W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Były radny i przedsiębiorca twierdzi, że niemiecka firma jest mu winna kilkaset tysięcy złotych za bubel, jaki u niej kupił. Gdy jej przedstawiciel zjawił się u niego na podwórku, odebrał mu auto, które oddał dopiero po interwencji prawie plutonu funkcjonariuszy policji. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego. Poza tym:

– Dębica znów nie załapała się na ten kurs. I pociąg odjechał. – Dworzec PKP w Dębicy nadal będzie straszył podróznych. Mimo hucznych zapowiedzi jego przebudowa nie doszła do skutku, bo działania te zostały przerwane, gdy dwa lata temu burmistrz Paweł Wolicki podał się do dymisji. Tym sposobem miasto zostało jednym z ostatnich przystanków na trasie Kraków-Przemysl, który nie jest remontowany.

– Po miłości telefony z wyzwiskami – Rzucając będącą w ciąży dziewczynę, mieszkaniec gminy Pilzno pewnie nie przewidział wszystkich konsekwencji swojego postępowania. A już na pewno nie tego, że kobieta będzie go nękać przez prawie dwa lata.

Do aresztu za pół kilograma amfetaminy –  Pół kilograma amfetaminy miał przy sobie mieszkaniec Dębicy zatrzymany przez policję. Oprócz zarzutu posiadania narkotyków usłyszał jeszcze dwa inne. Nie przyznaje się do nich. Na proces poczeka w areszcie tymczasowym, gdzie na wniosek prokuratury trafił na razie na najbliższe trzy miesiące. Nie jest to dla niego miejsce nieznane.

Jedzie, patrzy, a tu koń naciera na maskę auta – W górach mozemy sie spodziewać, że drogę przetną nam owce. Ale tego, że w Pustkowie przed samochodem, na środku drogi zobaczymy konia, już chyba nie. Doświadczenie ostatnich kilku dni uczy, że prowadząc auto musimy liczyć się z zagrożeniem, które może przyjść z najmniej oczekiwanej strony.

Piłkarze i paragrafy – Śladem naszych publikacji

Rewizorzy sprawdzą, gdzie jeździł burmistrz i jak pracował – Co robił burmistrz Paweł Wolicki podczas zwolnienia lekarskiego? Gdzie i w jakich okolicznościach jeździ służbowym samochodem? Odpowiedzi na te pytania szukać będzie Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej na wniosek przewodniczącego Stefana Bieszczada, który poparła większość radnych. Wygląda na to, że nad burmistrzem zbierają się czarne chmury, a i zwolenników ma coraz mniej.

Była wyjątkowa i niezastąpiona –  Po wygranej walce z rakiem zrezygnowała z kariery w USA i przyjechała do Dębicy, by poświęcić swoje życie jej mieszkańcom. Bo tu miała swoje korzenie. Althea Przybyło Kroger zmarła w wieku 66 lat.

Bilet kupić może, ale miesięczny – Kiedy w poniedziałek 10 września Andrzej Podgórski przyszedł do kasy PKS, chcąc kupić bilet dwutygodniowy, mocno się zdziwił. Okazało się bowiem, że zgodnie z zarządzeniem prezesa bilet kupić może, ale dopiero 14 września. – To jakiś absurd – denerwuje się mężczyzna.

Parkosz najszybciej, jednak Jaworze Dolne ulepiło najwięcej –  Pierwszy Festiwal Pierogów w Pilźnie za nami. Uczestnikom rozdano ponad 10 tysięcy sztuk tego specjału. Przeprowadzono również wiele konkursów dla dzieci i dorosłych, na których czekały atrakcyjne nagrody.

Wiśniówka królową nalewek galicyjskich – To było wielkie święto amatorów wysokoprocentowych trunków. Szczególnie że po raz pierwszy nie tylko jury, ale i publiczność mogła wybrać swojego faworyta. Grand Prix V Ogólnopolskiego Konkursu Nalewek Galicyjskich zdobyła wiśniówka Maryli Rybak.

Pokaz mody z kolekcji MonaIza oraz występ Izabeli Trojanowskiej –  Pokaz mody oraz występ Izabeli Trojanowskiej były główną atrakcją Zakończenia Lata w ośrodku Grand w Chotowej. Przed publicznością zaprezentowali się także tancerze z Klubu Sztuki Czas Moniki Matusik oraz zaśpiewała młoda, utalentowana wokalistka Marysia Socha. Imprezę zakończyła zabawa taneczna oraz występ grupy Draconica.

Chcą założyć rezerwat, gdzie bobry mają tamy –  Z maleńkiego strumyka powstała rzeka, w której wysokość wody sięga nawet jednego metra. Bobry na polu Józefa Żelaznego w Żdżarach zbudowały już drugą tamę. Są plany założenia w tej wsi rezerwatu przyrody.

Cateringu nie chcą –  Pierwsza była Pustynia. Teraz dołączył Pustków Osiedle. Mieszkańcy tej miejscowości również protestują przeciwko wprowadzeniu cateringu we wszystkich oddziałach Publicznego Przedszkola. Obawiają się przede wszystkim obniżenia jakości podawanych posiłków i wzrostu kosztów wyżywienia dzieci.

Takich talentów nie warto chować w domu – Śpiew, taniec, rękodzieło, gra na instrumentach – w tych dziedzinach zaprezentowali się mieszkańcy Straszęcina podczas Festiwalu Talentów.

Ta mogiła jest symbolem –  Wielcy, cisi bohaterowie – tak nazwał Bronisławę i Jana Jantoniów ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner. Uczynił to przy okazji odsłonięcia płyty nagrobnej na mogile, w której obok 6-osobowej rodziny żydowskiej pochowany został Jan Jantoń. Jego potomkom za opiekę podziękował także Asher Roth.

25-lecie pełne wzruszeń – Łamiącym się ze wzruszenia głosem dziękował ks. Józef Wątroba wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że kościół na os. Słoneczne może świętowac 25 lat istnienia.

Igloopolanie w Morsie, a w Śnieżce Mini Winda – W poprzednim numerze przedstawiliśmy warunki naboru dzieci i młodzieży do Szkoły Tańca i Ruchu Soul Dance, Klubu Sztuki Czas, Vocal Studio i Szkoły Rysunku w Galerii Sztuki MOK. W tym kontynuujemy temat prezentując pełną ofertę edukacyjną Miejskiego Ośrodka Kultury.

Zgłoś się i zaśpiewaj o Bogu i ojczyźnie –  Koncert grupy Skaldowie będzie główną atrakcją XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej Polonia Semper Fidelis, który odbędzie się 17 listopada w parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Ale festiwal to nie tylko występy zaproszonych gwiazd, ale przede wszystkim konkurs wokalny dla solistów, a także zespołów dziecięcych i młodzieżowych.

Już bez wiolonczeli, ale z nowym wokalem –  Wiolonczelistka Antonina Witkowska po prawie 14 latach postanowiła zakończyć współpracę z zespołem Illuminandi. Grupa wzbogaciła się za to o nowego wokalistę, którym został Jakub Gawroński z Rzeszowa.

Finał po 115 kilometrach marszu –  Niebieskim szlakiem z Dębicy do Głobikowej przeszło w ostatnią sobotę 61 osób, wieńcząc w ten sposób naszą tegoroczną akcję. Po Koronę Powiatu Dębickiego, po pokonaniu łącznie ponad 115 km, sięgnęło 30 piechurów.

Dębiczanie czarnym koniem – Na Mistrzostwa Polski mieli nie jechać. Po eliminacjach byli 17. drużyną, a zaproszenie na nie otrzymało tylko 16. Jedna z nich się jednak wycofała, a Dębickie Bractwo Kulkowe ją zastąpiło. Nasza czwórka okazała się czarnym koniem imprezy, zdobywając brązowy medal.

W Polsce grał tylko dla Wisłoki –  Najlepsi sportowcy w Dębicy rodzą się na os. Matejki – tych słów Janusz Kieca jest pewien tak samo, jak tego, że jutro znów wzejdzie słońce. Jako przykład podaje choćby zapaśnika Ryszarda Świerada i… siebie. Najlepszego lewonożnego zawodnika ligi halowej w USA i reprezentanta Wschodu w meczu All Stars – jedynego z naszego miasta.