W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Andrzej Narowski wie dobrze, czym jest upadek człowieka. Sam tego doświadczył. Ale potrafił odzyskać godność i szacunek ludzi, teraz robi wszystko, by pomóc innym. Bo tych, którzy chcą się wyrwać z alkoholizmu, nie brakuje. Problemy mają już 14-letnie dzieci. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Przy ulicy Sobieskiego tak jest po roztopach i każdej większej ulewie – Kiedy Edyta i Mirosław Bacharowie przeprowadzali się z Brzostku do Dębicy na ul. Sobieskiego straszono ich sąsiedztwem chuliganów, których miało tu być pod dostatkiem. W ciągu kilku lat przekonali się, że problemy rzeczywiście ich czekają, ale zupełnie inne. A to przejście dla pieszych po roztopach czy ulewie przykryte wodą, a to trawniki usiane psimi odchodami. Taki obraz ukazał się im tez w ubiegłym tygodniu.

Namierzony w Saksonii – Na trzech dyskach twardych przechowywał prawie dwa tysiące zdjęć i filmów z pornografią dziecięcą. Wpadł, bo na jego trop natrafili niemieccy policjanci, którzy szukali tropu pedofilów. Sąd Rejonowy w Dębicy orzekł wobec mężczyzny karę jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata.

Do sądu za demolkę i kradzieze –  Zarzuty włamania i kradzieży postawił prokurator trzem młodym mieszkańcom gminy Żyraków. Na ławie oskarżonych w sądzie zasiądą 20-letnia Klaudia K., 19-letni Dawid O. i również 19-letni Marcin K.

Paweł Wolicki: to jest samowola budowlana – Burmistrz Paweł Wolicki nie ustaje w kopaniu dołków pod Galerią Dębicką. Twierdzi, że jej rozbudowa jest niezgodna z prawem, co napisał w specjalnym apelu. Zarzutów pod adresem osób zarządzających największym sklepem wielkopowierzchniowym w Dębicy jest tam więcej.

Wąsik nadal na czele – Chcą współtworzyć zaplecze, które będzie współpracowało z partią narodowo-konserwatywną. Na razie wybrali nowe władze. Kierownikiem dębickiego koła Stowarzyszenia Obrony i Rozwoju Polski został Stanisław Wąsik.

A co tam – tłusty czwartek jest raz w roku, jedzmy do woli! – Ostatkowe słodkości razy 3: przepisy naszych Czytelniczek

Na prawdziwą dogoterapię może liczyć na turnusie –  Kiedy przed dziewiecioma laty w drugi dzien świat Bożego Narodzenia Dominik dostał bardzo poważnego ataku padaczki, rodzice
obawiali się, że go stracą. Na szczęście ich syn wyszedł z tego, choć od tamtej pory jest skazany na wózek.

Przyznali mu rację i nie musi zwracać pieniędzy – Daniel Dąbrowski nie musi zwracać Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie ponad dwóch tysięcy złotych. Wcześniejszą decyzję wydaną przez tę instytucję uchyliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Rzeszowie.

Dwóch uratowanych pijanych spiochów – Wracając z jednego z lokali pózno w nocy dwaj młodzi dębiczanie natrafili na leżącego w śniegu mężczyznę. Gdyby nie ich reakcja, mógłby już nie życ. Rozgłosu nie chcą, jednak apelują, by zawsze w takiej sytuacji pomagać. Apel ponawia także policja.

Pierwsza taka położna w Dębicy – Pomaga matkom w pielęgnacji dziecka, ale także rozwiązuje problemy kobiet w czasie ciąży i po porodzie. Ojcom doradzi, jak odnaleźć się w nowej sytuacji. Wszystko bezpłatnie. Pierwsza położna środowiskowo-rodzinna Barbara Ciepińska na kontrakcie z NFZ już pracuje w Dębicy.

W Machowej smażył będzie… pstrąga – Taurus może się już pochwalić jedenastoma przydrożnymi barami, w których zjeść można na przykład golonkę. Właściciel firmy Stanisław Jarosz chce jednak otworzyć w Machowej lokal, w którym głównym daniem byłby pstrąg. Prace już się rozpoczęły.

Rocznica na nasypie – Kombatanci, mieszkańcy miasta, samorządowcy oraz posłowie uczcili 69. rocznicę rozstrzelania 54 więźniów na nasypie kolejowym tuż przy cegielni.

Dom może uda się odbudować, ale przyjaciela już nie odzyska –  W pożarze, w którym spłonął cały jego dom, stracił wszystko. Ale najbardziej mu żal psa Czarta, przyjaciela, z którym pod jednym dachem mieszkał przez dziesięć lat. Ryszard Wójcik, pogorzelec z Chotowej, liczy na pomoc.

Planuje toast z ministrem –  Wójt Józef Chudy liczy na toast z ministrem transportu Sławomirem Nowakiem. Świętowania nie wyklucza również sołtys Podlesia Zbigniew Baran. Obaj cieszą się, bo w końcu dostali zapewnienie, że firma, która będzie kontynuować budowę autostrady, naprawi zdewastowane drogi.

Takiej kroniki mogą zazdrościć inne koła – Chciałabym, by wszystkie koła prowadziły kroniki – mówi Stanisława Rakoczy, wiceprzewodnicząca Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich. Niestety, niewiele pań robi takie zapiski. Szkoda, bo jak wyjaśnia gospodyni z Zawady, za kilka lat może to być kopalnia wiedzy na temat działalności kół i historii wsi.

Kamienie będą, ale nie dla wszystkich po równo –  Nie ma zgody na równy podział pomiędzy sołectwa kamieni, które wiosną wysypane zostaną na drogi w całej gminie. Domaga się tego radny z Wiewiórki Tadeusz Kulas, nie kryjąc obaw, że inaczej, podobnie jak w roku ubiegłym, znów najwięcej dostanie Zasów. Kosztem jego i innych wiosek.

Rada o podwyżce opłat za śmieci nie wiedziała – Nowa ustawa śmieciowa jeszcze nie obowiązuje, a niektórzy mieszkańcy gminy już płacą według nowych zasad. Ewa Gołębiowska tłumaczy skąd takie zmiany, ale większości radnych to nie przekonuje.

Kto zaproszenie przyjął, ten żałować nie mógł – To spotkanie miało się odbyć przed dwoma tygodniami. Zostali już zaproszeni wszyscy goście, kiedy okazało się, że rozchorowały się członkinie scholi, która miała go uświetnić swoim występem. A że bez jej śpiewu nie byłoby odpowiedniej atmosfery, Zofia Maziarka, szefowa stowarzyszenia Nasz Dęborzyn, postanowiła imprezę przełożyć.

Sing, Sing zaśpiewała w Sali Kongresowej – To było nie lada wydarzenie dla Edyty Kozy, wokalistki grupy Zoo. 19 stycznia wystąpiła w„ Sali Kongresowej w„ Warszawie, podczas jubileuszowego koncertu podsumowujacego 15-lat programu Jaka to melodia. Jej występ zobaczyć będzie można w„ sobotę 9 lutego o„ godz. 18.15 w „pierwszym programie Telewizji Polskiej.

Mistrzostwa Polski będą w Dębicy – Nie udał się juniorom UKH Dębica wyjazd do Torunia. W dwumeczu z Sokołami byli gorsi od rywali, przegrywając obydwa spotkania. Lepiej poszło natomiast młodzikom, którzy przegrali w Sanoku, ale nie tak wysoko jak ich starsi koledzy.

Szybkie tory Ozgi i Zybury – Na piątym miejscu w klasyfikacji medalowej uplasowali się pływacy MKP Bobry w zimowych mistrzostwach klubu rozegranych na basenie 25-metrowym w Dębicy. Nasi zawodnicy zdobyli 13 złotych, 15 srebrnych i 5 brązowych krążków. Klasą dla siebie byli Adrian Ozga i Kornel Zybura, którzy na najwyższym stopniu podium stawali po pięć razy.

Liga już na nie czeka – Wiedzą, co to jest bodiczek i potrafią zastosować go na lodowisku. Nie straszne im siniaki, które powstają po starciach z rywalami czy uderzeniu krążka. Bardziej boli ich stereotypowe myślenie, że hokej to męski sport. Chcą stworzyć ligową drużynę, ale choć jest ich już 14, to ciągle za mało.