W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Trzech mieszkańców Dębicy zostało oskarżonych o udział w gwałcie zbiorowym. Odpowiedzą także za pobicie. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani, grozi im kara od 3 lat więzienia.  A poza tym:

Zagrożonych wścieklizną jest szesnaście miejscowości – Jeśli mieszkasz w Brzostku i chciałbyś wyjechać teraz za granicę, zabierając z sobą psa, nie dostaniesz zgody na jego wywóz od Powiatowego Lekarza Weterynarii. Taki sam rygor dotyczy 15 innych miejscowości w powiecie, uznanych przez wojewodę za obszar zagrożony wścieklizną. Chorobę tą stwierdzono u lisa zabitego w Kamienicy Dolnej.

Tylko dwa ciosy, mężczyzna zmarł – Oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci stanie przed sądem mieszkaniec gminy Brzostek. To finał zdarzenia, do którego doszło w lipcu w Gorzejowej.

Lifepak uratował już życie trzech z zawałem – Pacjenta z podejrzeniem zawału mogą zdiagnozować jeszcze w karetce pogotowia i omijając konsultację w szpitalu od razu zawieźć na leczenie do specjalistycznej placówki. Szpital Powiatowy w Dębicy wzbogacił się o nowoczesny sprzęt do transmisji danych. Skorzystało na tym już trzech pacjentów z Dębicy, Dobrkowa i Braciejowej.

Niepoczytalny nie będzie ukarany – Pacjent jest niepoczytalny, więc nie może być ukarany – zdecydował prokurator rejonowy w Dębicy i umorzył postępowanie wobec pensjonariusza oddziału psychiatrycznego dla podsądnych. Doniesienie do prokuratury złożyła…rzecznik praw pacjenta.

Nie oddajcie AB RhD+ – Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie zwróciło się z prośbą do dawców z grupą krwi AB RhD+ o nieoddawanie krwi.

Dyskutowali na temat sytuacji na rynku i o przyszłości – O sytuacji gospodarczej firm w 2012 roku oraz o możliwościach wspierania finansowego ich działalności dyskutowali podczas konferencji w Hotelu Gold przedstawiciele przedsiębiorstw oraz samorządowcy i ekonomiści.

Handlować będą nadal, ale już w zabytku – Prawie trzy lata czekał Wojewódzki Konserwator Zabytków, aż Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej złoży wniosek o wpisanie dębickiej synagogi do rejestru zabytków. Dłużej jednak czekać nie zamierza. By uchronić bożnice przed zupełnym zniszczeniem, zrobi to z urzędu. Choć handlu w byłej swiątyni to nie zakończy, to przynajmniej zmusi właściciela do prac remontowych.

Wspólnie przez życie od pięćdziesięciu już lat – Dwadzieścia sześć małżeństw w Dębicy uhonorowano medalami Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawane przez prezydenta RP.

Kości musiały tutaj leżeć bardzo długo – Ludzkie szczątki znaleźli robotnicy pracujący przy przebudowie linii kolejowej w Dębicy. Biegli sprawdzą, z jakiego okresu pochodzi szkielet.

Kierowcy uwaga na zmiany – Wybierasz się na cmentarz samochodem, sprawdź, jak najlepiej tam dojechać. Policjanci będą nie tylko kierować ruchem, ale też kontrolować prędkość, z jaką jadą kierowcy oraz ich trzeźwość. Policyjna Akcja Znicz potrwa do 4 listopada.

Kładka nad czwórką nie dla wszystkich – Nad krajową czwórką wkrótce pojawi się kładka dla pieszych. Budowana jest ona na  skrzyżowaniu ulic Gawrzyłowskiej i Lwowskiej. Mimo, że jeszcze jej nie ma, budzi sporo kontrowersji.

Nad ich grobami we Wszystkich Świętych staniemy po raz pierwszy –  Kim był Adam Seczyk, wie kazdy debiczanin, który musiał poddac sie borowaniu zeba. O Stanisławie Pollerze słyszeli wszyscy, którzy interesuja sie debicka piłka. Zasług dla Debicy Tadeusza Gardziela tez nikomu blizej przedstawiac nie trzeba. Ich wszystkich, a takze wielu innych mniej lub bardziej znanych ludzi, pozegnalismy w ciagu ostatnich 12 miesiecy. Odwiedzic mozemy ich juz tylko na cmentarzu.

Gołębiowska z plus czwórką – Burmistrz Pilzna Ewa Gołebiowska jest trzecim włodarzem gminy, który otrzymuje od nas cenzurke na połowe kadencji. Po podsumowaniu jej działan w­róznych dziedzinach zasłuzyła naszym zdaniem na czwórke z ­plusem. Do poprawy ma duzo szczególnie w­polityce oswiatowej, promocji gminy i­współpracy z­organizacjami pozarzadowymi.

W Zakładzie Karnym było bardzo gorąco – Międzynarodowa organizacja ekologiczna skupiająca najbardziej radykalnych działaczy,
stosująca terror ekologiczny po ujawnieniu przez dziennikarzy informacji o transporcie koleją dużego załadunku toksycznych substancji chemicznych organizuje i przeprowadza manifestację przed Zakładem Karnym.

Mieszkańcy Borowej mają już zwoją świetlicę – Już nie będą spędzać wolnego czasu na przystanku autobusowym albo pod sklepem. W Borowej zaczęło działać Wiejskie Centrum Kultury.

Gminne stypendia rozdane. Najwięcej dostali studenci – Na stypendia socjalno-naukowe dla najzdolniejszych uczniów i studentów gmina w tym roku przeznaczyła 35 tys. zł. Ponad połowa tej kwoty trafiła do stypendystów jeszcze w kwietniu. W ostatni piątek rozdysponowane zostało pozostałe 17 tys. zł.

Jeździć się nie da – Kiedy Grażyna Skrzypek, pielęgniarka z ośrodka w Bobrowej oddaje auto do naprawy, mechanik pyta zawsze, gdzie
tak zniszczyła samochód. Gdyby zobaczył drogę, którą kobieta dojeżdża do pracy, przestałby się dziwić. Dziura na dziurze. Dobra wiadomość to taka, że władze planują tu remont.

Jeśli radni zagłosują na tak, to jest szansa na przebudowę – Temat przebudowy drogi powiatowej w Pilźnie, w kierunku Szynwałdu
powraca. Mimo wcześniejszych prób, nie udało się wyremontować drogi na całej długości. Teraz radni zdecydują, czy dołożyć powiatowi 200 tysięcy złotych do inwestycji. Wiadomo, że nie wszystkim podoba się pomysł tak dużego dofinansowania.

Na ratunek nagrobkom – Wojciech Staniszewski nie mógł  już dłużej patrzeć, jak na brzosteckim cmentarzu niszczeją zabytkowe
nagrobki. Z pomocą młodzieży i innych zainteresowanych inicjatywą mieszkańców Brzostku, chce zrobić ich inwentaryzację i stopniowo przywracać im dawny wygląd.

Jan Paweł II nie da wiernym z Dobrkowa spokoju – Swiecacy pomnik Jana Pawła II na przykoscielnym placu w Dobrkowie ks. dziekan  Franciszek Pacholik nie miał watpliwosci. Figura papieza Polaka ma z wysokosci postumentu, na którym staneła, budzic sumienia
wiernych i nawoływac ich do modlitwy i poprawy zycia, szczególnie w roku wiary.

Dębica śpiewa i nie mieści się na scenie – Finalisci II Powiatowego Festiwalu Piosenki Młodziezowej zorganizowanego w ramach IV edycji Festiwalu Debica Spiewa ledwo zmiescili sie na scenie. Czeka ich jeszcze trudniejsze zadanie. Beda musieli zmiescic sie w studiu, by nagrac płyte, która bedzie ukoronowaniem tegorocznej imprezy.

Niebieska kapliczka Jacka wyróżniona – Łzy w oczach miała Teresa Burzyńska z Dynowa odbierając dyplom za zwycięstwo w IV Konkursie Fotograficznym Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Nie mniej wzruszony był Jacek Zarychta z Dębicy, który otrzymał wyróżnienie.

Szpilki trzeba było ściągnąć – Radości życia pozazdrościć mógłby im niejeden nastolatek. Grają, śpiewają i występują już 35 lat.
A do tego, mimo wieku, potrafią się bawić nawet kilka dni z rzędu. Zespół Ludowy Morsy właśnie obchodzi swój jubileusz.

Skarbek ze średnią trzy gole na mecz – Bardzo dobrze rozpoczął rozgrywki w I lidze PLHFD Igloobud. Z kompletem zwycięstw i najlepszym bilansem bramkowym drużyna ta przewodzi w tabeli, choć po piętach depczą jej faworyci.

Tor przeszkód tak, ale nie dla Czarnej – Ponad siedemdziesieciu uczniów wzieło udział w powiatowym turnieju Bezpieczenstwa Ruchu Drogowego, który w tym roku zorganizowany został w gminie Jodłowa. Zmiana miejsca nie przyniosła rewolucji w wynikach. Najlepsi byli zawodnicy z Czarnej, którzy zdominowali rywalizacje.