W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Wszyscy znowu dostaniemy po kieszeni. Nasi burmistrzowie i‹ wójtowie od dziesięciu lat wiedzieli, że zmienią się zasady odbioru śmieci i‹ teraz, gdy to się stało, ich jedynym sposobem na to, by nie walały się one po drogach i‹ lasach jest podniesienie opłat nam wszystkim. Jeszcze w ‹tym roku będzie wiadomo, ile podrożeją one w ‹każdym z ‹miast i‹ gmin. Bo, to że ceny pójdą do góry, to pewne. Więcej w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.

Budują, ale kupić nikt nie chce –  Nasz powiat jest drugim po rzeszowskim, w którym buduje się najwięcej na Podkarpaciu. To najnowsze dane oddziału Głównego Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Z roku na rok rośnie liczba oddawanych do użytku mieszkań. Problem w tym, że nikt nie chce ich kupować.

Zator był skutkiem zderzenia z oplem –  O spowodowanie ciężkich obrażeń ciała, które doprowadziły do śmierci człowieka oskarża prokurator 28-latka z Dębicy. W czasie wypadku Grzegorz J. był pijany. Odjechał, nie udzielając pomocy poszkodowanemu mężczyźnie.

Wyłudziła 30 tysięcy, a dziecka nie było –  Wiktoria miałaby dzisiaj dwa latka – pod warunkiem, że by istniała naprawdę. Dziecko wymyśliła 27-latka z Zagórza, było pretekstem do wyłudzania pieniędzy od rzekomego ojca. Kobieta wkrótce stanie przed sądem. Chce poddać się karze.

Maria Kurcz pożegna się z gminą Dębica –  Do 28 listopada jest na zwolnieniu chorobowym, a zaraz potem rozpocznie nowy rozdział w swoim zawodowym życiu. Maria Kurcz, sekretarz gminy Dębica wygrała konkurs na dyrektora Zakładu Opieki Zdrowotnej Przychodni Miejskiej w Józefowie k. Otwocka.

Zajmą się Zawadką, Wisłoką i Wielopolką –  Nie tylko potok Ostra doczeka się regulacji, o czym informowaliśmy w poprzednich numerach OL. Niemal jednocześnie, jak zapowiada Stanisław Stachura, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie, ruszą prace nad obwałowaniem Wisłoki, a także regulacją Zawadki i Wielopolki.

Nie dość, że za nisko to jeszcze jej nie widać –  Gdyby każda tablica informacyjna w Dębicy wzbudzała takie zainteresowanie jak ta postawiona nieopodal oddanego niedawno ronda, to w mieście nie mówiłoby się o niczym innym. Na szczęście tak nie jest. Choć przyznać trzeba, że usytuowanie tej, właśnie rzeczywiście jest dość niefortunne.

Lampa nr 23 na Orlej znów będzie świecić –  Pozytywny finał znalazły prośby mieszkańców Orlej, by przy jednym z newralgicznych punktów ich ulicy przywrócić oświetlenie. Lampa nr 23 powinna świecić już od poniedziałku.

Legendarny pub na sprzedaż –  Najpierw Roksana, potem Rio. Ostatni pub z niepowtarzalnym klimatem idzie na sprzedaż. Obecny właściciel widziałby w nim klub muzyczny. Udostępni nowemu nabywcy kontakty do osób, które organizują koncerty. Czy jednak tak się stanie, zdecyduje kupiec. Pewne jednak jest, że kończy się kolejny etap w działalności lokalu w tzw. blaszaku.

Krawcowe na stażu będą szyć ubrania z polaru –  Aż 175 bezrobotnych będzie mogło skorzystać z programu unijnego, umożliwiającego odbycie półrocznego stażu. Pierwsi chętni już się zgłosili. Wolne miejsca czekają.

Kto chce wiatraków w gminie Żyraków? Mieszkańcy nie. –  Nie ma zgody mieszkanców na budowę wiatraków w ­gminie Żyraków. Najmocniej protestuje Góra Motyczna, ale przeciwników inwestycji jest wiekszość także w ­Zasowie i­ Mokrem. I­ w ­Wiewiórce, choć tam zebranie wiejskie dopiero sie odbędzie.

Komu szóstkę, a komu jedynkę? –  Połowa kadencji to czas, kiedy możemy spróbować ocenić minione 24 miesiące w wykonaniu władz samorządowych. Obserwator Lokalny oceny wystawia na publikowanych od kilku tygodni świadectwach. Wy, nasi Czytelnicy, nie musicie się z nimi zgadzać i możecie ocenić starostę, burmistrzów i wójtów według własnego uznania. Dajemy Wam taką możliwość w ogłaszanym przez nas plebiscycie.

Najwięcej pieniędzy wydadzą na remont gminnych dróg –  Mieszkańcy, rady sołeckie i sołtysi byli jednomyślni. Pieniądze przyznane przez gminę w ramach funduszu sołeckiego w większości wydane zostaną na remont dróg. W niektórych miejscowościach na pomoc liczyć mogą również szkoły i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Choć nie tylko. Sołtys Stasiówki za część pieniędzy kupi wykaszarkę.

Zawierzbie bez Joncówki? –  Jońcówka ma zostać w sołectwie Żyraków – taką opinię wyrazili uczestnicy zebrania w tej wsi. Odmiennie niż mieszkańcy Zawierzbia. Ostateczna decyzja należeć będzie do Rady Gminy.

Żeby coś się działo –  Nagoszyn otwarty na zmiany to najmłodsze w gminie stowarzyszenie. Tworzą je energiczne kobiety, które chcą, by we wsi coś się
działo i mają nadzieję, że zarażą tym innych mieszkanców.

Za sprzedaż z ciężarowego zapłacą 30 złotych –  Stanisław Mozgowiec został wybrany na inkasenta, który będzie pobierał opłaty od sprzedających na targowiskach w gminie. Radni ustalili również wysokość stawek za handel na przeznaczonych do tego placach.

Andrzejki już za nimi, ale kolejne atrakcje czekają –  Wyjazd do kina w Rzeszowie na film o Asteriksie i Obeliksie będzie dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzostku jednym z elementów obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych (przypada 3 grudnia). Ich opiekunowie dbają, by i na co dzień tym, z którymi los nie zawsze obchodzi się łaskawie, nie zabrakło atrakcji.

Ty też możesz pójść tą drogą –  Z życia małżeńskiego nie można wyeliminować trudnych chwil. Wiedzą o tym pary, które tworzą wspólnoty Domowego Kościoła. W ich przezwyciężeniu pomaga modlitwa oraz wsparcie udzielane przez krąg rodzin, do którego należą. Anna i Jacek Nowakowie są w nim od 24 lat inie wyobrażaja sobie życia bez niego.

Autobus odjechał. Dzieciaki juz tańczą – Udało się! W niedzielny wieczór, tuż przed godziną 22 młodzi tancerze z Mistrzowskiej Szkoły Tańca i Ruchu Soul Dance wyruszyli na Mistrzostwa Świata Show Dance w Riese w Niemczech.

Asvalt zaprasza na urodziny –  Kiedy pięć lat temu Tomasz Dumara, znany jako Asvalt, zakładał internetowy serwis Podziemny Rock’n’Roll, miał już na swoim koncie kilkadziesiąt zorganizowanych koncertów. Nie spodziewał się jednak, że jego działalność tak się rozkręci. Pod szyldem PR zrobił ich jeszcze prawie 160. Jubileuszu 5-lecia nie mógł więc świętować inaczej, jak organizując kolejny mini festiwal.

Święty Mikołaj przyjdzie do Morsów i rozda paczki – Nie raz, a przynajmniej trzy razy odwiedzi św. Mikołaj Dom Kultury Mors w Dębicy. Po raz pierwszy przyjdzie 6 grudnia na koncert charytatywny na rzecz Eli, uczennicy Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy. Później przyniesie paczki dzieciakom ze świetlic środowiskowych i podopiecznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, by w końcu spotkać się z członkami Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Radość.

Kaszowski nadal za mocny –   Kiedy na początku drugiej tercji UKH Cheeloo po bramkach Jacka Szweda i Radosława Wituszyńskiego doprowadził do wyrównania (4:4), temperatura na lodowisku sięgnęła zenitu. Niestety później inicjatywę przejęli goście, którzy uniemożliwili dębiczanom rewanż za wysoką porażkę w Krynicy.

W biegach najlepsi uczniowie z Zespołu Szkół w Zawadzie –  Reprezentanci Zespołu Szkół w Pustkowie Osiedlu prowadzą po rozegraniu dwóch rund Ligi Gminnej Lekkiej Atletyki. Ich przewaga nad rywalami z Gumnisk i Zawady jest jednak niewielka.

Na Podkarpaciu są po prostu najlepsze –  Zwycięstwem w­ Wojewódzkim Pucharze Polski we Frysztaku zawodniczki Brzostowianki zapewniły sobie awans do półfinału PP na szczeblu centralnym. O­ finał rywalizować będą z ­reprezentantkami województwa małopolskiego, łódzkiego i­ świętokrzyskiego.

Zgłosiło się tylko 5 szkół – Mimo sukcesów Polski na światowych arenach piłka ręczna nie cieszy się w Dębicy dużym zainteresowaniem młodzieży. Do rywalizacji w XXI DOM przystąpiło tylko 5 ekip. Zarówno wśród dziewcząt, jak i wśród chłopców wygrali przedstawiciele SP nr 5.

Start na trzy złota –  Kiedy sumici z Nagawczyny i Lubziny wybierają się na zawody, możemy być pewni, że nie wrócą z nich z pustymi rękami. Do Łęcznej na Międzynarodowy Turniej Sumo pojechało ich sześciu i każdy z nich przywiózł z sobą medal.

Kamień był miękki –  Podopieczne Agnieszki Garstki miały pecha. Trafiły na mający dzień konia zespół z Rzeszowa, z którym pomimo ambitnej postawy nie udało się wygrać. Więcej szczęścia mieli zawodnicy trenera Witolda Brniaka, którzy od rywali z Kamienia byli po prostu lepsi.

Druga wygrana Furgała –  Mariusz Furgał z dębickiej Wisłoki wygrał Memoriał Mistrzów Kazimierza Lipienia i Ryszarda Świerada. W walce finałowej pokonał zawodnika Olimpijczyka Radom Daniela Rutkowskiego. W drodze do finału nie dał szans m.in. swojemu bratu Adamowi. Była to jego druga wygrana w organizowanym w Dębicy turnieju.