W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Gdy usłyszał huk wystrzału i wołania kolegi o pomoc, czym prędzej ruszył przez las w jego stronę. Kiedy dotarł na miejsce, zobaczył, że ten jest ranny. Na szczęście tylko w rękę. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego.
Poza tym:

Wykryto pierwszy przypadek świńskiej grypy –  Wirus grypy świnskiej dotarł do Dębicy. 55-letni mężczyzna w„ ciężkim stanie trafił do szpitala w„ Rzeszowie. Liczba chorych na tę zwykłą cały czas rośnie, a„ specjaliści ostrzegają, że największa fala przyjdzie do nas na przełomie stycznia i„ lutego.

Chcą, by prokurator pilnował sprzedaży – Związkowcy z PKS-u chcą, by prokuratura przyjrzała się szykowanej sprzedaży firmy. Uwazają, że doszło do nadużyć, chociaż transakcja jeszcze nie doszła do skutku.

Jeszcze trzy miesiące aresztu? – Jest wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztu trzem mieszkańcom Dębicy. Mężczyźni są podejrzani o udział w gwałcie zbiorowym. Tylko jeden z nich przyznaje się do winy.

Orkiestra zagrała trochę ciszej. Wszystkiemu winne pogoda i grypa –  Liczenie wciąż trwa, ale już wiadomo, że podczas XXI finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszym powiecie udało się zebrać ponad 137 tys. zł. Dębicki sztab Kwiatek zebrał 116 tys. zł, a 21 tys. zł dołożyli wolontariusze z Pilzna. To mniej niż w zeszłym roku, ale jak mówi Małgorzata Burdzy z Kwiatka, nie o rekordy chodzi, a o ratowanie życia dzieci i godną opiekę medyczną seniorów. Bo taki właśnie był cel tegorocznej zbiórki.

Do matur 100 dni, ale najpierw: niech żyje bal! – Na problemy podczas organizacji studniówki Anna Kubik i jej klasa trafiali co rusz. Od prostych, jak zbyt mała liczba panów, chętnych do zatańczenia poloneza do bardziej złozonych, jak ciągle rosnąca cena od pary. Mimo wszystko są przekonani, że zabawa na balu będzie udana.

Świat usłyszała dopiero dwa lata po urodzeniu – Nie da się opisać, jaką radość sprawiła rodzicom Julka jednym prostym ruchem – odwróceniem głowy w kierunku nadjeżdżającego samochodu. Dla nich był to znak, że operacja się udała. Dzięki wszczepionemu implantowi ślimakowemu ich córka, która urodziła się z głębokim obustronnym niedosłuchem, będzie słyszeć.

Lipczyński od sportu, Ciszek od kultury? –  Bomba poszła w góre, a wyscig toczy sie o wysoką stawkę. Kto sięgnie po dyrektorski stołek, a kto zostanie sekretarzem w Urzędzie Gminy Dębica? Wójt Stanisław Rokosz zdaje się mieć już swoje typy.

18-tka czeka na głosy –  Po raz drugi zapraszamy Państwa do pomocy przy wyborze Człowieka Roku Obserwatora Lokalnego. Wśród nominowanych znaleźli się ci, którzy w 2012 roku zasłużyli się czymś wyjątkowym dla lokalnej społeczności. Nominowalismy kandydatów w 6 kategoriach: działalność społeczna, gospodarka, oświata, kultura, sport oraz polityka i samorząd.

Lokator pisma pisze, a odpowiedzi brak – Dojście do klatki schodowej służy za parking, do kontenerów podrzucają śmieci ludzie z innych osiedli, suszarnie zamieniły się w składy rzeczy niepotrzebnych. O tych problemach informuje władze Spółdzielni Mieszkaniowej Igloopol mieszkaniec bloku przy ul. Witosa 4 Stefan Tuszyński. A odpowiedzi doczekać się nie może.

Niekoniecznie modnie i drogo –  Prowadzą blogi, w których proponują, jak się ubierać i notują tysiące wejść na swoje strony. Kamila Zdziebko i Natalia Mach, obie dębiczanki, zajmują się tym, czym córka premiera Katarzyna Tusk. Ale jej nie kopiują. Kamila jest wierna stylowi retro, czyli modzie z lat minionych, zaś Natalia, choć podąża za trendami, tworzy stylizacje wykorzystując ubrania z tanich sklepów. Są inspiracją dla wielu dziewczyn, nie tylko z Polski.

Szopka Wiktorii wśród najlepszych w Rzeszowie – Szopki wykonane tylko z naturalnych elementów, autorstwa Wiktorii Spólnik, Justyny Chłopek i Dominiki Stolarz, zwyciężyły podczas gminnego konkursu w Borowej. Dwie pierwsze zakwalifikowały się do finału wojewódzkiego, wszystkie wezmą udział w powiatowym.

Bibliotekarki pomogą wypełnić deklarację w sprawie odbioru śmieci –  Do 31 marca mają czas mieszkańcy gminy na złożenie deklaracji dotyczącej wysokości opłaty za odbiór śmieci. Ci, którzy będą mieć problem z jej wypełnieniem, mogą skorzystać z pomocy pracowników gminnych bibliotek.

Wybory w klubie poróżniły działaczy – Głośnym echem w lokalnym środowisku odbiły się wybory nowych władz Ludowego Klubu Sportowego Zasów-Mokre. Ale prezes Zbigniew Waśko zapewnia, że wszystko odbyło się tak, jak powinno i nikt nawet nie próbował fałszować wyników głosowań.

Gmina musi naprawiać –  Czternaście wiat przy zatoczkach autobusowych ustawiły władze gminy przez ostatnie kilka miesięcy. Ale to kropla w morzu potrzeb, o czym regularnie na posiedzeniach Rady Miasta informują radni. Burmistrz Ewa Gołębiowska zapowiada, że niebawem pojawią się kolejne zadaszenia. Ubolewa, że te istniejące są niszczone.

Centrum dla Dzwonowej –  Kiedy wszyscy skarżą się na kryzys, wójt Robert Mucha zapewnia, że rok 2013 będzie wŠ Jodłowej boomem inwestycyjnym. AŠto dlatego, że na prawie wszystkie wnioski o Šdofinansowanie, które gmina złożyła, otrzymała odpowiedź: tak. A ŠwŠ poprzednim roku udało sie jej oszczędzić prawie 700 tys. zł, które teraz się przydadzą, choćby na remonty dróg.

Dzięki nim dzieci z Afryki będą mieć lepsze życie – Już po raz dziewiąty kolędnicy misyjni odwiedzili mieszkanców Pustkowa Osiedla. Pukali od drzwi do drzwi, śpiewali kolędy i zbierali datki.

Krążek na jubileusz – Na tę płytę muzycy grupy Ortodox kazali czekać swoim fanom aż pięć lat. W €końcu jest i€ już początkiem lutego trafi do sprzedaży. Krążkiem zatytułowanym Masz
prawo? zespół zrobił prezent nie tylko tym, którzy cenią sobie ich twórczość, ale i€ sobie. Urodzinowy prezent, mozna by rzec, ponieważ w €tym roku Ortodox świętuje jubileusz 10-lecia działalności.

Feniks, Safo i nie tylko – Choć koncert, który odbędzie się 27 stycznia w Domu Kultury Mors dedykowany będzie przede wszystkim babciom i dziadkom, to Elżbieta Kęsik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury zaprasza na niego całe rodziny. I ma nadzieję, że wszyscy będą się dobrze bawić.

Kielnarowa ma króla Susza – Co roku w styczniu w Kielnarowej rozgrywany jest halowy turniej piłki nożnej Resovia Winter Cup, w którym rywalizuje wiele znakomitych zespołów młodzieżowych w kilku kategoriach wiekowych. W tej prestiżowej imprezie pierwszoplanową rolę odgrywają zawsze zawodnicy Igloopolu Dębica, którzy kilka razy wygrali te zawody.

Wanat w Polish Soccer Skills –  Trampkarz młodszy Igloopolu Sebastian Wanat trenuje w Akademii Piłkarskiej Polish Soccer Skills. To dla niego nie tylko wielkie wyróżnienie, ale i ciężka praca do wykonania. Innym młodym zawodnikiem Morsów, który może pochwalić się czymś więcej niż pozostali koledzy z klubu jest Aleksander Drobot. Obaj wyjadą na testy do Legii Warszawa.

Jeszcze 2 tygodnie – Za nami już półmetek plebiscytu na Najpopularniejszych Sportowców Powiatu Debickiego 2012. Do tej pory wysłaliście Państwo ponad osiemset smsów. Dostaliśmy też od Was ponad sto kuponów. Na kolejne czekamy najpóźniej do 31 stycznia.