W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Prokurator bada, czy to błędy lekarskie były przyczyną śmierci 27-letniej kobiety i 31-letniego pacjenta. Ten drugi cierpiał na zapalenie trzustki, a do domu został odesłany, by leczyć zatrucie pokarmowe. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.  Poza tym:

Powstanie PKS Monis Dębica? – Gustaw Fediów, właściciel firmy transportowej Monis z „Bielów, już negocjuje warunki przejęcia spółki PKS Dębica. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, stanie się głównym przewoźnikiem w„ powiecie. Pod znakiem zapytania stoi los 130 osób zatrudnionych w „PKS-ie.

Wyrok za wyznanie miłości – W kwietniu usłyszał wyrok, wkrótce ponownie stanie przed sądem. Tym razem oskarżony o kierowanie grózb karalnych i naruszenie nietykalności osobistej. Dębiczanin Łukasz P. chce dobrowolnie poddać się karze. Zadeklarował, że za ostatnie przestępstwo odpokutuje dwumiesięcznym pobytem w zakładzie karnym.

Zatruła się czadem – o krok od tragedii –  Z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafiła do szpitala 14-letnia mieszkanka Dębicy.

Stu do jednego –  Stu uczestników zebrania wiejskiego w Górze Motycznej głosowało przeciwko lokalizacji w pobliżu ich wsi farmy wiatraków. Jej budowę poparł tylko jeden z uczestników spotkania.

Flaga przy Ratuszu tylko na najważniejsze święta – Dlaczego flaga przed Ratuszem łopocze tylko podczas narodowych świąt, chcieliby wiedzieć nasi Czytelnicy. W magistracie dowiadujemy się, że takie są przepisy. – Uważam je za bzdurne – zżyma się wiceburmistrz Jerzy Gągała.

Będzie dotacja, to będzie i remont – Kiedy w połowie sierpnia na cmentarzu parafialnym w Dębicy dali o sobie znać wandale, ks. Ryszard Piasecki narzekał, że nie ma pieniędzy na remont ogrodzenia nekropolii. Od tego czasu minęło kilka miesięcy i wszystko wskazuje na to, że fundusze się znajdą. Dotację na ten cel przyznać ma Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

W ich pracy konieczna jest wiedza i… odwaga – Pierwsza oznaka zbliżającej się zimy to dla Agnieszki Piotrowskiej nie szron pojawiający się na trawie w ‚listopadowy poranek, a‚ wydłużająca się kolejka chętnych po zasiłek. Skurczy się ona dopiero wiosną, kiedy ruszą prace sezonowe. A‚ ona jako pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w‚ Dębicy
znowu zastąpi kominiarza i‚ sprawdzi, czy jej podopieczni mają w‚ domach drożne przewody kominowe.

Ma być droga, oświetlenie i ekrany dźwiękochłonne – Krzywa i dziurawa droga, brak kanalizacji deszczowej, to tylko niektóre bolączki mieszkańców ul. Łąkowej. Twierdzą, że ta część miasta została już dawno zapomniana przez władze. Już krótka wizyta na miejscu sprawia, że trudno się z takim twierdzeniem nie zgodzić.

Ta plomba kosztuje –  Choć Stanisław Żurek musiał sam pokryć naprawę bezpiecznika w swoim domu, to zakład energetyczny obciążył go jeszcze kosztami założenia plomby. Mieszkaniec Dębicy nie rozumie tego, bo przecież płacąc abonament za prąd za usunięcie awarii dokładać nie powinien.

Szukali go listem gończym, sam się zgłosił po 10 latach – Po latach poszukiwania listem gończym, wrócił do kraju, przypomniał się prokuratorowi i zadeklarował, że chce się poddać karze. Mieszkaniec gminy Dębica był ścigany, bo ciążą na nim zarzuty za oszustwa. Dotyczą 38 firm i kwoty ponad 200 tysięcy złotych.

Powinni poinformować –  Do przychodni nie mogła dojechać karetka, ani samochód towarem do apteki. Klaudia Walkowicz, właścicielka kamienicy przy Czarnieckiego nie rozumie, dlaczego nikt jej nie informował o rozpoczęciu robót przy budynku.

Zatańczyli po 16 latach przerwy, specjalnie na złoty jubileusz –  Zarówno dla Ewy Paligi, jak i Haliny Burakowskiej, Dom Kultury Firmy Oponiarskiej, który działa od 50 lat, to wyjątkowe miejsce. Ta pierwsza się w nim urodziła. Ta druga była jego szefową przez siedemnaście lat. I łza w oku się jej zakręciła, gdy podczas jubileuszowych obchodów, po 16 latach przerwy, na scenie znów pojawił się Zespół Pieśni i Tańca Małopolska. To z nim jeździła niegdyś na koncerty po całej Europie.

Marek Rączka też na minus pięć – Marek Raczka, wójt Zyrakowa, rzadzi dopiero od dwóch lat. Za pierwszy okres sprawowania władzy otrzymuje od nas podobna ocene jak wójt Czarnej Józef Chudy i burmistrz Brzostku Leszek Bieniek. Wydaje sie, ze to dla niego dobry prognostyk na przyszłosc. A przed nami jeszcze swiadectwa dla wójta gminy Debica, burmistrza Debicy i starosty.

Dziki zryły boisko przy szkole w Grabinach –  Nikt nie ma wątpliwości, że ten mecz wygrały one. I to walkowerem. Dziki weszły do centrum Grabin i przeorały boisko sportowe przy zespole szkół.

Droga jest, ale tylko na mapach – Kiedy w 2001 roku Józef Matłok z Brzeźnicy dzielił swoją ziemię na działki był przekonany, że kilka z nich uda mu się sprzedać. Szczególnie że dojazd do nich prowadzić miał gminną drogą. Sęk w tym, że ta przez 11 lat nie została zbudowana. A wszystko przez 23 metry należące do sąsiada, który nie jest zainteresowany ich sprzedażą.

Znalazł tutaj ślady wojennej zawieruchy –  Konrad Szmyd zakończył pierwszy etap poszukiwań miejsca spoczynku czerwonoarmistów: Wasylija Ustimova oraz Michaiła Riżkowa. Szukał ich – jak dotąd bezskutecznie – od czerwca. – W pozornej porażce przedsięwzięcia można znaleźć jasne strony – mówi dębiczanin. I zaznacza, że akcję przerywa na zimę, ale jej nie kończy. Z wiosną wróci na pogranicze Żyrakowa i Zawierzbia, aby szukać dalej.

Zarząd Cechu nie chce podniesienia podatku – O złotówkę za metr kwadratowy miał zostać podniesiony podatek od budynków lub ich części, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Projekt uchwały został jednak zdjęty z porządku obrad. A wszystko przez…tradycję.

Za starostę – Bugno –  W porządku sesji Rady Gminy Jodłowa znalazł się punkt: spotkanie z władzami powiatu. Radni mieli do starosty wiele pytań, ale Władysław Bielawa z zaproszenia nie skorzystał. Nie przyjechał też przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Łoś-Kamiński. Honor ratował radny Ferdynand Bugno.

Tutaj każdy kto chce, może śpiewać na chwałę Boga – W zeszłym roku były drugie.W tym udało im sie wygrac. Duet Agnieszka i Kinga Kutrzuba ze Straszęcina zwyciężyły w kategorii
zespoły podczas XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej Polonia Semper Fidelis.

Księga pamiątkowa i cztery klarnety – Koncert Cracow Clarinet Quartet otworzy 26 listopada Obchody Roku Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy. Ale to nie krakowscy muzycy, a nauczycielki szkoły muzycznej: Jadwiga Kania i  Renata Żabicka będą tego dnia najważniejsze. Wtedy bowiem premierę mieć będzie książka ich autorstwa zatytułowana Hortus Musicus. Księga Pamiątkowa Krzysztofowi Pendereckiemu w 80. rocznicę urodzin.

Na parkiecie było gorąco –  Pięknie i kolorowo było w ostatnią sobotę w Domu Kultury Mors. W odbywającym się tam Międzynarodowym XIII Turnieju Tańca Towarzyskiego Złota Para wzięło udział prawie 200 par z 40 klubów tanecznych, nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Tancerze rywalizowali w 18 klasach i stylach tanecznych.

Prucnale muzykę mają we krwi – Bartłomiej Prucnal z zespołem N.S.I. zdobył I miejsce i Grand Prix 5. edycji Azoty Tarnów International Jazz Contest Festiwal. Jego kuzyn, Paweł z formacją Jazz Sen Sue na tej samej imprezie zgarnął drugą nagrodę w kategorii do 19 lat. To jednak nie przypadek, że na tym samym festiwalu dwóch muzyków o tym samym nazwisku sięga po najwyższe laury. Bo wszystko ponoć zaczęło się od dziadka Kazimierza i jego pięciu braci.

Mistrzyni świata wushu wróciła do domu –  Kiedy jeszcze przed mistrzostwami Gabriela Żmuda, nazywana przez ojca Gabi, poprosiła go by kupił jej tablet, ten zażartował, że dostanie go, jeśli z Chin przywiezie złoto. Nie spodziewał się pewnie, że jego słowa okażą się prorocze, a córka z V Mistrzostw Świata Wushu Tradycyjnego w Szanghaju wróci z tytułem mistrza świata. I teraz choćby nie wiem jak się zapierał, to wyjścia nie ma. Wymarzony sprzęt musi trafić pod choinkę.

Udana pogoń Mitka – Grająca bez etatowego bramkarza ekipa Kolegium Sedziów długo prowadziła z… faworyzowanym Olimpem 2:0. Na powstrzymanie Jacka Mitka recepty jednak nie znalazła i… musiała uznac wyzszość rywali. Emocji nie brakowało takze w… pozostałych meczach I…ligi PLHFD.