W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Choć w Poldimie Dębica, teraz na powrót przemienionym w Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe została połowa z dawnej załogi, to i tak czekają ich kolejne zwolnienia. Pracownicy żyją w niepewności, nie wiedzą, ilu z nich będzie musiało odejść z firmy. A skala bezrobocia w powiecie sprawia, że szanse na nową pracę mają niewielką. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Zmiana miejsc, ale oczekiwana – Niespodzianki nie było – nowym przewodniczącym Rady Miejskiej jest Stanisław Leski. Taka była umowa z„ początku kadencji. Nie zaskoczył równiez wybór Stefana Bieszczada na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Jako szef tego gremium bedzie mógł bardzo wnikliwie skontrolować, jak pracuje włodarz, o„co sam niedawno wnioskował.

Po roku od rozboju w Brzostku jest akt oskarżenia – Przestępcy odetchnęli z ulgą, kiedy okazało się, że policja umorzyła dochodzenie w sprawie rozboju, do którego doszło przed rokiem w Brzostku. Ale ucieszyli się za wcześnie, bo rok po zdarzeniu zostali namierzeni. Wkrótce staną przed sądem, gdzie prokurator wysłał już akt oskarżenia. Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Niepodległość – czym jest dzisiaj? –  Niepodległość to dobro, które każdy Polak powinien szanować, doceniać i kochać. Bez niepodległości nie możemy mówić o państwie czy suwerenności.

Wiadukt zamknęli, a informacji zabrakło –  Dziesiątki telefonów odebraliśmy w  poniedziałek 7 listopada, pierwszy roboczy dzień zamknięcia przejazdu pod wiaduktem na ulicy Sandomierskiej. Pasażerowie MKS żalili się, że zmianie uległy godziny jazdy autobusów nr 1, 11 i 12, a nawet ich trasy, a na przystankach nie było o tym ani słowa informacji.

Słucha i góralom nie wierzy –  Sprawdza długoterminowe prognozy i słucha przepowiedni górali, ale do obu sposobów przewidywań pogody podchodzi z dużym dystansem. Bogusław Dydo, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych mówi, że jest już przygotowany do zimowej akcji na drogach. Ale z góry też zakłada, że kierowcy i tak, jak co roku, nie będą zadowoleni.

Walka o pieniądze wrze w Wisłoce –  To, że Klub Sportowy Wisłoka od dawna nie jest w dobrej kondycji finansowej, jest tajemnicą poliszynela. Sytuację miała poprawić sprzedaż działki, na której kiedyś były korty tenisowe, a ostatnio służyła jako bazar. Pieniądze pozwoliły spłacić długi, ale też stały się powodem do kolejnych niesnasek między działaczami. W klubie znów wrze.

Przewrót Listopadowy –  Dębica odzyskała niepodległość 1 listopada 1918 roku, kiedy najpierw Franciszek Kolbusz, a po nim Tadeusz Łubienski, objęli funkcje wojskowego komendanta miasta. Przedstawiamy obszerne fragmenty tekstu, przedstawiającego tamte wydarzenia, który w 1934 roku ukazał się w piśmie Echo z nad Wisłoki. Autorem jest Stanisław Wiśniewski, redaktor tej gazety, emerytowany profesor gimnazjum, jeden z założycieli i prezes Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Jak sam napisał, historia Przewrotu Listopadowego w Dębicy opowiedziana została przez świadków: adwokata Dra Sydona Friedberga, radcę sądu powiatowego Stanisława Dihma oraz profesora gimnazjum dębickiego Józefa Wyrobka.

Doktor Kuba ratuje Freda, czyli historia z happy endem –  Kiedy Jakub Łętek ratował starego wyżła, nie pytał, kto mu za to zapłaci. A kiedy poznał historię psa, zrezygnował z honorarium. Dziś Fred jest leczony i cieszy się starością bez bólu. To dzięki temu, że na swojej drodze spotkał lekarza, który potrafi zauważyć i docenić więź, jaka łączy człowieka i zwierzę.

Pomaga cierpiącym – Choć przeżył dwanaście operacji i śmierć kliniczną, nadal pomaga tym, którzy są w potrzebie. Niedawno Katolickie Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Ruchowo z Limanowej odznaczyło go statuetką Brązowego Cyrenejczyka.

200 lat dla Pani Marii –  Jest w świetnej kondycji, nie zażywa leków, nie chodzi do lekarza i nawet nie nosi okularów. Setne urodziny we wtorek 30 października świętowała Maria Kołakowska z Brzeźnicy.

Jeszcze raz ślubowali miłość i małżeńską wierność – To spotkanie pełne było wzruszeń – jubileusz Złotych Godów obchodziło 15 par. Wszyscy odebrali medale przyznane przez prezydenta RP za wspólnie spędzone lata.

W Strzegocicach powstanie farma wytwarzająca prąd –  Ponad 100 tysięcy złotych rocznie może wpłynąć do miejskiej kasy od dzierżawcy gruntu, który w Strzegocicach chce wybudować farmę fotowoltaiczną, czyli system solarów, z których pozyskiwana będzie energia elektryczna. Pierwotnie teren miał być sprzedany, jednak burmistrz Ewa Gołębiowska podjęła inną decyzję.

Wyjazd do Rumunii był tylko jednym z siedmiu – Gdyby Agnieszka Śniadach poddała się przy pierwszej próbie, uczniowie z Siedlisk Bogusz nie pojechaliby do Rumunii, a tym bardziej do sześciu innych krajów. Walczyła jednak do skutku, aż szkoła, w której uczy angielskiego, została jednym z partnerów w programie Comenius. Młodzież zawdzięcza jej szansę na przygodę życia.

Droge do Redemptorystów odkrył w siódmej klasie –  Gdy był w siódmej klasie zobaczył chmurę, z której wyłaniał się złocisty rózaniec. Powiedział o tym matce, ale ta nic nie widziała, nie mówił więc o tym juz nikomu, by się z niego nie śmiano. Odczytał to jako znak Matki Bożej dla siebie, bo różaniec przy pasie nosili redemptoryści. W zgromadzeniu tym o. Kazimierz Kudroń spędził 57 lat.

Rap i reggae w Rio – Reggaeowa Czwarta Brygada Rowerów Podwodnych i młodzi lokalni raperzy wystąpią podczas trzeciej edycji imprezy Rio Granda. Gwiazdami wieczoru będą Fotoz Muz i Rastamaniek, czyli duet Jasna Liryka.

Najlepsi w Łańcucie – Karolina Cierpich i Marcin Zawora z klubu Złota Para w Dębicy, zajęli pierwsze miejsce i zdobyli tytuł Mistrzów Podkarpacia w tańcach latynoamerykańskich.

Melodyjne miejskie granie z rockowym zacięciem – Przed dębicką publicznością po raz pierwszy wystąpili w maju zeszłego roku, a już w listopadzie światło dzienne ujrzy ich debiutancki materiał. W skład Direction, bo o tej grupie mowa, wchodzą muzycy zespołów: Illuminandi, Rumor, Pospolite Ruszenie i Portal Qwert.

Dominika naszą nadzieją –  Siatkarka Wisłoki Dominika Bochenek weźmie wraz z kadrą Podkarpacia udział w Turnieju Nadziei Olimpijskich w Spale, który odbędzie się w dniach 8-11 listopada. Najlepsze dziewczyny mają szanse dostać powołanie do reprezentacji Polski.

Worek goli MOSiR-u –  Po rozegraniu pięciu kolejek spotkań w II lidze PLHFD żadna z drużyn nie może się pochwalić kompletem punktów. Jedyną niepokonaną zaś ekipą jest MOSiR, który w związku z tym zajmuje pierwsze miejsce w tabeli.

Sanok pokonany, Lublin rozbity – Od dwóch zwycięstw rozpoczęli zmagania w II lidze hokeja seniorzy UKH Cheeloo Dębica. Szczególnie cieszy wywalczony po zaciętym boju komplet punktów w Sanoku.