W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Kiedy podczas występu kapeli ludowej Brzostowianie 86-letni Tadeusz Chudy osunął się na ziemię, publiczność XIII Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Ludowych i‹ Zespołów Śpiewaczych zamarła. Tylko dzięki natychmiastowej pomocy Mariusza Bargieła i‹ Władysława Szpaka z ‹kapeli Jodłowianie mężczyźnie udało się uratować życie. Bo to oni podjęli się reanimacji. Ani lekarza, ani karetki pogotowia na Rynku nie było. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obsertwatora Lokalnego. A poza tym:

Remonty się opóźniają – Budowa przejścia i przejazdu pod torami w Grabinach, przystanku kolejowego w Dębicy, czy przebudowa przejazdu w Zawadzie to tylko niektóre z inwestycji kolejowych, które planowane są w naszym powiecie. Wszystko jednak wskazuje na to, że planowane terminy nie zostaną dotrzymane.

W niespełna rok zagarnął ponad pół miliona – Miał pobierać należności iodprowadzać je do kasy firmy – zamiast tego zasilał własną kieszeń. Dębiczanin Adam W. zagarnął ogromną kwotę. Straty przez niego spowodowane opiewają na 625 tysięcy złotych. Właśnie usłyszał wyrok skazujący.

Bez pierwszej klasy szkoła nie spoko – Koko, koko – szkoła spoko – śpiewali uczniowie Ósemki, którzy wraz z dorosłymi przyszli protestować pod Ratuszem. W tym roku w Szkole Podstawowej nr 8 ma nie być pierwszej klasy. Mieszkańcy południowej części miasta twierdzą, że to niezgodne z prawem.

Trumna w śmietniku, przy bramie głównej – – Na cmentarzu komunalnym przy Cmentarnej do kosza na śmieci obok głównej bramy ktoś wyrzucił trumny – poinformował naszą redakcję oburzony Czytelnik.

Zamaskowani kibole Wisłoki wtargnęli do pizzerii – Wioletta Schulz, współwłaścicielka lokalu była wtedy za barem sama. Druga z właścicielek – Elżbieta Rałowska, wyszła pięć minut wcześniej do domu. Było spokojnie, nic nie zapowiadało napadu.

20 lat twórców z Suretu – Gdy powstawał w 1992 roku, uzależniony był od jednej firmy. Dzięsięć lat później Stefan Bieszczad ciągle nazywał TC Dębica firmą matką. Gdy ta przed 5 laty wypowiedziała Suretowi umowę, los tej spółki wisiał na włosku. Dziś, świętując 20-lecie, znowu kwitnie.

Starzykowie nie poradzą sobie, jeśli zostaną sami. Pomóżmy! – W tym domu nigdy się nie przelewało. Ale rodzina Starzyków jakoś sobie radziła. Pomagała opieka społeczna, czasami ksiądz, dobrzy ludzie. Zawsze żyli biednie, jednak najgorsze miało dopiero przyjść. To choroba syna. Teraz boją się, że zostaną z nią sami. Kto pomoże tej rodzinie?

Skazany za seks ponownie przed sądem – Sprawa nauczyciela skazanego za seks z uczennicą wraca na wokandę. Sąd Okręgowy skierował ją do ponownego rozpatrzenia. W pierwszej instancji skazany został na 2,5 roku więzienia, teraz ponownie domagał się będzie uniewinnienia. Od początku nie przyznawał się do winy.

Furorę zrobiły hity śląskiego barda – Dobrej zabawy nie przerwał nawet obficie padający deszcz. Na festynie w Czarnej bawiło się około tysiąca mieszkańców.

Sprzątać będzie gmina na spółkę z nadleśnictwem – Janusz Kurzawa przyszedł do naszej redakcji z płytą CD pełną zdjęć dzikich wysypisk na terenie Podgrodzia. – Dzwoniłem do gminy, żeby zrobili z tym porządek i nic. To nie może tak być. Może wam się uda coś z tym zrobić – denerwował się. Tymczasem jak twierdzi Marek Mikrut, szef gminnego referatu ochrony środowiska, jedno z wysypisk już zostało zlikwidowane.

Nowa dyrektor tylko w jednej szkole – Nową dyrektor ma Zespół Szkół w Wiewiórce. Konkurs wygrała Agnieszka Radwańska. Tylko w przypadku tego stanowiska były dwie chętne – w reszcie szkół konkursy przebiegały bez konkurencji.

Sąsiadowi pomóc trzeba – Ponad 2,2 tys. złotych udało się zebrać podczas maratonu charytatywnego Zdrowie dla mnie – życie dla Ciebie. Pieniądze przeznaczone zostaną na leczenie Stanisława Nogi, chorego na raka mieszkańca Lipin. Jak mówi organizatorka imprezy Małgorzata Gac, ta kwota przerosła nie tylko jej oczekiwania.

Do Brzostku przyjechali też ci, którzy przeżyli gehennę – Tych, którzy ocaleli z pogromu jest jeszcze pięcioro. Żyją rozproszeni po całym świecie. Dwoje z nich – Ruth Pagirsky i Mark Schonwetter – przyjechało do Brzostku z USA, by wziąć udział w obchodach 70. rocznicy likwidacji getta.

Ta grota jest darem – To nie przypadek, ze grota wzorowana na tej z Lourdes powstała w Straszęcinie. Bo proboszcz Bogusław Czech, który w ostatnią niedziele obchodził 25-lecie swoich kapłanskich święceń, był zawsze gorliwym czcicielem kultu Matki Bożej.

Dla młodych i zdolnych – Wyjazd na warsztaty aktorsko-wokalne Vocal Holiday Program o ­wartości ponad 2 tys. zł będzie główną nagrodą trzeciej edycji przeglądu wokalnego Dębica Open Festival 2012. Impreza, której celem jest odkrywanie młodych talentów, odbędzie się 28 czerwca w­ Domu Kultury Mors.

Zwyciężył Czarny Kot – Grupa teatralna Czarny Kot ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębicy wygrała XVI Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Pajace, organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury.

Lata 20-te, lata 30-te – Wielkie oczy robili mieszkańcy Dębicy widząc na Rynku zabytkowe samochody, clownów i młodzież w strojach z dwudziestolecia międzywojennego. W taki sposób uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych i II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy reklamowali musical Synestezja, z którym 21 czerwca wystąpią na scenie Domu Kultury Mors.

Soul Dance pokazał klasę – To było wielkie wydarzenie nie tylko dla rodziców młodych tancerzy ze szkoły Soul Dance, ale i dla wszystkich, którzy cenią sobie taniec. Najlepszym dowodem na to był fakt, że sala Domu Kultury Mors podczas koncertu wypełniona była do ostatniego miejsca. Porównywalną frekwencję mają chyba tylko opery wystawiane przez Pawła Adamka.

Zabrakło im tylko medalu – Tym razem nie było miejsca na podium, choc niewiele do niego brakło piłkarzom DAP z rocznika 2001. W turnieju Arnhem Cup w Holandii, wsród ponad stu ekip nasi młodzi piłkarze z Dzieciecej Akademii Piłkarskiej i UKS Szóstka zaprezentowali sie bardzo dobrze.

Podwójnie złoty Kamil Nawracaj – Z dwoma złotymi medalami wrócił z VI Ogólnopolskiego Turnieju Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych w Koninie Kamil Nawracaj. Wychowanek Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy wywalczył tytuły mistrzowskie w grze pojedynczej i deblowej.

Wiesław Stec – mistrz Europy – Jest dwunastokrotnym mistrzem Polski, dwukrotnym mistrzem świata, na koncie nie miał dotychczas tylko tytułu mistrza Europy. Zmieniło się to po starcie w Lankaran w Azerbejdżanie. Wiesław Stec uzyskał w dwuboju 202 kg i to jemu organizatorzy zagrali Mazurka Dąbrowskiego.

Srebrne unihokeistki – Unihokejowe drużyny dziewcząt i€ chłopców z€ Zespołu Szkół w €Brzeznicy reprezentowały nasz powiat na Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w€ Elblągu. Szczególnie dobrze wyjazd zapamietają dziewczęta, które zdobyły tytuł wicemistrzyń Polski.