W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Nic to, że jeden z dębickich kiboli ma kilka wyroków na koncie. A grożą mu kolejne. Nic to, że ma zakaz wejścia na trybuny stadionu. Nic to, że zdaniem jednego z radnych, to on grzmotnął go tydzień temu prosto w nos. Jak gdyby nigdy nic, w ostatnią niedzielę stawił się na boisku Wisłoki. I zagrał cały mecz. Podobnie jak jego czterej koledzy, także będący w konflikcie z prawem. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. A poza tym:

Poseł nie będzie burmistrzowi mówił, kiedy ma pracować – Nie wiadomo, co bardziej wytrąciło z równowagi burmistrza Pawła Wolickiego. Pytanie dlaczego w mieście jest brudno, czy zarzut, że do pracy w Ratuszu przychodzi dopiero około południa, a powinien tam być od rana, jak każdy urzędnik i dobry gospodarz. Autorem obydwu podczas spotkania w magistracie był poseł Jan Warzecha. Reakcja włodarza była błyskawiczna – gdzie tylko może, wiesza psy na byłym przyjacielu. Wygląda na to, że ten konflikt stanie się gwoździem do trumny jedności PiS w powiecie.

Rywalkę na ulicy zostawiła w staniku – Miłość potrafi zaprowadzić na manowce kodeksu karnego. Dowodzi tego przypadek 20-letniej rzeszowianki, która przemocą i„ groźbami usiłowała pozbyć się konkurentki z„ Dębicy. Ten afekt może ja drogo kosztować.

Chcesz jechać, to maszeruj najpierw godzinę – Tuż przed początkiem nowego roku szkolnego mieszkańców Głobikówki spotkała niemiła niespodzianka ze strony przewoźników. Niemal z dnia na dzień dowiedzieli się, że nie będą mieli czym dojechać do pracy czy szkoły.

W stawie padły setki ryb – Trzysta kilogramów śniętych ryb wyłowiono ze stawu w Dębicy w pobliżu Wisłoki. Zdaniem powiatowego lekarza weterynarii udusiło sie kilkanaście okoni, a przyczyna tego była zbyt mała ilość tlenu w wodzie. Z jego opinią nie zgadza się Marek Cieślak, prezes Koła Wędkarskiego Płoć.

Polityka prorodzinna, czyli posada dla swoich – Możesz liczyć na posadkę, gdy należysz do partii albo jesteś kuzynem burmistrza lub jego żony. Ostatnio awansowała żona radnego. Przykłady można mnożyć, trudno doszukać się takiego, który pokazałby, że w urzędzie zatrudniony został ktoś, kto nie ma znajomości, a wyłącznie kwalifikacje. Zanim PiS wyda raport o nepotyzmie w Polsce, popatrzmy jak to wygląda w mieście, rządzonym przez Pawła Wolickiego.

Jak nie masz pracy, mama cię zatrudni w szkole – Jak dostać pracę w Zespole Szkół w Brzeźnicy? To proste. Wystarczy być córką dyrektorki i etat zaraz się znajdzie. Stanisława Piłat nie widzi nic złego w tej patologicznej sytuacji, a jej przełożony Zdzisław Siwula twierdzi, że nic o tym nie wiedział.

Obniżyli tylko przy monopolowym –  Wysokie krawężniki przy wjazdach na prywatne posesje czy niezabezpieczone wykopy to tylko niektóre z zarzutów pod adresem wykonawcy chodnika przy ul. Krakowskiej. Mieszkaniec Dębicy jest oburzony tym, że nikt nie informuje ludzi o planowanych robotach z wyprzedzeniem, w efekcie wielu nie mogło wyjechać ze swojego podwórka.

Po 68 latach wrócili na polanę –  Już tylko garstka kombatantów uczestniczyła w niedzielę w obchodach rocznicy bitwy na polanie Kałużówka. Wśród nich także Zbigniew Lazarowicz, jeden z dowódców akcji Burza, syn komendanta obwodu Armii Krajowej, Adama Lazarowicza.

Jedni na Rysowany Kamień, inni na Orlą Perć, wszyscy zdobyli Wisową –  Chleb, wiejska kiełbasa i wspaniałe widoki pogórza – to dziś trzy atrakcje, z jakich słynie gmina Jodłowa. Żadnej nie zabrakło podczas szóstej wyprawy po Koronę Powiatu Dębickiego. Po drodze stuknęła nam setka, bowiem ci z uczestników, którzy brali udział we wszystkich dotychczasowych wycieczkach, przeszli już 101,5 km.

Jeżdżą tylko jednym torem. Dlatego czekają. –  W związku z przebudową linii kolejowej po raz kolejny zmienił się rozkład jazdy. I jeszcze bardziej na niekorzyść pasażerów. Znów ubyło kursów.

Protestują, bo nie chcą prywatnego – Jako Rodzice i mieszkańcy Pustyni i okolic czujemy się wykorzystani i oszukani przez Władze Gminy. Domagamy się w roku szkolnym 2012/2013 4 oddziałów w publicznym przedszkolu w Pustyni – piszą w petycji protestacyjnej mieszkańcy tej miejscowości. Jej kopie przesłali m.in. do gminy, wojewody podkarpackiego i kuratorium oświaty.

Niedziela z ziemniakami – Królowały w konkursach i na stołach. Pojawiały się w przemówieniach zaproszonych gości. Kartofle, bo o nich mowa, zdominowały niedzielną imprezę w Wiewiórce. I nic dziwnego, bo – po raz drugi już – obchodzono tutaj gminne Święto Ziemniaka. Tym razem z nowym, jeszcze bogatszym programem.

Załatwieni zostali po świńsku – Na niosący się po wsi smród, plagę much i mnożenie się szczurów, skarżą się od kilku miesięcy mieszkańcy Lipin. Winą za to obarczają hodowcę świń, który rozpoczął chów w wynajętych od klasztoru budynków. I pytają, dlaczego karmelici podpisali umowę bez konsultacji z parafianami.

Zasłużyli solidną pracą –  Marzena Stanek z Kleci nagrodę burmistrza Brzostku odebrała już po raz trzeci. W dotychczasowych trzech edycjach za każdym razem więc znajdowała się w gronie wyróżnionych. W tym roku uhonorowana została po raz ostatni, bo skończyła już naukę w szkole ponadgimnazjalnej.

Honorowe obywatelstwo przyjął z pokorą –  Jedni za to, co ks. Jan Cebulak robi w Brzostku chwalą. Innym jego działania niekoniecznie sie podobają. Tymi drugimi proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego się nie przejmuje. Wie, że jeszcze sporo pracy przed nim, a wykona ją nie dlatego, że dostał tytuł honorowego obywatela gminy, ale z potrzeby serca.

Czasem trzeba krzyknąć –  Tej wystawy nie wystarczy obejrzeć. Trzeba jej dotknąć, doświadczyć i­ poczuć. Od 31 sierpnia w ­Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury gości interaktywna ekspozycja Nauki dawne i­niedawne.

Na Ranczu będzie ostro –  Ledwo w Strzegocicach ucichły dźwięki festiwalu Podziemne Rancho Fest, a już szykuje się kolejna impreza dla fanów ostrego grania. W sobotę 8 września na Brzozowym Ranczu przy ul. Wielopolskiej odbędzie się pierwsza edycja pikniku City Punx Show. Wystąpi sześć zespołów, w tym dębiccy death metalowcy z Face of Hate.

Strzelali nie tylko na murawie – Związki Zawodowe Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego zorganizowały w Pustyni i Dębicy turniej piłki nożnej Bezpieczne Stadiony. Widzowie mogli jednak zobaczyć nie tylko mecze, ale też pokazy przygotowane przez policję, strażaków i antyterrorystów.

Grać nauczył go Marek Wulkowicz – Rozmowa ze Szczepanem Ciebieniem, piłkarzem Kamieniarza Golemki, zwycięzcą Plebiscytu na Najpopularniejszego Piłkarza Powiatu Dębickiego sezonu 2011/12.