na podium – Piłkarskich turniejów młodzieżowych jest zimą tak wiele, że czasem trudno napisać coś więcej o każdym z nich. Dlatego  przedstawiamy krótkie resume tego, co na halach sportowych działo się w ostatnim czasie.

Elbląg czeka na Brzeźnicę –  W finale wojewódzkim w unihokeju Zespół Szkół w Brzeźnicy był reprezentowany przez dwie drużyny dziewcząt: z podstawówki i z gimnazjum. Pewne występu w finale ogólnopolskim w Elblągu są tylko te pierwsze. Drugie muszą poczekać na decyzję Ministerstwa Sportu, czy wicemistrzowie też zostaną dopuszczeni do rywalizacji.

Jednemu balachę, drugiemu gilotynę – 17-letni Dawid Rachwał (pseudonim Bolek), zawodnik MMA Combat Team Dębica, triumfował w III Amatorskim Pucharze Konfrontacji Sztuk Walki rozgrywanych na warszawskim Bemowie. Dębiczanin nie miał sobie równych w kategorii junior 67 kg.