W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Któż to nie zagościł w gronie znajomych radnego Prawa i Sprawiedliwości Adama Maruchy – sama Teresa Orlowski, dla wielu gwiazda kina, choć erotycznego. Dębiczanka, pochodząca z Osiedla Matejki ma na swoim profilu 11 znajomych z rodzinnego miasta. Z kim jeszcze w sieci kumplują się nasze VIP-y? Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Brzostowski znowu w Ratuszu –  Edward Brzostowski dwa razy zasiadł za swoim dawnym biurkiem w gabinecie na piętrze Ratusza, który zbudował sześć lat temu. Zaprosił go obecny burmistrz Paweł Wolicki, ale to ten były wykonał pierwszy ruch, by porozmawiać o remoncie dworca kolejowego.

Boże Narodzenie przez cały rok –  Nie moglibyśmy świętować Bożego Narodzenia, gdyby wcześniej nie urodziła się Maryja mówi ks. Stanisław Jedrzejczyk, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w †Dobrkowie. I gestem dłoni wskazuje na pierwsze z† siedmiu malowideł ściennych okalających ołtarz główny świątyni.

Profesor Szromnik tworzy wydział, który będzie kształcił magistrów –  Tego jeszcze nie było. Władze Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie podjęły decyzję o przekształceniu Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Dębicy w Zamiejscowy Wydział. To oznacza, że studenci będą tu mogli kończyć studia magisterskie, a nie tylko licencjackie, jak do tej pory. Jak dobrze pójdzie, będą się tu również kształcić doktorzy ekonomii.

Oskar Bachoń nie wyobraża sobie świąt bez sernika cioci – Z Dębicy wyjechali przed laty, robią kariery, ale ciągle pamiętają święta Bożego Narodzenia w rodzinnym domu. Do którego, jeśli mogą, jak Patrycja Wanat (nie wyobraża sobie, żeby nie mogła) i Jacek Dziekan, wracają także na święta. Albo, gdy jak Danuta Borowiecka i Oskar Bachoń spędzają je w nowych gniazdach.

Na saksofonie zagrał Jacek Nalepa, a Boberki lubią cyrk –  Gdy Bartek Zajechowski z Markiem Cieślą wręczali róże terapeutom i liderom ośrodka Radości w Korzeniowie, nikt nie krył wzruszenia. I z powodu gestu podopiecznych, ale też dlatego, że kończy się 3-letnia historia ich pracy w tej miejscowości.

Mogliby spłonąć, gdyby nie alarm –  Prawie siedemnaście godzin trwała akcja gaszenia pożaru w Głowaczowej. Spłonęło 13 600 kurcząt. Straty oszacowano na pół miliona złotych.

Od talerza zupy po paczkę na święta – Co najmniej do 200 rodzin trafią przed świętami Bożego Narodzenia paczki żywnościowe przygotowane przez oddział Caritas przy parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy. Każda z nich ważyć będzie sześć kilogramów. Nie zabraknie też tych ze słodyczami dla dzieci. A wszystko dzięki ofiarności darczyńców.

Ewa Gołębiowska liderem głosowania – W tym tygodniu byliście Państwo bardziej surowi, wystawiając oceny włodarzom gmin, miast i powiatu. W efekcie po trzech tygodniach akcji tylko dwoje z nich pochwalić się może średnią powyżej 5, ale nie ma ani jednej +5. Spadły notowania Roberta Muchy i Józefa Chudego, do góry poszły za to, i to wyraźnie, oceny starosty Władysława Bielawy

Święta na Uniwersytecie – To już tradycja, że przed świętami dzielą się opłatkiem pracownicy i studenci Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Oraz ich goście, zaproszeni przez kierownika ośrodka prof. Artura Hołdę.
Zestawy komputerowe dla 35 rodzin – Ponad 570 zestawów komputerowych kupiono za pieniądze z unijnego programu. Większość – 540 sztuk trafi do szkół i czterech świetlic integracyjnych, 35 jest już w domach rodzin, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Osoby, którym zostały przyznane, nie kryły radości.

Na torcie Zgranej Paki zapłonęło pięć rac – To było wielkie święto nie tylko dla pracowników, ale przede wszystkim dla wychowanków i absolwentów Zgranej Paki. Na urodzinowym torcie zapłonęło pięć rac, bo właśnie od tylu lat działa świetlica na osiedlu Matejki.

Udanego sylwestra, ale nie w Starej Jastrząbce! –  W Domu Kultury w Starej Jastrząbce nic się nie dzieje. Bo zaplanowany cztery lata temu remont nie doszedł do skutku. Pomieszczenia świecą pustkami.

Bez kolęd i szopek nie byłoby świąt – Świątecznie i kolorowo zrobiło się w Centrum Kultury i Bibliotek w Pustkowie Osiedlu. A to za sprawą rozstrzygniętych tam gminnych eliminacji do II Powiatowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek i VII Powiatowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. Ich zwycięzcy już w styczniu reprezentować będą gminę na imprezach finałowych w DK Śnieżka i Galerii MOK w Dębicy.

Naturalne są teraz na topie – Choinka z patyczków do lodów to autorski pomysł Grażyny Gnyli ze Straszęcina, piórkowe drzewka Anety Sojki z Bobrowej robią furorę za oceanem, na wyroby z papierowej wikliny Klaudia Braun nie musi szukać chętnych – sami się zgłaszają. Najważniejsze, by ozdoby zrobione były z naturalnych materiałów. Plastik i sztuczności zdecydowanie nie są trendy.

Takich prezentów nigdzie nie kupisz – Wykonywanie ozdób to świetna okazja do spędzenia czasu z rodziną i powrót do tradycji. Tak twierdzi Elżbieta Dziedzic. Jak mówi, można je zrobić praktycznie z wszystkiego i na każdą okazję. Dlatego zachęca, by samemu spróbować wykonać stroik na stół świąteczny.

W Jodłowej się urodził i ruszać się stąd nie chce –  Gdyby Marek Leja wyjechał z rodziną do Stanów Zjednoczonych, jak planował to zrobić, Jodłowa Dolna być może nie mogłaby się teraz pochwalić, że ma sołtysa roku 2012 na Podkarpaciu. Zdecydował się jednak zostać w Polsce, bo szkoda mu było opuścić wsi, gdzie się urodził, wychował, wyszkolił i od najmłodszych lat pracował na roli.

Szanowny Panie Boże… – To słowa Oskara, głównego bohatera powieści „Oskar i pani Róza”, którymi zaczynał każdy ze swoich listów do Pana Boga. Historia młodego chłopaka chorego na białaczkę, zmagającego się z codziennym zyciem w szpitalu, który był dla niego jedynym domem oraz przemiana wiary jaką przeżył, stała się inspiracją dla młodzieży, która postanowiła przedstawić tę sztukę na deskach teatralnych w parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy, w dolnych salach kościoła Ducha Świętego.

Baryła znowu najlepszy – Minął ledwie miesiąc, kiedy Bartek Prucnal ze swoim zespołem N.S.I. zdobył Grand Prix i‚ główną nagrodę Azoty Tarnów International Jazz Contest Festiwal, a‚ juz pochwalić się może kolejnym sukcesem. Grupa, w ‚której dębicki muzyk przez kolegów nazywany Baryłą gra na saksofonie, zwycieżyła w ‚Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors Festiwal w‚ Krakowie.

Tylko kobiety pokazał nagie – Gdyby nie wystawa w Szymbarku, Edward Kociański do Dębicy przywiózłby pejzaże. Ale tak się nie stało i dzięki temu odwiedzający Galerię Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury mają okazję oglądać akty jego autorstwa. I wcale na tym nie tracą. Wręcz przeciwnie, bo kobiety, które przeniósł na płótna, naprawdę robią wrażenie.

Jana Maślanki 50 lat na scenie: byłem Walkiem, i Ralfinim – Mija pięćdziesiąt lat, od kiedy Jan Maślanka bawi i wzrusza dębiczan. A wszystko przez starszego brata Jerzego. – Po znajomości mnie wziął – śmieje się pan Jan, bo humor go nie opuszcza także dzisiaj, gdy przyjmuje gości w niewielkim biurze swej firmy w Brzeźnicy.

Ich celem jest zwyciężać – Łupem 9-latków z Dziecięcej Akademii Piłkarskiej padł puchar w Resovia Winter Cup. Ich młodsi o dwa lata koledzy wygrali DAP Winter Cup. Tydzień wcześniej 10-latkowie zdobyli Rzeszów Cup. To tylko niektóre z ostatnich sukcesów adeptów dębickiej szkółki.

Z tyłu mieli Kantora – Reprezentacja Kolegium Sędziów Podokręgu Piłki Nożnej w Dębicy zajęła drugie miejsce w rozegranym w Krośnie turnieju Sędzia Cup o puchar prezesa Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Kazimierza Grenia. Indywidualne wyróznienie odebrał bramkarz Paweł Kantor, który został wybrany najlepszym zawodnikiem imprezy.

Przyjadą goście z Rudek i Koszyc –  O tym, kto zagra w III Noworocznym Halowym Turnieju Piłkarskim z rozstawionymi wcześniej w grupach zespołami Wisły Kraków-Oldboy i Górnego Śląska, dowiemy się po losowaniu. To odbędzie się w samo południe w sobotę 5 stycznia w siedzibie firmy Catering Staf.

Mistrzowie pokonani przez Gwiazdy Ligi –  Piątą edycję Dębickiej Ligi Siatkówki zakończył mecz mistrza z‚ drużyną najlepszych zawodników wybranych z‚ pozostałych zespołów. Po raz drugi w‚ historii zdarzyło się, że lepsza okazała się ekipa Gwiazd Ligi.

Łzy radości mistrzyni – Kiedy ma się na koncie jedenaście tytułów mistrza Polski, wydawać by się mogło, że dwunasty jest już jak chleb powszedni. Nie w przypadku Izabeli Łąckiej, która ten ostatni zdobyła po pięcioletniej przerwie dla nowego klubu – Pino Dębica. Łzy na podium świadczyły o tym, jak ważny był to dla niej sukces.