W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Marianowi Łępie szybki kredyt był potrzebny, by kupić węgiel na zimę. Teraz nie jest w ‚stanie spłacić pożyczonych 600 zł. Dlaczego? Bo w‚ tak szybkim tempie rosną koszty obsługi. Mężczyzna przestrzega nas wszystkich, podobnie jak autorzy medialnej kampanii, byśmy nie dali się nabrać i czytali umowy przed ich podpisaniem.

Zanim wyrzucisz, posegreguj –  Za kubeł niesegregowanych śmieci mieszkańcy Dębicy zapłacą 9 zł od osoby. To tylko o€ 1,50 zł więcej niż za te podzielone na papier, metal, szkło. Choć ustawa miała zachęcić ludzi do wstępnego sortowania odpadów, to uchwała podjęta przez radnych miejskich na pewno ich do tego nie zmotywuje. Uda się to za to na pewno w €gminie Dębica.

Sąd: Nie chciał zabić – To nie było usiłowanie zabójstwa – zdecydował Sąd Okręgowy w Rzeszowie. Dzięki temu dębiczanin Marcin Z. spędzi w więzieniu najwyżej cztery lata. Prokurator, który domagał się dla oskarżonego dużo wyższej kary 10 lat pozbawienia wolności, nie wyklucza, że złoży apelację od wyroku, jaki właśnie zapadł w tej głośnej sprawie.

Żrące substancje mógł sobie wziąć każdy – Uczucie duszenia się, oparzenia z pęcherzami, martwica, wstrząs, zapaść, a nawet zgon – to niektóre efekty kontaktu człowieka z wodorotlenkiem sodu. Do czasu naszej interwencji każdy mógł go znaleźć i zabrać do domu z niestrzeżonego budynku po byłej kotłowni Wytwórni Urządzeń Chłodniczych.

Pytania obywatela Gardziela –  Właśnie minęła rocznica śmierci dra Tadeusza Gardziela, obywatela miasta Dębica, humanisty, politologa, nauczyciela akademickiego i mojego Przyjaciela. Znaliśmy się od 30 lat i nasza bliska przyjaźń trwała aż do Jego śmierci. W lipcu 2010 roku, w trakcie naszego kolejnego spotkania zaproponował mi współpracę nad napisaniem książki o społeczeństwie obywatelskim, którego rozwój w Polsce był Jego pasją. Nie jedyną, ale ważną.

Pięć minus dla wójta Rokosza – Ma rację Stanisław Rokosz, gdy mówi, że chwalenie się przez wójtów i burmistrzów budową dróg czy kanalizacji nie ma sensu. Bo to ich obowiązek. Liczy się to, co włodarzom uda się zrobić dodatkowego, czego nie muszą, ale chcą zdziałać na rzecz gminy. Dla niego to chociażby budowa Łazienek w Latoszynie, oco walczy od lat ico zbliża się do finału.

Domagają się odstrzałów dzików albo likwidacji kół łowieckich – Spacer po lesie dla mieszkańca Żdżar mógł się zakończyć tragicznie. Mężczyzna zawisł na pętli zastawionej na dziki i gdyby nie miał przy sobie telefonu komórkowego i nie zadzwoniłby po pomoc, już by nie żył. Walka z dzikami w gminie Czarna przypomina na razie walkę z wiatrakami. Ludzie są tak wściekli, że domagają się likwidacji kół łowieckich.

Nie tylko malują, kupili też nowe fotele porodowe – Ściany, które odświeża Wojciech Kowal, malarz z Dębicy, będą mieć kolor kremowy. Dobiega końca remont porodówki w Szpitalu Powiatowym. Poprawi się nie tylko wizerunek, zwiększy się też komfort rodzących tu pacjentek. Nie tylko z powodu odnowionych kolorów, ale przede wszystkim dzięki nowoczesnym fotelom porodowym.

Wskazał go świadek – W sobotę 24 listopada na ul. Cmentarnej osobowa skoda uderzyła w drzewo. Gdy na miejscu pojawił się patrol policji, przy rozbitym samochodzie stała kobieta. Okazało się jednak, że to nie ona siedziała w momencie zdarzenia za kierownicą. Dzięki świadkowi udało sie namierzyć kierowcę, który w chwili zatrzymania był kompletnie pijany.

Są już szóstki, są też czwórki i jedynki – Bardzo zróznicowane oceny wpływają na nasz plebiscyt, w którym to państwo, Czytelnicy Obserwatora Lokalnego ocenicie dokonania wójtów, burmistrzów i starosty w pierwszej połowie obecnej kadencji. Akcja jest równoległa ze świadectwami, jakie w redakcji wystawiamy włodarzom – w tym numerze wójtowi gminy Debica.

Dyskutują, które zabytki trzeba odnowić od ręki –  Krystyna Krężel, radna i sołtyska z Borowej cieszy się, że kapliczki w jej miejscowości zostaną odnowione. Będzie to możliwe dzięki programowi opieki nad zabytkami, który radni uchwalili dzień przed upływem zobowiązującego ich do tego terminu.

Na tym skrzyżowaniu potrzebne są lampy –  Przede wszystkim bezpieczeństwo pieszych miał na uwadze radny Grzegorz Pietrzyk zgłaszając na ostatniej sesji potrzebę budowy oświetlenia na skrzyżowaniu drogi mieleckiej i Pustkowa Osiedla.

Prąd wyłączają nie tylko w Brzeźnicy – Mieszkańcom Brzeźnicy, Pustkowa i Paszczyny od lat nagminnie wyłączany jest prąd – twierdzi radny Lech Żurek. Okazuje się jednak, że to problem nie tylko we wspomnianych miejscowościach, ale w całej gminie. Dlatego radni w celu wyjaśnienia sprawy chcą spotkać się z dyrekcją tarnowskiego oddziału firmy Tauron.

40 tys. zł od rolników, 140 tys. zł od firm –  Jan Kania miał po sesji wyjaśnić Zbysławowi Rokicie, czemu w gminie rośnie podatek rolny, i ten od nieruchomości, ale nie rośnie ten płacony przez właścicieli ciężarówek. Ale zrobił to podczas obrad: to dlatego, że sklepu nikt do Przecławia nie przeniesie, ale auta przedsiębiorcy parkować mogą w jakiej chcą gminie.

Podatki: mogło być gorzej –  Nie o złotówkę, a o pięćdziesiąt groszy więcej za metr kwadratowy budynku zajętego pod działalność gospodarczą zapłacą przedsiębiorcy w gminie. Jak mówi starszy Cechu Rzemiosł Różnych Aleksander Sas, tragedii nie ma, choć z pewnością dla niego, jak i innych przedsiębiorców, korzystniejsze było utrzymanie poprzednich stawek.

Marek Leja sołtysem roku na Podkarpaciu –  Jest zawsze tam, gdzie jest potrzebny, zaangażowany w życie sołectwa, cieszy się dużym zaufaniem – takie opinie można usłyszeć w sołectwie Jodłowa Dolna o Marku Lei. To dzięki nim został wybrany sołtysem roku 2012 na Podkarpaciu.

Czekać będą z koszykami – Takiej akcji uczniowie Publicznego Gimnazjum w Brzostku jeszcze nie organizowali. Choć szkolne koło Caritas i Grupa Wolontariatu funkcjonują tu już kilka lat, zbiórkę darów dla najuboższych rodzin przed świętami Bożego Narodzenia przeprowadza po raz pierwszy. Pod patronatem Caritas prowadzone są także inne przedsięwzięcia.

Na parkingu czekał na nich tort –  Była godzina 6:11, kiedy dotarła do mnie wiadomość, że autobus z tancerzami ze Szkoły Tańca i Ruchu Soul Dance wracającymi z mistrzostw świata w Niemczech minął właśnie Balice. Punktualnie o godz. 8 rano zaparkował pod Domem Sportu, a z jego wnętrza wysypała się grupka zaspanych dzieciaków. Zaskoczonych tym bardziej, że na miejscu przywitały ich brawa rodziców i 7-kilogramowy tort z płonacymi racami.

Mikołaj dotrze do Eli – Już po raz szósty w Domu Kultury Mors odbędzie się koncert charytatywny: Mikołaj dociera wszędzie. Tym razem dochód z niego przekazany zostanie 17-letniej Eli Klucznik, uczennicy III LO w Dębicy, cierpiącej na przepuklinę oponowordzeniową i dysplazję stawów biodrowych.

Z Łotwy do Dębicy –  Pierwszą międzynarodową wystawę, która przyjechała z Łotwy, otwarto w Muzeum Regionalnym w Dębicy. Znajdują się na niej pamiątki związane z życiem i działalnością Ferdynanda Ossendowskiego, polskiego pisarza, podróżnika i poszukiwacza.

Bo w Dębicy tak się gra! – Świetnie rozpoczęli rok szkolny uczniowie dębickiej Szkoły Muzycznej. Dawid Lach i formacja Jazz Sen Sue docenieni zostali
przez jury 5. Międzynarodowego Festiwalu Jazz Contest w Tarnowie, a Anna Prucnal i kwartet Niepublicznej Szkoły Muzycznej II stopnia reprezentować będą Dębicę na ogólnopolskich przesłuchaniach.

W Willingen i w Dębicy – Niezwykle pracowity będzie dla Sylwii Ząbek początek grudnia. Najpierw zagra w Mistrzostwach Świata Juniorów w Willingen, a tuż po nich zaprezentuje się przed dębicką publicznością w mistrzostwach Polski. Tu towarzyszyć jej będą także inni reprezentanci Pino-Ventor.

Czwórka, która zatopiła Łódź – Zwycięstwem w półfinale krajowym tenisistki Brzostowianki zapewniły sobie awans do finału krajowego. Zagrają w nim z: AZS Wałkuscy Łomża, AZS Częstochowa i Stellą Gniezno (wszystkie ekstraklasa).