W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Jest pierwszy w …powiecie wyrok dla właściciela psa, który terroryzował sąsiadów. Wprawdzie w… zawieszeniu, ale teraz każde takie zdarzenie sprawi, że mężczyzna trafi za kratki. A …na osiedlu od razu stało się spokojniej i… bezpieczniej. Oby było to przestrogą dla innych posiadaczy agresywnych zwierząt, którzy uważają, że ich pupilom wszystko wolno. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym: 

Przychodzą na zupę, pierogi ruskie i mielonego z kapustą –  Nie ma już Torpedo, Bohemy, Jamajki i wielu innych lokali, które jeszcze niedawno kusiły Smakoszy. Na ich miejsce powstają nowe, serwujące włoską pizze, tureckiego kebaba, czy indyjską sharmę. Są jednak bary i restauracje, które działają mimo upływu lat i na brak klientów nie narzekają. Syrenka, Stomilanka, czy Enigma – te nazwy zna pewnie każdy, kto ceni sobie domową kuchnie. Kto lubi zjeść prawie jak u mamy…

Wspólnota mieszkaniowa Krakowska 2 odda bez segregowania. A pozostałe? –  Kiedy ten numer Obserwatora trafi do kiosków, mieszkańcom Dębicy zostaną trzy dni na złożenie deklaracji śmieciowej. O ile właściciele domów jednorodzinnych w większosci już je dostarczyli, o tyle lokatorzy bloków nadal nie wiedzą, ile będą płacić. Prezesi spółdzielni do końca zwlekają z podjęciem decyzji, czy odpady segregować, czy nie.

Ustawili łóżka nawet w korytarzu –  Dom Dla Bezdomnych Mężczyzn w Dębicy pęka w szwach. Szukający tu schronienia mogą go już nie znaleźć. Ale nie oznacza to, ze nie otrzymają wsparcia i wskazówek, dokąd mogą się udać.

Pociąg jedzie, a tu sosna i straż, czyli zima nie tylko na torach –  Po kilkanaście godzin nie mieli prądu mieszkańcy Pustkowa i Stasiówki. Wszystko przez pozrywane linie energetyczne, na które spadały drzewa. Sporo osób ma dość zimy, a upust emocjom z nią związanych często dają na popularnych serwisach społecznościowych. Na całe szczęście synoptycy zapowiadają odwilż i ma być już lepiej.

Kiedy chleb z masłem musi przegrać z dietą i lekami – Chce mieć psa i chodzić z nim na spacery. Mogłaby wtedy zabierać aparat fotograficzny i robić zdjęcia, bo to jej pasja. Przede wszystkim jednak Oliwia Rojowska chciałaby być w pełni zdrowa i czuć się jak wtedy, kiedy we wrześniu 2010 roku Doliną Roztoki szła pod Siklawę, czyli największy wodospad w Polsce.

Bliżej do Czarnych Koszul –  Polonii Warszawa kibicował od dziecka. Do głowy by mu jednak nie przyszło, że założy jej portal, który dziennie odwiedzać będzie średnio 3-4 tysiące osób. Strona www.dumastolicy.pl to powód do dumy Adriana Zagórskiego.

Radny zostawia robotę w MOSiR i leci do drugiej na uniwersytet –  Radnego Kazimierza Saka, który jest kierownikiem obiektów sportowych Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dębicy, w godzinach pracy można spotkać w … drugiej pracy. On sam nie widzi w tym nic złego, tłumaczy, że o jego nieobecnościach zawsze wie jego szef Robert Mazur, który się na to zgadza. I że się nie urywa, bo jest wtedy na urlopie.

Przyjaciele chcą pomóc Ewie –  Ewa Wiercioch w październiku zeszłego roku straciła nogę w wypadku kolejowym. Dziś, aby normalnie funkcjonować potrzebuje wielu godzin rehabilitacji, a przede wszystkim drogiej protezy. Przyjaciele postanowili jej pomóc organizując 30 stycznia w Domu Kultury Mors koncert charytatywny. Dochód z niego w całości przekazany zostanie pani Ewie.

Liczba głosów rośnie z dnia na dzień. Już 450 –  Sytuacja w plebiscycie na Człowieka Roku OL 2012 zmienia się z dnia na dzień. O ile na poczatku głosowanie rozpoczynało się, można powiedzieć, bardzo leniwie, o tyle już w ubiegłym tygodniu nabrało żwawszego tempa. A najczęściej wskazywanym przez Was kandydatem do tytułu jest Piotr Mazur. Czy to on znajdzie się w finałowej szóstce i zdobędzie Laur Czytelników w kategorii Sport, dowiemy się 14 lutego.

Pracownicy gminy nie chodzą po domach –  Przed oszustami podszywającymi się pod pracowników gminy ostrzega mieszkańców Marek Mikrut, szef referatu ochrony środowiska i rolnictwa. A chodzi o przedstawicieli firm handlujących solarami, którzy według Mikruta chodzą od domu do domu i przedstawiając się jako przedstawiciele Urzędu Gminy proponują zakup instalacji.

Ratują kapliczkę św. Nepomucena –  Korzenie dębów i mokry rok sprawiły, że XIX-wiecznej kapliczce św. Nepomucena w centrum Żyrakowa groziło zawalenie. Na ratunek ruszyli właściciele gruntu, na której stoi, ale też sąsiedzi. A radny Zbysław Rokita apeluje, by do jej odnowy włączyli się wszyscy, którzy cenią tradycję.

Rada to nie jest konklawe…- Rada Miejska w Pilźnie bez przewodniczącego i jednego z zastępców. Do czasu wyboru następcy Wiesława Ciszczonia i Marka Fulary stery w radzie przejmie Michał Maziarka, jedyny teraz wiceprzewodniczący. Nie wiadomo, na jak długo, bo niewiele wskazuje, by radni szybko porozumieli się w sprawie wyboru nowego szefa rady.

Klecie plus, Zagórze minus –  Tylko dziewięć spośród dziewiętnastu wsi gminy Brzostek może się pochwalić dodatnim przyrostem naturalnym za 2012 rok. Największe powody do zadowolenia, czego zresztą nie ukrywa, ma sołtys Kleci Jan Sarnecki. To w jego sołectwie w ubiegłym roku przyszło na świat dziesięć dzieci, podczas gdy zmarły tylko cztery osoby.

Czterdzieści nagrodzonych, wśród nich ta z więźniami – Z‚ roku na rok coraz większym powodzeniem cieszy się Powiatowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych. Na jego siódmą edycję wpłynęło ich aż osiemdziesiąt i‚ były na tak wysokim poziomie, że jurorom trudno było wybrać najlepsze. Dlatego zdecydowali się przyznać aż czterdzieści nagród.

Na skrzypcach i wiolonczeli – Aleksandra Pietrucha, Gabriela Sarama, Jagoda Prucnal iƒ Iwona Kapustka, czyli Kwartet smyczkowy Szkoły Muzycznej II stopnia wƒ Dębicy, zdobył wyróżnienie na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych II st. wƒ Warszawie.

Andałowie razy 3: Marta, Marek, Max –  Marek Andała uwielbia stare zakątki Kazimierza Dolnego, miasta gdzie mieszka. Jak na artystę przystało potrafi w nich dojrzeć to, co umyka uwadze nas, zwykłych przechodniów. Ale dzieli się z nami swymi wrażeniami; przelewa je na obrazy, malowane pastelami.

Wygrywali rutyniarze – Po raz drugi z rzędu gimnazjaliści z Jodłowej wygrali powiatowy etap Gimnazjady Młodzieży w tenisie stołowym. Wśród dziewcząt najlepsze były natomiast ich rówieśniczki z Korzeniowa. Na zawody regionalne zakwalifikowali się również chłopcy ze Strzegocic i dziewczęta z Zasowa.

Gorące trzy dni –  Można powiedzieć, że już nie dni a  godziny zostały do rozstrzygnięcia plebiscytu na Najpopularniejszych Sportowców Powiatu Dębickiego 2012. Bo choć wyniki Waszego głosowania ogłosimy uroczyście dopiero 8 lutego w  hotelu Polonez, to już tydzień wcześniej będziemy wiedzieć, kto wygrał.

Magdalena Macios podbijała Węgry –  Stanąć na najwyższym podium turnieju sumo w miejscowości Erd (koło Budapesztu) na Węgrzech, to marzenie niejednego zawodnika. Właśnie spełniło się ono w przypadku Magdaleny Macios.