W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Niezależnie od tego, jakim jeździmy samochodem, możemy liczyć na opiekę patrona kierowców św. Krzysztofa. Kościół czci jego pamięć 25 lipca. Co roku przy tej okazji w parafiach święcone są wszystkie pojazdy. O tym zwyczaju pamiętają także nasi samorządowcy, z których wielu w tym roku poświęciło je po raz kolejny. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od naszej rozwagi.

Poza tym:
Miał hamować przed rondem, a ratował się, by nie upaść
– Brakło niewiele, by jadąc na motorze Szczepan Kolbusz przewrócił się dojeżdżając do ronda przy kościele Ducha Świętego. Wszystko przez brak odpowiedniego oznakowania informującego o tym, że na drodze wysypany został żwir. Twierdzi, ze ul. Krakowska, nie jest jedyna, gdzie oznakowanie jest fatalne.

Matka z córką nie dojechały na wczasy – Wyprawa na wczasy zakończyła się tragicznie. W Jaworzu Górnym, na drodze krajowej Pilzno-Jasło doszło do wypadku, w którym zginęła 16-latka.

Mógł zdemolować jeszcze więcej aut – Ukradł łom w sklepie i w centrum Dębicy zdemolował 22 samochody. Śledczym zeznał, że nic nie pamięta, bo naćpał się amfetaminy. Na trzy miesiące trafił do aresztu tymczasowego.

Zwłoki wywożą kobiety, bo strażnicy nie mogą im pomóc – Pielęgniarki muszą same wywozić zwłoki, w ZOL-u pacjenci czekają na podanie posiłku, a w szpitalu stosowane są metody zastraszania pracowników – to tylko niektóre zarzuty jakie kieruje pod adresem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dębicy radna powiatowa Elżbieta Mika. Odczytała je na sesji Rady Powiatu, bo jak twierdzi rozmowa z  dyrektorem szpitala i władzami powiatu od dawna nic nie daje.

Zatrzymano już 28 pseudokibiców – Kolejnych sześciu chuliganów zatrzymała policja w związku z meczem derbowym rozegranym 19 maja. Łącznie przed oblicze prokuratora trafiło już 28 sprawców zamieszek.

Młodzi i starsi potrafią się dogadać – Cztery dni trwały warsztaty plenerowe, podczas których ich uczestnicy malowali ogród. Przy sztalugach zasiedli nie tylko dzieci i młodzież, ale również seniorzy. Wszystko w ramach programu Tacy Sami.

Gdy zobaczył karabiny, pomyślał, że je wojna – Największą porażką w karierze były Igrzyska Olimpijskie w Montrealu w 1976 r. Jechał na nie jako jeden z faworytów do medalu, nawet tego najcenniejszego. Jednak plany pokrzyżowało zatrucie. Nie zapomni również pierwszych igrzysk w Meksyku, gdzie wystartował jako dziewiętnastolatek. I wydarzeń z Monachium, gdy po wyjściu z pokoju zobaczył na korytarzu uzbrojonych mężczyzn.

Fiskus oddał trzydzieści sześć milionów – Kiedy Małgorzata Droździak słyszy, że jeden z rozliczających się z Urzędem Skarbowym w Dębicy dostał ponad 17 tysięcy złotych zwrotu, rozmarza się. Gdyby ona mogła liczyć na takie pieniądze, może zmieniłaby samochód albo zrobiła remont. Za kwotę, którą dostała, na pewno nie będzie jej na to stać. Zresztą jest ona przeznaczona na inny cel.

Huk wentylatorów zakłóca ciszę mieszkańcom Fredry – Mieszkańcy bloków przy ulicy Fredry skarżą się na głośno działające wentylatory od klimatyzacji, które zamontowane są na tylnej ścianie Starostwa Powiatowego. Urządzenia działają bez przerwy – w dni powszednie, noce, weekendy, a nawet święta. Zarówno wtedy, kiedy jest gorąco, jak i wówczas, gdy jest chłodno.

Ulgi na basenie dla rodziny  – Dziewięć złotych można zaoszczędzić kupując bilet rodzinny na basen kryty przy ulicy Sportowej. Na odkrytym przy Sobieskiego z ulg można korzystać tylko po godz. 15.

Setka uczniów na złoty medal – Dobre wyniki ze sprawdzianu szóstoklasistów w Szkole Podstawowej w Woli Wielkiej docenił w 2009 roku Podkarpacki Kurator Oświaty Jacek Wojtas. Jego gratulacje dotyczyły tego jednego roku. Dyrekcji i nauczycielom należą się one za całe 11 lat.

Bez hucznych obchodów – Jubileusz 45-lecia kapłaństwa obchodzi ks. Józef Kuchta z Róży. To on w latach 80. jako wikariusz zakładał duchowe i materialne zręby parafii. Mimo że było to wówczas piekielnie trudne.

Nie chcą takiego sąsiada, bo boją się skażenia – Od kilkunastu dni w spokojnym zazwyczaj Pustkowie wrze. Mieszkańców jednoczy wspólny wróg – firma Plastbud, która chce tam produkować żywice. Mimo że Józef Kmieć, prezes firmy zapewnia, że produkcja jest w 100% bezpieczna, ludzie wiedzą swoje. Pod protestem przeciwko inwestycji podpisało się już 200 osób. A to, jak zapowiadają inicjatorzy, dopiero początek.

Na pierogi tylko do Pustkowa – Brzeźnica ma swój żurek, a Pustków pierogi. Tych drugich spróbować będzie można w niedzielę 29 lipca podczas Święta Pierogów sołectwa Pustków.

Dominatorzy z Góry Motycznej – Strażacy – ochotnicy z Góry Motycznej zajęli pierwsze miejsce podczas gminnych zawodów pożarniczych w Korzeniowie. Bezkonkurencyjne okazały się zarówno druhny, jak i druhowie.

Jak będzie za co, to przyjmą do przedszkola więcej dzieci – Czy będzie więcej miejsc w przedszkolu w Pilźnie? Są potrzebne, dlatego władze miasta starają się o pieniądze na przystosowanie kolejnych pomieszczeń. Wtedy będzie można przyjąć więcej maluchów. Według nieoficjalnych jeszcze informacji czterysta tysięcy złotych zostanie gminie przyznane na wyposażenie nowych sal dla dzieci.

Remontują Sokoła – Jeszcze w tym roku budynek Sokoła w Pilźnie zostanie wyremontowany. Prace pochłoną ponad pół miliona złotych.

Rozbawiony Brzostek – fotogaleria z Dni Ziemi Brzosteckiej 2012.

Na basen jeździli trzy razy – Dzieci i młodzież z Siedlisk Bogusz mają w tym roku wyjątkowo udane wakacje. Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Boguszanki przygotowało dla nich wiele atrakcyjnych zajęć.

W Gwizdowie wychował dwa pokolenia parafian – W czerwcu świętował pięćdziesiątą rocznicę święceń kapłańskich. W ubiegłym tygodniu siedemdziesiąte czwarte urodziny. Pochodzący z Nawsia Brzosteckiego ks. Szymon Nosal większość życia poświęcił służbie parafianom z Gwizdowa.

Znów zaśpiewa na Rynku – Dla Roberta Kozyry, dziennikarza i jurora programu Mam Talent była połączeniem Tiny Turner i Janis Joplin. Chwaliła ją również Agnieszka Chylińska. Monika Pilarczyk, pochodząca z Dębicy wokalistka grupy Fun Fire, w niedzielę 29 lipca wystąpi na dębickim Rynku. Przed nią w muszli koncertowej zaprezentują się grupy: Troopers of Plague i Gooby PLS.

Niby miasteczko, a jakie bogate życie codzienne – To pierwsza taka publikacja, ukazująca codzienność przedwojennej Dębicy, świat na styku kultur, gdzie żyli obok siebie Polacy i Żydzi. Autorem jest Arkadiusz Więch, historyk z Nagawczyny, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Sobota, Kamienica Górna 11:15 – Według starych map najwyższe w naszym powiecie wzniesienie – Klonowa
Góra, liczy 525 m n.p.m. Nowsze pomiary tego nie potwierdzają – na geoportalu jej wysokość to 464 m n.p.m. Jak jest naprawdę najlepiej przekonać się na własnych nogach.

Lider Łukaszewski – Dariusz Łukaszewski grający w ekipie Czarnovii jest liderem plebiscytu na najpopularniejszego piłkarza powiatu na dwa tygodnie przed końcem głosowania. Po piętach depczą mu jednak Dominik Zabawa i Marcin Ciebień.

Rozstrzygnięcie w piątek – Po pierwszej rundzie spotkań Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej Gminy Brzostek w grupie A prowadzi ekipa Bez Nazwy, a w grupie B Podaruj Dzieciom Słońce. O tym, kto  zagra w półfinałach (26 lipca) zadecydują wyniki rundy rewanżowej. Finał i mecz o 3. miejsce odbędzie się 27 lipca.

Pięciu nowych w Wisłoce – Po nowym trenerze, którym został Mariusz Drozd, Wisłoka ma też czterech nowych piłkarzy.

Woda tym razem sprzyjała rywalom – Letnie Mistrzostwa Polski w pływaniu nie przyniosły pływakom Bobrów żadnego medalu. Najbliższy jego zdobycia był Michał Dudek, który startował w gronie 17-18-latków. Na 200 metrów stylem klasycznym zajął piąte miejsce.