W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Gdyby 34-latek z Dębicy przewidział finał tej znajomości, pewnie nie zadzwoniłby do Marka D. i nie zaoferował sprzedaży luksusowego samochodu. Dziś nie ma ani auta, ani pieniędzy za nie. Ma za to wyrok za fałszywe zeznania i nadzieję, że policja dorwie tego, który go oszukał na 300 tysięcy złotych. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.  A poza tym:

Nie ma ich, gdy są potrzebni –  Straż Miejska istnieje i działa, ale często się zdarza, że nie ma jej wtedy, gdy jest naprawdę potrzebna. Nie pełni słuzby ani w nocy, ani w niedzielę. Nie spełnia oczekiwań mieszkańców, mimo że jej utrzymanie kosztuje rocznie 683 438 zł. W takiej sytuacji albo powinna zostać przeorganizowana, albo zlikwidowana.

Na wiadukt możemy poczekać do 2014 roku – Już kwartał opóźnienia ma wykonawca wiaduktu przy ul. Świętosława. I niestety wszystko wskazuje na to, że prace potrwają jeszcze długo. Ile? Tego dokładnie nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że ma czas do… 2014 roku.

W radzie wymiana przewodniczących –  Zmiany w Radzie Miasta Dębicy. Funkcję przewodniczącego przejmuje Stanisław Leski, a Stefan Bieszczad dowodził będzie Komisją Rewizyjną.

Medale dla przyjaciół Mechanika – Ksiądz Józef Dobosz, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego i Janusz Urbanik, właściciel i prezes zarządu firmy Ventor, otrzymali medale Komisji Edukacji Narodowej. Przyznano je za zasługi dla oświaty i wychowania na wniosek dyrekcji Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy.

Przy Sandomierskiej rośnie dom z sercem –  Pieniędzy może zabraknąć, ale zapału i­nadziei, że się uda – nigdy. W ­Dębicy buduje się ośrodek dla tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy – chorych, samotnych, inwalidów i­ bezdomnych. Ten dom to inicjatywa tutejszego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Z­ całą pewnością, bardzo potrzebna. Tak jak fundusze, by ogromne przedsięwzięcie doprowadzić do końca.

Nagroda kuratora jedna – Zbigniew Drzymała, dyrektor Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy jako jedyny w tym roku otrzymał nagrodę kuratora oświaty, podczas obchodów miejskich Dnia Edukacji Narodowej. Siedem osób otrzymało również medale Komisji Edukacji Narodowej.

Boi się, że gdy nadejdzie zima, bloki znów będą przemakać –  Ekspert budowlany od czterech lat nie dostał odpowiedzi na żadne pismo, które przesłał do Administracji Domów Mieszkalnych – a wysłał ich już kilkadziesiąt. Walczy o usunięcie usterki, która jego zdaniem wpływa na tworzenie się zacieków na blokach i w mieszkaniach przy ulicy Strumskiego, gdzie mieszka. Jego zarzuty odpiera prezes ADM.

Znowu pachnie tutaj chleb –  Po kilku miesiącach przerwy piekarnia założona przez rodzinę Roztoczyńskich znów działa. Ale z nowym właścicielem i pod nowym szyldem.

Piątka dla wójta Roberta Muchy –  Jako drugi po burmistrzu Brzostka Leszku Bienku świadectwo na połowę kadencji otrzymuje od nas wójt Jodłowej Robert Mucha. Jego średnia z róznych obszarów działania pozwala na wystawienie mu piątki. A za współpracę z mediami dostaje wyjątkowo +6, bo jako jedyny włodarz często sam bez proszenia informuje o ciekawych tematach.

Nagrody dla nauczycieli – Sześć nagród od wójta i trzydzieści sześć od dyrektorów otrzymali nauczyciele szkół podstawowych i gimnazjów z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przy tej okazji uczniowie z Zespołu Szkół w Czarnej dodatkowo nagrodzili czterech pedagogów nadając im tytuły najbardziej sympatycznego, sprawiedliwego, troskliwego i dowcipnego nauczyciela.

Razem przeżyli pół wieku – Jaki jest przepis na udany związek? – Należy optymistycznie patrzeć na świat i cieszyć się z każdego danego nam dnia – twierdzi Kazimiera Wójcik z Brzeźnicy, która wraz z mężem Janem i jedenastoma innymi parami odebrała Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Nauczycielski trud doceniony w święto –  Tegoroczny Dzień Nauczyciela był szczególny dla pedagogów uhonorowanych z tej okazji. Były nagrody wójta gminy oraz awanse na wyższe stopnie zawodowe. W sumie wyróżnionych zostało 24 nauczycieli.

Na zwierzęta pieniędzy nie ma, ale muszą się znaleźć – Znaleźli dwie suczki – matkę ze szczenięciem. Poinformowali gminę. Okazało się, że nie ma pieniędzy na przetransportowanie i utrzymywanie ich w schronisku, z którym gmina ma podpisaną umowę. Na szczęście ta historia zakończyła się happy endem.

Zajęcia w terenie lepsze od siedzenia na wykładach –  Błysk w oku nauczyciela języka hebrajskiego Daniela Starzyńskiego i towarzyszącej mu ósemki studentów świadczył o jednym. Nie spodziewali się, że w lesie na Wisowej znajdą tak stare macewy. Co ciekawe większość z nich zachowała się w na tyle dobrym stanie, że można się czegoś dowiedzieć o pochowanych tu Żydach. Prowadzone badania są pierwszym krokiem do wpisania kirkutu do rejestru zabytków.

W klasztorze Karmelitów w Pilźnie uczą włoskiego – Żeby uczestniczyć w zajęciach w szkole językowej, musimy wydać 800 złotych za semestr. W klasztorze oo. Karmelitów w Pilźnie
wystarczą dobre chęci i wolna godzina w piątkowe popołudnie. Z kursów prowadzonych przez o. Piotra Spillera korzysta już ponad 40 osób.

Zagra na skrzypcach tutaj, gdzie wszystko się zaczęło –  Joanna Borowiec, pochodząca z Dębicy skrzypaczka Śląskiej Orkiestry Kameralnej w Katowicach w piątek 26 października o godz.18 wystapi w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy.

Najlepsze trafią do kalendarza – Takiej frekwencji życzyłby sobie pewnie niejeden organizator konkursu plastycznego. W tym ogłoszonym przez Urząd Miejski i Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dębicy wzięło udział 384 uczniów dębickich szkół.

Marzeniami się przecież żyje –  Jubileusz 55-lecia pracy społecznej i wychowawczo-kulturalnej obchodziła Sylwia Murdza-Chrobak, a założony przez nią Zespół Ludowy Morsy 35-lecie działalności.

Wisłoka zagrała lepszego tie-breaka –  Drugie zwycięstwo odniosły siatkarki Wisłoki w drugiej kolejce III ligi. Musiały jednak o nie powalczyć w tie-breaku. Gorzej poszło naszym panom w IV lidze. Tu też o zwycięstwie decydował piąty set, który padł jednak łupem Anilany Rakszawa.

Niepokonane już tylko dwie ekipy –  Po ubiegłym sezonie MOSiR spadł do II ligi. Ten zaczął tak, jakby już teraz chciał wrócić do pierwszej grupy rozgrywkowej. Kroku dotrzymuje mu tylko Winter-Car. Obie ekipy wygrały po 3 mecze.

Derby Dębicy będą w środę –  Dla kogo będziemy grać? – pyta Grzegorz Krycki, prezes Igloopolu Dębica, po decyzji Podokręgu Dębickiego przenoszącej mecz derbowy z Wisłoką z trzeciego na siódmego listopada. Spotkanie zostało przełożone na wniosek policji, która nie byłaby go w stanie odpowiednio zabezpieczyć ze względu na prowadzoną w tym czasie akcję Znicz.