W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Pani Monika, jej córki 9-miesięczna i 9-letnia nie mogą być pewne, że ratownicy zdążą z pomocą, gdy zawali się sufit ponad stuletniego domu komunalnego, w którym mieszkają. Pocieszają się tylko tym, że strażacy mają tu bardzo blisko. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. A poza tym:

Poprosili o pomoc policję – Policja przesłuchuje świadków pobicia radnego Adama Maruchy. Tymczasem po informacji o  tym zdarzeniu zawrzało. Pojawiły sie opinie, że radny, kiedyś sam zaangażowany w  działalność szalikowców LKS Igloopol, dawał przykład, jak siłowo rozwiązywać problemy. Dzisiaj odcina się od przeszłości. Ale na derby poszedł z pseudokibicami.

Kolejny raz wsiadł do auta po wypiciu –  Po raz kolejny złapany został na jeździe po pijanemu mieszkaniec Dębicy. Poddał sie karze bezwzględnego pozbawienia wolności.

Szkoła nie jest z gumy. A szkoda – Coraz więcej rodziców dzieci niepełnosprawnych chce, by ich dzieci uczyły się w Zespole Szkół Specjalnych w Dębicy. Na razie przyjmowani są wszyscy chętni, ale wkrótce miejsc może zabraknąć. Budynek stał się za mały w stosunku do potrzeb i robi się coraz ciaśniej. Potrzebna jest rozbudowa, ale na tę trzeba będzie jeszcze zaczekać.

Pierwsza klasa jest w Ósemce, ale ma dwie panie –  Dziesięcioro pierwszoklasistów rozpoczęło rok szkolny w Szkole Podstawowej nr 8. Rodzice chcą, żeby maluchy miały jedną nauczycielkę.

Ledwo zdążyli – Niewiele brakło, by kobieta z dwojgiem dzieci nie zdążyła na pociąg do Krakowa. Bo nie wiedząc, że na dworcu PKP w Dębicy zaszły zmiany, wbiegła do starego tunelu, z którego nie ma już wyjścia na perony.

Za kartoflami nie przepada – Ziemniaki zaczyna kopać w maju, gdy inni jeszcze je sadzą. Kończy czasem nawet w listopadzie. Dla tych, którym sezon wykopkowy kojarzy się tylko z wrze śniem, moze sie to wydać czymś niedorzecznym. Ale dla Janusza Kuska to normalka. W maju, kiedy dojrzewają wczesne odmiany, można przecież na nich dobrze zarobić.

Tak się uczy w naszej gminie, w każdej szkole jak w rodzinie –  Grad maili i telefonów spadł na naszą redakcję po publikacji artykułu Jeśli nie masz pracy, mama cię zatrudni w szkole, dotyczącego nepotyzmu w Zespole Szkół w Brzeźnicy. Nasi Czytelnicy twierdzili, że przypadek dyrektorki Stanisławy Piłat nie jest odosobniony, a właściwie zdaje się być czubkiem góry lodowej. Jako przykład podawali m.in. Zespół Szkół w Pustkowie Osiedlu, gdzie pracuje czworo spowinowaconych ze sobą osób.

Nad wodą brudno – czas po sobie sprzątać! – Aż przykro wybrać się tutaj na spacer. Na rozbitej butelce można skaleczyć nogę, wszędzie śmieci – tak wyglądają w większości brzegi stawów. Nie sprzątają za sobą i wędkarze, i turyści. Czas to zmienić.

Podłączą cyfrową, gdy zechce jej większość – Mieszkańcy ul. Cmentarnej, zwrócili się do prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej przy Kolejowej o podłączenie naziemnej telewizji cyfrowej. Spółdzielnia odmówiła. Dlaczego?

Bez Rolnika Roku – Kilkanaście odznaczeń wręczono rolnikom i osobom zasłużonym dla pszczelarstwa, podczas dożynek powiatowych. W tym roku zostały one połączone z Powiatowym Świętem Miodu. Pierwszy raz od kilku lat nie przyznano tytułu Rolnika Roku. Nie było też konkursu na najpiękniejszy wieniec.

Korona Powiatu – finałowa wyprawa – W najbliższą sobotę 15 września wyruszamy na trasę siódmej, ostatniej już wyprawy po Koronę Powiatu Dębickiego. Tym razem celem jest Głobikowa, najwyższe wzniesienie gminy Dębica (454 m n.p.m.).

Jeżdżą tylko jednym torem. Dlatego czekają –  W związku z przebudową linii kolejowej po raz kolejny zmienił się rozkład jazdy. I jeszcze bardziej na niekorzyść pasażerów. Znów ubyło kursów.

Już mają dach nad głową – Konar jesionu urwał się podczas wichury i zniszczył dach ich domu. Na szczęście z pomocą szybko przyszło kilka instytucji i ludzie dobrej woli. Zofia i Franciszek Nizińscy ze Starej Jastrząbki mogą już spać spokojnie.

W Podgrodziu bawiły się tłumy –  Sołectwo Brzeźnica zwyciężyło w konkursie na najładniejszy wieniec podczas Gminnych Dożynek, które w ostatnią niedzielę odbyły się w Podgrodziu.

Panele w Buczach – Dwie firmy zabiegają o‘ budowę w‘ gminie paneli fotowoltaicznych, wytwarzających energię elektryczną. Lokalizacja to przysiółek Straszęcina – Bucze.

Jest szansa, by uratować dwór w Zwierniku –  Dwór w Zwierniku, wybudowany w XIX wieku popada w coraz większą ruinę. Pojawia się jednak szansa na to, by odzyskał dawny blask. Czy tak się jednak stanie zależy od aktualnego właściciela.

Gdyby nie miłość, tej uroczystości by nie było – W ubiegłym roku złote gody w gminie Jodłowa świętowały tylko trzy pary małżeńskie. W tym ten jubileusz obchodzi ich aż siedem. Medale nadane przez prezydenta za długoletnie pożycie małżonkowie odebrali z rąk wicewójt Doroty Krzyżak 6 września.

Żołnierzem być nie chciał –  To był kapłan, który nie bał sie żadnej pracy. Wystarczyło popatrzeć na jego ręce. Ci, którzy sie z nim witali, widzieli na nich trudy codziennych obowiązków. Ks. Władysława Chodora w ten sposób zapamietali szczególnie mieszkańcy Jodłówki Tuchowskiej, gdzie przez 30 lat był proboszczem. Dlatego tak tłumnie stawili się na jego pogrzebie w Dębicy.

Soul Dance i Czas czekają na tancerzy –  Jeśli się uczyć tańca, to od najlepszych. Choćby od brązowych medalistów mistrzostw świata i mistrzów Polski Dance Show. Teraz jest ku temu okazja, bo właśnie trwa nabór do Mistrzowskiej Szkoły Tanca i  Ruchu Soul Dance, na sezon taneczny 2012/2013. Na zajęcia zaprasza równiez Klub Sztuki Czas.

Pierwsza płyta coraz bliżej – Grają ze sobą od trzech lat. Przyszedł więc najwyższy czas, by zarejestrować to, co stworzyli do tej pory. Grupa Face of Hate weszła do studia Roslyn i zarejestrowała pięć utworów, które znajdą się na ich debiutanckiej płycie. Dwa z nich już teraz usłyszeć można w internecie.

Cygańskie skrzypce zagrają na Dniach Sztuki – Dwa lata temu gościlismy Kozaków Rosji, rok temu Musicalową Galę Teatru Brodway. W€ tym roku gwiazdą Dni Sztuki będzie znana na całym świecie Cyganska Orkiestra Rajko z€ Węgier. Tegoroczna edycja tej imprezy będzie już czternastą organizowaną w€ naszym mieście przez Agencję Artystyczną Aplauz. Prócz muzyków z€ Budapesztu na scenie usłyszeć też będzie można dębickich śpiewaków interpretujących utwory Anny German.

Dwa brązowe medale zdobyli, trzeci był bardzo blisko – Z dwoma brązowymi krążkami wrócili dębiccy zapaśnicy z Międzynarodowego Turnieju w Sztokholmie. Marcin Nykiel stanął na podium w kategorii 54 kg, a Rafał Głodek w wadze 85 kg.

Trenerzy będą jeszcze lepsi – To dzięki rodzicom, zawodnikom i sympatykom Dziecięcej Akademii Piłkarskiej w Dębicy znalazła się ona w drugim etapie konkursu Szkółek Piłkarskich Nivea. I także dzięki nim trenerzy z Dębicy mogli wziąć udział w szkoleniu z fachowcami z Ajaksu Amsterdam. A najmłodsi zyskali sprzęt, dzięki któremu treningi będą bardziej profesjonalne.