W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Mieszkanka Dębicy wracała nad ranem do domu. Otej porze ulice były puste. Nie wiadomo, skąd pojawił się napastnik. Obezwładnił młodą kobietę. Dziś jest już w rękach policji, grozi mu wyrok.Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.

Poza tym:

W Piątce leczyć nie ma komu – Siedemdziesięcioletnia pacjentka, która miała problem z€ oddychaniem nie znalazła pomocy lekarskiej w€ Przychodni Rejonowej nr 5 w €Dębicy. Na trzech internistów z€ samego rana w€ pracy nie było ani jednego. Z €takimi brakami pacjenci borykają się tutaj od kilku miesięcy. Najlepszym wyjściem w€ tej sytuacji wydaje się prywatyzacja przychodni.

Wandale nie znają świętości – Kaplica grobowa Raczyńskich przetrwała na dębickim cmentarzu ponad 130 lat. Nie udało się jej zniszczyć bolszewikom, hitlerowcom, ani komunistom. Jednak konfrontacji z miejscowymi wandalami już nie wytrzymała. Mur został zdewastowany kilka dni temu.

Przed sądem stanie kolejny raz. Grozi mu 15 lat – Kradł i znęcał się nad rodziną mieszkaniec Dębicy. Wkrótce stanie przed sądem. Dla Marcina H. nie będzie to pierwszy wyrok, 33-latek jest doskonale znany organom ścigania. Kilka lat temu to on napadł na szpitalną aptekę.

Nowy wiceprezes, gdy zdejmuje togę, wkłada kimono – Artur Mielecki został wiceprezesem Sądu Rejonowego w Dębicy. Funkcję tę będzie pełnił przez cztery lata.

Najpierw była powódź, potem trąba powietrzna – W Borowej, Rózy, Starej Jastrząbce i Jaźwinach wystarczyło pół godziny ulewnego deszczu, by kilkanaście gospodarstw znalazło się pod wodą. Minęło raptem kilka dni, a przez ostatnią z tych miejscowości przeszła trąba powietrzna. Synoptycy zapowiadają, że z podobnymi zdarzeniami możemy mieć do czynienia coraz częściej, dlatego już dziś warto pomysleć jak się bronić przed skutkami kataklizmów.

Dwa jarmarki na razie na biurku u wiceburmistrza – Dwa cykliczne jarmarki zamierzają zorganizować władze Dębicy. To pomysł Jerzego Gągały, od niedawna wiceburmistrza, który ma nadzieję, że imprezy na stałe wpiszą się w ‚krajobraz miasta i‚ przypadną do gustu dębiczanom.

Bo w Dębicy krzyż celtycki znaczy co innego? – Krzyż celtycki, symbol używany przez skinheadów, w zastępstwie za zakazaną w Polsce swastykę, był eksponowany podczas pikiety grupy Dębiccy Patrioci na Rynku 1 sierpnia.

Sześć godzin ciekawej muzyki – Rozmowa z Piotrem Szczepanikiem, producentem wykonawczym festiwalu GOODFEST.

Wojowie okazali się gościnni – Nawet przelotny deszcz nie wystraszył tych, którzy w niedzielne popołudnie postanowili przenieść się w czasy średniowiecza. Pierwszy Piknik Rodzinny zorganizowany w Osadzie Słowiańskiej w Stobiernej przyciągnął tłumy ludzi. Na chętnych czekało m.in. swojskie jadło, przejażdżki konno, pokazy walki wojów, turniej łuczniczy, konkursy rzutów toporem i oszczepem, oraz pokazy rzemieślnicze.

Nowa dyrektor kocha pracę z uczniami – Ewa Baryłecka została dyrektorem Zespołu Szkół w Głowaczowej. Przejęła tę funkcję po rządzącej w szkole przez 20 lat Danucie Knych.

Deszcz nie zepsuł żurku – Mimo zmiennej pogody do Brzeźnicy przyjechały setki osób, nie tylko mieszkańców gminy. Wyremontowany Dom Kultury oraz Komisariat Policji w Brzeźnicy zostały otwarte podczas II Festiwalu Żurku.

Drogi coraz lepsze – Drogą gładką jak lustro mogą się cieszyć mieszkańcy Zawierzbia. Zakończoną niedawno inwestycję przypieczętował odbiór techniczny. Ale w gminie ciągle nie brakuje dróg, które wymagają naprawy. A szczytem marzeń są chodniki.

Zdrowie i życie zamiast wieży GSM i pieniędzy – Przy ul. Paderewskiego w Pilźnie, tuż przy domach ma stanąć wieża telefonii komórkowej. Mieszkańcy Pilźnionka nie chcą masztu pod oknami. Protestują, jednak jak twierdzą, nikt im nie chce pomóc.

Pielgrzymują do Sanktuarium w Przeczycy – Kościół naszym domem – pod takim hasłem odbywa się odpust w Sanktuarium Matki Bożej w Przeczycy. Potrwa do niedzieli 19 sierpnia.

Nigdy nie zamykam przed sobą żadnych drzwi – Rozmowa z ks. Tomaszem Pierogiem, który od 2003 r. przebywa na misjach w Argentynie.

Illuminandi i Face of Hate zagrają przy Brzegowej – Koncert grup Face of Hate i Illuminandi w muszli koncertowej przy ul. Brzegowej zakończy Wakacje z Kulturą organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy. Okazuje się jednak, że nie będzie to jedyna impreza która w najbliższym czasie odbędzie się na wyremontowanym niedawno obiekcie. Jak zapowiada Elżbieta Kęsik, już
we wrześniu MOK planuje tam organizację cyklu niedzielnych imprez rodzinnych, podczas których występować będą lokalne grupy grające największe przeboje artystów z Polski i zagranicy.

Profesor Łopuski odebrał tytuł Honorowego – Przed dwoma laty, Radni Miejscy zdecydowali o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela Dębicy, prof. dr. hab. Janowi Łopuskiemu, żołnierzowi września, oficerowi AK, więźniowi łagrów NKWD, wybitnemu polskiemu naukowcowi. Dopiero niedawno pojawiła się okazja przekazania Janowi Łopuskiemu insygniów i uchwały Rady Miejskiej. Do Gdyni zawiózł je przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy AK – Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy, organizacji która była wnioskodawcą uhonorowania Profesora zaszczytnym miejskim odznaczeniem.

W Brazylii fan Behemotha chciał poderżnąć mu gardło – Przygodę z muzyką rozpoczynał w dębickiej grupie Nemezys grając death metal. Jako dźwiękowiec pierwsze kroki stawiał u boku reggaeowej formacji Usta Syracha. Potem przez lata, jako inżynier dźwięku, współpracował z wieloma polskimi grupami metalowymi. W 2000 roku związał się jednak z Behemothem, obecnie najpopularniejszym polskim zespołem death metalowym i współpracuje z nim już ponad dekadę. Pochodzącego z Dębicy Arkadiusza Malty Malczewskiego nie mogło więc zabraknąć w Konkwistadorach Diabła – biografii grupy Behemoth pióra Łukasza Dunaja, która trafiła właśnie na księgarskie półki.

FC Kosiarze i Wzdęcie najlepsi – Ponad stu zawodników wystartowało w Pustkowie Osiedlu w turnieju dzikich drużyn. Zwycięzcami zostały drużyny FC Kosiarze i Wzdęcie.

Wisłoka wyrównuje w doliczonym czasie – Piłkarze Igloopolu, Wisłoki, Chemika, Brzostowianki i† Czarnovii zainaugurowali rozgrywki klasy okręgowej.

Szczepan Ciebień wygrał plebiscyt – Zakończył się nasz plebiscyt na najpopularniejszego piłkarza powiatu dębickiego. Wygrał Szczepan Ciebień z Kamieniarza Golemki, który zdobył 391 głosów.