W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Dopiero po kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej wyszło na jaw, że jedna zŒ najwyższych urzędniczek powiatu, bez uprawnień iŒ zgody starosty, zleciła wypłacenie sobie nagród na kwotę 32 tys. złotych. Tak przynajmniej twierdzi prokurator, który postawił kobiecie 12 zarzutów. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Jeśli nie Wolicki, to kto w wyścigu do fotela burmistrza Dębicy? – Naprawdę się zastanawiam, czy kandydować – powiedział nam w przerwie ostatniej sesji miasta Paweł Wolicki, urzędujący burmistrz Dębicy. Ale zaledwie kilka dni wcześniej przekonywał, że w najbliższych wyborach samorządowych nie weźmie udziału. Jakkolwiek nie postąpi, wiadomo, że będzie miał rywali. Przyjrzyjmy się bliżej tym, którzy mogą stanąć w szranki o fotel włodarza miasta.

Budżet miasta z oklaskami –  Oklaskami nagrodzili radni koalicji przyjęcie budżetu miasta na 2013 rok. Tymczasem ich koledzy z“ opozycji sa przekonani, że takiego planu finansowego nie da się zrealizować, bo już teraz sa w“ nim niedociągnięcia. I“ to duże – na starcie brakuje około 5 milionów złotych.

13 stycznia zagramy z orkiestrą –  Tym razem nie tylko dla dzieci, ale i dla seniorów zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pieniądze ze zbiórki, prowadzonej 13 stycznia również w naszym powiecie, w połowie przeznaczone zostaną na wsparcie terapii noworodków i niemowląt, a w połowie na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo- leczniczych.

Czarnym koniem starosta Władysław Bielawa – Ostatnie dni, a nawet godziny głosowania sms-owego zdecydowały, że w plebiscycie Czytelników Obserwatora Lokalnego najwyższą ocenę uzyskał starosta Władysław Bielawa. Tylko jednej dziesiątej punktu zabrakło mu, by jako jedyny w przyjętej skali ocen otrzymac notę minus pięć. Także jedna dziesiąta punktu wystarczyłaby, aby Stanisław Rokosz, wójt gminy Debica, miał postawiony plus przy czwórce.

Ten komputer nie jest dla mnie, a dla dzieci –  W Urzędzie Miejskim przekazano dla ponad trzydziestu rodzin nowe zestawy komputerowe. Wszystko w ramach programu przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu. Jeszcze podczas podpisywania umów można było usłyszeć głosy, że nie wszyscy powinni je otrzymać.

To były smutne święta – Co tam święta bez karpia, czy choinki. Myśmy w Paszczynie bez pracy zostali – mówi przez łzy kobieta, która zadzwoniła do naszej redakcji. Razem z mężem jeszcze niedawno pracowała w firmie Rekin. Dziś oboje są bezrobotni. Podobnie jak wielu mieszkańców tej miejscowości.

Rondo pamięci doktora Bartusia –  Stefan Bartuś będzie patronem nowo wybudowanego ronda u zbiegu ulic Krakowskiej i Kwiatkowskiego – zdecydowała Rada Miasta.

Więcej pieniędzy dla dzieci –  Nie pojadą na szkolenie członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Pieniądze na ten cel zostaną przeznaczone na organizację zimowisk dla dzieci z dębickich szkół. Ten pomysł Stefana Bieszczada poparli wszyscy radni.

Sześć uczennic gimnazjum trafiło z lekcji do szpitala –  Zawroty głowy, nudności, kłopoty z oddychaniem – z takimi objawami trafiły do szpitala uczennice z Zespołu Szkół w Nagoszynie. Dziewczynki zatruły się podczas lekcji techniki – prawdopodobnie oparami złotej farby w sprayu, gdy robiły ozdoby na choinkę. Skończyło się na strachu rodziców i nauczycieli. – Są już w domu. Całe i zdrowe. I to jest najważniejsze – mówi dyrektorka szkoły Renata Gurak.

Dobre studia i jezyk obcy –  Agata Pieniądz i Agata Święton to dębiczanki, które robią kariery poza naszym krajem. Pierwsza w europarlamencie, druga jako wokalistka jazzowa w Holandii. Zawsze wracają w rodzinne strony, ale to właśnie na obczyźnie mają większe możliwosci rozwoju. To przede wszystkim dzięki wykształceniu i umiejętności posługiwania się językami obcymi.

Drogi i mosty pana starosty –  Nietrudno spotkać opinie, także wśród włodarzy naszych gmin, że powiaty powinno się zlikwidować. Ale gdy spojrzymy na listę dokonan starosty Władysława
Bielawy przekonamy się, że nie jest całkiem źle. Udało się zbudować kilka dróg.

Wójtów trzech, radni i sołtysi, czyli od Jerzego Bały do Józefa Żymuły –  Marek Rączka, wójt Żyrakowa, został wybrany członkiem Rady Parafialnej w Nagoszynie. W Róży księdzu proboszczowi w podejmowaniu decyzji pomagają Józef Chudy i Bogusław Majka, czyli obydwaj wójtowie gminy Czarna. Przedstawicieli samorządów nie brakuje też w radach w innych parafiach. A na przykład sołtys Zwiernika Marcin Potempa, choć jej członkiem nie jest, to na spotkania zawsze jest zapraszany.

Jak Józef Mateja lojalki nie podpisał – Józef Mateja z nadzieją obserwował powstanie Solidarności. Tak gorąco popierał nową organizację, że dobrowolnie płacił podwójną składkę członkowską. Został działaczem związku, bo wierzył, że ten trud nie pójdzie na marne. Tej wiary nie zachwiała mroźna noc 13 grudnia 1981 r. , po której nie tylko święta spędził internowany wareszcie.

Co miesiąc 6 zł od osoby –  Nie 4 złote i 50 groszy, jak chciał radny z Dęborzyna Adam Pawlik, ale co najmniej 6,03 zł od osoby zapłacić będą musieli za śmieci mieszkańcy Jodłowej. Taką kwotą obciążeni zostaną tylko ci, którzy zdecydują się na segregowanie odpadów. Pozostali zapłacą drugie tyle, czyli 12,06 zł.

Gdy nie ma w spisie, muszą zadbać sami –  W gminnej ewidencji zabytków na próżno szukać drewnianego krzyża i kapliczki z Przerytego Boru. Według mieszkańców obiekty te powinny się tam znaleźć, bo wymagają natychmiastowego remontu.

Opłatę za śmieci zmniejszyli – Nie 15 złotych a 12 miesięcznie od osoby za śmieci niesegregowane i nie 7,50 zł a 6 za segregowane, będą płacić od lipca przyszłego roku mieszkańcy gminy.

Swoją pracą chcą chwalić nowo narodzonego Pana Jezusa –  Zrobienie atrakcyjnej pod względem wizualnym szopki wcale nie jest łatwa sprawa. Wiedza o tym chociażby ci, którzy przez trzy dni pracowali w kościele parafialnym w Pilznie, by z przygotowaniem takiej inscenizacji zdążyć przed zblizającą się Wigilia Bożego Narodzenia.

Miłości do muzyki uczą już od pół wieku –  Kiedy w grudniu 1962 roku Aleksander Głodek zakładał w Dębicy Społeczne Ognisko Muzyczne im. Fryderyka Chopina nie spodziewał się pewnie, że przetrwa pół wieku. Jego historię podczas obchodów jubileuszu 50-lecia przypomniał Janusz Opalinski, od dziesięciu lat pełniący funkcję jego dyrektora.

O radnym i piekarzu, który się burmistrzom nie kłaniał –  Grudzień 2012, sesja Rady Miejskiej, na której zapada decyzja o podwyżce podatków. – Róbcie tak dalej! – oburza się Roman Roztoczyński. I tym razem go nie posłuchano, a szkoda, bo od 12 lat zawsze twardo staje przeciwko zadłużaniu się miasta, wysokim opłatom i pensjom wszelkich prezesów. O tym, że miasto idzie na finansowe dno, mówił już za kadencji Władysława Bielawy, ale nie słuchał go ani on, ani Edward Brzostowski, a i Paweł Wolicki wyjątkowo był odporny na wszelkie ostrzeżenia. Na czym źle wyszła przede wszystkim Dębica.

Bo w Stasiówce grają sami swoi –  Rozmowa z Marcinem Ciebieniem, bramkarzem LKS-u Stasiówka, grającego w klasie B.

Z Dębicy do reprezentacji – Arkadiusz Nowak został powołany do kadry Polski do lat 16. To kolejny zawodnik UKH Dębica po Bartoszu Ciurze, który będzie mógł zagrać zˆ orłem na piersi. Podobnie jak nasz poprzedni kadrowicz, gra na pozycji obrońcy.

Głosowanie ruszyło – O ich sukcesach niejednokrotnie pisaliśmy na łamach OL. Nie raz oklaskiwaliśmy ich na różnych arenach sportowych. Swoją postawą zasłużyli na nominacje w Plebiscycie na Najpopularniejszych Sportowców Powiatu Dębickiego 2012.