W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Gdyby karetka od razu przyjechała do mamy pani Małgorzaty, być może kobieta by żyła. Ale nie przyjechała, a rozmowa z dyspozytorem, który rodzinę pacjentki odesłał do lekarza w ośrodku zdrowia, tym razem się nie nagrała. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Burmistrz, jak każdy, w pracy być musi przez osiem godzin – Gdybym ja wyszedł na godzinę z pracy, to już dawno zostałbym zwolniony – mówi oburzony Jan Gliwa. Twierdzi, że na taki czas zniknął z urzedu wiceburmistrz Brzostku Piotr Szczepkowicz, załatwiając prywatne sprawy. Ten słowom mieszkańca Grudnej Dolnej zaprzecza. O tym, że czas pracy jest dla nich święty, jak jeden mąż zapewniają wszyscy włodarze samorządów, z którymi rozmawialiśmy.

To był zwykły nóż do chleba – Na drugi napad zdecydował się, bo pierwszy poszedł dziecinnie łatwo. Widział strach w oczach dziewczyny, wiedział już, że nóż jest skutecznym narzędziem. Nawet taki zwykły do kanapek, jaki znalazł w kuchennej szufladzie. Po wszystkim wyjechał z miasta z nadzieją, że policja nie wpadnie na jego trop. Mylił sie. 31-latek jest już w areszcie. Za zbrodnie, jakiej się dopuścił, groza mu co najmniej 3 lata więzienia.

Rekin na sprzedaż. Syndyk szuka kupca – Dopiero w drugiej połowie roku okaże się, czy firmie Rekin z Paszczyny uda się wznowić działalność, a ludziom do niedawna tam zatrudnionym odzyskać pracę. Wojciech Wąsik, syndyk masy upadłościowej zapowiada, że zrobi wszystko, by właśnie tak się stało. Powodzenie tego przedsięwzięcia zależy od znalezienia inwestora, który będzie chciał kupić firmę i kontynuować produkcję. Pierwsi zainteresowani już są.

O pieniądze dla dzieci starają się strażacy i nauczyciele –  Kiedy jedne stowarzyszenia, jak np. Millenium Brzeźnica z listy uprawnionych do starania się o1 procent podatku znikają, inne szybko zajmują ich miejsce. OSP Dębica-Kędzierz chce w ten sposób zyskać pieniądze na prowadzenie świetlicy, a Uwierz w siebie i Razem w Przyszłość na pomoc dzieciom i młodziezy wnauce. Choc cele wydają się być różne, to wszystkim chodzi o lepsze jutro dla młodego pokolenia.

Skazany na białą laskę i ciepło ludzkich serc –  Choc Adas Nawój niedowidzi od urodzenia, trudno to wywnioskować po jego zachowaniu. Bo wszędzie jest go pełno. Wie o€ tym rodzina w€ domu, jak i€ pracownicy Miejskiego Przedszkola nr 2 w€ Dębicy. Jego karta chorobowa nie pozostawia jednak wątpliwości. Chyba już nigdy nie będzie mógł widziec jak zdrowy człowiek.

Od września podopieczni Radości zostaną na bruku? –  Stowarzyszenie Radość nie chce przeprowadzki do budynku Domu Kultury Śnieżka. We wrześniu kończy się termin użyczenia pomieszczeń przy ul. Sienkiewicza, gdzie teraz znajdują się prowadzone przez nie Warsztaty Terapii Zajęciowej. Miasto nie ma pomysłu, gdzie potem umieścić niepełnosprawnych. – Na gorsze nie pójdziemy, choćbyśmy mieli rozpocząć protest – mówi Paweł Morawczyński, wiceprezes stowarzyszenia.

Ja jestem prezesem Wisłoki –  Kto rządzi w Klubie Sportowym Wisłoka? Odpowiedz wydaje się prosta – Marek Grabowski. Ale Stanisław Jodłowski twierdzi, że ten pierwszy żadnej funkcji nie pełni, bo to on stanowi jednoosobowy zarząd. Grabowski natomiast zapewnia, że to Jodłowski mija się z prawdą. Wątpliwości ma rozwiać walne zgromadzenie w połowie lutego. Tylko, kto ma je zwołać?

Do lasu wchodzisz na własną odpowiedzialność, bo tutaj strzelają –  Co zrobić, gdy usłyszy się w lesie strzały? Najlepiej uciekać i to co sił w nogach, nie ogladając się wstecz. Bo to oznacza, że w pobliżu są myśliwi, co niekoniecznie musi dobrze wrózyć przypadkowym gosciom kniei i zagajników. Nawet jesli przemieszczają się na dwóch nogach, nie mają rogów
ani kłów. Mimo że kazdy z polujących deklaruje, że bezpieczeństwo ponad wszystko, nie warto ryzykować przestrzelonej głowy.

Wstali z łóżek po chorobie i wyszli na scenę – To chyba cud, że udało nam się wystawić tę sztukę, bo większość z 30 grających w niej uczniów zachorowało. Tak mówi Ewa Olszko-Szpunar, animatorka kultury z Wiejskiego Centrum Kultury w Żdżarach, która wyreżyserowała Opowieść Wigilijną. Młodzi, ambitni aktorzy, ledwo uporali się z chorobą, a już przyszli grać na scenie.

Plastbud jeszcze poczeka –  Jednak to nie wójt Stanisław Rokosz, a burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak wyda lub nie, firmie Plastbud decyzję środowiskową w sprawie budowy w Pustkowie linii do produkcji żywic. Rokosz poprosił o to Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Rzeszowie, by jak twierdzi, uniknąć posądzeń o stronniczość.

Na scenie było tłoczno – Przedszkolaki z Żyrakowa i uczniowie Zespołu Szkół w Górze Motycznej zostali najwyżej ocenieni w przeglądzie zespołów teatralnych z całej gminy. Nagrodę indywidualną dostała Karolina Zaborowska. Tematem konkursowych przedstawień były tradycje Bożego Narodzenia. Liczba zgłoszeń potwierdziła, że wciąż są one żywe również wśród młodych ludzi.

Marek Fulara zastąpi Wiesława Ciszczonia? –  Wiesław Ciszczoń, przewodniczący Rady Miejskiej złożył rezygnację ze swojej funkcji. Zastąpi go najprawdopodobniej dotychczasowy zastępca Marek Fulara. Jest niemal pewnym kandydatem, choć oficjalnie nie chce na ten temat rozmawiać.

Zatrudni – mniej zapłaci – Janusz Słota nie ukrywa, że pomysł wójta Roberta Muchy to strzał w dziesiątkę. Jeśli radni go zaakceptują i zwolnią przedsiębiorców z części opłat, będzie to szansa na łatwiejszy start nie tylko dla niego. On skorzysta na tym jako jeden z pierwszych, bo już w sierpniu będzie chciał zatrudnić ok. 20 osób.

Kolędy i pastorałki zaśpiewają podczas koncertu galowego –  Siedemnastu solistów i trzy zespoły zaśpiewaja podczas koncertu z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka już w najblizszą niedzielę 27 stycznia w Domu Kultury Mors. Wszyscy są laureatami 3. Powiatowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek.

Śpiewały przedszkolaki – Dzieci ze wszystkich przedszkoli działających w mieście, wzięły udział w III Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Kolęd.

Teatr dla maluchów –  Przedstawieniem o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach rozpoczął nowy sezon Teatr Małego Widza, działający w Galerii Raj. Spektakl wystawiony podczas XXI finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zgromadził kilkudziesięciu młodych miłośników bajek.

Nikt nie zliczy, ilu uratowała –  Powozi bryczką, pozuje do zdjęć sama, z rodziną albo z ludźmi, których przyjęła pod swój dach w dworze w Przyborowiu. Ponad 50 fotografii znalazło się na ekspozycji zatytułowanej: Sercem związana z ludźmi, poświęconej księżnej Helenie Jabłonkowskiej. Można ją obejrzeć w Muzeum pod Górą Śmierci w Pustkowie Osiedlu.

Przyjechali, by uczyć tolerancji –  Hana Talita, studentka z Indonezji, przez kwadrans opowiadała uczniom Ekonomika o religiach wyznawanych przez mieszkańców jej kraju. Podobnie jak jej kolega i koleżanka, studenci z Brazylii i Gruzji, którzy przyjechali do Dębicy, by rozmawiać z młodzieżą o tolerancji. Było to możliwe w ramach program Enter your future, przygotowanego przez międzynarodową organizację studencką AIESEC. Inni żacy gościli w Kwiatku i II LO.

Sporny karny za trzy punkty –  Rzut karny, podyktowany za szósty faul w† jednej połowie meczu, zdecydował o† tym, że Prografix wygrał z† Painpolem-Handlowcy. Jego skutecznym egzekutorem okazał się Maciej Zaborowski. Jako że strzelony został w† ostatniej minucie spotkania, rywale nie mieli już szans na odrobienie strat.

O krok od piątego miejsca –  Najmłodsi zawodnicy Młodej Czarnovii, którymi opiekuje się trener Stanisław Curyło, nie osiągnęli może wyśmienitego wyniku, ale na pewno zasłużyli na miano najdramatyczniejszej ekipy turnieju. Wszystko za sprawą dwóch przegranych dopiero po serii rzutów karnych meczów. To one zadecydowały, że zajęli w turnieju Regamet Cup ostatnie miejsce.

W hokeja pod wodą – Takich drużyn jest tylko siedem w kraju. Do gry potrzebują 35-centymetrowych kijów, krążka o wadze ok. 1,5 kg, masek, fajek i płetw. W Dębicy właśnie powstała sekcja hokeja podwodnego. Na treningi zainteresowanych zaprasza jej założyciel Konrad Makowiecki. Poza świetną zabawą, ma to być okazja do popracowania nad swoją kondycją.

Głosów już tysiąc – Do 8 lutego, czyli do wręczenia nagród w plebiscycie na Najpopularniejszych Sportowców Powiatu Dębickiego w hotelu Polonez, coraz bliżej. Jeszcze blizej do końca głosowania, czyli do 31 stycznia.