W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Adam Marucha, gdy zobaczył kiboli Wisłoki pod blokiem ojca wyszedł i– zapytał, czego tu chcą. Słusznie domyślał się, że szukali rozróby, ale się nie przestraszył. Dostał pięścią w –twarz, ale wie od kogo, wiec sprawa skończy się w– sądzie. I –oby napastnik został przykładnie ukarany, bo taki cios mógł spaść na głowę każdego z –nas. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.

Poza tym:

Jedzie, jedzie dziecko w pole – Dwunastolatek kieruje traktorem, a dwu, trzylatki, siedzą na jego błotnikach. To codzienność nie tylko w Starej Jastrząbce, ale we wsiach w całym powiecie. Aż dziw, ze nie doszło jeszcze do tragedii.

Trochę jak Gang Olsena – Weszli do domu w ponczochach na głowie i oświadczyli, że to napad. Kiedy gospodarze nie wystraszyli się, napastnicy grzecznie opuścili mieszkanie. Ale nie unikną rozprawy przez sądem, mieszkańcom Łęk Górnych grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Bo kierowca obraził go wulgarnie – Prywatny akt oskarżenia złożył w sądzie radny miejski Kazimierz Sak, który poczuł się obrażony przez młodego kierowcę. Tamten miał zastawić jego samochód i obrzucić go wulgarnymi słowami.

Związki moga działać, a w firmach ich brak – Oto, by takze mieszkańcom Dębicy żyło się lepiej, podczas strajków w sierpniu 1980 roku walczyli protestujący w zakładach pracy. Zrzeszeni w nielegalne wtedy związki zawodowe domagali się, podobnie jak strajkujący w całej Polsce, realizacji 21 postulatów. Wielu z nich nie udało się wprowadzić w życie do dziś. Wykonanie niektórych poszło zaś w zupełnie odwrotnym kierunku.

Ta szkoła nie tylko uczy – Wynik z 2002 roku, w którym egzamin gimnazjalny był organizowany po raz pierwszy, wcale dyrektora Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy Zbigniewa Drzymały nie zachwycił. Pózniej było juz tylko lepiej, dlatego jego szkoła jest w rankingu dziesięciolecia najlepsza w powiecie.

Droga przed Ratuszem tylko wstyd przynosi – Nie sposób nazwać reprezentacyjną ulicę, przy której stoi Urząd Miasta. Nawierzchnia Kościuszki od dawna domaga się remontu. Szanse na naprawę mgliście rysują się w przyszłości. Póki co mieszkańcom pozostaje niszczyć tu samochody i wstydzić się za taką wizytówkę miasta.

Na Galerię nasłał nadzór, bo jest handel zamiast sportu – Kiedy w 2007 roku firma Carrefour przekazywała miastu 400 tys. zł na remont basenu przy ul. Sobieskiego, burmistrz Paweł Wolicki nawet nie zająknął się, że część Galerii Dębickiej może działać niezgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Przypomniał sobie o tym po pięciu latach i z prośbą o kontrolę zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jednak nieoficjalnie mówi się, że w całej sprawie chodzi o coś zupełnie innego…

Ostro w PiS: Jan Warzecha nie chce w partii Czesława Łączaka – Wniosek o wyrzucenie czterech działaczy Prawa i Sprawiedliwosci z partii jest już na biurku prezesa Jarosława Kaczyńskiego. I to o wyrzucenie nie byle kogo, bo jej czterech liderów w powiecie debickim. To nie przelewki, a ostry konflikt, skoro podpisał się pod nim poseł Jan Warzecha, stojacy na czele Zarządu Powiatowego PiS.

Dębica wyjątkowym miejscem na mapie Polski. Przez festiwal – Dębica jako pierwsze miasto w Polsce będzie miała okazję posłuchać występu Pianohooligana przerabiającego muzykę Krzysztofa Pendereckiego. Na scenie zaprezentują się również: dj Envee, Igor Boxx, L.U.C i przedstawieni w poprzednim numerze OL: Marika, Pablopavo i R.U.T.A.

Mogą się cieszyć, że ich zakład przetrwał zapaść – Niewiele brakło, by istniejący Zakład Ogrodniczy w Przyborowie zakończył swoją działalność. Z potężnego kryzysu, który dotknął go w ubiegłym roku, zdołał jednak wyjść obronną ręką.

Jeśli wydadzą na leczenie, może im nie starczyć na chleb – Życie Leszka Banasia bezpowrotnie zmieniło się w jeden z majowych czwartków. Wracając z kościoła został napadnięty i zrzucony ze schodów. W ciężkim stanie trafił do szpitala. Od tamtej pory nie słyszy, ma kłopoty ze zdrowiem. 1 września w Pustkowie Osiedlu odbędzie się impreza, z której dochód przeznaczony zostanie na jego leczenie.

Wieniec Zasowa najpiękniejszy – Mieszkańcy gminy Żyraków w Zasowie świętowali tegoroczne dożynki. W konkursie wieńca wystartowały wszystkie sołectwa. Najpiękniejszy okazał się ten wykonany przez gospodarzy.

Korowód, jakiego nigdy nie było – Delegacje z wieńcami żniwnymi przyjechały z jedenastu sołectw. Prawie każdej towarzyszyła orkiestra. W sumie w korowodzie i prezentacji wzięło udział 150 osób.Tak wystawnych dożynek w gminie dawno nie było.

Bawili się na szkolnym placu – Przepis na udany piknik rodzinny zna niemal każdy. Ale ważny jest także sposób jego wykonania. Stowarzyszenie Nasz Dęborzyn, choć stawia w tym względzie pierwsze kroki, poradziło sobie z organizacją perfekcyjnie.

Z Maryją w Kościele – Pod hasłem Z Maryją w Kościele, który jest naszym domem, rozpoczyna się w najblizszą sobotę Wielki Odpust w Sanktuarium Matki Bożej w Zawadzie. Podczas tygodniowych obchodów (1-9 września) okazje do wspólnej modlitwy będą miec wszyscy.

Wozy parkowali w Rynku – Takich tłumów jak w ostatnią niedzielę na Rynku nie było pewnie od Dni Dębicy. Od wczesnych godzin popołudniowych odbywała się tam bowiem wystawa pojazdów zabytkowych zorganizowana przez Automobilklub Stomil.

Illuminandi jedzie do Czech, Czesi przyjeżdżają do nas – Na przyjaźni muzyków z dębickiej grupy Illuminandi i czeskiej formacji Silent Stream Of Godless Elegy zyskają nie tylko oni, ale i fani mocnego grania z Podkarpcia. Oba zespoły 12 października zagrają w rzeszowskim klubie Red Zone, a dzień później w Dębicy w Domu Kultury Mors.

Testament Tadeusza Gawrysia – Wstępuję do Legionów Polskich, pragnę, bowiem przyczynić się do zwycięstwa nad naszym ciemiężcom Moskalem i do oswobodzenia Polski z kajdan niewoli. Majątku żadnego nie mam (…). Gdybym zginął na polu chwały, proszę mą Najukochańszą żonę by wpajała zawsze jak i dotąd w dzieci moje gorącą miłość Ojczyzny, dzieciom moim polecam i nakazuję (…) oddać życie za Polskę, za naszą Ukochaną Ojczyznę.

Z Dzwonowej do Jodłowej – Rajd o Puchar Wójta Gminy Jodłowa będzie już czwartą eliminacją Samochodowych Zawodów Klubowych. Odbędzie się on na trasie Dzwonowa – Jodłowa. Jego organizatorem jest Automobilklub Stomil Dębica.

Tomasz Smoleń trzeci na Mazowszu i o Puchar MON-u – Po zdobyciu po raz trzeci wicemistrzostwa Polski tempa pedałowania nie zwalnia Tomasz Smoleń. Pochodzący z Dębicy, a startujący w grupie BGŻ Team zawodnik w ciągu ostatniego miesiąca zapisał na koncie kolejne sukcesy.

Zapraszamy do wspólnej zabawy – Od września chcemy Państwa zaprosić do wspólnej zabawy. Każdy sympatyk piłki nożnej będzie mógł się z nami podzielić swoimi typami wyników na następną kolejkę piłki nożnej. W tym jako pierwszy zrobi to Grzegorz Cyboroń.

Był uczniem, jest mistrzem – Na pierwszy trening karate, jeszcze w Domu Sportu, Jakuba Tabaszewskiego zabrał tato. Był w drugiej klasie podstawówki. Od razu spodobał mu się czarny pas, który miał na sobie sensei Piotr Szczerba. Marzył o nim do ubiegłego tygodnia. Teraz już nie musi, bo ten, którym jest przepasany, stanowi obiekt marzeń jego kolegów i koleżanek z klubu.