W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Ostatnia sobota, około południa. Do dyżurnego policji w Dębicy dzwoni pasażerka pociągu z Krakowa do Przemyśla. Informuje, że przejeżdżając przez most żelazny zauważyła przez okno ludzkie ciało pływające w Wisłoce. Tej, i podobnych tragedii udałoby się uniknąć przy odrobinie rozsądku i przestrzeganiu zasad. Tymczasem, mimo iż lato dopiero się rozkręca, w powiecie dębickim utonęło już pięć osób. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego. A poza tym:

Gągała z rady do gabinetu wice – Jerzy Gągała wiceburmistrzem Dębicy. Jego zaprzysiężenie zaplanowano na wtorek 10 lipca. Czy Piotr Chęciek zrezygnuje z prezesowania w MKS-ie, by zająć wolne miejsce w Radzie Miasta?

Bo dorosłych się bał – Tak bulwersujące sprawy rzadko trafiają do prokuratury w Dębicy. W tej oskarżony jest młody mężczyzna, któremu prokuratura zarzuca seksualne kontakty z dzieckiem. Dziewczynka ma 4 latka.

Dębica nie pamięta – Dębica i jej władze ani myślą upamiętnić 70 rocznicę wydarzeń, które zapoczątkowały likwidację getta w mieście i wymordowania ponad 2 tysięcy jego przedwojennych obywateli, dębiczan z dziada pradziada. Dziś nad Wisłoką to ofiary zapomniane, niechciane.

Bieszczad i Żurek-Krupka bliżej zgody? – Nie przyniosła rozstrzygnięcia pierwsza rozprawa w procesie, w którym Joanna Żurek-Krupka skarży Stefana Bieszczada. Prawniczka zarzuca przewodniczącemu Rady Miasta, że publicznie ją obraził i podważył jej kompetencje.

Na skuterze bez kasku z promilami – W nocy na skuterze bez dokumentów podróżowało dwóch mieszkańców Dębicy. Obaj byli pijani, a żeby ich zatrzymać, konieczny okazał się policyjny pościg. Kierowca jednośladu odpowie przed sądem.

Lidia Lula najlepszym nauczycielem na Podkarpaciu – Zanim zaczęła chodzić, pisała kredą po tablicy. Jako dziecko marzyła o pracy nauczyciela. To dlatego Lidia Lula jest jedną z najlepszych germanistek w województwie. Jeśli w wykonywanie zawodu wkłada się serce, wcześniej czy później zostanie to zauważone i docenione.

Zmarł Stanisław Łukasik, filar PCK – Trudno sobie wyobrazić dzieje Polskiego Czerwonego Krzyża w Dębicy ostatnich czterech dekad bez Stanisława Łukasika. Byłyby uboższe nie tylko kroniki, przede wszystkim nie byłoby tysięcy dobrych uczynków, które zainicjował, wspierał i organizował.

Liczenie w parafiach – gdzie najwięcej wiernych w kościele? – W Zawadzie jak co roku średnia frekwencja w niedzielnych nabożeństwach przekracza 100 procent. Uczestniczą w nich wierni z okolicznych parafii, m.in. ze Stasiówki, choć bliżej mają do swojego kościoła.

Egzaminu dojrzałości nie zdał co czwarty maturzysta – Zdecydowana większość absolwentów liceów ogólnokształcacych w powiecie już może się cieszyć wakacjami. Zaliczyli egzaminy i mogą dołączyć cenzurki do dokumentów juz złożonych na studia. Gorzej poszło uczniom techników. Dla nich też jest jednak nadzieja. Mogą przystąpić do poprawki w sierpniu, jeśli nie zdali tylko jednego przedmiotu.

Na poczcie gorąco po remoncie – Tutaj nie da się wytrzymać – skarżą się klienci poczty przy ulicy Głowackiego. Niestety mają rację – temperatura wewnątrz budynku jest tak wysoka, że trudno ją znieść. A co dopiero pracować.

Bez pierwszej klasy nie ma szkoły – Za niezgodne z przepisami uznał kurator oświaty niepowołanie I klasy w Szkole Podstawowej nr 8. Do wojewody już poszedł wniosek o uchylenie uchwały Rady Miasta, w oparciu o którą władze miasta zdecydowały się na takie działanie.

Wizażysta w babski wieczór – Zaczęło się spontanicznie i dość nietypowo. Od protestu przeciwko budowie masztu telefonii komórkowej, a skończyło na założeniu Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Jastrząbce. Teraz około trzydziestu pań spotyka się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej i wspólnie działają na rzecz mieszkańców swojej wsi.

Panie z Paszczyny, panowie z Brzeźnicy Woli – Żeńska drużyna z Ochotniczej Straży Pożarnej z Paszczyny i męska z Brzeźnicy Woli wygrały gminne zawody pożarnicze. W tym roku przeprowadzono je na boisku Ludowego Klubu Sportowego w Stasiówce.

Budowę skończyć trzeba – Na budowie autostrady nie dzieje się nic, trzeba coś z tym zrobić – apelował podczas ostatniej sesji radny Tadeusz Kulas. Jego wniosek poparł wójt Marek Rączka. Pisma od samorządowców trafią na wiele biurek. Pytanie tylko, czy przyniosą spodziewany skutek.

Nikt nie przyrządzi takiego klenia, jak panie z Zawisłocza –  Powstało nowe stowarzyszenie – Zawisłocze Pilzneńskie. Jak mówi Anna Głogowska, sołtys Mokrzca i prezes organizacji, główną ideą jest zrzeszenie wszystkich sołectw położonych na wschód od Wisłoki. Razem ma być łatwiej walczyć o interesy tej części gminy.

Nie zagra już nigdy – Swoje życie poświęcił dwóm pasjom: tenisowi stołowemu i matematyce. Choć to dwie różne dziedziny, Leszek Prokuski w obu robił wszystko, by jego wychowankowie byli jak najlepsi.

Szukali kwiatu paproci – Było wspólne śpiewanie, konkurs na najpiękniejszy wianek i poszukiwanie kwiatu paproci. W parku obok Domu Kultury Śniezka ponad 130 osób z całego Podkarpacia bawiło sie na pikniku zorganizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy i Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy.

Z różańcem i w habicie, czyli brat Albert w galerii –  Ten człowiek nie nauczył mnie rysować i malować, on nauczył mnie patrzeć – tak o Franciszku Szczerbińskim mówił podczas wernisażu Piotr Koczaj, a właściwie brat Albert, bo takie imię przyjął w Zgromadzeniu Braci Albertynów. Uczeń i mistrz spotkali się podczas wspólnej wystawy. Ten pierwszy prezentował malarstwo olejne, ten drugi, wraz z dziewiątką innych twórców pastele.

Zaczną od klasy B – Walne zebranie członków klubu LKS Nagoszyn zadecydowało o wycofaniu drużyny z rozgrywek V ligi. W związku z tym nowy sezon rozpocznie ona w klasie B. Decyzja związana jest z problemami finansowymi klubu.

Polska też triumfowała – Było Mini Euro w Dębicy, było w wielu innych miastach i wsiach, dlaczego więc nie mogłoby być także w Pustkowie. Tak pomyśleli Grzegorz Pietrzyk i Grzegorz Miszczak i zorganizowali dwutygodniowy turniej dla wszystkich uczniów z Zespołu Szkół.

Kibiców w Kleciach jak na lekarstwo – Na skrzyżowaniu w Kleciach, gdzie kolarze jadący z Jasła do Jarosławia, mieli skręcać w stronę Januszkowic, więcej było policjantów niż kibiców. Garstka fanów mogła na żywo podziwiać technikę jazdy zawodowych cyklistów.

Regulamin to podstawa – Rozmowa z Krzysztofem Lipczyńskim, nowym prezesem Kolegium Sędziowskiego w Podokręgu Piłki Nożnej w Dębicy