W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Do tej pory przydrożne prostytutki przeszkadzały mieszkańcom Machowej. Teraz oni przeszkadzają panienkom. Okazało się, że na drodze za mało jest miejsca dla jednych i drugich. Ostatnio tirówki przepędziły czekającego na autobus pasażera. I groziły, że pobiją. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.

Poza tym:

Ruszyli bocianom na ratunek – Gdyby nie oni, młody bocian mógłby podzielić los dwóch innych, które tego dnia zginęły w Brzostku. I choć była to ich pierwsza taka akcja, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nawsiu Brzosteckim poradzili sobie świetnie i uratowali ptaka od niechybnej śmierci.

Przywłaszczenia i oszustwo – Ta firma cieszyła się dobrą renomą. Przyjeżdżali tu usługodawcy z całej Polski. Czy nadal tak będzie? Póki co na właścicielu ciążą prokuratorskie zarzuty i grozi mu więzienie.

Złodzieja pieszo gonił kilometr. I złapał – Ich praca jest szczególnie niebezpieczna. Zdarzają się sytuacje, kiedy pracownicy ochrony atakowani są przez grupy agresywnej i pijanej młodzieży. Mimo wszystko lubią to, co robią gdyż jest to zajęcie urozmaicone i ciekawe. Mało kto wie, ze mają oni swoje święto obchodzone od piętnastu lat. Przypada ono 22 sierpnia, w rocznicę podpisania Ustawy o ochronie osób i mienia.

Zaprowadzą dzieci do szkoły, bo I klasa tu jest! – Krótko trwała radość rodziców pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Dębicy. Nadzieje na to, że ich dzieci pójdą do szkoły w obwodzie, do którego należą, dał im kurator. Co z tego, skoro władze miasta stanowiska kuratora nie przyjmują do wiadomości.

Święta Jadwiga Śląska, w darze ojcu Rydzykowi – O familiaryźmie, sztandarowej prorodzinnej idei Pawła Wolickiego głośno było przede wszystkim podczas kampanii wyborczej na burmistrza miasta. Potem jakby przycichło. Ale na krótko. Ostatnio bowiem włodarz Dębicy postanowił przypomnieć o sobie szerszemu audytorium i promuje familiaryzm w ogólnopolskich mediach katolickich. Przy okazji wręczając statuetki św. Jadwigi, patronki Dębicy m.in. ojcu Tadeuszowi Rydzykowi.

Na Kałużówce, jak co roku, pochylą się sztandary – W lasach między Braciejową, Połomią a Gumniskami w dniach 23-24 sierpnia 1944 roku rozegrała się jedna z największych bitew oddziałów partyzanckich w ramach akcji Burza na Rzeszowszczyźnie. Weterani Armii Krajowej pamiętają i co roku spotykają się na polanie Kałużówka by oddać hołd poległym tutaj kolegom. Z roku na rok ich szeregi się przerzedzają.

Dziki biegają po ulicach – Przybywa dzików. Zwierzęta nie tylko niszczą pola uprawne, ale i zagrażają kierowcom. NIedawno w Róży doszło do groźnego wypadku z ich udziałem. 25-letnia kobieta nie zdołała wyhamować przed watahą, która przebiegała przez ulicę. Dachowała i z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.

Sąsiad sąsiadowi wilkiem, bo woda płynie nie tak – W Kozłowie trwa wojna. Po jednej stronie barykady stoi Maria Moraniec, a po drugiej grupa mieszkańców tej miejscowości. Walka toczy się na ostre słowa, obelgi i skargi pisane do urzędów. Dochodzi i do rękoczynów. Konflikt trwa już od trzech lat i nic nie wskazuje na to, by mógł szybko się zakończyć.

Talenty 15 września – Festiwal talentów będzie ukoronowaniem projektu Jesteśmy stąd – mówimy, czego potrzebujemy, pokazujemy, co mamy. Dzięki niemu członkowie Stowarzyszenia Mój Straszęcin dowiedzieli się, jakie potrzeby społeczne i kulturalne mają mieszkańcy tej miejscowości.

Sześć ostrych kapel zagra na zakończenie wakacji – Dębica będzie mieć GoodFest, a Pilzno Podziemne Rancho Fest. Na zakończenie wakacji 31 sierpnia na Ranczu Taurus w Strzegocicach wystąpi sześć zespołów reprezentujących różne oblicza ostrej muzyki alternatywnej. Tomasz Dumara, współorganizator festiwalu zapowiada, że takie imprezy odbywać się będą w Pilźnie co roku.

Światła stoją. Robota też – Mieszkańcy Brzostku mają dość opieszałości firmy, która wykonuje przepust pod drogą 73 w kierunku Jasła. Według nich mimo sprzyjającej pogody nikt nic tam nie robi.

Zabrali plecak, wygodne buty i ruszyli na Jasną Górę – Na pieszą pielgrzymkę do Częstochowy wyruszył po to, by dziękować za otrzymane łaski i prosić o zdrowie dla rodziców i miłość w rodzinie. Sławomir Sulisz idzie na Jasną Górę juz po raz dziewiętnasty.

Nie tylko taniec uliczny – Gabriela Baska, Natalia Baranska, Mariusz Adamczyk i ­Adrian Szydełko prowadzić będą Otwarte Warsztaty Taneczne które w­ dniach 28-30 sierpnia odbędą się w­ Domu Kultury Mors. Organizatorem zajęć w ­ramach cyklicznej imprezy Ostatni Event Lata jest Klub Sztuki Czas.

Pierwszą płytę wydali po 35 latach – Nikt z członków Zespołu Ludowego Morsy nie spodziewał się, że po 35 latach działalności wejdą do studia i zarejestrują utwory na debiutancki album. Sylwia Murdza-Chrobak, szefowa grupy przyznaje, że kiedy Elżbieta Kęsik, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury zaproponowała im nagranie płyty, była niesamowicie zaskoczona. Ale dziś jest szczęśliwa, bo właśnie wydany krążek może już sprezentować rodzinie i przyjaciołom.

Do Dębicy zjadą nie tylko z okolic, ale z całej Polski – Już 1 września na festiwalu muzycznym Dębica GOODFEST zagrają polskie gwiazdy największego formatu. Na zaproszenie Filipa Berkowicza, dyrektora artystycznego imprezy oraz organizatorów Festiwalu – Firmy Oponiarskiej oraz Goodyear Dunlop Tires Polska, przybędą: Marika, Pablopavo, zespół R.U.T.A., dj Envee, Igor Boxx, L.U.C oraz Pianohooligan.

Z Jodłowej do Wisowej ruszamy w sobotę o godz. 9:00 – Prognozy znów straszą: w sobotę 25 sierpnia będzie upalnie i możliwy deszcz. Ale tak było przed każdą wyprawą po Koronę Powiatu Dębickiego. Sprawdzały się tylko wysokie temperatury, deszcz nie przeszkadzał, więc teraz, gdy wędrować będziemy po gminie Jodłowa, pewnie będzie tak samo. Ale na wszelki wypadek przygotowaliśmy trzy warianty trasy.