W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Prezes Tomasz Wróbel zapewnia, że to nie posady w’ Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej dla radnego miejskiego Józefa Sieradzkiego, dla radnego powiatu Tadeusza Łosia–Kamińskiego, wreszcie dla radnego wojewódzkiego Czesława Łączaka są winne temu, że dębiczanie płacić będą o’ ok. 20 złotych miesięcznie więcej za ogrzewanie. Że to nie podwyżka pensji zarządu sprawiła, że opłaty te wzrosną o’12 procent. Że to wyłącznie efekt wyższych cen na węgiel. Tylko, czy ktoś w’ to jeszcze uwierzy? Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.  Poza tym:

– Jeśli zamkną oba wiadukty dojdzie do paraliżu na drogach – Remont wiaduktu przy ul. Świętosława jeszcze się nie skonczył, ciągle przekładany jest termin oddania obiektu do użytku. Inna ekipa nie chce już dłużej czekać i€ zapowiada zamknięcie przejazdu na ul. Sandomierskiej, by tam rozpocząć prace. Gdy tak się stanie, miasto zostanie sparaliżowane.

– Prezes Bobrów potwierdza: dzieci są szturchane – Robert Kołodziej, prezes Klubu Pływackiego Bobry, pokazuje stos papierów: od rodziców młodych pływaków, od trenerów i instruktorów. Każdy w podobnym w tonie: źle się dzieje na basenie. I choć zaprzecza temu Zygmunt Derbisz, szef obiektu, wystarczy zerknąć na kilka pierwszych kartek, by mieć pewność, że konflikt wrze.

Pacjenci nie chcą tego rzecznika – Takiej sprawy w prokuraturze jeszcze nie było. Chorego szpitala psychiatrycznego w Straszęcinie oskarża rzecznik praw… pacjenta. Ten z Warszawy, ale chodzi o rzecznika, który ma dbać o podopiecznych ZOZ w Dębicy. Ci z oddziału psychiatrii sądowej takiego orędownika nie chcą.

Nad czwórką będzie kładka – Po długiej batalii udało się mieszkańcom osiedla Gawrzyłowa wywalczyć kładkę nad krajową czwórką. Powstanie ona na skrzyżowaniu ulic Gawrzyłowskiej i Lwowskiej. Co ciekawe władze miejskie nic o tej inwestycji nie wiedziały.

– Pieniądze albo… jedzenie z lodówki – Nie chciała oddać po dobroci, zabrał przemocą. Znajoma Przemysława M. leczy siniaki, a on sam przebywa w areszcie. Taki finał miało spotkanie przy butelce.

Będzie trzeci przetarg – Jeszcze w tym miesiącu ma zostać ogłoszony trzeci przetarg na regulację potoku Gawrzyłowskiego wraz z dopływami. W ramach projektu powstanie również tzw. kanał ulgi.

Biznes kłujacy, czyli róze czas zacząć sadzić – Kiedy Halina Działo z Zasowa przyjeżdża z sadzonkami róż na zielony rynek do Dębicy, ustawia się do niej kolejka. Mężczyźni narzekają, że wróciły dawne czasy, ale stoją wytrwale. Bo żona właśnie tu kazała kupić kilka krzaczków, bo wie, od kogo są te najładniej kwitnące.

Boją się, bo sąsiad znów naznosił śmieci pod sufit – Mieszkańcy bloku przy ulicy Fredry boją się, że któregoś dnia w ich klatce wybuchnie pożar albo epidemia. I nie obwiniają o to sąsiada, który jest w tej sprawie głównym bohaterem. Mają żal, i słusznie, do instytucji, które opieszale się nim zajmują.

Pani z okienka tylko od biletów – Idę pewnego wieczoru na dworzec w Dębicy, aby kupić bilet na przejazd z naszego rozbudowującego się peronowo miasta do miasta stołecznego, z przesiadką w Krakowie. Pan Bóg strzegł – sprawdzam wcześniej możliwe połączenia w internecie, drukuję i tak zaopatrzona pukam do okienka kasowego na naszym dworcu. Jest godzina 19.15, dzień przed planowanym wyjazdem. Pani w kasie podaje mi bilet. Zaczynam sprawdzać blankiecik (znów Pan Bóg strzegł i włączyły się stare przyzwyczajenia z czasów studenckich)- i tu słyszę zdziebko zniekształcony przez szybę głos:- Ale pani wie, że do Krakowa pojedzie pani busem!

Na protesty już za późno – Hałas za oknem, ciemno w narożnych mieszkaniach, zniszczony chodnik – to tylko niektóre z niedogodności, jakie stały się udziałem mieszkańców bloku numer 37 przy ulicy Gawrzyłowskiej. Wszystko przez prowadzoną po sąsiedzku inwestycję. Ludzie protestują, ale prawda, choć gorzka, jest oczywista – na sprzeciwy dawno już za późno.

Będzie szybciej, gdy już wyremontują – Dopiero za dwa lata zostaną oddane do użytku wiadukty kolejowe w Czarnej i Głowaczowej. Na razie kierowcy czekający na przejazd pociągu muszą się uzbroić w cierpliwość.

Szerszeń obok modliszki – Truskawkowo-malinowa, przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Stasiówki wygrała konkurs nalewek podczas Festiwalu Konfitur w Stobiernej. Oficjalnie otworzono też Gród Słowiański i park owadów.

Paneli się nie boją – Wstrzymała się od głosu, choć inwestycji przeciwna nie jest. Maria Bodzioch radna z Woli Wielkiej uważa jednak, że zanim w przysiółku Bucze staną panele słoneczne, o tych planach powinni dowiedzieć się ludzie mieszkający po sąsiedzku. I trudno odmówić jej racji.

Jej przepis na długie życie to ciągła praca, a nie siedzenie – Mimo że ma ponad dziewięćdziesiąt lat, ciągle jest sprawna i fizycznie, i umysłowo. Maria Podraza z Łęk Górnych dba o dom oraz o jego otoczenie. Przydomowy ogródek kwiatowy i całe obejście jest ładniejsze od niejednego, w którym gospodarzą dużo młodsi ludzie. Jak mówi, przy życiu trzyma ją to, że ciągle coś robi.

Turysto! Wisowa czeka… – Kiedy widział zmęczonych turystów szukających miejsca na odpoczynek, przyszedł mu do głowy pomysł, by zbudować na leśnej polanie w Wisowej stanicę. U Marka Materowskiego od idei do czynu droga jest wyjątkowo krótka, więc już w czerwcu wiata była gotowa. Ale na tym jodłowianin poprzestać nie zamierza.

Biskup Jez był zachwycony –  Ordynariusz tarnowski ks. bp Andrzej Jeż nie ukrywał tego, że konsekrowany przez niego kosciół w Pustkowie Osiedlu bardzo mu się podoba. Wdzięczność wyraził wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania.

Mistrzowska szkoła szuka sponsorów – W grudniu zeszłego roku debiutując na Mistrzostwach Świata w Niemczech zdobyli brązowy medal. W maju z Mistrzostw Polski przywieźli złote medale w najbardziej prestiżowych kategoriach. Dzięki temu tancerze z Mistrzowskiej Szkoły Tanca i Ruchu Soul Dance znów mogą reprezentować Polskę na mistrzostwach Europy i świata. Ipewnie reprezentować będą, jeśli tylko uda im się znaleźć sponsorów.

Dramat Żydów utrwalony na kliszy – Ostatni moment przed wywózką mieleckich Żydów do obozów zagłady pokazują zdjęcia, które znalazły się na wystawie w muzeum w Pustkowie Osiedlu.

To się Penderecki zdziwi – Połączyła je miłość do muzyki Krzysztofa Pendereckiego. I praca nad książką, która premierę będzie mieć w listopadzie. Debiut literacki Jadwigi Kanii i Renaty Żabickiej, nauczycielek z Państwowej Szkoły Muzycznej nosi tytuł Hortus Musicus. Księga Pamiątkowa Krzysztofowi Pendereckiemu w 80. rocznicę urodzin.

Dębiczanie pokonali Hetmana Zamość –  W spotkaniu z Hetmanem Zamość miał walczyć podczas Festiwalu Bokserskiego w Dębicy Wisłok Rzeszów. W ostatniej chwili okazało się, że muszą go zastąpić młodzi pięściarze Morsów. I zrobili to znakomicie, bo remis z renomowaną ekipą Hetmana jest na pewno ich sukcesem.

Zaczęli od triumfu –  Po 25 latach przerwy dębicka drużyna siatkówki mężczyzn znów zagrała w spotkaniu ligowym. Zawodnicy UKS Kępa MOSiR Dębica zaczęli od ciężko wywalczonego zwycięstwa w Błażowej. W tym tygodniu po raz pierwszy zaprezentują się dębickim kibicom.

Ostatnie skoki już w niedzielę – Przed ostatnim konkursem, który odbędzie się 6-7 października w Brzostku, w Turnieju Trzech Miast nie wszystko jest jeszcze rozstrzygnięte. Jedno wiadomo już na pewno, impreza w swoim debiucie cieszyła się dużym powodzeniem zarówno wśród startujących, jak i kibiców.