W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Gdy dowiedziała się, że ma złośliwego raka piersi, zawalił się jej świat. Do dzisiaj, gdy wraca myślą do tej chwili, czuje lęk i przerażenie. Ona nowotwór pokonała, teraz chce pomóc innym kobietom: tym, które jak ona wygrały, ale też tym, które podejmą taką walkę w przyszłości. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.  A poza tym:

Gdzie znajdą takich idiotów? –  Najpierw dają, później odbierają. Tak działa Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dębicy. Przekonał się o tym Daniel Dąbrowski, który od lat tworzy z żoną rodzinę zastepczą. Nie ma wątpliwości, że w tej instytucji panuje biurokratyczny bałagan. O finale sprawy zdecyduje niebawem Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Pedofil po odsiadce musi się leczyć – Po wyjściu z więzienia będzie musiał przejść terapię, żeby już nigdy nie skrzywdzić jakiegos dziecka. 28-latek, któremu za molestowanie kilkuletniej
dziewczynki groziło 12 lat pozbawienia wolności właśnie usłyszał wyrok skazujący. Biegli seksuolodzy i psychiatrzy są przekonani, że bez leczenia już zawsze będzie chciał obcować seksualnie z nieletnimi. Mimo tego, że sam jest żonaty i ma dwójkę dzieci.

Bracia z wyrokami – Wyroki w zawieszeniu wydał sąd wobec Tomasza i Krzysztofa B. z Dębicy. To skutek zdarzenia, do jakiego doszło w jednej z dyskotek w listopadzie ubiegłego roku.

Żył z nierządu kobiet, wpadł w ręce policji –  Prowadził seks biznes w Dębicy. Także w Mielcu, Stalowej Woli i innych miastach w Polsce. Jacek D., 42-letni mieszkaniec województwa łódzkiego wpadł w ręce policji. Teraz za sutenerstwo i uczynienie z tego stałego zródła dochodu grozi mu do 4,5 roku więzienia. Po zatrzymaniu jego i trzech innych osób seks mieszkania wnaszym mieście opustoszały.

Pontonem przez Atlantyk – Paweł Gocloń przygotowuje się do największej w swoim życiu wyprawy. Wierzy, że to o czym marzył od lat, spełni się i jeszcze w tym roku przepłynie ocean na pontonie.

Buldożery wjechały nam w prywatne, a PKP milczy –  Na dworcu Dębica Wschód będą mogli postawić szlaban i za przejście pobierać opłaty. Taka wizja rysuje się przed mieszkańcami ulicy Sandomierskiej, którym firmy pracujące przy przebudowie linii kolejowej bez zgody weszły w prywatny teren.

Gdzie jest woda za 11 tysięcy? –  Za ciepło Tomasz Hodor płaci przez cały rok, co miesiąc po 260 zł. Liczy na to, że z zapłaconej w ten sposób kwoty, dostanie zwrot po ukończonym
sezonie grzewczym. Podobnie myślą inni lokatorzy, nie dziwi więc, że oburzają się, jeśli zamiast nadwyżki każe im sie dopłacić. Szczególnie kiedy jest to spowodowane błędem księgowej.

Skazany za oszustwa na wybrzeżu, na gościnnych występach w Zawierzbiu –  Obiecał pomoc w załatwieniu sprawy, która ciągnie się od lat. Przyjechał do Zawierzbia, jako wybitny doradca. Okazuje się, że praktykując w tym fachu, dorobił się wyroku i kilku zagorzałych wrogów, którzy jego poczynania rozgłaszają w internecie. Gdyby nie czujność pana Józefa, do grona oszwabionych przez mieszkańca Trójmiasta mogli dołączyć ludzie z gminy Żyraków. A ci sami go tu zaprosili.

Tutaj będzie park rozrywki – Lada chwila ogłoszony zostanie przetarg na budowę parku turystyczno-rekreacyjnego w Czarnej, na który gmina dostała z Unii Europejskiej 1,9 miliona złotych. Inwestycja ma być gotowa już w przyszłym roku.

Plastbud raport poprawił, a ekspert też już kończy –  Jeszcze w tym tygodniu mieszkańcy Pustkowa będą mogli zapoznać się z uzupełnionym raportem o oddziaływaniu na środowisko planowanej przez firmę Plastbud linii do produkcji żywic. Jest to wynik uwag zgłoszonych do niego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Za kilka dni do gminy trafić mają również uwagi do raportu przygotowane przez niezależnego eksperta na zlecenie wójta Stanisława Rokosza.

Gospodarze najlepsi w obcych językach –  Po niemiecku i angielsku świętowali Gminne Obchody Dnia Języków Obcych w Górze Motycznej. W językowych zmaganiach najlepsza okazała się drużyna gospodarzy: Kasia Zaborowska, Monika Madej i Gabriela Surman.

Może teraz zalew ożyje – Trwa budowa kanalizacji w Bielowach, Strzegocicach i Jaworzu Górnym. Prace mają zakończyć się w czerwcu przyszłego roku. Wtedy poprawi się przede wszystkim jakość życia mieszkańców, ale również pojawią się możliwości zagospodarowania zalewu na Wisłoce.

Na razie jest tu tylko woda, ośrodek powstanie za 4 lata –  Burmistrz Leszek Bieniek i przedsiębiorca z Ropczyc Waldemar Cesarz mówią w tej sprawie jednym głosem. Nad stawami w Kleciach powinien wreszcie powstać ośrodek wypoczynkowy z prawdziwego zdarzenia. Inwestor już rozpoczął starania, by wcielić swój plan w życie. Jego realizacja zależy jednak także od tego, czy uzyska unijne dofinansowanie.

Żonkile w darze cierpiącym – Kiedy przed pięciu laty zaczynali pierwszą akcję w ramach Pól Nadziei, posadzili 1200 cebulek żonkili. Po ostatnim nasadzeniu ich liczba przekroczyła 30 tysięcy. To m.in. dzięki nim Dębickie Hospicjum Domowe może otoczyć opieką nawet dwieście osób rocznie.

Cyganie zagrają pierwsi – Cygańska Orkiestra Rajko z Budapesztu będzie gwiazdą czternastej edycji Dni Sztuki. Na jej koncert Agencja Artystyczna Aplauz zaprasza w niedzielę 14 października o godz. 17 do Domu Kultury Firmy Oponiarskiej, przy ul. Ignacego Lisa 3.

Illuminandi zaprasza na ucztę przy morawskim folk metalu –  Już tylko kilka dni pozostało do metalowej uczty, na którą grupa Illuminandi zaprasza fanów mocnego grania do Domu Kultury Mors. W sobotni wieczór, prócz gospodarzy, wystąpią również: wielokrotny zdobywca czeskiej nagrody Grammy, zespół Silent Stream of Godless Elegy oraz rzeszowski Nerzhul i Malchus z Przeworska.

Beata i Michał ze złotymi medalami – Ledwie rozpoczęli sezon, a już pochwalić się mogą nie lada sukcesami.Tancerze z Klubu Tańca Złota Para praktycznie z każdego turnieju, w którym biorą udział, wracają z medalami. Po te z najszlachetniejszego kruszcu już dwukrotnie w tym sezonie sięgneli Beata Pijar i Michał Kudra.

Królewski trakt na dawnym kartoflisku –  Trasa to prawdziwie godna królów – niemal cały odcinek pokryty jest asfaltem, a chodników nie powstydziłaby sie stolica. Prózno szukac tu krawezników w formie PRL-owskiego schoda.

Podwójny sukces klubu Pino – Zaangażowanie Piotra Kędziora, prezesa klubu Pino, w rozwój bilarda w kraju zostało docenione przez związek. W Dębicy zorganizowane zostały I Mistrzostwa Polski w Piramidę. W nich bardzo dobrze spisał się Michał Kędzior, zdobywając brązowy medal.

Młodość wygrała z doświadczeniem –  Krzysztof Turek i Rafał Jadach po zwycięstwie nad Jerzym Ziębą i Janem Lipiorem triumfowali w turnieju tenisa ziemnego na kortach MOSiR-u. Pojedynek zakończył się wynikiem 6/4, 6/3.